Jump to content

Προτάσεις για ενυδρείο 30-35 λίτρων


Recommended Posts

Και εγω προτείνω οτι ειπε ο ΚΩΣΤΗΣ..Tα λίτρα δεν φτάνουν..Σκεφτου τον μονομάχο..θα σου προσφέρει ωραίο θέαμα .. ιδικά αν είναι σε φυτεμένο..

Δες εδω μονομαχο σε λιγα λιτρα..

ΚΟΥΚΛΑ EINAI !!

betta-fish-tank.jpg

ναι , αλλα εγω σκεφτομαι τον μονομαχο , μην βαριεται τη ζωη του....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πιο πολύ θα σε κουράσει αυτή η διαδικασία παρά θα χαρείς το χόμπι και το ενυδρείο σου. Εγώ σου προτείνω να βάλεις πολλά φυτά χαμηλών απαιτήσεων και έναν πανέμορφο μονομάχο και μελλοντικά να πάρεις ένα μεγαλύτερο ενυδρείο που θα σου δώσει και περιθώρια για παραπάνω επιλογές.

:thumbup:

θα συμφωνησω και εγω :blush:

Link to comment
Share on other sites

ναι , αλλα εγω σκεφτομαι τον μονομαχο , μην βαριεται τη ζωη του....

μα δεν θελει παρεα.. ειναι μοναχικο ψαρι.. (το λεει και το ονομα) :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ναι , αλλα εγω σκεφτομαι τον μονομαχο , μην βαριεται τη ζωη του....

Διάβασε εδώ πληροφορίες για το συγκεκριμένο είδος.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ναι , αλλα εγω σκεφτομαι τον μονομαχο , μην βαριεται τη ζωη του....

Με το θηλυκό του δεν θα βαριέται!! πίστεψε με!!

Link to comment
Share on other sites

Με το θηλυκό του δεν θα βαριέται!! πίστεψε με!!

τι εννοεις με το θυληκο του δν θα βαριεται??

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις με το θυληκο του δν θα βαριεται??

Θα την κυνηγά για να την :thumbup: . Όπως και οποιοδήποτε άλλο ψάρι βάλεις μαζί του. Άσε που και ο ίδιος στρεσάρεται με την ύπαρξη άλλου ψαριού. Ακόμα και οι γαρίδες δεν είναι σίγουρο ότι μπορεί να συμβιώσουν μαζί του χωρίς προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Θα την κυνηγά για να την :thumbup: . Όπως και οποιοδήποτε άλλο ψάρι βάλεις μαζί του. Άσε που και ο ίδιος στρεσάρεται με την ύπαρξη άλλου ψαριού. Ακόμα και οι γαρίδες δεν είναι σίγουρο ότι μπορεί να συμβιώσουν μαζί του χωρίς προβλήματα.

αυτο δεν ισχυει με ολους τους μονομαχους..πολλοι ζουν και με αλλα ψαρια.. πολλοι τους εχουν με γκαπυ, μονομαχινες και νεον πχ κα ζουν μια χαρα...

Link to comment
Share on other sites

και οι γαριδες παιζει να εχουν προβλημα??

πως μπορουμε να το ψαξουμε αυτο το θεμα??

Link to comment
Share on other sites

και οι γαριδες παιζει να εχουν προβλημα??

πως μπορουμε να το ψαξουμε αυτο το θεμα??

Δες εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=43477

Κανε γενικοτερα μια αναζητηση στο θεματικο εκει και μην βιαστεις. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

επισης ενα θεμα ειναι οτι στα πετ σοπ τους εχουν μεσα σε ποτηρια... και σκεφτομαι οτι πιθανοτατα να παρω εναν που λογω του εγκλεισμου του σε ενα ποτηρι τοσον καιρο, να εχει παρουσιασει διαφορα προβληματα ή ασθενειες...

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν ισχυει με ολους τους μονομαχους..πολλοι ζουν και με αλλα ψαρια.. πολλοι τους εχουν με γκαπυ, μονομαχινες και νεον πχ κα ζουν μια χαρα...

Οι περισσότεροι μονομάχοι θέλουν την μοναξιά τους. Ακόμα και σε μεγάλα ενυδρεία και πυκνοφυτεμένα παρουσιάζουν προβλήματα. Και εννοώ όχι μόνο με τσακωμούς αλλά και στρεσαρίσματα που οδηγούν σε ασθένειες. Τα γκάπυ που αναφέρεις δεν θα έχουν και πολύ τύχη λόγω των φουντωτών ουρών τους που είναι σαν κόκκινο πανί για τον μονομάχο. Επίσης είναι σχετικά αργά ψάρια και θα τα προλαβαίνει και θα τσιμπάει τις ουρές τους. Αυτοί που επιβιώνουν συνήθως είναι από νεαρή ηλικία μαζί με τα ψαράκια και έχουν συνηθήσει. Η συμβίωση όμως μαζί με άλλα ψάρια είναι απλά η εξαίρεση.

Link to comment
Share on other sites

επισης ενα θεμα ειναι οτι στα πετ σοπ τους εχουν μεσα σε ποτηρια... και σκεφτομαι οτι πιθανοτατα να παρω εναν που λογω του εγκλεισμου του σε ενα ποτηρι τοσον καιρο, να εχει παρουσιασει διαφορα προβληματα ή ασθενειες...

τι να πεις??!! τεσπα..αυτο μην σε φοβιζει..

Έγινε επεξεργασία - gorgio
Link to comment
Share on other sites

επισης ενα θεμα ειναι οτι στα πετ σοπ τους εχουν μεσα σε ποτηρια... και σκεφτομαι οτι πιθανοτατα να παρω εναν που λογω του εγκλεισμου του σε ενα ποτηρι τοσον καιρο, να εχει παρουσιασει διαφορα προβληματα ή ασθενειες...

Παθαινουν κλειστοφοβια.

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι μονομάχοι θέλουν την μοναξιά τους. Ακόμα και σε μεγάλα ενυδρεία και πυκνοφυτεμένα παρουσιάζουν προβλήματα. Και εννοώ όχι μόνο με τσακωμούς αλλά και στρεσαρίσματα που οδηγούν σε ασθένειες. Τα γκάπυ που αναφέρεις δεν θα έχουν και πολύ τύχη λόγω των φουντωτών ουρών τους που είναι σαν κόκκινο πανί για τον μονομάχο. Επίσης είναι σχετικά αργά ψάρια και θα τα προλαβαίνει και θα τσιμπάει τις ουρές τους. Αυτοί που επιβιώνουν συνήθως είναι από νεαρή ηλικία μαζί με τα ψαράκια και έχουν συνηθήσει. Η συμβίωση όμως μαζί με άλλα ψάρια είναι απλά η εξαίρεση.

δεν αντιλεγω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

οι χχχχ οι πετσοπαδες..τι να πεις??!! τεσπα..αυτο μην σε φοβιζει..

mod note

Θα παρακαλεσω να ειμαστε προσεκτικοι στους χαρακτηρισμους μας.

Link to comment
Share on other sites

mod note

Θα παρακαλεσω να ειμαστε προσεκτικοι στους χαρακτηρισμους μας.

ωπ :thumbup: ..συγνωμη

Link to comment
Share on other sites

εγω απο τοτε που εχασα τον μελανη,εχω παψει να εμπιστευμαι τα πετ σοπ, για αυτο θα ηθελα αν μπορουσατε απο εδω να με συμβουλεψετε τι ειδους κ ποσες γαριδες να παρω με τον μονομαχο κ αν παιζει προβλημα κ με το σαληγκαρι που υπαρχει ηδη μεσα.

διαβασα τα αρθρα που ποσταραν πριν τα παιδια με τις γαριδες κ τους μονομαχους,αλλα χρειαζομαι και αλλες, συγκεκριμενες αποψεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις και νανοκιχλίδα από Rio Madeira Basin (Apistogramma pulchra) σε 30 λίτρα. Βέβαια θα πρέπει να ασχολείσαι περισσότερο απ'ότι με το μονομάχο. Χρειάζεται και προετοιμασία στο νερο (ΡΗ 6,5). Επίσης τα Boraras maculatus αν και οριακά πολύ μπορείς να τα δοκιμάσεις. Και για πιο εύκολα ψαράκια τα CPD (Danio margaritatus). Υπάρχουν αρκετές επιλογές αρκεί να ψάξεις (και εδώ μέσα). Οι επιλογές που σου έδωσα (είναι και άλλες) βρίσκονται εδώ στο ΑΖ.

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν ισχυει με ολους τους μονομαχους..πολλοι ζουν και με αλλα ψαρια.. πολλοι τους εχουν με γκαπυ, μονομαχινες και νεον πχ κα ζουν μια χαρα...

:blush::blink::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

παιδια , υπαρχει ομως κανας τροπος να επιβεβαιωθω οτι αμα τον βαλω με τις γαριδες και το σαληγκαρι τον μονομαχο δεν θα τις σκοτωσει στο ξυλο;

Έγινε επεξεργασία - meet the fish
Link to comment
Share on other sites

παιδια , υπαρχει ομως κανας τροπος να επιβεβαιωθω οτι αμα τον βαλω με τις γαριδες και το σαληγκαρι τον μονομαχο δεν θα τις σκοτωσει στο ξυλο;

απο οσα εχω διαβασει δεν θα τα πειραξει..δεν ειναι και τερας :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

απο οσα εχω διαβασει δεν θα τα πειραξει..δεν ειναι και τερας :thumbup:

Αυτό που λες είναι πολύ σχετικό και εξαρτάται πολύ και από τον χαρακτήρα του κάθε ψαριού.

Ο δικός μου μονομάχος σκότωσε περίπου 10 red cherry μέσα σε μια μέρα, μπορεί και λιγότερο.

Και το ενυδρείο ήταν 96λ και οι μόνοι κάτοικοι ήταν ο μονομάχος και μετά οι γαρίδες (για λίγο).

Link to comment
Share on other sites

Μονομάχο δεν θέλω μόνο του γιατί θα νιώθει μοναξιά μωρέ...

Δεν νομιζω οτι ισχυει κατι τετοιο για το μονομαχο.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...