Jump to content

Aναπαραγωγή της γαρίδας cleaner


Recommended Posts

Καλημέρα από την Κύπρο

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν κόπιας έχει εμπειρίες για αναπαραγωγή της γαρίδας cleaner.

Έχω μια μέσα στο ενιδρύω μου η οποία πιστεύω ότι είναι έτυμη να γεννήσει. Την έχω βάλει σε γεννήστρα και περιμένω. Θέλω αν ξέρει κάποιος να μου πει τη πρέπει να προσέξω για την επιτυχία της αναπαραγωγής. θερμοκρασίες ροΐ νερού φωτισμός αν μετά την γέννα πρέπει να βγάλω την μάνα από την γεννήτρα και γενικά τη πρέπει να κάνω.

Σας ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

γεια σου Γιάννο

οι δικές μου είναι συνεχώς αυγομένες …

.. μικρά δεν έχω δει ποτέ..

..οι πληροφορίες μου λένε ότι ακόμα και αν γεννηθούν μικρά δεν θα καταφέρουν να επιβιώσουν…

..

Link to comment
Share on other sites

γεια σου Γιάννο

οι δικές μου είναι συνεχώς αυγομένες …

.. μικρά δεν έχω δει ποτέ..

..οι πληροφορίες μου λένε ότι ακόμα και αν γεννηθούν μικρά δεν θα καταφέρουν να επιβιώσουν…

..

Τις έχεις βάλει σε γεννήστρα η τις αφίσες ελεύθερες στο ενιδρύω?

Link to comment
Share on other sites

Οι θηλυκές έχουν τα αυγά μόνιμα εξωτερικά στην κοιλιακή περιοχή του σώματός τους.

Όταν εκκολαφθούν οι νύμφες παρασύρονται από τα ρεύματα του νερού και κατακλύζουν όλες τις περιοχές του ενυδρείου.

Τα υπόλοιπα ψάρια, όπως και οι γαρίδες γονείς κάνουν πάρτι τρώγοντας τις νύμφες, οι οποίες έχουν το σχήμα μικροσκοπικής γαρίδας.

Το παραπάνω είναι σύνηθες φαινόμενο στο ενυδρείο μου, αλλά ποτέ δεν έχει επιβιώσει και αναπτυχθεί έστω και ένα γαριδάκι, που θα μπορούσε να διασωθεί μέσα στην κολώνα υπερχειλίσεις ή στο sump, όπου δεν υπάρχουν εχθροί.

Οι διάφορες φάσεις ανάπτυξης που περνούν οι νύμφες, είναι πολύ δύσκολο να αναπαραχθούν σε κλειστά συστήματα. Η μόνη γαρίδα , που αναπαράγεται με επιτυχία και συστηματικά σε κλειστές μονάδες, είναι η Lysmata debelius.

Είσαι σίγουρος ότι τα αυγά που φέρει η γαρίδα σου είναι γονιμοποιημένα?

Link to comment
Share on other sites

Οι θηλυκές έχουν τα αυγά μόνιμα εξωτερικά στην κοιλιακή περιοχή του σώματός τους.

Όταν εκκολαφθούν οι νύμφες παρασύρονται από τα ρεύματα του νερού και κατακλύζουν όλες τις περιοχές του ενυδρείου.

Τα υπόλοιπα ψάρια, όπως και οι γαρίδες γονείς κάνουν πάρτι τρώγοντας τις νύμφες, οι οποίες έχουν το σχήμα μικροσκοπικής γαρίδας.

Το παραπάνω είναι σύνηθες φαινόμενο στο ενυδρείο μου, αλλά ποτέ δεν έχει επιβιώσει και αναπτυχθεί έστω και ένα γαριδάκι, που θα μπορούσε να διασωθεί μέσα στην κολώνα υπερχειλίσεις ή στο sump, όπου δεν υπάρχουν εχθροί.

Οι διάφορες φάσεις ανάπτυξης που περνούν οι νύμφες, είναι πολύ δύσκολο να αναπαραχθούν σε κλειστά συστήματα. Η μόνη γαρίδα , που αναπαράγεται με επιτυχία και συστηματικά σε κλειστές μονάδες, είναι η Lysmata debelius.

Είσαι σίγουρος ότι τα αυγά που φέρει η γαρίδα σου είναι γονιμοποιημένα?

Ευχαριστώ Νίκο για το ενδιαφέρον σου.

Δεν ξέρω αν τα αυγά είναι γονιμοποιημένα πως μπορώ να το καταλάβω?

Τώρα την έχω μέσα σε γεννήστρα που δεν υπάρχει περίπτωση διαφυγής.

Όταν δω ότι γέννησε να την βγάλω την μάνα από μέσα?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν τα αυγά είναι γονιμοποιημένα πως μπορώ να το καταλάβω?

Τώρα την έχω μέσα σε γεννήστρα που δεν υπάρχει περίπτωση διαφυγής.

Όταν δω ότι γέννησε να την βγάλω την μάνα από μέσα?

Δεν είμαι σε θέση να σου πω αν διακρίνονται τα γονιμοποιημένα αυγά. Συνήθως αυτά γίνονται πιο σκούρα.

Πάντως η εκκόλαψη των γονιμοποιημένων αυγών, το πολύ να πραγματοποιηθεί μετά από τρεις ημέρες. Αν λοιπόν περάσουν τέσσερις ημέρες χωρίς να δεις τίποτα, τότε βγάλτην από τη γεννήστρα.

Σε περίπτωση, όμως που εκκολαφθούν και απελευθερωθούν οι νύμφες, τότε πρέπει να απομακρύνεις, αμέσως τη μαμά, γιατί είναι σίγουρο ότι θα τα φάει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...