Jump to content

Φυτο σε ενυδρειο το οποιο στρωνεται


Recommended Posts

Καλημερα ειναι η 4η μερα που εχω το πρωτο μου ενυδρειο (το εχω αδειο απο ψαρια και εχω κανει οτι μου χουν πει για το στρωσιμο)

Σκεφτομουν σημερα να παω να παρω 1-2 υδροβια φυτα (ξερουμε περιπου ποσο στοιχιζουν:thumbup: Ειναι καλη ιδέα;Αν ναι τι φυτα προτεινεται να βαλω πρωτα;Εχω κατι σαν πετραδακια-χαλικι(απο αργυλο,πυλο και κατι τετοια) στον πυθμενα κανει για φυτα;

Το ενυδρειο ειναι 60x30x30 (54L)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ειναι η 4η μερα που εχω το πρωτο μου ενυδρειο (το εχω αδειο απο ψαρια και εχω κανει οτι μου χουν πει για το στρωσιμο)

Σκεφτομουν σημερα να παω να παρω 1-2 υδροβια φυτα (ξερουμε περιπου ποσο στοιχιζουν:thumbup: Ειναι καλη ιδέα;Αν ναι τι φυτα προτεινεται να βαλω πρωτα;Εχω κατι σαν πετραδακια-χαλικι(απο αργυλο,πυλο και κατι τετοια) στον πυθμενα κανει για φυτα;

Το ενυδρειο ειναι 60x30x30 (54L)

Τα φυτά είναι πολύ καλή ιδέα... καθώς απορροφούν τα νιτρικά και συνεπώς το νερό γίνεται πιο καθαρό...

το καπάκι σου έχει φωτίσμό? το χαλίκι σου είναι λεπτοκοκκό? έχεις χρησιμοποιηση καποιο υποστρωμα λίπασα?

Φυτά που προτείνω είναι annubia barteri nana, petite .... java fern τα δυο τελευταία δένονται σε μια πέτρα η ξύλο ενυδρειακής χρήσης... χωρίς να φυτεύονται στο βυθό....

Ακόμα μπορείς να βάλεις κερατόφυλλο σαν φυτό επιφάνειας και egeria densa να φυτευτεί στο χαλίκι με την προυπόθεση ότι είναι λεπτόκοκκο..... Ωραία φυτά με μέτριες απαιτήσεις είναι και η bacopa η cabomba και οι echinodorus

Link to comment
Share on other sites

Εχω φωτισμο 15Watt το χαλικι ετσι οπωσ το βλεπω δεν μου μοιαζει για λεπτοκοκκο (ειναι σαν μικρα πετραδακια)

Δεν εχω υποστρωμα χωρις να ξερω τι ειναι στο λεω αυτο.Απλα την πρωτη μερα ανοιξα την σακουλα και εριξα τα χαλικια μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...