Jump to content

αντι για Α/Ο απιονισμενο νερο..


Recommended Posts

γινεται αντι να χρησημοποιουμε Α/Ο να αγοραζουμε απιονισμενο νερο?

Link to comment
Share on other sites

εγω σου το προτεινω ανεπιφιλακτα και ιδηκα αυτο του lidl γιατι ειναι νερο απο αντιστροφη οσμοση!εγω το χρησιμοποιω εδω και ενα χρονο και μονο θετικα βλεπω ph:6 και κανενα προβλημα!!!σιγουρα καποιοι θα διαφωνισουν μαζι μου και σεβαστη η γνωμη τους.αλλα προσωπικα πιστευω πως μονο καλο κανει :)

Link to comment
Share on other sites

καμια παραπανω γνωμη???

Το ίδιο νερό είναι! Κι εγω το χρησιμοποιούσα για να συμπληρώνω αυτό που εξατμίζονταν.

Γιατί να διαφωνούν? Πέρα από το οικονομικό τι διαφορά υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

Απλά η Α/Ο είναι μία μέθοδος για να παράγεις απιονισμένο νερό!

Link to comment
Share on other sites

Απλά η Α/Ο είναι μία μέθοδος για να παράγεις απιονισμένο νερό!

Δεν έχω δοκιμάσει τίποτα απο τα 2... πήγα να αγοράσω για να το χρησιμοποιήσω σαν νερό συμπλήρωσης λόγω εξάτμισης.. αλλά ΟΛΑ είχαν μέσα λεβάντα και βελτιωτικά σιδερώματος... Πρέπει να είσαι πολυ προσεκτικός πιστεύω... !

Έγινε επεξεργασία - Geo100
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως δεν θα πάρεις απιονισμένο νερό που περιέχει βελτιωτικά σιδερώματος και λεβάντα. Άλλωστε στο κουτί έχει και εικονίδια με τις χρήσεις. Το απιονισμένο νερό έχει πολλές άλλες χρήσεις και πιστεύω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να το μπερδεψεις με αυτο που ειναι για σιδέρωμα αφου σίγουρα θα επισημαίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δοκιμάσει τίποτα απο τα 2... πήγα να αγοράσω για να το χρησιμοποιήσω σαν νερό συμπλήρωσης λόγω εξάτμισης.. αλλά ΟΛΑ είχαν μέσα λεβάντα και βελτιωτικά σιδερώματος... Πρέπει να είσαι πολυ προσεκτικός πιστεύω... !

Δεν εχουν ολα λεβαντα μεσα.σιγουρα βρισκεις και απλα.Εγω το χρησιμοποιω και στο γλυκο και στο θαλασσινο για τις αναπληρωσεις μου χωρις κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουν ολα λεβαντα μεσα.σιγουρα βρισκεις και απλα.Εγω το χρησιμοποιω και στο γλυκο και στο θαλασσινο για τις αναπληρωσεις μου χωρις κανενα προβλημα.

στο δικό μου σουπερ μαρκετ είχαν όλα... θα ψάξω και αλλού :)

Link to comment
Share on other sites

εγω σου το προτεινω ανεπιφιλακτα και ιδηκα αυτο του lidl γιατι ειναι νερο απο αντιστροφη οσμοση!εγω το χρησιμοποιω εδω και ενα χρονο και μονο θετικα βλεπω ph:6 και κανενα προβλημα!!!σιγουρα καποιοι θα διαφωνισουν μαζι μου και σεβαστη η γνωμη τους.αλλα προσωπικα πιστευω πως μονο καλο κανει :)

απλα βαζεισ το απιονισμενο νερο αντι για τησ βρυσησ?ποση ποσοτητα?και εχει πεχα 6??

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ χρησιμοποιώ απιονισμένο λόγω σκληρότητας του νερού δικτύου σε ποσότητα 50% με 50% στις μερικές αλλαγές μου χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η λύση με το αγορασμένο απιονισμένο νερό καλή μου ακούγεται, κάθε φορά που θέλω για το ενυδρείο βλέπω τόσο νερό να πηγαίνει χαμένο με την Α.Ο. και το λυπάμαι, ποτίζω ότι γλάστρα έχω βέβαια αλλά πάλι πετάω αρκετό, θα το δοκιμάσω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Μετά θα βλέπεις όμως το καημένο το ευρώ να πηγαίνει χαμένο!!!! Στο τέλος τα ψάρια θα περνάνε πιο καλά από μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Λες; Γιατί τώρα δεν περνάνε καλά; Αν εξαιρέσεις την αιχμαλωσία τους κατά τα άλλα μια χαρά την βγάζουν!!!!

Link to comment
Share on other sites

το απιονισμενο νερο ειναι γνωστο οτι κατεβαζει το ph και απο ενα υψηλο 7,5 το κατεβασα στο 6 με ενα ποσοστο 20%

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,εγω μένω Αθήνα και βάζω μόνο βρύσης και έχω ph 7,6 (έχω guppy μέσα)....είναι και αναλόγως τα ψάρια πιστεύω.Τί λέτε;;

Link to comment
Share on other sites

Πειραματίζεσαι, κάνεις μετρήσεις, αποταμιεύεις 1 ευρώ και βλέπεις ... :)

Link to comment
Share on other sites

Λες; Γιατί τώρα δεν περνάνε καλά; Αν εξαιρέσεις την αιχμαλωσία τους κατά τα άλλα μια χαρά την βγάζουν!!!!

Όχι τα ψάρια θα περνάνε εξίσου καλά!! Εμείς περνάμε χειρότερα!! Όσο για την αιχμαλωσία, δε ξερω για ποιον ειναι χειροτερη!!!

Link to comment
Share on other sites

το μόνο απιονισμένο νερό που βρήκα στο lidl λέει παρασκευάζεται για την lidl hellas, είναι κατά της σκουριάς και είναι ιδανικό για σιδερα ατμού, μπαταρίες αυτοκινήτων και ινστιτούτα αισθητικής.

κάνει αυτό;;;

Έγινε επεξεργασία - john33
Link to comment
Share on other sites

το μόνο απιονισμένο νερό που βρήκα στο lidl λέει παρασκευάζεται για την lidl hellas, είναι κατά της σκουριάς και είναι ιδανικό για σιδερα ατμού, μπαταρίες αυτοκινήτων και ινστιτούτα αισθητικής.

κάνει αυτό;;;

Εγω αυτο βαζω.....ειναι καθαρο νερο μη σε μπερδευει που λεει οτι ειναι κατα της σκουριας,ειναι επειδη δεν εχει αλατα :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και τωρα εβαλα και στα ζωοτοκα μου αλλα δεν ξερω αν κανει γιατι κατεβαζει το PH

Link to comment
Share on other sites

εγώ σκέφτομαι από τα 20 λίτρα αλλαγής τα 8 να ειναι με απιονισμενο νερο και τα 12 με νερο βρυσης. το pH της βρυσης είναι περίπου 7,8

Έγινε επεξεργασία - john33
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να βρεις την αναλογια που σου δινει το PH που κανει για τα ψαρια σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...