Jump to content

αποριεs για συνθηκεs διαβιωσηs δισκων


peris30

Recommended Posts

θελω να με βοηθησεται εχω καποιεs αποριεs για τιs συνθηκεs διαβιοσηs των δισκων.

1)βλεπω σε πολλα προτιπα ενυδρειων οτι εκτοs το βασικο φιλτρο υπαρχη κ ενα δευτερο εσωτερικο βοηθητηκο με μεγαλη ροη

2)επιδη ο δισκοs χριαζεται μαλακο νερο κ το δικτιο νερου μου εχει τιμεs 8 οι σταθεροποιητεs ph κανουν δουλεια ενοω κανουν αυτο που λενε οτι τουs βαζηs μια φορα κ κραταει σταθερα το ph η σε καθε αλαγη νερου θα προσπαθω να το σταθεροποιησω

3)υπαρχουν υλικα που χαμηλωνουν το ph χωριs να επηρεαζουν τα απαρετητα υχνοστιχεια του νερου(κατι διαβασα για διακοσμητηκο ξηλο bogwood,τιρφη)

4)λαμπα UV ειναι καλο να βαλω η ειναι κατι περιτο

5)διαβασα οτι ο δισκοs δεν θελει δηνατο φωτησμο αλλα αυτο με την μικρη εμπιρια που εχω δεν συμβαδιζη με βοιοτοπικο ενυδρειο

6)ειναι τελειωs απαρετητη η σησκευη αντιστροφηs οσμοσηs

αυτεs ειναι οι αποριεs μου αλλα κ οτι αλλο υπαρχει για την σωστη διαβιωση των δισκων αν μπορειτε να με βοηθεισεται γιατι θα ξεκινησω καινουριο ενυδρειο κ θελω να μη κανω κατι στραβο

ΥΓ.

Το ενυδρειο μου ειναι 330 lt 120-50-60 ποσουs δισκουs μπορω να βαλω.Θα το ξεκινησω σηντομα τωρα ειμαι στη φαση αναζητησηs πληροφοριων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλωσηρθες στον κοσμο των δισκων!

1)βλεπω σε πολλα προτιπα ενυδρειων οτι εκτοs το βασικο φιλτρο υπαρχη κ ενα δευτερο εσωτερικο βοηθητηκο με μεγαλη ροη

Σε ποια δισκοενυδρεια το ειδες αυτο???Σιγουρα καλο ειναι να μη βασιζομαστε σε ενα μονο φιλτρο.Απο εκει και περα να εχεις παντα στο μυαλο σου οτι οι δισκοι δεν θελουν δυνατη ροη νερου γιατι θα ειναι μονιμα στρεσαρισμενοι!!!

2)επιδη ο δισκοs χριαζεται μαλακο νερο κ το δικτιο νερου μου εχει τιμεs 8 οι σταθεροποιητεs ph κανουν δουλεια ενοω κανουν αυτο που λενε οτι τουs βαζηs μια φορα κ κραταει σταθερα το ph η σε καθε αλαγη νερου θα προσπαθω να το σταθεροποιησω

Οταν μιλαμε για μαλακο νερο μιλαμε για τη γενικη σκληροτητα του και οχι για το Ph το οποιο αναφερεται στην οξυτητα ή την αλκαλικοτητα του νερου.Αν λοιπον μιλας για γενικη σκληροτητα 8 τοτε ολα ειναι καλα.Αν ομως μιλας για το Ph τοτε καλο θα ηταν να το ριξεις καπως.Οι σταθεροποιητες οντως κανουν δουλεια,χρειαζεται ομως παραλληλη χρηση αντιφωσφορου στο φιλτρο σου καθως ολα αυτα περιεχουν φωσφορικα οξεα!!!

3)υπαρχουν υλικα που χαμηλωνουν το ph χωριs να επηρεαζουν τα απαρετητα υχνοστιχεια του νερου(κατι διαβασα για διακοσμητηκο ξηλο bogwood,τιρφη)

Υπαρχουν και δεν εχουν να κανουν με τα ιχνοστοιχεια του νερου.Το ξυλο βοηθαει ελαφρως στο να μαλακωσει το νερο.Η τυρφη και το CO2 κατεβαζουν το Ph.Πιο ασφαλης ειναι η χρηση CO2 καθως η τυρφη λειτουργει ανεξελενκτα!

4)λαμπα UV ειναι καλο να βαλω η ειναι κατι περιτο

Καθολου περιττη.Μονο καλο κανει.Σε γλυτωνει απο πολλα προβληματα.

5)διαβασα οτι ο δισκοs δεν θελει δηνατο φωτησμο αλλα αυτο με την μικρη εμπιρια που εχω δεν συμβαδιζη με βοιοτοπικο ενυδρειο

Αν αναφερεσαι στο θεμα των φυτων,κανενα βιοτοπικο ενυδεριο δισκων δεν ειναι full-planted.Ο δισκος οντως δεν θελει δυνατο φωτισμο και γι'αυτο το λογο βαζουμε φυτα πολυ χαμηλων απαιτησεων!

6)ειναι τελειωs απαρετητη η σησκευη αντιστροφηs οσμοσηs

Αν δεν βαλεις αγριους(πιαστους απο τη φυση δηλαδη) δεν ειναι απαραιτητη.Απλα καλο ειναι να την εχεις.

Ριξε μια ματια και στα υπολοιπα post και οτι χρειαστεις,εδω ειμαστε ;)

Link to comment
Share on other sites

εδω ειδα το ενυδρειο που σου ειπα οτι εχει δυο φιλτρα

http://www.aquarist.gr/mambo/index.php?opt...7&Itemid=56

απ' οτι καταλαβα δεν πειραζη τοσο πολυ το ph(αρκει να μη ειναι πολυ υψηλο)απο οτι η GH

πωs κατεβενη η GH εγω νομιζα οτι η GH κατεβενη με τουs σταθεροποιητεs ph.υπαρχει κατι που να μπορειs να κατεβασηs μονο την GH αφου το PH ειναι σε επιτρεπτα ορια(ποια ειναι τα ορια του ph gia ημερουs δυσκουs?)

το ενυδρειο που θα στησω ειναι 120-50-60 330lt ποσουs δυσκουs μπορω να βαλω κ τι αλλα ψαρια

ευχαρηστω πολυ για την βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Επειδή φαίνεται να μπερδεύεις λίγο τις έννοιες GH, pH, ρίξε μια ματιά ΕΔΩ για να καταλάβεις τι γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή φαίνεται να μπερδεύεις λίγο τις έννοιες GH, pH, ρίξε μια ματιά ΕΔΩ για να καταλάβεις τι γίνεται...

δηλαδη επιτρεπετε η χρηση τιρφηs στο φιλτρο

ολα αυτα τα προβληματα θα τελιωνανε με αγορα Α/Ο αλλα κολαω γιατι' (μπορει να ειναι βλακιεs αλλα συγχορεστε με δεν εχω μεγαλη εμπιρια)

1)φοβαμε οτι δεν θα δουλεψη(η Α/Ο) επειδη μενω σε μονοκατικια κ πιεση του νερου ειναι οπωs ερχεται απο το δικτιο του δημου δεν θελει καποια Α πιεση η Α/Ο για να δουλεψη? ;)

2)οτι για να κανειs μια αλαγη νερου με Α/Ο θελει καποιεs ωρεs γι να βγαληs την ποσοτητα που χριαζετε :blush:

sory αν λεω μπουρδεs διορθοστεμε αν κανω λαθοs κ βοηθηστεμε :)

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ειναι η αντιστροφη οσμωση που θα παρεις να εχει ενσωματωμενο gauge meter δηλ θα σου δειχνει την πιεση.Σου λεει οτι απο μια πιεση μεχρι μια πιεση το συστημα δουλευει κανονικα αν δουλευει σε μικροτερη πιεση απο αυτη που λεει ο κατασκευαστης εχεις λιγοτερο ωφελιμο νερο και οχι τοσο καλης ποιοτητας.Αυτο το προβλημα λυνεται με αντλια η οποια θα στελνει το νερο με μεγαλυτερη πιεση αν βεβαια ξεπερασεις την πιεση ανοχης (πραγμα απιθανο) που οριζει ο κατασκευαστης τοτε καταστρεφεις την μεμβρανη δηλ την ro.

2)οτι για να κανειs μια αλλαγη νερου με Α/Ο θελει καποιεs ωρεs γι να βγαλειs την ποσοτητα που χρειαζετε

Αυτο ειναι απολυτα σωστο και εξαρταται απο το συστημα που θα παρεις δηλ αν θα σου δινει ωφελιμο νερο 50 γαλονια 75 ή 100 την μερα.Θα το αποθηκευεις το νερο σε ενα δοχειο και μετα θα κανεις τις αλλαγες σου

Ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτη η σησκευη ειναι για να ριχνει το ph?

http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/...er&mpath2=0

κατι γραφη για αφαιρεση ιοντων

Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι στήλες ανταλλαγής ιόντων. Σκοπό έχουν την μείωση της σκληρότητας του νερού με αντικατάσταση των ανθρακικών με θειικά ιόντα. Κατά προέκταση μειώνουν και το pH.

Συνήθως η ρητίνη που χρησιμοποιούν αντέχει για 500L (όπως λένε), εγώ όμως που έχω δοκιμάσει με τα δικά μας νερά δεν τις έχω για πάνω από 200, πράγμα που τις καθιστά ασύμφορες.

Link to comment
Share on other sites

κατι αλλο.

για λαβα στο υποστρομα ειναι απαγορευτικη γιατι ξερο θα μου πειτε οτι μπορει να τραυματιστουν τα γατοψαρα αλλα ειναι πολυ ωραια κ εχει καλητερη βιολογια

ενασ φιλοs μου που εχει δεν αντιμετοπισε προβληματα ισα ισα τα γατοψαρα που εχει ειναι υγιεστατα μαλιστα οι 2 πεκοστομοι τουs εχει 1 χρονο κ εχουν γινει τερατα

Link to comment
Share on other sites

παιδια το σηστημα CO2 με ph cntroller σταθεροποιη απο μονοs του ηλεκτρονικα το ph με την εγχηση CO2

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό κάνει. Θα πρέπει όμως να διατηρείς την kh τουλάχιστον στο 3-4 για να μην υπάρχει περίπτωση να συμβεί ph crash και χάσεις τα ψαράκια !!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - nemo 2b
Link to comment
Share on other sites

παιδια τι τροφεs πρεπει να δινουμε στουs δισκουs για να ειναι οσο περισοτερο ευχαριστημενοι

Link to comment
Share on other sites

παιδια τι τροφεs πρεπει να δινουμε στουs δισκουs για να ειναι οσο περισοτερο ευχαριστημενοι

ΠΟΙΚΙΛΙΑ...τα παντα :)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...