Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερα...αγορασα τυρφη της JBL επειδη δεν εχω καλο PH(8) ...τωρα εχω μεσα ομως ανθρακα σε κοκκους...ο ανθρακας αποροφαει την τυρφη???Θελει νας τον βγαλω τωρα κανονικα?Τον ειχα γιατι ετσι μου ειχε πει ο πετσοπας λιγο για το στρωσιμο κατι τετοιο...!!Ναι αλλα αμα το βγαλω και βαλω και το γεμισω ολο το καλαθακι τυρφη το PH θα πεσει αποτομα(αν και εχω KH 18)...και δεν θα ειναι καλο για τα ψαρακια...!!Nα βαλω ενα μικρο εσωτερικο φυλτρακι με λιγη τυρφη και να το γεμιζω απο εναν κοκκο καθε μερα η να βγαλω κατευθειαν τον ανθρακα και το γεμιζω το καλαθακι με τυρφη??

Ευχαριστω και σορρυ για το μεγαλο ποστ...!

Link to comment
Share on other sites

Ο καλύτερος πιστεύω τρόπος για να ρίξεις το pH σιγά σιγά με τύρφη, είναι να έχεις ένα ξεχωριστό βαρελάκι και εκεί να προετοιμάζεις το νερό της αλλαγής.

Όσο για τις ποσότητες, μάλλον θα πρέπει να πειραματιστείς μόνος σου. Να ξέρεις ότι για να είναι αποτελεσματική η τύρφη, χρειάζεται το νερό να περνά μέσα από αυτήν. Αυτό μπορείς εύκολα να επιτευχθεί με τη χρήση ενός κυκλοφορητή. Και φυσικά απαραίτητα, ειδικά στην αρχή, είναι pH test!

Link to comment
Share on other sites

Ο καλύτερος πιστεύω τρόπος για να ρίξεις το pH σιγά σιγά με τύρφη, είναι να έχεις ένα ξεχωριστό βαρελάκι και εκεί να προετοιμάζεις το νερό της αλλαγής.

Όσο για τις ποσότητες, μάλλον θα πρέπει να πειραματιστείς μόνος σου. Να ξέρεις ότι για να είναι αποτελεσματική η τύρφη, χρειάζεται το νερό να περνά μέσα από αυτήν. Αυτό μπορείς εύκολα να επιτευχθεί με τη χρήση ενός κυκλοφορητή. Και φυσικά απαραίτητα, ειδικά στην αρχή, είναι pH test!

Εβαλα ενα μικρο φυλτρακι με πολυ μικρη ποσοτητα...θα μετρησω αυριο το πρωι να δω αν επεσε καθολου...! :thumbup: Πηστευεις οτι θα εχω προβλημα μιας και στο εξωτερικο φυλτρο μου εχω ενα καλαθακι γεματο ανθρακα??

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα ενα μικρο φυλτρακι με πολυ μικρη ποσοτητα...θα μετρησω αυριο το πρωι να δω αν επεσε καθολου...! :thumbup: Πηστευεις οτι θα εχω προβλημα μιας και στο εξωτερικο φυλτρο μου εχω ενα καλαθακι γεματο ανθρακα??

Μέσα στο ενυδρείο είναι το φιλτράκι?

Βγάλε τον άνθρακα από το εξωτερικό, είναι τελείως άχρηστος στην παρούσα φάση.

Άσε που έχω ακούσει ότι οποιαδήποτε ''βρωμιά'' μαζεύει, μετά από λίγο καιρό την ''ελευθερώνει'' πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο ενυδρείο είναι το φιλτράκι?

Βγάλε τον άνθρακα από το εξωτερικό, είναι τελείως άχρηστος στην παρούσα φάση.

Άσε που έχω ακούσει ότι οποιαδήποτε ''βρωμιά'' μαζεύει, μετά από λίγο καιρό την ''ελευθερώνει'' πάλι!

Εγω εχω ακουσει οτι βοηθαει για να πιανει μικροοργανισμους...αυτο μου ειχε πει ο πετσοπας...!!Αλλα αυτο με την βρωμια δεν το εχω ακουσει...!!Τεσπα το φιλτρακι που εχω τωρε με τυρφη το εχω μεσα στο ενυδρειο...διοτι σκοπευω να μειωσω το PH σιγα σιγα μην εχω κανενα προβλημα με τα ψαρακια...μετα βλεπω ποσο συκωνει και βαζω στο εξωτερικο την αναλογη ποσοτητα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πόσο θες να το φτάσεις το pH? Τι ψάρια έχει μέσα το ενυδρείο?

Έχεις σκεφτεί τη διαφορά pH στις αλλαγές νερού?

Link to comment
Share on other sites

Πόσο θες να το φτάσεις το pH? Τι ψάρια έχει μέσα το ενυδρείο?

Έχεις σκεφτεί τη διαφορά pH στις αλλαγές νερού?

Εχω PH μεσα στο ενυδρειο 8 ...και το διατειρω 7.8 με απιονισμενο(50%) ...!!Νερο βρυσης ειναι 7.8 ....!!Θελω να το φτασω γυρο στο 7 και λιγο πιο πανω...αλλα εκει...!!Προσπαθω να το κατεβασω σιγα σιγα μην εχουμε κανενα προβλημα...!!Τα ψαρακια μου ειναι κυριος ζωοτοκα(ξιφοφοροι και endler) ...αλλα εχω και εναν μονομαχο με 3 δικιες του...και 4 gurami...διαβασα τις συνθικες νερου πριν τα βαλω μεσα...!Απο Gh ειμαι καλα... ΚΗ εχω υψηλο...!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...