Jump to content

τυρφη τυρφη


ΠΟΠΟ

Recommended Posts

εβαλα τυρφη σε ενα πλαστικο ενυδρειακη μου για να δω αν θολωβει το νερο

και αυτο που εγινε ειναι να ειναι στην επιφανεια

δηλαδι η τυρφη ειναι πιο ελαφρια απο το νερο :blush:

πος γινεται να τη χρησιμοποιουμε ως υποστρωμα

εκτοσ αν με το χαλικι που ειναι πιο βαρη απο το νερο κραταει τη τυρφη στο πατο και οχι στην επιφανεια

για υποστρωμα επονυμης εταιριας δε το βλεπω γιατι ειναι πολυ ακριβα για μενα και ...δε γινεται

το λατεριτη που μπορω να βρω σε (οικονομικες τιμες) ενυδρειομαγαζα η και αλλου για πειτε μου γιατι

δε ;) μπορω να βλεπω ενα ενυδρειο για; 2 εβδομαδες αδειο

ειπαμε υπομονη αλλα αυτο το πραμα ξεφευγει

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να βάλεις απλό χαλίκι και να αρκεστείς σε εύκολα φυτά που απορροφάνε τα λιπάσματα κυρίως από τα φύλλα!

Επίσης, μπορείς να "ταΐσεις" το υπόστρωμα με μερικές ταμπλέτες! (αν και στο τέλος θα πληρώσεις τα ίδια λεφτά)

Η επιλογή είναι δική σου!

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι να απανταμε ετσι θα μπορουσα και εγω να απαντω σε καθε θεμα

δε μπορειτε πια να δωσετε μια κανονικη απαντηση

αν δε ξερεις την απαντηση μην απαντας

το παιζουν ολοι εξυπνοι ;)

δεν ειναι κακο να μη ξερεις να απαντησεις σε ενα θεμα δε γινεται να τα ξερεις ολα

εσεις οι ιδιοι λετε να μην απανανε-με οι αρχαριοι σε ερωτησεις που δε ξερετε εσυ ρε μπαγλαμα τη απαντας

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι να απανταμε ετσι θα μπορουσα και εγω να απαντω σε καθε θεμα

δε μπορειτε πια να δωσετε μια κανονικη απαντηση

αν δε ξερεις την απαντηση μην απαντας

το παιζουν ολοι εξυπνοι ;)

δεν ειναι κακο να μη ξερεις να απαντησεις σε ενα θεμα δε γινεται να τα ξερεις ολα

εσεις οι ιδιοι λετε να μην απανανε-με οι αρχαριοι σε ερωτησεις που δε ξερετε εσυ ρε μπαγλαμα τη απαντας

:blush::);):lmao:

Ελπίζω τα παραπάνω να τα έγραψες για την πλάκα

Link to comment
Share on other sites

δεν εγραψα τυποτα για πλακα

δε θελω να γινομαι κακοσ ουτε ειμαι κακος

απλος εγω ρωταω κατι και μου απαντατε γενικα..

δε θελω να μου προτηνεις τυποτα ρωταω τρια πραματα μπορις να μου απαντησεις αν ναι καντο αν οχι μη το κανεις

αφτο λεω οτι για να παρω μια απαντηση στο προηγουμενο μου θεμα χτηαστικαν 15 απαντησεις

τους ελεγα για μαυρο χαλικακι

και λεγανε τι ειναι αυτο καλα ρε μπουγατσα εγω που ασχολουμαι λιγοτερα χρονια ξερω τι ειναι και εσυ δε ξερεις

αν σας ρωταγα μπορω να βαλω ευκολα φυτα σε χαλικι ναι αυτη ππου δωσατε ειναι σωστη απαντηση αλλα εγω λεω για αλλα πραμα

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχεις δίκιο αλλά με τους χαρακτηρισμούς που κάνεις το χάνεις

Link to comment
Share on other sites

δεν βριζω κανενα

αλλα ο αλλος που μολης ξενηαει σε ενα δυσκολο hobby που δεν ειναι μονο πηραμε ενυδρειο και βαλαμε νερο και αντε αφτο ηταν θελει διαβασμα και να σε ενδιαφερει

αν εμενα μου λεει ο αλλος βαλε και χαλικι αλλα βαλε ευκολα φυτα σου πα εγω οτι θελω ευκολα φυτα ειπα πουθενα στο ποστ μου οτι θελω ευκολα φυτα δε το πα εσυ τη μου το γραφεις ειναι ασκετο εισαι ακυρος δε ξερεις αν ξερεις απαντησε

αυτο δεν ειναι πρωτη φορα που το παρατηρω και οχι μονο στα δικα μου ποστ αλλα και σε αλλονων για να βγαλει ενας ανθρωπος ενα συμπερασμα θα εχουν γινει 50 δημοσιευσεις χωρις λογο ;):blush::)

Link to comment
Share on other sites

Δεν βριζεις κανέναν απλά χαρακτηρίζεις.

Επειδή οι χαρακτηρισμοί αυτοί με τον τρόπο που γίνονται προσβάλουν ακόμα και εμένα που απλά

τυχαίνει να βλέπω το post καλο είναι να μην γίνονται.

Και όπως είπε ο συντοπίτης μου nKary:

Μπορεί να έχεις δίκιο αλλά με τους χαρακτηρισμούς που κάνεις το χάνεις

Εντελώς φιλικά.

Παύλος

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο τα απαράδεκτο ύφος σου δεν επιτρέπει να ασχοληθεί κάποιος με το ερώτημά σου. Μιλάω πάντα για το εαυτό μου βέβαια.

Οπότε μπορείς να περιμένεις του υπαλήλους που προφανώς νομίζεις ότι έχεις εδώ μέσα και να σου απαντήσουν.

;):blush::);):lmao:

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο τα απαράδεκτο ύφος σου δεν επιτρέπει να ασχοληθεί κάποιος με το ερώτημά σου. Μιλάω πάντα για το εαυτό μου βέβαια.

Οπότε μπορείς να περιμένεις του υπαλήλους που προφανώς νομίζεις ότι έχεις εδώ μέσα και να σου απαντήσουν.

:blush::);):lmao::hysterical:

Σήμερα είδα την συνέχεια της συζήτησης και λυπάμε πολύ για τα σχόλια του φίλου μας!

Αν νομίζεις πως μπορεί κάποιος να σου δώσει μια σαφής απάντηση θα σε παρακαλούσα να ξαναδιαβάσεις τα αρχικο σου ερώτημα!

Η ερωτήσεις σου δεν είναι και πολύ κατατοπιστικές για το τί έχεις στο μυαλό σου και κατα συνέπεια η απαντήσεις που θα λάβεις θα είναι αντίστοιχες!

;)

Καλή συνέχεια και λίγη παραπάνω ευγένεια δεν βλάπτει!

Link to comment
Share on other sites

Aς αφήσουμε τους χαρακτηρισμούς κι ας ασχοληθούμε με τα ερωτήματα του φίλου μας ;)

εβαλα τυρφη σε ενα πλαστικο ενυδρειακη μου για να δω αν θολωβει το νερο

και αυτο που εγινε ειναι να ειναι στην επιφανεια

δηλαδι η τυρφη ειναι πιο ελαφρια απο το νερο ;)

πος γινεται να τη χρησιμοποιουμε ως υποστρωμα

εκτοσ αν με το χαλικι που ειναι πιο βαρη απο το νερο κραταει τη τυρφη στο πατο και οχι στην επιφανεια

για υποστρωμα επονυμης εταιριας δε το βλεπω γιατι ειναι πολυ ακριβα για μενα και ...δε γινεται

το λατεριτη που μπορω να βρω σε (οικονομικες τιμες) ενυδρειομαγαζα η και αλλου για πειτε μου γιατι

δε :) μπορω να βλεπω ενα ενυδρειο για; 2 εβδομαδες αδειο

ειπαμε υπομονη αλλα αυτο το πραμα ξεφευγει

Στο ερώτημά σου πως γίνεται να τη χρησιμοποιούμε ως υπόστρωμα απαντάς μόνος σου ακριβώς από κάτω. Δηλ. το χαλίκι τη συγκρατεί κάτω και δεν έρχεται στην επιφάνεια. Γι' αυτό θέλει και προσοχή όταν φυτεύουμε φυτά έχοντας τύρφη ως υπόστρωμα, ώστε κατά το φύτεμα να μην ανεβαίνει η τύρφη στην επιφάνεια.

Για υπόστρωμα λες ότι είναι πολύ ακριβός για σένα.... -αποδεκτό.

Το λατερίτη μπορείς να τον βρεις σχεδόν σε όλα τα ενυδρειακά καταστήματα. Κοίτα ποια καταστήματα υπάρχουν στην περιοχή σου και ρώτα τους. Εγώ αυτόν που έχω χρησιμοποιήσει είναι της API Pure Laterite, ο οποίος πρέπει να μπει κάτω από το χαλίκι.

Κάποια άλλη ερώτηση δεν μπορώ να διακρίνω στα γραφόμενά σου... Ελπίζω να σε κάλυψα. Ό,τι άλλο θες ρώτα :blush:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση αυτο περημενα και παλι το καναμε ολοκληρο θεμα

ευχαριστω γισ την απαντηση ο λατεριτης ειναι καλυρος και απο τα υποστρωματα των επονυμωνβ εταιριων ενοο sera jbl tetra και παει λεγοντας??

Link to comment
Share on other sites

Η παρατήρηση του ΠΟΠΟ είναι ΣΩΣΤΗ..!

Αυτό είναι κάτι που έχω εντοπίσει κι εγώ αρκετές φορές και πραγματικά είναι εκνευριστικό. ;)

Τώρα... ο τρόπος με τον οποίο αντέδρασε - χρησιμοποιώντας άπρεπουςχαρακτηρισμούς - επίσης ενόχλησε... :blush:

Το ίδιο ισχύει και για τους επόμενους χαρακτηρισμούς του είδους "υπάλληλοι"...

Καλό θα ήταν, να μην εκφραζόμαστε τόσο επιθετικά εδώ μέσα, γιατί μπορεί να "γυρίσει" μια συζήτηση και να χαλάσει το κλίμα, ουσιαστικά χωρίς σοβαρό λόγο, αλλά εξ αιτίας της συμπεριφοράς μας.

Εάν κάποιος εντοπίσει ένα πρόβλημα, μπορεί και ΠΡΕΠΕΙ να το αναφέρει (ίσως σε άλλο ποστ και άλλη κατηγορία), αλλά κόσμια.

Please...

Link to comment
Share on other sites

Ενώ και τα δύο προϊόντα που αναφέρεις (λατερίτης & υποστρώματα) χρησιμοποιούνται ουσιαστικά για τον ίδιο σκοπό (ως πηγή θρεπτικών συστατικών για τις ρίζες των φυτών), εγώ προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει συνδυασμό και των δύο. Δηλ. 2 εκ υπόστρωμα τύπου Sera floredepot και από πάνω 2 κουτιά λατερίτη και βεβαίως πάνω από αυτά 3-4 εκ χαλίκι. Βέβαια πρέπει να δεις τις οδηγίες τους για την ποσότητα που χρειάζεται να βάλεις από το καθένα αναλόγως με τα λίτρα του ενυδρείου σου. Τώρα το πιο είναι καλύτερο από τα δύο, μόνο με δοκιμή μπορείς να είσαι σίγουρος..., πράγμα ανέφικτο φαντάζομαι μια και είναι αρκετά χρονοβόρο, κοστοβόρο και πρέπει να έχεις 2 πανομοιότυπα ενυδρεία με ίδιες συνθήκες νερού, ίδια φυτά αλλά με διαφορετικά υποστρώματα για να δεις μακροχρόνια τις διαφορές στην ανάπτυξη των φυτών. Αν θες την καλύτερη μέση λύση, βάλε και από τα δύο και υπερκαλύπτεσαι.

Link to comment
Share on other sites

για να καταλαβετε εχω μονο 10 ευρο

για υποστρωμα και λατεριτη αντε πες καπου 15

τα επομενα λεφτα αν ειναι ερχονται χρηστουγενα ετσι οπως το παω εγω σε κανα δο χρονια θα βαλω το πρωτο ψαρι...

τελοσπαντων αρα να παρω λατεριτη και Jbl ξερετε ποσο θα παει το μαλλι..

ποσα λεφτα λεω....

Link to comment
Share on other sites

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο? αν και δεν νομίζω να μπορείς να πάρεις και τα δύο (ο λατερίτης χοντρά χοντρά έχει γύρω στα 20 το μεγάλο κουτί - ακόμα και το μικρό να χρειαστείς, δεν θα κάνει κάνα 10άρικο???)

Οπότε αν υπάρχει οικονομική δυσκολία, μάλλον θα ακολουθήσεις ότι λέει πιο πάνω ο kouzman, δηλ. απλό χαλίκι και εμπλουτισμό σιγά σιγά όποτε υπάρχουν χρήματα με ταμπλέτες, και όχι πολύ απαιτητικά/δύσκολα φυτά)

Από κει και πέρα η επιλογή είναι δική σου.

Link to comment
Share on other sites

η πολυ απλα παιρνω το υποσρωμα της jbl

ποσο εχει ???

δε ξερω εχω μπερδευτει παρα πολυ δε ξερω τι να κανω

παω για jbl να βρω σημερα το πρωι και θα δω

Link to comment
Share on other sites

...δε ξερω εχω μπερδευτει παρα πολυ δε ξερω τι να κανω...

Γιατί έχεις μπερδευτεί?

Αν διαβάσεις προσεκτικά τις απαντήσεις, είναι ξεκάθαρο τι σου λένε τα παιδιά και τι πρέπει/είναι καλό, να κάνεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι να απανταμε ετσι θα μπορουσα και εγω να απαντω σε καθε θεμα

δε μπορειτε πια να δωσετε μια κανονικη απαντηση

αν δε ξερεις την απαντηση μην απαντας

το παιζουν ολοι εξυπνοι ;)

δεν ειναι κακο να μη ξερεις να απαντησεις σε ενα θεμα δε γινεται να τα ξερεις ολα

εσεις οι ιδιοι λετε να μην απανανε-με οι αρχαριοι σε ερωτησεις που δε ξερετε εσυ ρε μπαγλαμα τη απαντας

ΑΠΟΡΩ

γιατί τέτοιου είδους συμπεριφορά γίνεται ανεχτή ?

κανεις δεν έχει το δικαίωμα να αποκαλεί τον άλλον 'μπαγλαμά' γιατι δεν του άρεσε η απάντηση που πήρε.

ο kouzman είναι moderator του forum me 1432 δημοσιεύσεις και δεν καταλαβαίνω πως ανέχετε να τον αποκαλούνε έτσι.

είμαι μέλος σε πάνω από 5 fora ελληνικά και ξένα και αυτό δεν το έχω ξαναδει. Ο καθένας που δημοσιεύει μια ερώτηση θα πρέπει να έχει την υπομονή να περιμένει τις απαντήσεις αλλά και την κρίση να τις φιλτράρει και να βγάζει τα συμπεράσματά του.

Το λιγότερο που θα έπρεπε να γίνει ΙΜΟ θα ήταν μια επίσημη επίπληξη από το aquazone team και να ζητήσει συγνώμη το μέλος για τον τρόπο που μίλησε και αν δεν το κάνει υπαρχει και το ban.

Αντί αυτού μόνο συγνώμη δεν του ζητήθηκε επειδή δεν του άρεσε η απάντηση και τρέξαν όλοι να τον εξυπηρετήσουν.

Πραγματικά ΑΠΟΡΩ.

Link to comment
Share on other sites

Στους κανονισμους αναφέρει ότι εαν κάποιος προσβληθει μπορεί να επικοινωνήσει με τους admin, οπότε δεν μπορουμε να ξέρουμε τι έκανε ο kouzman.

Καλύτερα να μην συνεχιστεί αυτη η αντιπαράθεση.

Δεν προσφέρει τίποτα, τουλάχιστον εδώ.

Όποιος θέλει θα μπορούσε να κανει νέο θέμα στο cafe ωστε να περιοριστεί σε μη ενυδρειακό θέμα.

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΡΩ

γιατί τέτοιου είδους συμπεριφορά γίνεται ανεχτή ?

κανεις δεν έχει το δικαίωμα να αποκαλεί τον άλλον 'μπαγλαμά' γιατι δεν του άρεσε η απάντηση που πήρε.

ο kouzman είναι moderator του forum me 1432 δημοσιεύσεις και δεν καταλαβαίνω πως ανέχετε να τον αποκαλούνε έτσι.

είμαι μέλος σε πάνω από 5 fora ελληνικά και ξένα και αυτό δεν το έχω ξαναδει. Ο καθένας που δημοσιεύει μια ερώτηση θα πρέπει να έχει την υπομονή να περιμένει τις απαντήσεις αλλά και την κρίση να τις φιλτράρει και να βγάζει τα συμπεράσματά του.

Το λιγότερο που θα έπρεπε να γίνει ΙΜΟ θα ήταν μια επίσημη επίπληξη από το aquazone team και να ζητήσει συγνώμη το μέλος για τον τρόπο που μίλησε και αν δεν το κάνει υπαρχει και το ban.

Αντί αυτού μόνο συγνώμη δεν του ζητήθηκε επειδή δεν του άρεσε η απάντηση και τρέξαν όλοι να τον εξυπηρετήσουν.

Πραγματικά ΑΠΟΡΩ.

Συμφωνώ 100%

Και εγώ διαφωνώ σε πολλά θέματα αλλά προσπαθώ να βρω άκρη χωρίς να βρίζω και να θίγω τους άλλους.

Αυτό ισχύει ιδιαίτερα όταν ο άλλος είναι διαχειριστής που σημαίνει ότι έχει επιλεγεί να κάνει κάποια πράγματα. Δεν μπορεί να βγαίνει ο καθένας και να βρίζει όπως του έρθει.

Link to comment
Share on other sites

αν ηθελες μπορις να διορθοσεις τα κειμενα μου

το μπαγλαμα δε πηγαινε σε σενα kouzman αλλα σε ολους που απαντανε χωρις να ξερουν ...

ο istellas γιατι καταλαβε και μου απαντησε και καταλαβα και ξεκαθαρισα τα προβληματα που ειχα

τωρα σαν moderator μπορις να σβησεις αυτο το θεμα να με σβησεις και απο το forum να κανεις οτι θες...

και παλι λεω δεν ειναι βρησια αυτο ειναι βρησια ρε μλ.......α

εγω δεν εβρησα κανεναν

και αυτο που λεει ο dyannis κατσε να γραφω και εγω στη κατηγορια θαλασσινο και να λεω ναι μπορις να κανεις αυτο........

εσεις κανετε αυτα που εχετε γραψει

ννοω οτι εσεις απαντατε χωρις να ξερετε

Link to comment
Share on other sites

αν ηθελες μπορις να διορθοσεις τα κειμενα μου

το μπαγλαμα δε πηγαινε σε σενα kouzman αλλα σε ολους που απαντανε χωρις να ξερουν ...

ο istellas γιατι καταλαβε και μου απαντησε και καταλαβα και ξεκαθαρισα τα προβληματα που ειχα

τωρα σαν moderator μπορις να σβησεις αυτο το θεμα να με σβησεις και απο το forum να κανεις οτι θες...

και παλι λεω δεν ειναι βρησια αυτο ειναι βρησια ρε μλ.......α

εγω δεν εβρησα κανεναν

και αυτο που λεει ο dyannis κατσε να γραφω και εγω στη κατηγορια θαλασσινο και να λεω ναι μπορις να κανεις αυτο........

εσεις κανετε αυτα που εχετε γραψει

ννοω οτι εσεις απαντατε χωρις να ξερετε

To Aquazone ειναι ενα forum! Aquazone is a forum!

Aυτο κανονικα θα επρεπε να σε αποτρεπει να γραφεις με τετοιο τροπο! Μπορει να μην σου απαντησαν συγκεκριμενα στις ερωτησεις σου αλλα σου δωθηκε μια εναλλακτικη, δοκιμασμενη λυση απο καποιον. Στην συνεχεια της συζητησης θα επερνες και αλλες απαντησεις χωρις να χρησιμοποιεις εκφρασεις οπως μπαγλαμας και μπουγατσας... Πρεπει ολοι να καταλαβουν οτι το Aquazone, και τα αλλα ενυδρειακα fora, ειναι ΔΩΡΕΑΝ και κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να σου απαντησει οπως εσυ θελεις και μονο σε οτι εσυ θελεις. Σε ολα τα forum του κοσμου οι ερωτησεις των μελων χρησιμοποιουνται σαν εναυσμα συζητησης...διαφορετικα θα επρεπε να κλεινουμε καθε απαντημενο θεμα ή θα επιτρεπαμε να απαντανε μονο ειδικοι... εδω δεν ημαστε γι αυτο.... εδω συζηταμε, λεμε αποψεις και διορθωνουμε ο ενας τον αλλον.... αληθεια σε μια συζητηση απο κοντα θα ειχες την ιδια αντικοινωνικη συμπεριφορα?

Link to comment
Share on other sites

To Aquazone ειναι ενα forum! Aquazone is a forum!

Aυτο κανονικα θα επρεπε να σε αποτρεπει να γραφεις με τετοιο τροπο! Μπορει να μην σου απαντησαν συγκεκριμενα στις ερωτησεις σου αλλα σου δωθηκε μια εναλλακτικη, δοκιμασμενη λυση απο καποιον. Στην συνεχεια της συζητησης θα επερνες και αλλες απαντησεις χωρις να χρησιμοποιεις εκφρασεις οπως μπαγλαμας και μπουγατσας... Πρεπει ολοι να καταλαβουν οτι το Aquazone, και τα αλλα ενυδρειακα fora, ειναι ΔΩΡΕΑΝ και κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να σου απαντησει οπως εσυ θελεις και μονο σε οτι εσυ θελεις. Σε ολα τα forum του κοσμου οι ερωτησεις των μελων χρησιμοποιουνται σαν εναυσμα συζητησης...διαφορετικα θα επρεπε να κλεινουμε καθε απαντημενο θεμα ή θα επιτρεπαμε να απαντανε μονο ειδικοι... εδω δεν ημαστε γι αυτο.... εδω συζηταμε, λεμε αποψεις και διορθωνουμε ο ενας τον αλλον.... αληθεια σε μια συζητηση απο κοντα θα ειχες την ιδια αντικοινωνικη συμπεριφορα?

;):blush::);):lmao:

Link to comment
Share on other sites

ADMIN NOTE:

Παρακαλώ να εκφράζεστε κόσμια. Ο καθένας απαντάει ανάλογα με τις εμπειρίες που έχει.

Δεν είναι ανάγκη να εκφραζόμαστε επιθετικά ούτε να ανεβάζουμε τους τόνους.

Είμαστε εδώ όλοι γιατί αγαπάμε το χόμπι που λέγετε ενυδρείο και αγαπάμε τα ψάρια μας. Είμαστε εδώ για΄να βοηθάμε όσους ρωτάνε ή έχουν όρεξη για συζήτηση. Αν κάποιος δεν έχει καλυφθει μπορεί να το διευκρινύσει και να περιμένει επόμενες απαντήσεις αν και εφόσον κάποιος γνωρίζει. Δεν είμαστε παντογνώστες και Δεν είμαστε επιστήμονες. Είμαστε απλά χομπίστες !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...