Jump to content

Πιστεύετε ότι είναι εντάξει;


Recommended Posts

Γεια σε όλους.

Χθες "έστησα" το ενυδρείο μου. Υπόστρωμα της sera, χαλικάκι, 3 φυτά (για αρχή, αργότερα θα βάλω περισσότερα) κ.λπ.

Να σημειώσω ότι χρησιμοποίησα πολύ λίγο νερό από το προηγούμενο ενυδρείο που είχα και στο φίλτρο άλλαξα μόνο τον υαλοβάμβακα και τον άνθρακα (δεν ξέρω αν έκανα καλά).

Σήμερα πήρα και τα test (σε stick), έκανα μετρήσεις και ιδού τα αποτελέσματα:

pH: 7.6

KH: 6

CH: 14

NO2: 1

NO3: 25

Πάμε τώρα στις ερωτήσεις:

1) Έκανα σωστά πού πήρα test σε stick;

2) Οι μετρήσεις για αρχή και λαμβάνοντας υπόψιν ότι χρησιμοποίησα λίγο νερό από το προηγούμενο ενυδρείο είναι καλές;

Να σημειώσω επίσης ότι στο νερό έριξα και sera morena, sera aquatan και sera nitrivec χθες πρώτη μέρα που "έστησα" το ενυδρείο αλλά και σήμερα το πρωί.

Ευχαριστώ και συγνώμη για το... μακροσκελές των ερωτήσεων.

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ σε sticks ιναι αρκετα αναξιοπιστα.Θα σου ελεγα να αγορασεις καποια τεστ σε υγρη μορφη αρα δεν μπορω να λαβω υποψην τις τιμες που πηρες.

Link to comment
Share on other sites

Για ποσα λιτρα ενυδρειο μιλαμε και τι ψαρια θελεις να βαλεις μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Για ποσα λιτρα ενυδρειο μιλαμε και τι ψαρια θελεις να βαλεις μεσα?

Μιλάμε για ένα ενυδρείο 60 λίτρων. Όσον αφορά τα ψαράκια, δεν έχω καταλήξει ακόμη. Σκέφτομαι πάντως για 1-2 κοπαδάκια και 1-2 ακόμη (δεν ξέρω τι όμως, ακούω προτάσεις και αριθμό ψαριών).

Αρκεί βέβαια να είμαι εντάξει και με τα λίτρα του ενυδρείου (για τον αριθμό των ψαριών μιλάω).

Link to comment
Share on other sites

Τι φιλτρο εχεις και τι υλικα φιλτρου?Οι τιμες αν επαληθευουν και με τα υγρα τεστ τοτε δεν ειναι ενταξει .Εχεις ph υψηλο(προτεινομενο νουμερο το 7)gh (προτεινομενο 8) ΝΟ2 μηδεν.ΝΗ3/ΝΗ4 εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε gogosk τον ανθρακα καλυτερα να τον βγαλεις εντελως.

Οσο για τα τεστ θα συμφωνησω και γω με το φιλο zapetros στο οτι δεν εχουν καλη ακριβεια στις μετρησεις,καλυτερα να προμηθευτεις υγρα τεστ.

Μετρα και εδω ειμαστε παλι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους.

Χθες "έστησα" το ενυδρείο μου. Υπόστρωμα της sera, χαλικάκι, 3 φυτά (για αρχή, αργότερα θα βάλω περισσότερα) κ.λπ.

Να σημειώσω ότι χρησιμοποίησα πολύ λίγο νερό από το προηγούμενο ενυδρείο που είχα και στο φίλτρο άλλαξα μόνο τον υαλοβάμβακα και τον άνθρακα (δεν ξέρω αν έκανα καλά).

Σήμερα πήρα και τα test (σε stick), έκανα μετρήσεις και ιδού τα αποτελέσματα:

pH: 7.6

KH: 6

CH: 14

NO2: 1

NO3: 25

Πάμε τώρα στις ερωτήσεις:

1) Έκανα σωστά πού πήρα test σε stick;

2) Οι μετρήσεις για αρχή και λαμβάνοντας υπόψιν ότι χρησιμοποίησα λίγο νερό από το προηγούμενο ενυδρείο είναι καλές;

Να σημειώσω επίσης ότι στο νερό έριξα και sera morena, sera aquatan και sera nitrivec χθες πρώτη μέρα που "έστησα" το ενυδρείο αλλά και σήμερα το πρωί.

Ευχαριστώ και συγνώμη για το... μακροσκελές των ερωτήσεων.

Γιώργος

Μια ερώτηση:

Έβαλες στο φίλτρο σου κάποια υλικά βιολογικής φίλτρανσης απο το άλλο ενυδρείο;

Αν όχι το ενυδρείο σου θεωρείτε άστρωτο και καλύτερα να δεις εδώ:

Το «στρώσιμο» του νέου ενυδρείου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση:

Έβαλες στο φίλτρο σου κάποια υλικά βιολογικής φίλτρανσης απο το άλλο ενυδρείο;

Αν όχι το ενυδρείο σου θεωρείτε άστρωτο και καλύτερα να δεις εδώ:

Το «στρώσιμο» του νέου ενυδρείου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

Από το φίλτρο που υπήρχε στο προηγούμενο ενυδρείο κράτησα μόνο το πράσινο και μπλε σφουγγάρι. Άλλαξα μόνο υαλοβάμβακα και τον άνθρακα. Τα σφουγγάρια δεν τα έπλυνα καθόλου (κακό ή καλό, δεν ξέρω).

Όσον αφορά τα τεστ, θα πάρω υγρά τεστ που είναι πιο αξιόπιστα - όπως αναφέρθηκε παραπάνω - θα κάνω τις μετρήσεις και θα σας ενημερώσω σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Σαν υλικο φιλτρου επισης πρεπει να παρεις siporax ή substrat pro.Ειναι απαραιτητο.

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που έβαλες τα υλικά ποσο καιρό είναι το ενυδρείο χωρίς ψάρια;

Καλό θα ήταν να βάλεις μέσα κάποια (1 ή 2) για να υποστηρίζουν τις αποικιες!

Και τα υπόλοιπα πάλι σιγα σιγα!

Με μετρήσεις πάντα!

Το ανθρακα σου προτείνω να τον βγάλεις και να βάλεις κάποια απο τα υλικά που σου πρότεινε ο φίλος zapetros!

Τα σφουγγάρια καλά έκανες και δεν τα έπλυνες!

Να τα πλύνεις μέσα στο ενυδρείο για να μην χάσεις τίποτα απο την πολίτιμη βιολογία που μεταφέρουν!

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που έβαλες τα υλικά ποσο καιρό είναι το ενυδρείο χωρίς ψάρια;

Καλό θα ήταν να βάλεις μέσα κάποια (1 ή 2) για να υποστηρίζουν τις αποικιες!

Και τα υπόλοιπα πάλι σιγα σιγα!

Με μετρήσεις πάντα!

Το ανθρακα σου προτείνω να τον βγάλεις και να βάλεις κάποια απο τα υλικά που σου πρότεινε ο φίλος zapetros!

Τα σφουγγάρια καλά έκανες και δεν τα έπλυνες!

Να τα πλύνεις μέσα στο ενυδρείο για να μην χάσεις τίποτα απο την πολίτιμη βιολογία που μεταφέρουν!

Το ενυδρείο το "έστησα" την Κυριακή (22/10/2006). Τι ψάρι να βάλω μέσα όμως;

Κάτι ακόμα: Στο ενυδρείο έβαλα και μία ρίζα διακοσμητική. Από το κατάστημα μου είπαν ότι τις πρώτες μέρες το νερό θα είναι θολό - σκούρο λόγω της ρίζας. Αληθεύει; Επίσης, χρειάζεται να κάνω κάποιες αλλαγές στο νερό τις πρώτες μέρες; Τα "ζουμιά" της sera ;) - όπως αναφέρθηκε από κάποιο άλλο μέλος σε διαφορετικό θέμα - τα ρίχνω καθημερινά μέχρι να "στρώσει" το ενυδρείο;

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις μεταφέρει υλικά έχεις μεταφέρει και αποικίες βακτηρίων!

Κατα συνέπεια μπορούσες άμεσα να βάλεις ψάρια!

Μετά απο δύο μέρες δεν μπορώ να ξέρω τι ποσοστό απο τις αποικίες σου είναι ακόμα ενεργό!

Σου προτείνω να αγοράσεις ενα δύο ψάρια και να τα εισάγεις στο ενυδρείο με μετρήσεις!

Θα πρέπει να έχεις σταθερά ΝΗ3-4 & ΝΟ2 στο μηδέν!

Αν όλα πάνε καλά εισάγεις σταδιακά ψάρια!

Παράλληλα με όλα αυτά θα σου πρότεινα να χρησιμοποιείς (μέρα παραμέρα) και τα "ζουμιά" της Sera!

Όντως το ξύλο θα χρωματίσει το νερό σου αλλα αυτό θα φύγει με τις αλλαγές νερού και δεν θα μείνει για πάντα!

Αλλαγές νερού δεν σου προτείνω να κάνεις ακόμα!

Δες και εδώ:

Τα πρώτα μου βήματα…, Ξεκινώντας και προχωρώντας σωστά

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=5266

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις μεταφέρει υλικά έχεις μεταφέρει και αποικίες βακτηρίων!

Κατα συνέπεια μπορούσες άμεσα να βάλεις ψάρια!

Μετά απο δύο μέρες δεν μπορώ να ξέρω τι ποσοστό απο τις αποικίες σου είναι ακόμα ενεργό!

Σου προτείνω να αγοράσεις ενα δύο ψάρια και να τα εισάγεις στο ενυδρείο με μετρήσεις!

Θα πρέπει να έχεις σταθερά ΝΗ3-4 & ΝΟ2 στο μηδέν!

Αν όλα πάνε καλά εισάγεις σταδιακά ψάρια!

kouzman, ένας συνάδελφος, μου χαρίζει το σκαλάρι του να το βάλω στο ενυδρείο μου. Να το βάλω; Το κακό είναι ότι αυτός δεν έχει τεστ. Από την περιγραφή του και μόνο πιστεύω ότι είναι υγιές :blush:

Σήμερα έκανα πάλι μετρήσεις (ακόμη με τα stic γιατί δεν αγόρασα υγρά τεστ) και είναι οι παρακάτω:

pH: 7.2

KH: 3

GH: 7

NO2: 0

NO3: 0

Αν δεν βάλω το σκαλάρι, τι άλλο μπορώ να βάλω;

Σύντομα θα ανεβάσω και μια φωτογραφία του ενυδρείου.

Η θολούρα από την ρίζα αρχίζει να υποχωρεί ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...