Jump to content

Αναπαραγωγή Ancistrus Sp.3


Husky_Jim

Recommended Posts

Όπως και κάθε τέτοια εποχή τα ψαράκια μου άκουσαν το 'κάλεσμα της φύσης' και έκαναν το χρέος τους!

Εχθές το βράδυ λοιπόν αφού αποφάσισα να ασχοληθώ με τα ψάρια μου παρά με τα μπάχαλα που κάποιοι δημιούργησαν,μάζεψα ένα μπαλάκι από αυγά,που σε μία μόλις ώρα από τότε που τα έβαλα στην γενίστρα (DIY plexiglass από τον JDP) εκκολαύθησαν!!!!!

Ειδού λοιπόν 20 ώρες αργότερα....

Άν και η φωτό δέν είναι η καλύτερη μιάς και η φωτογραφική δέν μπορούσε να εστιάσει από την άλγη μπορείτε να διακρύνετε καθαρά την μικρή τους καρδούλα καθώς και τις φλέβες που φεύγουν από αυτή και 'αγκαλιάζουν' τον λεκιθικό τους σάκο...Αυτή η φωτό πραγματικά με έκανε να κλάψω...ΑΥΤΟ είναι το χόμπυ ρε γαμώτο.....!!!!

Ancistrus_Sp3_fry_23102006_1DayOld_a.jpg

Και εδώ μιά σχεδόν συνολική από τα μισά μικρά...

Ancistrus_Sp3_fry_23102006_1DayOld_b.jpg

Ελπίζω να σας αρέσουν και όσοι έχετε απορίες για το πώς θα τα αναπαράγετε και εσείς μήν διστάσετε να ρωτήσετε.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα ειναι συγκηνητικο αυτο ειναι το θαυμα της φυσης.

Συγχαρηρητηρια για τα μωρα σου ;)

Link to comment
Share on other sites

;):blush::)
Link to comment
Share on other sites

;):blush::);):lmao::hysterical:
Link to comment
Share on other sites

Πολλες γεννες βλεπω,παρα πολλες γεννες!! ;)

Ευγε Μητσο!!!

Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορά τα συγχαρητήριά μου Δημήτρη.

Καλή συνέχεια στα μωρά σου.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Δημήτρη μια χαρά είσαι!

Παιδικός σταθμός θα γίνει το ενυδρείο!

Περιμένουμε την συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

:blush::);):lmao:

Μπραβο και απο εμενα. ;)

Link to comment
Share on other sites

;) .Δωσε μας στοιχεια απο τις παραμετρους του νερου σου,μπας και τα καταφερουμε και εμεις να γινουμε μπαμπαδες.
Link to comment
Share on other sites

:blush: .Δωσε μας στοιχεια απο τις παραμετρους του νερου σου,μπας και τα καταφερουμε και εμεις να γινουμε μπαμπαδες.

Μπράβο Άκη για την ερώτηση σου γιατί καλά τα ευχαριστήρια (σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια) αλλά να μπούμε και στην ουσία!!!! :)

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

PH :5,8 εώς 6,4

TDS :180microsiemens

NH3/NH4 : ~0

NO2: ~0

NO3:~10

Προσωπικά κάνω αλλαγές 100% από αντίστροφη όσμωση αλλά αυτό είναι προσωπικά επιλογή και δέν το συνηστώ σε αρχάριους καθώς το 'περιβάλλον' γίνετε αρκετά ασταθές κάτω από το 3 ΚΗ.Επίσης συμπληρώνω TRACE elements με την αλλαγή.

Τα συγκεκριμένα ψάρια μπορούν να αναπαραχθούν και σε νερό χωρίς Α/Ο απλώς να είναι μαλακό 6,8ΡΗ και 8 και κάτω GH.

Από Νιτρικά δέν έχω άν και το συγκεκριμένο ενυδρείο έχει μεγάλη υχθιοφόρτηση καθώς όλη η επιφάνεια είναι καλυμένη από Lemna Trisucla και Eichornia Crassipes.Στο κάτω κάτω είναι ενυσρείο για αναπαραγωγές και όχι βιτρίνας.... ;)

Όποτε ταίζω κατεψυγμένη τροφή την μαρινάρω αρκετά σε υγρή βιταμίνη.

Το μυστικό για τα συγκεκριμένα είναι να ταίζονται καλά,να ζούν σε όσο πιό φυσικό περιβάλλον να τους παρέχεται σπηλιά (1000 φορές καλλύτερη από καρύδα) και να παίξουμε και λίγο με την πτώση της θερμοκρασίας και της σκληρότητας αναπαριστώντας τις συνθήκες στην φύση.

Έτσι μόλις δούμε το θυληκό να παχαίνει τότε ας αφήσουμε την φύση να πάρει τον δρόμο της.....

Επίσης από την στιγμή που θα γεννηθούν τα αβγά μέχρι τις πρώτες 3 εβδομάδες που θα έχουν βγεί τα μικρά προσωπικά ΔΕΝ κάνω καμία αλλαγή νερού......

Όποιος έχει και άλλες απορίες ας ποστάρει..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Τρομερή λεπτομέρεια η φωτογραφική σου πάντως...τι μάρκα είναι;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!

Η φωτογραφική μου είναι η CANON EOS 400D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...