Jump to content

Πείραμα με Τεστ


PAST

Recommended Posts

Βάζω τα ml που πρέπει στον σωλήνα του τεστ kH που έχω και αρχίζω να μετράω.

1 σταγόνα - ελαφρή ανακίνηση, 2 σταγόνες - ελαφρή ανακίνηση ...

...7 σταγόνες - ελαφρή ανακίνηση - αλλαγή χρώματος.

Συμπέρασμα: kH 7.

Επειδή όμως είμαι λίγο καχύποπτος εκ φύσεως και με βάση 2 περίεργα γεγονότα των τελευταίων ημερών, σκέφτομαι: ''για να δοκιμάσω και με το άλλο τέστ που πήρα σήμερα επειδή τελειώνει αυτό''.

Ξεκινώ την ίδια διαδικασία:

1 σταγόνα - ελαφρή ανακίνηση, 2 σταγόνες - ελαφρή ανακίνηση ...

...9 σταγόνες - ελαφρή ανακίνηση - αλλαγή χρώματος.

Συμπέρασμα: kH 9.

Υπόψιν: και τα δυο τεστ ίδια μάρκα από εντελώς διαφορετικα μαγαζιά και περιοχές αγορασμένα.

''Κάποιο είναι χαλασμένο'',σκεφτομαι. ''Αλλά ας αγοράσω ακόμα ένα άλλης μάρκας να δώ τι γίνεται''.

Πηγαίνω σε άλλο μαγαζί άλλης περιοχής και το αγοράζω.

Γυρνάω σπίτι και μετράω με τη σειρά και από τα 3 τεστ.

Αποτελέσματα: 1ο kH 7, 2ο kH 9, 3ο kH......8!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (μετρήσεις 2 φορές με ίδια αποτελέσματα).

Μου γενιέται λοιπόν το φιλοσοφικό ερώτημα: Πόσο kH έχω;

Παρατήρηση: μάλλον πέταξα αρκετά λεφτά χωρίς αποτέλεσμα. ;):blush:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτό συμβαίνει με αρκετά τεστ. Το έχω παρατηρήσει και εγώ παλαιότερα.

Θα βρείς κάποια τεστ που οι αποκλήσεις τους θα είναι μικρές ή θα ταυτίζονται. Από αυτά θα διαλέξεις αυτό που δείχνει την μεσαία ένδειξη και θα το θεωρήσεις ως αξιόπιστο. Από κει και πέρα θα κάνεις μετρήσεις μόνο με αυτό.

Το ίδιο ισχύει με όλα τα τεστ των υπολοίπων παραμέτρων.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτό συμβαίνει με αρκετά τεστ. Το έχω παρατηρήσει και εγώ παλαιότερα.

Θα βρείς κάποια τεστ που οι αποκλήσεις τους θα είναι μικρές ή θα ταυτίζονται. Από αυτά θα διαλέξεις αυτό που δείχνει την μεσαία ένδειξη και θα το θεωρήσεις ως αξιόπιστο. Από κει και πέρα θα κάνεις μετρήσεις μόνο με αυτό.

Το ίδιο ισχύει με όλα τα τεστ των υπολοίπων παραμέτρων.

Κάτι τέτοιο σκέφτηκα και εγώ σαν λύση.

Μάλλον πρέπει να τα δοκιμάσω σχεδόν όλα και να δώ τις αποκλίσεις.

Τα περίεργα γεγονότα που αναφέρω πιο πάνω ήταν κάτι τέτοιες περίεργες ενδείξεις στα τέστ pH, NH4/3.

Και αναρωτιέμαι εγώ τώρα:

Βρίσκομαι σε περίοδο στρωσίματος. Για να ξέρω ότι NH4/3 βρίσκεται στα επίπεδα που θέλω και δεν έχει πάει στα ύψη ή πρέπει να ασχολούμαι με το χόμπι αρκετά χρόνια ώστε να έχω μια σίγουρη γνώμη για κάποια τεστ

ή πρέπει να δώσω αρκετά λεφτά (με τα οποία θα μπορούσα να πάρω π.χ 1 φίλτρο) ώστε να μπορέσω να σχηματίσω αυτή τη γνώμη άμεσα. ;):blush::)

Και χαλάλι τα λεφτά αλλά εάν δε το σκεφτώ και αρχίσω να ρωτάω στο φόρουμ γιατί δεν πέφτει η αμμωνία και

γιατί δεν μπορώ να στρώσω το ενυδρείο και γιατί, γιατί ... ενώ όλα γίνονται σωστα;

Τότε ποιος θα με δώσει πίσω τον πολύτιμο χρόνο που θα μπορούσα να εκμεταλευτώ με κάτι σημαντικότερο;

( πάντα πάνω στο χόμπι εννοείτε!!!! )

Τέλος πάντων.

Ευχαριστώ για την απάντηση Νίκο και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλά ;):lmao::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...