Jump to content

γαριδες


Guest purepoison

Recommended Posts

Guest purepoison

Σκεφτομαι να παρω γαριδες αλλα δεν ξερω τιποτα γι' αυτες. Το ενυδρειο μου δεν εχει χωρο για αλλα ψαρακια, γαριδες μπορει να παρει ή πρεπει να παρω μεγαλυτερο ενυδρειο; Ισχυει το 1 inch of fish per 1 gal of water για τις γαριδουλες;

Τι τρωνε και τι φυτα πρεπει να εχω στο ενυδρειο μου;

Επισης, σκεφτομαι για σαλιγκαρακια αλλα διαβασα οτι πολλαπλασιαζονται σε χρονο dt και οτι θα γεμισει το ενυδρειο μου σαλιγκαρακια. Αληθευει;

;)

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για apple snails δεν αναπαράγονται και τόσο γρήγορα / εύκολα!

Χρειάζεται αρσενικό και θυληκό και μια άλφα διαδικασία!

Δες εδώ:

Apple Snail

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1880

Link to comment
Share on other sites

Για τις γαριδες μπορεις να δεις το αρθρο της Αγγελικης. ;)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=584

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις γαρίδες Caridina Japonica θα καθαρίζουν το ενυδρείο σου καθημερινά. Αναπαραγωγή αδύνατη από μη εξαιρετικά έμπειρο.

Link to comment
Share on other sites

Η Caridina Japonica ειναι παρα πολυ καλη επιλογη.

Εχω πεντε στο ενυδρειο μου και κανουνε καταπληκτικη δουλεια.

Τρωνε τρυφερη αλγη, απομηναρια τροφης και περιτωματα, (κυριως τα τελευταια με απηστευτη ορεξη.

Link to comment
Share on other sites

Guest purepoison

lol @ anastasis

Ειχα δει κατι μικροσκοπικες κοκκινες γαριδουλες, αλλα δεν θυμαμαι πως λεγονται! Για αναπαραγωγη δεν ενδιαφερομαι, απλα τις θελω για το οικοσυστημα μου erm... ενυδρειο εννοω. Θελω να τρωνε το algae..thats all

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα κι εγω με τη σειρα μου Caridina japonica. Εγω εχω 5 στο κοινωνικο μου (230λτ) το μονο προβλημα ειναι οτι τις βλεπω απο ελαχιστα εως καθολου.

Απο σαλιγκαρια προτεινω ανεπιφυλακτα apple snails, zebra και tetra congo.

Επισης σκεψου λιγο και το ενδεχομενο αποκτησης καποιου αστακου.

Εχω βαλει εναν μπλε μεσα και εχει πολυ φαση!!!

καλη τυχη!

Link to comment
Share on other sites

Οι Caridina Japonica είναι καλή επιλογή. Μην περιμένεις όμως να εξαλείψουν όλη την άλγη από το ενυδρείο σου. Όμως οποιαδήποτε τροφή πέσει στον βυθό και η οποία θα δημιουργούσε προβλήματα, θα την φάνε. Μπορείς παράλληλα να βάλεις και Apple Snails τα οποία είναι πολύ όμορφα.

Μπορείς να δεις περισσότερα εδώ : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1880

Link to comment
Share on other sites

απορια ψαλτου το caridine japonica τρωει φυτα ;

Link to comment
Share on other sites

Οι Caridina Japonica είναι καλή επιλογή. Μην περιμένεις όμως να εξαλείψουν όλη την άλγη από το ενυδρείο σου. Όμως οποιαδήποτε τροφή πέσει στον βυθό και η οποία θα δημιουργούσε προβλήματα, θα την φάνε. Μπορείς παράλληλα να βάλεις και Apple Snails τα οποία είναι πολύ όμορφα.

Μπορείς να δεις περισσότερα εδώ : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1880

Όχι ;)

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ ΓΑΡΙΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΙΟΛΟΓΙΚΗ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ.ΤΡΕΦΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΛΛΕΙΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΡΩΦΩΝ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΖΟΥΝ ΔΥΣΚΟΛΑ ΣΗΜΕΙΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΟΠΟΤΕ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΙΣ ΒΑΛΕΙΣ.

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ ΓΑΡΙΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΙΟΛΟΓΙΚΗ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ.ΤΡΕΦΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΛΛΕΙΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΡΩΦΩΝ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΖΟΥΝ ΔΥΣΚΟΛΑ ΣΗΜΕΙΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΟΠΟΤΕ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΙΣ ΒΑΛΕΙΣ.

H amano shrimp ενος φίλου βρεθηκε σε μια μερα με ενα ποδαρακι λιγοτερο μολις πηγε να κανει παρεα σε εναν αυταρκη και αντικοινωνικο Σιαμεζο μονομαχο. :) Μηπως οι καημενες δεν ειναι συμβατες με ολα τα ειδη?

Link to comment
Share on other sites

Με Μονομάχους πάντως, δεν κάνουν σίγουρα! Και να ξέρεις ότι δεν είναι αντικοινωνικοί, αλλά κυριαρχικοί. Εχει διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι δικοί μου μονομάχοι τα πάνε μιά χαρά με τις γαρίδες εδώ και 1-1,5 μήνα περίπου που έχει ο καθένας από μία για συγκάτοικο. Τις αγνοούν παντελώς. Μόνο όταν τις έριξα μέσα για λίγη ώρα τις κυνήγησαν. Και οι plakat δεν θεωρούνται και πολύ ήρεμοι...

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να τις βγάλεις. Είναι θέμα χρόνου η επίθεση...

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να τις βγάλεις. Είναι θέμα χρόνου η επίθεση...

Ειδικά όταν θα αλλάζουν δέρμα...Μη ξεχνάμε ότι είναι και τροφή τους...

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά όταν θα αλλάζουν δέρμα...Μη ξεχνάμε ότι είναι και τροφή τους...

Κέλυφος; whatever...

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα κι εγω με τη σειρα μου Caridina japonica. Εγω εχω 5 στο κοινωνικο μου (230λτ) το μονο προβλημα ειναι οτι τις βλεπω απο ελαχιστα εως καθολου.

Απο σαλιγκαρια προτεινω ανεπιφυλακτα apple snails, zebra και tetra congo.

Επισης σκεψου λιγο και το ενδεχομενο αποκτησης καποιου αστακου.

Εχω βαλει εναν μπλε μεσα και εχει πολυ φαση!!!

καλη τυχη!

τι εμπειρια εχετε απο τις μπλε καραβιδες???

εβαλα 4 και εχασα τις 2 συντομα, αλλα δυσκολευομαι και στο ταισμα τους καθως δεν πανε πρωτα στις ταμπλετες.

εσεις πως τα πατε???? :blink::ballistic::)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...