Jump to content

Απορία για Παπαγαλόψαρα …… την βοήθεια σας παρακαλώ.


LARISEOS

Recommended Posts

Έφτιαξα ακόμα ένα ενυδρείο και είναι το 5 ;) . είναι 120 λίτρα και τα εγκαίνια τα έκανα με 3 Παπαγαλόψαρα. Το ερώτημα και η απορία μου είναι. Πως κάνουμε αναγνώριση φίλου σε αυτά τα όμορφα ψαράκια και πια είναι η διαδικασία ζευγαρώματος σε αυτό το είδος . ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχω να σου πω τα εξής.

Έχεις διαλέξει ένα είδος που είναι υβρίδιο. Δηλαδή ένα είδος το οποίο δεν υπάρχει στην φύση αλλά είναι κατασκευασμένο σε κάποιο βιολογικό εργαστήριο. Σε αυτό το είδος η διαφοροποίηση ανάμεσα σε αρσενικό και θηλυκό είναι αδύνατη πριν εμφανίσουν σημάδια γονιμοποίησης στο ενυδρείο.

Συνήθως τα υβρίδια είναι στείρα αλλά τους τελευταίους μήνες έχουν παρατηρηθεί επιτυχημένες αναπαραγωγές αν και ελάχιστες.

Γενικά πρέπει να ξέρουμε όλοι όταν πάμε σε ένα κατάστημα ενυδρειακό να αγοράσουμε ψάρια τι είναι αυτό που παίρνουμε. Η αγορά υβριδίων ή βαμμένω ψαριών είναι ότι χειρότερο για το χόμπι. Και αυτό γιατί όσο μεγαλώνει η αγοραστική κίνηση σε τέτοια είδη τόσο περισσότερο ενισχύεται η παραγωγή τους. Πρέπει όλοι μας να αποφεύγουμε να αγοράζουμε τέτοια είδη ώστε κάποτε να σταματίσουν να δημιουργούν τέτοια τερατουργήματα και να σταματήσουν να ταλαιπωρουν τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα ακόμα ένα ενυδρείο και είναι το 5 ;) . είναι 120 λίτρα και τα εγκαίνια τα έκανα με 3 Παπαγαλόψαρα. Το ερώτημα και η απορία μου είναι. Πως κάνουμε αναγνώριση φίλου σε αυτά τα όμορφα ψαράκια και πια είναι η διαδικασία ζευγαρώματος σε αυτό το είδος . ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Εγώ από την άλλη θα συμφωνήσω ότι είναι πολύ όμορφα ψαράκια και εξάλλου απ΄τη στιγμή που γεννηθήκανε κάποιος θα πρέπει να τα μεγαλώσει, έτσι δεν είναι; Θα συμφωνήσω με JDP για όλα τα υπόλοιπα βέβαια..

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω 3 παπαγαλόψαρα. Όταν τα πείρα δεν γνώριζα ότι ήταν υβριδικά. Το θέμα είναι ότι είναι η attraction στο ενυδρείο μου. Συγκεκριμένα το ένα από τα τρία κόκκινου χρώματος έχει σχεδόν διπλασιαστεί και είναι ο αρχηγός τους. Τα άλλα 2 το ένα μπλε και το άλλο κίτρινο έχουν μεγαλώσει λιγότερο. Δεν γνωρίζω για το πώς αναπαράγονται όμως.

Ξέχασα να προσθέσω μια απορία μου. Αν τα πάω σε κάποιο κατάστημα μπορώ να τα ανταλλάξω? Το λέω γιατί μερικά καταστήματα είναι εναντίων στην πώληση των συγκεκριμένων ψαριών και κάποιοι άλλα τα πουλάνε κανονικά.

Έγινε επεξεργασία - Skoni
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, πολύ για τις πληροφορίες. Το γνώριζα πως είναι υβρίδια αλλά είπα μήπως και μπορέσω να κάνω ζευγάρι .είναι πανέμορφα και εντυπωσιακά και ήθελα απογόνους …μήπως κάναμε την διαφορά. Μου φαίνεται θα ξανά ασχοληθώ με τις αφρικάνες που μου πάνε τελικά …

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΗΤΑΝ ΟΤΑΝ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΒΕΝΙΖΕΛΟ ΣΤΗΝ ΠΑΤΗΣΙΩΝ 3 ΚΑΤΑΠΡΑΣΙΝΟΥΣ ΠΑΠΑΓΑΛΟΥΣ .

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΕΡΙΠΟΥ 9 ΜΗΝΕΣ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΠΕΡΑΣΑΝ ΣΕ ΕΝΑ ΓΝΗΣΙΟ ΜΑΛΛΟΝ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΧΡΩΜΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΔΩΣΑ ΟΤΑΝ ΕΜΑΘΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΣΚΛΗΡΑ ΤΟΥΣ ΦΕΡΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΧΡΩΜΑΤΙΣΤΟΥΝ, ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΕΙΑΝΙ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΑ ΑΛΛΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΧΡΗΜΑ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΣΟΥ ΠΕΡΝΟΥΝ ΤΟ ΛΟΓΟΤΥΠΟ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΣΟΥ ΣΕ ΨΑΡΙΑ. ΑΣ ΜΕΙΝΟΥΝ ΣΤΑ PET ΑΠΟΥΛΗΤΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ.

ΟΜΩΣ ΟΙ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΤΟΥΣ ΑΓΑΠΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΘΑΥΜΑΖΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΑΥΤΗ ΤΗ ΤΡΕΛΛΑ ΜΑΣ , ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΜΠΟΡΕΥΟΝΤΑΙ [b]ΑΠΑΝΤΕΣ [/b] ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΖΙΡΟ?

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΝ ΠΩΣ ΧΡΩΜΑΤΙΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ?

ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΣΚΕΦΘΗΚΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΛΕΟΝ ΕΞΙΔΙΚΕΥΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΓΝΟΕΙ ΠΟΥ ΩΦΕΙΛΟΥΝ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟΥΣ.

ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΒΓΕΙ ΕΞΩ BOYCOTAZ ΣΑΤ ΔΥΣΤΗΧΑ PAROT FISH ;):blush::)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

min agorazete parrotfish,etsi entharinete tous eborusna kanoun oti kanoun se auta ta kakomira plasmata

συμφωνο απολυτα μαζι σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...