Jump to content

Αυτο ριχνει τα νιτρικα?


Recommended Posts

Ειχα νιτρικα 40+,καταφερα να τα ριξω 20-30,και πειρα αυτο.Κανει και ποσο να βαλω στο φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

Από ότι λέει πάνω μειώνει την αμμωνία δεν ξέρω αν κάνει για νιτρικά.

Για νιτρικά συγκεκριμένα υπάρχουν σφουγγάρια πράσινα nitrate remover της Juwel, υπάρχει το fluval lab series nitrate remover, το denitrate της seachem αυτά ξέρω για νιτρικά..

Link to comment
Share on other sites

http://aquariumpharm.com/products/Product.aspx?ProductID=89 όπως γράφει και στην συσκευασία είναι ammonia remover ,και θα έλεγα οτι δεν έχει να κάνει άμεσα με τα νιτρικά.

Απο κει και πέρα ,φαντάζομαι και διόρθωσε με αν κάνω λάθος πρέπει να ανάφερεσαι στο αφρικάνικο σου ;

ΜΗΝ σε ενοχλούν τα νιτρικά 20-30 απλά αν θέλεις να τά ρίξεις και άλλο κάνε πιο συχνά αλλαγές νερού.

Ωστόσο όπως σου γράφω πιο πάνω μην προβληματίζεσαι.

:)

Link to comment
Share on other sites

Και επισης υπαρχουν οι συχνες αλλαγες νερου :D:)

Link to comment
Share on other sites

http://aquariumpharm.com/products/Product.aspx?ProductID=89 όπως γράφει και στην συσκευασία είναι ammonia remover ,και θα έλεγα οτι δεν έχει να κάνει άμεσα με τα νιτρικά.

Απο κει και πέρα ,φαντάζομαι και διόρθωσε με αν κάνω λάθος πρέπει να ανάφερεσαι στο αφρικάνικο σου ;

ΜΗΝ σε ενοχλούν τα νιτρικά 20-30 απλά αν θέλεις να τά ρίξεις και άλλο κάνε πιο συχνά αλλαγές νερού.

Ωστόσο όπως σου γράφω πιο πάνω μην προβληματίζεσαι.

:)

Εμενα μου το δωσανε και για τα νιτρικα :D

Ναι Κυριε Σωκρατη για το Αφρικανικο το θελω.Απλα αρχισαν να μεγαλωνουν αρκετα τα ψαρια και το πειρα για να νιωθω ασφαλεια.Τις αλλαγες τις τηρω με θρησκευτικη ευλαβεια ανα εβδομαδα 30%.Τα εριξα αρκετα με την μειωση της τροφης,αλλα καμια φορα τα λυπαμαι και ξεφευγω λιγουλακι :D

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου το δωσανε και για τα νιτρικα :D

Ναι Κυριε Σωκρατη για το Αφρικανικο το θελω.Απλα αρχισαν να μεγαλωνουν αρκετα τα ψαρια και το πειρα για να νιωθω ασφαλεια.Τις αλλαγες τις τηρω με θρησκευτικη ευλαβεια ανα εβδομαδα 30%.Τα εριξα αρκετα με την μειωση της τροφης,αλλα καμια φορα τα λυπαμαι και ξεφευγω λιγουλακι :D

Μην σε προβληματίζει ,απλά ακολούθα την ρουτίνα σου και μην σκέφτεσαι τα νιτρικά.Με τις αλλαγές τα διατηρείς σε καλά επίπεδα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Βασιλάκη, πότισε και κανένα λουλουδάκι με τα νιτρικά σου :)

Link to comment
Share on other sites

Βασιλάκη, πότισε και κανένα λουλουδάκι με τα νιτρικά σου :)

Το κανω Μιχαλη και εχουν φουντωσει τα παντα,ακομα και η ντοματιες λογου αερα που δεν περνανε μπρος ,πηρανε :D

Link to comment
Share on other sites

Μην σε προβληματίζει ,απλά ακολούθα την ρουτίνα σου και μην σκέφτεσαι τα νιτρικά.Με τις αλλαγές τα διατηρείς σε καλά επίπεδα.

:)

Σχετικα με αυτο που συζητατε ..εχω δει διαφορα φιλτρα που ειναι λενε αν δεν κανω λαθος και απονιτροποιητες? ..επισης σε διαφορα pet shop πουλανε διαφορα μαντζουνια μου κρατουν χαμηλα την αμωνια και τα νιτρικα ...γραψε μας αν θες καμποια στιγμη αναλυτικα την αποψη σου :D ..επισης σε ενα ''οριμο'' στρωμενο ενυδρειο θα μπορουσαν να προσφερουν τπτ τα παραπανω ''ματζουνια'' η απλα καταστρεφουν την βιολογια ..ανελυσε το αν θες για να καταλαβουμε :D :D ..ευχαριστω ...επισης θα βοηθουσε να μας ελεγε αν υπαρχουν και ποια ειναι τα καταλληλα

Link to comment
Share on other sites

Ειχα νιτρικα 40+,καταφερα να τα ριξω 20-30,και πειρα αυτο.Κανει και ποσο να βαλω στο φιλτρο?

Φιλε μου προσωπικα δεν το εχω χρησημοποιησει το συγκεκριμενο προιον αλλα εαν οντως αποροφα καποια ποσοτητα αμμωνιας τοτε λογικο μου φαινεται πως θα εχεις και λιγοτερα νιτρικα μια που τα βακτηρια θα εχουν λιγοτερη αμμωνια να καταναλωσουν. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...