Jump to content

μια ερωτηση να με βοηθησει καποιος που γνωριζει


Recommended Posts

εχω 2 ενυδρεια, στο 1 εχω δισκακια και στο αλλο εχω σκαλαρια. στα δισκακια κανω αλλαγες νερου καθε εβδομαδα και το νερο που (πεταω) ειναι πολυ καλο σε μετρησεις χωρισ αμμωνιες με χαμηλο ph(χρησιμοποιω α.ο.)κλπ, στο αλλο ενυδρειο με τα σκαλαρια κανω αλλαγες μονο με νερο βρυσης και εχει ψηλο ph και αμμωνια, λοιπον η ερωτηση μου ειναι η εξης: γινεται αντι να πεταω το νερο απο τα δισκακια μου να το ριχνω στα σκαλαρια οταν κανω αλλαγη η χρειαζεται καινουργιο???(πχ να ριχνω 20 λιτρα απο τα δισκακια και 10λιτρα απο την βρυση) ας με βοηθησει καποιος

Link to comment
Share on other sites

Για να εχεις αμμωνια καπου αλλου ειναι το προβλημα.Για να την ριξουμε παντα βαζουμε φρεσκο νερο.Πεςμας για το ενυδρειο με τα σκαλαρια μερικα πραγματα.Λιτρα ,φιλτρανση ,ατομα και οτια αλλο νομιζεις για να ψαχτουμε <_<

Link to comment
Share on other sites

το νερο απο την βρυση ειναι ετσι, ειναι λιγο χαλια εδω περα. και λεω μηπως μπορω να το διορθωσω οπως ειπα πριν... βασικα τωρα που κοιταξα παλι το τεστ το NO2 ειναι λιγο υψηλο και το ph

Έγινε επεξεργασία - fido-dido
Link to comment
Share on other sites

εχω 2 ενυδρεια, στο 1 εχω δισκακια και στο αλλο εχω σκαλαρια. στα δισκακια κανω αλλαγες νερου καθε εβδομαδα και το νερο που (πεταω) ειναι πολυ καλο σε μετρησεις χωρισ αμμωνιες με χαμηλο ph(χρησιμοποιω α.ο.)κλπ, στο αλλο ενυδρειο με τα σκαλαρια κανω αλλαγες μονο με νερο βρυσης και εχει ψηλο ph και αμμωνια, λοιπον η ερωτηση μου ειναι η εξης: γινεται αντι να πεταω το νερο απο τα δισκακια μου να το ριχνω στα σκαλαρια οταν κανω αλλαγη η χρειαζεται καινουργιο???(πχ να ριχνω 20 λιτρα απο τα δισκακια και 10λιτρα απο την βρυση) ας με βοηθησει καποιος

Δεν νομιζω παντος αυτο να γινετε...γιατι κανουμε αλλαγες νερου και για να τα προσφερουμε οξυγωνο τα μικρουλικα...!Καλητερα ομως να σου πει καποιος εμπειροτερος...!

Link to comment
Share on other sites

το νερο απο την βρυση ειναι ετσι, ειναι λιγο χαλια εδω περα. και λεω μηπως μπορω να το διορθωσω οπως ειπα πριν

Βαλε και εκει νερο απο αντιστροφη οσμοση <_<

Link to comment
Share on other sites

Βαλε και εκει νερο απο αντιστροφη οσμοση <_<

καλη λυση την εχω σκεφτει αλλα υπαρχει ενα προβλημα σ'αυτο και δεν μπορω να το κανω

Link to comment
Share on other sites

το νερο απο την βρυση ειναι ετσι, ειναι λιγο χαλια εδω περα. και λεω μηπως μπορω να το διορθωσω οπως ειπα πριν... βασικα τωρα που κοιταξα παλι το τεστ το NO2 ειναι λιγο υψηλο και το ph

Αμμωνια στο δικτιο πρωτη φορα το ακουω,μηπως κανεις λαθος και εχεις νιτρικα?Αν ειναι ετσι κανε αυτο που σου ειπε ο nio92

Βαλε και εκει νερο απο αντιστροφη οσμοση <_<

:D

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνια στο δικτιο πρωτη φορα το ακουω,μηπως κανεις λαθος και εχεις νιτρικα?Αν ειναι ετσι κανε αυτο που σου ειπε ο nio92

<_<

μαλλον κανω λαθος και τα μπερδεψα sorry, νιτρικα ειναι, μπορω να το διορθωσω με τον τροπο που ρωταω στο αρχικο μνμ???

Link to comment
Share on other sites

το νερο απο την βρυση ειναι ετσι, ειναι λιγο χαλια εδω περα. και λεω μηπως μπορω να το διορθωσω οπως ειπα πριν... βασικα τωρα που κοιταξα παλι το τεστ το NO2 ειναι λιγο υψηλο και το ph

Για να έχεις ΝΟ2 σημαίνει ή ότι είναι πολλά τα ψάρια και δεν τα σηκώνει το φίλτρο ή ότι ταίζεις πολύ ή δεν έχει στρωθεί το ενυδρείο.

Με το να κάνεις αλλαγές με ήδη χρησιμοποιημένο νερό δεν θα λύσεις το πρόβλημα. Επίσης πολλά μπορούν να μεταφερθούν από το ένα ενυδρείο στο άλλο μέσω του νερού.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον κανω λαθος και τα μπερδεψα sorry, νιτρικα ειναι, μπορω να το διορθωσω με τον τροπο που ρωταω στο αρχικο μνμ???

Κοιταξε...τα νιτρικα ειναι τα NO3 ...και τα νιτρωδη NO2 ...τωρα αν εχεις NO2 ...πιστευω μαλλον δεν εχει ολοκληρωθει τελειος ο κυκλος του αζωτου...η ταιζεις λιγο παραπανω <_< ...!Αν εχεις NO3 ...δεν ειναι και τοσο τοξικα οσα η αμμωνια(ΝΗ3) και τα ΝΟ2...αλλα δεν πρεπει και οι τιμες να ειναι υπερβολικες...δηλαδη πανω απο 50mg/l ...!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...