Jump to content

Τεστ αμμωνίας...


Recommended Posts

Μου έδωσε η πετ σοπού το τεστ και μου είπε να την πάρω αύριο το πρωι τηλ να της πω τα αποτελέσματα (γνωριζω ότι δεν είναι καλά) και θα μου πει ανάλογα πόσα βακτήρια να ρίξω μέσα στο νερό...

Ωστόσο πριν μου πει η ίδια , μπορείτε να με συμβουλέψετε ή να με προϊδεάσετε;

Link to comment
Share on other sites

Καλά τώρα... αυτά αλλού!

Βρήκε τώρα την ευκαιρία η κοπέλα να την πάρεις τηλέφωνο <_<

Πάντως 1,5μγ/λ είναι, αρκετά.

Μια μεγάλη αλλαγή νερού (μεγάλη!) και μετά βακτήρια. Μη ταίσεις για 1-2 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Η κοπέλα του pet shop μου είπε ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να μην αλλαξω καθόλου νερό προς το παρόν...

Έγινε επεξεργασία - meet the fish
Link to comment
Share on other sites

Επίσης να ρωτήσω , επειδή είμαι νέος, κάθε φορά που θα αλλάζω το μισό νερό, θα πρέπει να ρίχνω και βακτήρια;

ή μόνον κατά τη διάρκεια του στρωσίματος πρέπει να ρίχνω;

Έγινε επεξεργασία - meet the fish
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα καπου οτι με αντιχλωριο seachem prime η αμμωνια και τα νιτρωδη μετατρεπονται σε μη τοξικα ωστε να μην επηρεαζουν τα ψαρια αλλα παραμενουν ως τροφη για τα βακτηρια....για ψαξτο λιγο...μου το εχουν προτινει και εμενα ανεπυφιλακτα..

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες.. Είναι από τα καλύτερα αντιχλώρια που κυκλοφορούν καθώς δεν κάνει μόνο μια δουλειά, αφαιρεί χλωραμήνη, χλώριο, μετατρέπει την αμμωνία σε μία μη τοξική μορφή που μπορεί να αφαιρεθεί γρήγορα από το βιολογικό φίλτρο του ενυδρείου. Αποτοξινώνει τα νιτρικά και τα νιτρώδη με αποτέλεσμα να μπορούν κι αυτά με τη σειρά τους να αφαιρεθούν ευκολότερα από το φίλτρο, σύμφωνα με τα λεγόμενα της εταιρίας.

Το ενυδρείο σου τώρα το στρώνεις?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να ρωτήσω , επειδή είμαι νέος, κάθε φορά που θα αλλάζω το μισό νερό, θα πρέπει να ρίχνω και βακτήρια;

ή μόνον κατά τη διάρκεια του στρωσίματος πρέπει να ρίχνω;

Τα βακτήρια από την στιγμή που το ενυδρείο έχει στρωθεί κανονικά, δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις ξανά. Χρησιμοποιείς, έπειτα από κάποια θεραπεία, μετά από αλλαγή κάποιου μέρους των υλικών, μετά από συντήρηση του φίλτρου, σε περίπτωση που βάλεις επιπλέον ψάρια προληπτικά και όποτε θες εσύ προληπτικά.

Έγινε επεξεργασία - Alpha
Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες.. Είναι από τα καλύτερα αντιχλώρια που κυκλοφορούν καθώς δεν κάνει μόνο μια δουλειά, αφαιρεί χλωραμήνη, χλώριο, μετατρέπει την αμμωνία σε μία μη τοξική μορφή που μπορεί να αφαιρεθεί γρήγορα από το βιολογικό φίλτρο του ενυδρείου. Αποτοξινώνει τα νιτρικά και τα νιτρώδη με αποτέλεσμα να μπορούν κι αυτά με τη σειρά τους να αφαιρεθούν ευκολότερα από το φίλτρο, σύμφωνα με τα λεγόμενα της εταιρίας.

Το ενυδρείο σου τώρα το στρώνεις?

Βασικά αύριο θα πάρω το ενυδρείο και θα αρχίσω να το στρώνω...

Απλά ήθελα να διορθώσω λίγο το προσωρινό νερό στη μεγάλη γυάλα που έχω τα ψάρια...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το αντιχλωριο seachem prime που μπορώ να το βρω??

Είναι και φθηνότερο από το άλλο από ότι είδα...

Link to comment
Share on other sites

Η κοπέλα του pet shop μου είπε ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να μην αλλαξω καθόλου νερό προς το παρόν...

Καλά σου είπε με την προυπόθεση ότι ΔΕΝ υπάρχουν ψάρια μέσα.

Αν για τον οποιοδήποτε λόγο υπάρχει ψάρι μέσα κατα την διάρκεια του στρωσίματος νομίζω πολλές αλλαγές νερού είναι αναγκαίες ώστε να μη τα χάσεις. Βέβαια η διαδικασία αυτή σημαίνει μεγαλύτερο χρονικό διάστημα μέχρι να στρώση η βιολογία.

Επίσης να ρωτήσω , επειδή είμαι νέος, κάθε φορά που θα αλλάζω το μισό νερό, θα πρέπει να ρίχνω και βακτήρια;

ή μόνον κατά τη διάρκεια του στρωσίματος πρέπει να ρίχνω;

Επειδί απο ότι κατάλαβα έχεις ψάρια μέσα και αναγκαστηκά θα πρέπει να αλλάξεις δυο-τρεις φορές το νερό καλό είναι να ρίχνεις βακτήρια για να "πιάσουν". Αν δεν είχες ψάρια θα έριχνες μια-δύο φορές και τέλος γιατί το νερό θα το άφηνες να ωριμάσει απο μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Καλά σου είπε με την προυπόθεση ότι ΔΕΝ υπάρχουν ψάρια μέσα.

Αν για τον οποιοδήποτε λόγο υπάρχει ψάρι μέσα κατα την διάρκεια του στρωσίματος νομίζω πολλές αλλαγές νερού είναι αναγκαίες ώστε να μη τα χάσεις. Βέβαια η διαδικασία αυτή σημαίνει μεγαλύτερο χρονικό διάστημα μέχρι να στρώση η βιολογία.

Γαμώτο , αυτή μου είπε τα άκρως αντίστροφα...

Οτι πρέπει να μην αλλάζω το νερό συχνά επειδή υπάρχουν μέσα ψάρια........

Εχω μπερδευτεί... <_<

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μου είπε ότι στο καινούριο ενυδρείο, με το που το γεμίσω με νερό, θα χρειαστεί εντός 24 ωρών να μπει τουλάχιστον ένα ψάρι μέσα... οπότε πως γίνεται να στρωθεί νερό χωρίς ψάρια;;

<_<

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το αντιχλωριο seachem prime που μπορώ να το βρω??

Είναι και φθηνότερο από το άλλο από ότι είδα...

Υπάρχει στα περισσότερα καταστήματα με ενυδρειακά.

Link to comment
Share on other sites

Ta exv διαβασει , απλα απο οτι καταλαβαινω ο καθενας τα αντιλαμβανεται και διαφορετικα.... τεσπα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...