Jump to content

Υγιεινη Τροφη για Χρυσοψαρα


salami

Recommended Posts

Μηπως γνωριζει κανεις πως μαγειρευουμε/φτιαχνουμε αρακα και αλλα λαχανικα για χρυσοψαρα?

σε τι δοσεις? μαζι με την κανονικη τροφη? 1-2 βδομαδες και μετα παλι φυλλαρακια τροφης?

Βασικα νομιζω οτι το αρσενικο εχει δυσκοιλιοτητα διοτι το... κακο κυμματιζει ωσαν σημαια, μακρουλο και περηφανο και για καμποση ωρα απο το οπισθιο του πριν τελικα αποκολληθει και αποθανει ;)

Θελω να υπηρετησω τα ζωα μου στο επακρο :blush:

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

..τετοια κανει και το δικο μου! μακρια και τεραστια..πολλες φορες ειναι πιο μεγαλα και απο το ψαρι το ιδιο!!

χε χε..και αργουν να αποκολληθουν..

αυτο ομως δε νομιζω οτι ειναι κακο σημαδι..αν ειναι καφε, ειναι σημαδι υγειας...αν ειναι ασπρα τοτε υπαρχει προβλημα..

τωρα, πως μαγειρευουν την τροφη δε ξερω..αλλα αν καποιος ξερει ας μας πει γιατι θα'θελα κι εγω να μαθω..

ευχαριστω ;)

Link to comment
Share on other sites

Βράζεις λίγο αρακά σε ένα μπρικάκι για λίγο (~10 λεπτά), τον βγάζεις, τον κρυώνεις, τον ΞΕΦΛΟΥΔΙΖΕΙΣ και τον ρίχνεις στο ενυδρείο, αφού τον λειώσεις με το δάκτυλό σου. Και κάθεσαι και απολαμβάνεις το θέαμα...! ;)

Link to comment
Share on other sites

Βράζεις λίγο αρακά σε ένα μπρικάκι για λίγο (~10 λεπτά), τον βγάζεις, τον κρυώνεις, τον ΞΕΦΛΟΥΔΙΖΕΙΣ και τον ρίχνεις στο ενυδρείο, αφού τον λειώσεις με το δάκτυλό σου. Και κάθεσαι και απολαμβάνεις το θέαμα...! ;)

..thank u ! :blush:

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να προσφέρεις ποικιλία τροφής μπορείς να δοκιμάσεις και μαρούλι ή σπανάκι. Παίρνεις ένα φιλαράκι το δένεις σε μια κλωστή, στην συνέχεις το βράζεις καλά σε ένα μπρίκι και έπειτα το κρεμάς μέσα στο ενυδρείο αφήνοντας μέσα στο νερό την ποσότητα που θέλεις να φαγωθεί. Στο τέλος τραβάς την κλωστή και αφαιρείς το υπόλοιπο κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Αρακα θα τους δινεις μονο οταν εχουν προβλημα

Εγω τις δινω μαρουλακι που τα εχω ζεματισει και κοψει μικρα κομματακια και τους δινω μερικα κομματακια τα οποια τα τσακιζουν εκεινη την ωρα ειναι η καλυτερη τους. Επισης μπορεις με τον ιδιο τροπο να τους δωσεις και σπανακι, αφου κρυωσει τα ταϊζεις μην τα καψεις τα μωρα σου

Link to comment
Share on other sites

Σας Ευχαριστω παιδια!! Δεν εχω λογια... ;)

Πραγματι τον αρακα θα τον χρησιμοποιησω αν υπαρχει τελικα προβλημα δυσκοιλιοτητας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

..τετοια κανει και το δικο μου! μακρια και τεραστια..πολλες φορες ειναι πιο μεγαλα και απο το ψαρι το ιδιο!!

χε χε..και αργουν να αποκολληθουν..

αυτο ομως δε νομιζω οτι ειναι κακο σημαδι..αν ειναι καφε, ειναι σημαδι υγειας...αν ειναι ασπρα τοτε υπαρχει προβλημα..

τωρα, πως μαγειρευουν την τροφη δε ξερω..αλλα αν καποιος ξερει ας μας πει γιατι θα'θελα κι εγω να μαθω..

ευχαριστω :blink:

Γεια σου φιλη,

Για το πιο πανω θεμα, διαβασα εμαθα και συμφωνω οτι τα ...μακρια και τεραστια κακακια οφειλονται στο υπερβολικο ταισμα. Οποτε και γω μειωσα την ποσοτητα αναλογα και ως δια μαγειας μειωθηκαν και τα ...αποτελεσματα :)

Επισης το χρωμα πρεπει να ειναι αναλογο της διατροφης. Οτιδηποτε αλλο ειναι alarming :ballistic:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλη,

Για το πιο πανω θεμα, διαβασα εμαθα και συμφωνω οτι τα ...μακρια και τεραστια κακακια οφειλονται στο υπερβολικο ταισμα. Οποτε και γω μειωσα την ποσοτητα αναλογα και ως δια μαγειας μειωθηκαν και τα ...αποτελεσματα :)

Επισης το χρωμα πρεπει να ειναι αναλογο της διατροφης. Οτιδηποτε αλλο ειναι alarming :ballistic:

..καλημερα..

εχεις απολυτο δικιο και συμφωνω..τα χρυσοψαρα τρωνε παρα πολυ και με βουλιμια..

αυτο ακριβως εκανα κι εγω..μειωσα την ημερησια ποσοτητα δοσης φαγητου.. :blink:

απο ετοιμη τροφη τους δινω της sera την goldy royal σε granules kai την goldy σε νιφαδες οπως επισης και την tetraaninim/tetrafin νιφαδες λαχανικων για την οποια τρελαινονται..τους δινω μαρουλακι και αρακα που τα βραζω μονη μου...κατ'επεκταση το χρωμα τους ειναι καφε και ειναι οκ.. :blush:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Η αλήθεια είναι......(και αυτή την διασταύρωσα εδώ στο forum)

ότι τα περιττώματά τους είναι η πιο προφανής ένδειξη της υγείας των μικρών μας φίλων.

Μεγάλη προσοχή παιδιά γιατί και εγώ έτσι ανακάλυψα το πρόβλημα και προσπαθώ

τώρα να το λύσω...

Ελπίζω με επιτυχία πρώτον γιατί η διάγνωση έγινε...σε σχετικά σύντομο χρονικό διάστημα

και δεύτερον με τις εναλλακτικές πληροφορίες που βλέπω εδώ μέσα.

:thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Εχω ενα χρυσοψαρο εδω και ενα μηνα και δεν το εχω δει ποτε να κανει...κανονικα <<κακακια>>κανει κατι ασπρα σαν κλωστες...και μερικες φορες με φουσκες μεσα τους... :buttrock: τι πρεπει να κανω γι'αυτο?Εχει πραγματι κατι το ψαρακι μου ή ειναι η ιδεα μου??

YΓ:σορρυ που εκφραζομαι ετσι!!! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να πω οτι το ταϊζω δυο φορες την ημερα απο ενα φυλλαρακι :buttrock:

Με ενα μονο φυλαρακι τι να βγαλει το κακομοιρο; :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Καλό θα ήταν να μας πεις περισσότερα για το ψαράκι σου και το ενυδρείο που το φιλοξενείς ανοίγοντας ένα καινούριο θέμα στην αντίστοιχη κατηγορία (ψάρια κρύου νερού).

Έτσι όπως περιγράφεις τα περιττώματα του χρυσόψαρου, διαφαίνεται ότι υπάρχει ζήτημα με τη διατροφή του και γενικότερα με την υγεία του... Κάποιες πολύ γενικές συμβουλές για τη διατροφή του είναι οι παρακάτω αλλά νομίζω ότι περισσότερα θα μπορέσουμε να πούμε όταν μας παρουσιάσεις τις γενικότερες συνθήκες του ενυδρείου σου.

Καλό είναι να ταΐζεις με μια σχετική ποικιλία τροφών. Ακόμα δλδ και αν δίνεις μόνο φυλλαράκια και όχι κάποιο λαχανικό, θα ήταν καλό να έχεις 2-3 διαφορετικές τροφές που να τις δίνεις εναλλάξ.

Καλό είναι επίσης να ταΐζεις μικρές ποσότητες (ένα φυλλαράκι όμως ίσως είναι υπερβολικά λίγο, αναλόγως και το μέγεθος του ψαριού φυσικά) και πολλές φορές τη μέρα. Δλδ ποσότητα που το ψαράκι μπορεί να καταναλώσει μέσα σε 1-2 λεπτά και αυτό 3-4 φορές τη μέρα.

Καλό είναι να εμπλουτίζεις την ξηρά τροφή με κάποιο βρασμένο λαχανικό 1-2 φορές τη βδομάδα όπως περιγράφεται παραπάνω.

Την τροφή θα πρότεινα να τη μουλιάζεις πρώτα σε ένα κουταλάκι με νερό από το ενυδρείο για μερικά δευτερόλεπτα και μετά να τη ρίχνεις μέσα. Σκοπός είναι να βουλιάζει και να μη επιπλέει στην επιφάνεια γιατί κάποιες φορές τα χρυσόψαρα που τρώνε από την επιφάνεια καταπίνουν και αέρα με αποτέλεσμα διάφορα προβλήματα υγείας.

Σε τακτά χρονικά διαστήματα (πχ μετά από κάθε εβδομαδιαία αλλαγή νερού ή μετά από κάθε 2 αλλαγές) μπορείς να προσθέτεις βιταμίνες στην τροφή. Δλδ μέσα στο κουταλάκι που μουλιάζεις να προσθέτεις 1-2 σταγόνες βιταμίνες τουλάχιστον μέχρι να πάρει τα πάνω του ειδικά αν έχει περάσει κακουχίες στο πετσόπ ή στα χέρια σου..

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παρακαλω θα ήθελα την γνώμη σας για το εξής:

Έχω δύο χρυσόψαρα (κοινά) και μου είπαν στο pet shop αν θέλω εκτός από τροφή flakes να τους δώσω spiroulina για ποικιλία.

Αυτή η σπιρουλίνα είναι ίδια με αυτή που πέρνουμε σαν συμπλήρωμα διατροφής? Αν ναι μπορώ να τους δώσω κομματάκια από την δική μου. Ξέρω ότι δεν έχει καθόλου συντηρητικά,είναι η ελληνική άρα δεν έχει και ιώδιο αφού είναι γλυκού νερού.

Επειδή όμως θεωρείται συμπλήρωμα υψηλής περιεκτικότητας σε πρωτείνη (βέβαια η ποσότητα σε ένα χάπι είναι ελάχιστη!!!) είναι κατάλληλο όταν έχουν δυσκοιλιότητα?

Τον αρακά μπορούμε να τον εντάξουμε συστηματικά στην διατροφή τους? Καρότο και σπανάκι ή μαρούλι που διάβασα?

Ποια άλλη τροφή θεωρείται πολύ καλή για τα ψαράκια μας?

Σας ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ετοιμη τροφη με σπιρουλινα.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω ότι υπάρχει έτοιμη τροφή, η ερωτήση μου όμως αφορά στο εάν μπορώ να χρησιμοποιήσω την σπιρουλίνα για ανθρώπους την οποία χρησιμοποιώ κι εγώ..

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω ότι υπάρχει έτοιμη τροφή, η ερωτήση μου όμως αφορά στο εάν μπορώ να χρησιμοποιήσω την σπιρουλίνα για ανθρώπους την οποία χρησιμοποιώ κι εγώ..

Αυτο δεν το ξερω.Δεν νομιζεις οτι ειναι ακριβη λυση το να ταιζεις τα ψαρια με σπιρουλινα για

ανθρωπους;Μπορεις για την δυσκοιλιοτητα να δινεις αρακα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν νομιζω να σε συμφερει να του δωσεις κ δεν ειναι τα ιδια στοιχεια που χρειαζεται μ αυτα του ανθρωπου δωστου σπιρουλινα για ψαρια. Αν κανει διαφανα κ με κομπους κακα τοτε εχει διαρροια κ καλο θα ειναι να του δωσεις τροφη που να ειναι σε μικροτερη περιεκτικοτητα τα ¨Χορταρικα¨κ φυσικα με τπτ αρακα θα τρεχει κ δεν θα φτανει κ προσεξε το νερου του να ειναι σε αψογη κατασταση κανε συχνες αλλαγες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...