Jump to content

ραμιρεζι,καρδιναλιοι και νεον


Recommended Posts

γεια χαρα παιδια :) .. ποσα λιτρα χρειαζονται για μια ομαδα νεον και καρδιναλιων 8 ατομων και ενα ζευγαρι ραμιρεζι?? :D

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως χρειάζεσαι ενυδρείο από 80 λίτρα, πάντως αν πας σε αυτό θα σε συμβούλευα να πάρεις μόνο 8 neon ή 8 καρδινάλιους, εκτός αν πας σε περισσότερα λίτρα όπου μπορεί να βάλεις τουλάχιστον 8 από το 1 και 8 από το άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως χρειάζεσαι ενυδρείο από 80 λίτρα, πάντως αν πας σε αυτό θα σε συμβούλευα να πάρεις μόνο 8 neon ή 8 καρδινάλιους, εκτός αν πας σε περισσότερα λίτρα όπου μπορεί να βάλεις τουλάχιστον 8 από το 1 και 8 από το άλλο...

σκεφτομαι ενα 120αρι..αρα θα μπορω να βαλω και απο το ενα κ απο το αλλο..κατι αλλο τα συγκεκριμενα ψαρακια χρειαζονται χαμηλο πεχα γυρω στο 6..ετσι??? αρα θα χρειαστω αντιστροφη οσμωση??

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι ενα 120αρι..αρα θα μπορω να βαλω και απο το ενα κ απο το αλλο..κατι αλλο τα συγκεκριμενα ψαρακια χρειαζονται χαμηλο πεχα γυρω στο 6..ετσι??? αρα θα χρειαστω αντιστροφη οσμωση??

γιατι να βαλεις 2 ψαρια που μοιαζουν τοσο πολυ?(τα cardinal tetra γινονται μεγαλυτερα)εγω θα σου προτεινα μια μεγαλυτερη ομαδα(15-20 ατομων)απο το ιδιο ψαρι!οσο για α/ο αν εχεις την δυνατοτητα να την παρεις αλλιως εχει και αλλους τροπους... :)

Link to comment
Share on other sites

γιατι να βαλεις 2 ψαρια που μοιαζουν τοσο πολυ?(τα cardinal tetra γινονται μεγαλυτερα)εγω θα σου προτεινα μια μεγαλυτερη ομαδα(15-20 ατομων)απο το ιδιο ψαρι!οσο για α/ο αν εχεις την δυνατοτητα να την παρεις αλλιως εχει και αλλους τροπους... :D

νομιζω 2 ατομων ψαρια θα εχει πιο ομορφο αποτελεσμα..οχι?? :D:D ..αλλουσ τροπουσ?? οπως?? :)

Link to comment
Share on other sites

νομιζω 2 ατομων ψαρια θα εχει πιο ομορφο αποτελεσμα..οχι?? :D:D ..αλλουσ τροπουσ?? οπως?? :)

Δεν θα είναι πιο όμορφο το αποτέλεσμα. Τα συγκεκριμένα είδη μοιάζουν χρωματικά πολύ και θα κοπαδιάζουν.

Πιο ωραίο θέαμα είναι να βλέπεις ένα ομοιόρφο κοπάδι παρά ένα μπερδεμένο κοπάδι. Είχα κάνει κάτι παρόμοιο παλιότερα και τελικά τα έβγαλα τα νέον και αύξησα τους καρδινάλιους.

Είναι και θέμα γούστου πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα είναι πιο όμορφο το αποτέλεσμα. Τα συγκεκριμένα είδη μοιάζουν χρωματικά πολύ και θα κοπαδιάζουν.

Πιο ωραίο θέαμα είναι να βλέπεις ένα ομοιόρφο κοπάδι παρά ένα μπερδεμένο κοπάδι. Είχα κάνει κάτι παρόμοιο παλιότερα και τελικά τα έβγαλα τα νέον και αύξησα τους καρδινάλιους.

Είναι και θέμα γούστου πάντως.

με επεισες...αρα θα ναι καλυτερα με ενα κοπαδι..να βαλω ενα κοπαδακι 10 νεον η καρδιναλιουσ, θα το σκεφτω.. ενα ζευγαρι ραμιρεζι..και τι αλλο μου προτεινετε??

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μου αρέσουν περισσότερο οι καρδινάλιοι.

Το ενυδρείο πόσα λίτρα θα είναι?

Έγινε επεξεργασία - Alpha
Link to comment
Share on other sites

εκει θα καταληξω μαλλον.. ενυδρειο 120 λιτρα :)

Link to comment
Share on other sites

εκει θα καταληξω μαλλον.. ενυδρειο 120 λιτρα :)

Αν το αφήσεις με ένα κοπαδάκι καρδινάλιους και το ζευγαράκι με τα ραμιρέζι θα γίνει πολύ ωραίο.

Link to comment
Share on other sites

Αν το αφήσεις με ένα κοπαδάκι καρδινάλιους και το ζευγαράκι με τα ραμιρέζι θα γίνει πολύ ωραίο.

δεν θα φαινεται αδειο?? εγω ετσι οπως το φανταζομαι ψιλοαδειο μου φαινεται :):D

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα φαίνετε καθόλου άδειο.

Είχα 120λ μόνο με 20 cardinal (μετά από κάτι μήνες μπήκαν και λίγα corys) και ήταν πολύ όμορφο το θέαμα.

Τι άλλο σου αρέσει και θα ήθελες να βάλεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα φαίνετε καθόλου άδειο.

Είχα 120λ μόνο με 20 cardinal (μετά από κάτι μήνες μπήκαν και λίγα corys) και ήταν πολύ όμορφο το θέαμα.

Τι άλλο σου αρέσει και θα ήθελες να βάλεις?

δεν γνωριζω και πολλα..εως τωρα εχω ασχοληθει με ζωοτοκα(που ειναι ευκολουτσικα :):D ) για αυτο ρωταω εσαν να μου προτεινετε και να με συμβουλεψετε..

Link to comment
Share on other sites

Δες παρακάτω τα προφίλ των ψαριών για να πάρεις μια ιδέα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=42356

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36896

Link to comment
Share on other sites

Δες παρακάτω τα προφίλ των ψαριών για να πάρεις μια ιδέα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=42356

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36896

ok ευχαριστω..ψαρακια σιγουρα θα καταληξω καπου. το αλλο θεμα μου ειναι το χαμηλο πεχα που χρειαζονται..6 με 6,5 .. σωστα??..πως θα τα καταφερω?? ειμαι κ πιτσιρικασ για να παρω οσμωση πρεπει να μαζευω πολυ καιρο χαρτζιλικι :):D αλλη λυση?? τυρφη ??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...