Jump to content

νεος στο χομπι .....χελπ!


Recommended Posts

απο γαριδες τι να παρω??? red cherry η αυτες: http://cgi.ebay.com/Xmas-moss-Live-Aquariu...k-/280538148562

η καμια αλλη???και ποσες????

ααα και κατι αλλο γεννησαν και τα σαλιγκαρια μου :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - koti4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μην πάρεις ακόμα γαρίδες. Πρέπει να περιμένεις 1-2 μήνες ακόμα. Είναι αρκετά ''νέο'' το ενυδρείο σου! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μην πάρεις ακόμα γαρίδες. Πρέπει να περιμένεις 1-2 μήνες ακόμα. Είναι αρκετά ''νέο'' το ενυδρείο σου! :thumbup:

γιατι ????? θα παιθανουν????η δεν θα βρουν πολυ τροφη επειδι δεν εχει μαζεψει ακομα βρωμεια το ενυδρειο???

εγω τις θελω για καθαρισμω και για τα μωρακια τους...για να ταιζω τα μορα γκαπι με μωρα γαριδας

Link to comment
Share on other sites

εγω τις θελω για καθαρισμω και για τα μωρακια τους...για να ταιζω τα μορα γκαπι με μωρα γαριδας

Διαβαζεις τι γραφεις;

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζεις τι γραφεις;

ναι γιατι ετσι δεν ειναι ...η εχω καταλαβει κατι λαθος γι αυτες???καπου διαβασα οτι στα μωρα μπορουμε να δοσουμε μωρα γαριδας που ειναι θρεπτικα????

για τον καθαρισμο δεν ειναι αληθεια?????? :blush::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα koti4 και καλη αρχη!

Πιστευω οτι για τα λιτρα σου τα ψαρακια που εχεις ειναι υπερ αρκετα και γενικα δεν νομιζω οτι χρειαζεται τιποτ αλλο. Ολοι μας ειδικα με μικρα ενυδρεια παρασυρομαστε και επειδη μας αρεσουν εχουμε την ταση να ¨στριμωχνουμε¨" τα ψαρακια, αλλα κατι τετοιο δεν αρεσει σε αυτα.

Η γνωμη μου ειναι να ξεκοκκαλισεις στην κυριολεξια κατ αρχην τα αρθρα για τους αρχαριους και στο aquazone αλλα και σε αλλα site (πχ www.tsamisaquariums.gr κα) και θα βρεισ σιγα σιγα τον τροπο να εξερευνησεις καλυτερα αυτο το χομπυ.

Και κατι τελευταιο: αν προσεξα καλα στην αρχη γραφεισ οτι το θερμομετρο ειναι κολλημενο εξω απο το ενυδρειο σου , αυτο ειναι λαθος, το κολλαμε στην εσωτερικη πλευρα του τζαμιου μεσα στο νερο σε σημειο που να ειναι καλα ορατη η θερμοκρασια και περιπου στη μεση.

Επισης επειδη βιαστηκες να βαλεισ ψαρια χωρις να εχει στρωσει το ενυδρειο σου παρε ενα τεστ για αμμωνια και νιτρωδη και κανε μετρησεις. Η αμμωνια και τα νιτρωδη σου πρεπει να ειναι μηδεν αλλιως δηλητηριαζεις τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα koti4 και καλη αρχη!

Πιστευω οτι για τα λιτρα σου τα ψαρακια που εχεις ειναι υπερ αρκετα και γενικα δεν νομιζω οτι χρειαζεται τιποτ αλλο. Ολοι μας ειδικα με μικρα ενυδρεια παρασυρομαστε και επειδη μας αρεσουν εχουμε την ταση να ¨στριμωχνουμε¨" τα ψαρακια, αλλα κατι τετοιο δεν αρεσει σε αυτα.

Η γνωμη μου ειναι να ξεκοκκαλισεις στην κυριολεξια κατ αρχην τα αρθρα για τους αρχαριους και στο aquazone αλλα και σε αλλα site (πχ www.tsamisaquariums.gr κα) και θα βρεισ σιγα σιγα τον τροπο να εξερευνησεις καλυτερα αυτο το χομπυ.

Και κατι τελευταιο: αν προσεξα καλα στην αρχη γραφεισ οτι το θερμομετρο ειναι κολλημενο εξω απο το ενυδρειο σου , αυτο ειναι λαθος, το κολλαμε στην εσωτερικη πλευρα του τζαμιου μεσα στο νερο σε σημειο που να ειναι καλα ορατη η θερμοκρασια και περιπου στη μεση.

Επισης επειδη βιαστηκες να βαλεισ ψαρια χωρις να εχει στρωσει το ενυδρειο σου παρε ενα τεστ για αμμωνια και νιτρωδη και κανε μετρησεις. Η αμμωνια και τα νιτρωδη σου πρεπει να ειναι μηδεν αλλιως δηλητηριαζεις τα ψαρια.

γεια σου φιλε pkas

ευχαριστω για τις συμβουλες ...

εχω 2 μηνες που διαβαζω για τα ενυδρεια και τα ζωοτοκα...εχω διαβασει ολα τα αρθρα που υπαρχουν στην κατηγορια ζοωτοκα , τα μισα αρθρα που υπαρχουν στην κατηγορια : γενικα περι γλυκου νερου και καποια απο την κατηγορια για τις αρρωστιες

αλλα ολα εγηναν τοσο βιαστικα που μπερδευτικα και δεν εκανα καποια πραγματα σωστα

οσο για το στρωσιμο ειχα βαλει απο την πρωτη μερα βακτηρια στο φιλτρο και ειχα ριξει απο το bio nitrivec

και ετσι μετα απο καποιες μερες εβαλα τα ψαρια

για το θερμομετρο που πηρα ρωτησα τον ιδικο στο πετ σοπ στον τομεα των ενυδρειων και μου ειπε οτι αυτο πρεπει να το κολλησω εξω απο το ενυδρειο στην καταληλη θεση :thumbup::blush:

Link to comment
Share on other sites

μια συμβουλη φιλε...δεν πρεπει να παρασυρομαστε απο ενθουσιασμο στο χομπυ των ενυδρειων γιατι κανουμε λαθη..και δεν πρεπει να στρεσαρουμε τα ψαρακια μας..

φιλικα παντα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ας προσπαθησουμε να θυμηθουμε τον δικο μας ενθουσιασμο οταν ξεκινισαμε και τοτε θα καταλαβουμε τον φιλο:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ας προσπαθησουμε να θυμηθουμε τον δικο μας ενθουσιασμο οταν ξεκινισαμε και τοτε θα καταλαβουμε τον φιλο:blush:

ναι δεν λεμε κατι αλλο.. :thumbup: αλλα εμεις ειμαστε εδω για να κοντρολαρουμε αυτο τον ενθουσιασμο για να μην οδηγησει σε λαθη... :blink:

Link to comment
Share on other sites

ναι γιατι ετσι δεν ειναι ...η εχω καταλαβει κατι λαθος γι αυτες???καπου διαβασα οτι στα μωρα μπορουμε να δοσουμε μωρα γαριδας που ειναι θρεπτικα????

για τον καθαρισμο δεν ειναι αληθεια?????? :blush::thumbup:

Μήπως εννοείς αυτό;

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=913

Link to comment
Share on other sites

γεια σας ...για τις γαριδες ελεγα αυτο που διαβασα εδω για το ταισμα των νεογνων

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...ost&id=3100

τελεικα για τις γαριδες δεν μου απαντησατε ....ποιο ειδος να παρω και ποση ποσοτητα

Έγινε επεξεργασία - koti4
Link to comment
Share on other sites

γεια σας ...για τις γαριδες ελεγα αυτο που διαβασα εδω για το ταισμα των νεογνων

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...ost&id=3100

τελεικα για τις γαριδες δεν μου απαντησατε ....ποιο ειδος να παρω και ποση ποσοτητα

για τις γαριδες πρεπει να περιμενεις τουλαχιστον 5-6 μηνες να στρωσει ο βυθος του ενυδρειου σου.. το εδος εσυ θα το διαλεξεις...

Link to comment
Share on other sites

οκ μπορει να παρω καμια 5 red chery για τα 35 καθαρα λιτρα μου οταν περασει λιγος καιρος....εχω ενα προβλιματακι νομιζω οτι τα αππλ σναιλ μου την εχουν πεσει στο κερατοφυλλο μου γιατι ολο εκει τα βρισκω να κρεμοντε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοείς αυτό;

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=913

γεια σας ...για τις γαριδες ελεγα αυτο που διαβασα εδω για το ταισμα των νεογνων

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...ost&id=3100

τελεικα για τις γαριδες δεν μου απαντησατε ....ποιο ειδος να παρω και ποση ποσοτητα

Το άρθρο που έδωσες φίλε koti4 γράφει στη σελίδα 11 για την διατροφή των νεογνών :

"Η ανατροφή των νεογνών με ζωντανές ή κατεψυγμένες γαρίδες άλμης (μωρά), ζωντανά microworms, λέκιθος αυγών, κλπ... θα συμβάλει στην γρήγορη και σωστή ανάπτυξη τους."

Οι γαρίδες άλμης (μωρά) είναι οι νεοεκκολαφθείσες λάρβες (προνύμφες) της αρτέμια (artemia salina). Στα αγγλικά newly hatched brine shrimp. Το άρθρο που σου έδωσα είναι ακριβώς αυτό που εννοείς. Με λίγα λόγια, παίρνουμε αυγά αρτέμιας από το εμπόριο, δημιουργούμε τις κατάλληλες συνθήκες για να εκκολαφθούν και ταΐζουμε τα μικρά ψαράκια.

Για γαριδούλες πάρε μερικές red cherry που αναπαράγονται εύκολα στο ενυδρείο ή γαρίδες amano που δεν αναπαράγονται σε γλυκό νερο και γίνονται αρκετά μεγαλύτερες...

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο που έδωσες φίλε koti4 γράφει στη σελίδα 11 για την διατροφή των νεογνών :

"Η ανατροφή των νεογνών με ζωντανές ή κατεψυγμένες γαρίδες άλμης (μωρά), ζωντανά microworms, λέκιθος αυγών, κλπ... θα συμβάλει στην γρήγορη και σωστή ανάπτυξη τους."

Οι γαρίδες άλμης (μωρά) είναι οι νεοεκκολαφθείσες λάρβες (προνύμφες) της αρτέμια (artemia salina). Στα αγγλικά newly hatched brine shrimp. Το άρθρο που σου έδωσα είναι ακριβώς αυτό που εννοείς. Με λίγα λόγια, παίρνουμε αυγά αρτέμιας από το εμπόριο, δημιουργούμε τις κατάλληλες συνθήκες για να εκκολαφθούν και ταΐζουμε τα μικρά ψαράκια.

Για γαριδούλες πάρε μερικές red cherry που αναπαράγονται εύκολα στο ενυδρείο ή γαρίδες amano που δεν αναπαράγονται σε γλυκό νερο και γίνονται αρκετά μεγαλύτερες...

αααα ενταξη τοτε σορρυ ... εγω νομιζα οτι ελεγε για τις γαριδες τυπου red chery κτλπ με τα μωρα των οποιων μπορουμε να ταισουμε τα γκαπακια....εχω ακουσει για την αρτεμια αλλα μου φενετε λιγο δυσκολη και πρεπει να ειμαι προσεκτικος με τις ποσοτητες....τελος παντων θα αρκεστω στο να κανω σκονη την τροφη των μεγαλων και να την ρειχνω... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

σου ευχομαι καλη συνεχια φιλε!!!!ποτε προλαβες και τα εκανες ολα αυτα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ηλιανα!!!

εεε απο την ανυπομονεσια μου και την λαχταρα μου να παρω τα μαγευτικα αφτα ψαρακια και ενυδρειο προλαβα και τα εκανα ...αλλα αυτο ηταν κακο γιατι εκανα αρκετα λαθοι :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - koti4
Link to comment
Share on other sites

για να μαθεις ηταν οποτε μην ανησυχεις για τιποτα!!!και εχεις πολυ ομορφα γκαππακια να σου ζησουν :thumbup:μοιρασου τις εμπειριες σου εδω και στειλε μας κανενα μωρακι γκαππυ αμα γεμισεις :blush:

Link to comment
Share on other sites

και μιας και ειμαι καλη κοπελα οριστε: <http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1880

πιστευω να βρεις οτι ψαχνεις!

Link to comment
Share on other sites

κουκλι ειναι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...