Jump to content

παπαγαλοψαρο με ζεμπρα


Recommended Posts

Λοιπον, με χαρα ανακοινωνω την γεννηση 70-80 μικρων διασταυρωση παπαγαλοψαρων με ζεμπρα κιχλιδα.

Ειναι απιστευτο, γιατι τα ψαρακια αυτα ειναι σχετικα καινουρια στο ενυδρειο μου, περιπου 1 μηνα και δεν γνωριζα περι εγκυμοσυνης...!

Αρχικα εβγαλα καποια και τα τοποθετησα σε αλλο μικροτερο ενυδρειο απο φοβο μηπως τα φανε οι γονεις η τα υπολοιπα 3 παπαγαλοψαρα που εχω. Αποτελεσμα ηταν αυτα που παρεμειναν μεσα στο μεγαλο να γινουν διπλασια σε μεγεθος απο τα αλλα, γιατι και οι 2 γονεις τα προσεχουν υπερβολικα.

Χρειαζεται να κανω κατι αλλο? Ειμαι σχετικα νεα στο χωρο.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, με χαρα ανακοινωνω την γεννηση 70-80 μικρων διασταυρωση παπαγαλοψαρων με ζεμπρα κιχλιδα.

Ειναι απιστευτο, γιατι τα ψαρακια αυτα ειναι σχετικα καινουρια στο ενυδρειο μου, περιπου 1 μηνα και δεν γνωριζα περι εγκυμοσυνης...!

Αρχικα εβγαλα καποια και τα τοποθετησα σε αλλο μικροτερο ενυδρειο απο φοβο μηπως τα φανε οι γονεις η τα υπολοιπα 3 παπαγαλοψαρα που εχω. Αποτελεσμα ηταν αυτα που παρεμειναν μεσα στο μεγαλο να γινουν διπλασια σε μεγεθος απο τα αλλα, γιατι και οι 2 γονεις τα προσεχουν υπερβολικα.

Χρειαζεται να κανω κατι αλλο? Ειμαι σχετικα νεα στο χωρο.

Ευχαριστω!

Συγχαρητήρια!!Αν και πολλοί είναι αυτοί που είναι κατά των συγκεκριμένων ψαριών και των διασταυρώσεών τους, διαβάζοντας περισσότερα γιαυτά και καθώς και εγω είμαι κάτοχος ενός ζευγαριού και τρελός φαν του είδους, ανακάλυψα ότι καί στη φύση συμβαίνουν τέτοιου τύπου διασταυρώσεις! Για την ερώτησή σου δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω καθώς οι δικές μου γέννες είναι μάλλον τζούφιες ή πολύ νόστιμες για τους υπόλοιπους κάτοικους του ενυδρείου...το σίγουρο μάλλον θα είναι ότι θα χρειαστείς πολλά λίτρα ακόμη...και μεγάλη προσοχή στη ποιότητα του νερού καθώς τα υβρίδια είναι γενικά πολύ ευαίσθητα, θα έχεις αρκετές απώλειες, άρα μπόλικη αμμωνία...δεν είμαι βέβαια ειδικός αλλά αυτή είναι η αίσθησή μου...good luck, keep me posted...και καμιά φωτό να θαυμάσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη πόσο καιρό έχουν γεννηθεί τα ψαράκια και τί μέγεθος είναι?Απο αυτό εξαρτάτε το πώς θα πράξεις από εδώ και πέρα.

Θα πρέπει να ξέρεις ότι τα Parrot fish είναι υβρίδια και το ζευγαρωμα που έγινε με τα Convict παρίγαγε πάλι υβρίδια που μπορεί να είναι και στείρα στο μέλλον χωρίς να μπορούν να κάνουν απογόνους.

Έχω ξαναδεί τέτοιο ζευγάρωμα σε πέτ σόπ.

Μπορείς να βγάλεις καμία φωτό από τα μικρά? ;)

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη πόσο καιρό έχουν γεννηθεί τα ψαράκια και τί μέγεθος είναι?Απο αυτό εξαρτάτε το πώς θα πράξεις από εδώ και πέρα.

Θα πρέπει να ξέρεις ότι τα Parrot fish είναι υβρίδια και το ζευγαρωμα που έγινε με τα Convict παρίγαγε πάλι υβρίδια που μπορεί να είναι και στείρα στο μέλλον χωρίς να μπορούν να κάνουν απογόνους.

Έχω ξαναδεί τέτοιο ζευγάρωμα σε πέτ σόπ.

Μπορείς να βγάλεις καμία φωτό από τα μικρά? ;)

Αλήθεια Δημήτρη έχεις δει γέννα μόνο από Parrots;Το έχω διαβάσει σε κάνα δυό site αλλά άλλο να το διαβάζεις και άλλο να το δεις με τα μάτια σου...Πάντως τέτοιου τύπου ζευγάρωμα αποδεικνύει ότι το παπαγαλάκι δεν ήταν στείρο, έτσι δεν είναι; Γιατί το ακούω πολύ συχνά, ενω βλέπω τα δικά μου σε μόνιμη διάθεση για ζευγάρωμα...τώρα για την ποιότητα των αυγών δεν έχω ιδέα...Ειρήνη, θα θέλαμε πολυ να δούμε καμια φωτό...

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια Δημήτρη έχεις δει γέννα μόνο από Parrots;Το έχω διαβάσει σε κάνα δυό site αλλά άλλο να το διαβάζεις και άλλο να το δεις με τα μάτια σου...Πάντως τέτοιου τύπου ζευγάρωμα αποδεικνύει ότι το παπαγαλάκι δεν ήταν στείρο, έτσι δεν είναι; Γιατί το ακούω πολύ συχνά, ενω βλέπω τα δικά μου σε μόνιμη διάθεση για ζευγάρωμα...τώρα για την ποιότητα των αυγών δεν έχω ιδέα...Ειρήνη, θα θέλαμε πολυ να δούμε καμια φωτό...

Όχι με τα μάτια μου έχω δεί πάρροτ με ζέμπρα.Πάρροτ με πάρροτ με μικρά δέν έχω δεί αλλά είναι κάτι που υπάρχει διεθνός ολοένα και ποιό συχνά.Προφανός δυνατότεροι γεννήτορες δημιουργούνται καιρό με τον καιρό.

Πάντως προσωπικά δέν είμαι υπέρ των υβριδίων που είναι 'φτιαγμένα' από τον άνθρωπο.Άν όμως είναι από την φύση τότε δέν έχω πρόβλημα καθώς εκεί βασίζεται και η εξέλιξη των ειδών..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...