Jump to content

αναγνώριση clam


salTasos

Recommended Posts

σε ποιο είδος ανήκει ο νεαρός ?

δεν βολευόταν καλά στην άμμο .. μέχρι που πλησίασε το βράχο και έπιασε πάνω του..

.. μήπως πρέπει να ανησυχώ για παράσιτα στην πλευρά που είναι χωμένη στην άμμο?

post-434-1161885373_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο μπορω να δω στη photo ο νεαρος στρειδης ειναι Tridacna maxima ... για την αμμο δεν θα ανησυχουσα ιδιαιτερα...μονο αν υπαρχουν στο ενυδρειο σου σαλιγκαρια pyramidellids (ειδη Tathrella, pyrgiscus κτλ) τα οποια ειναι μικροτερα και απο κοκκο ρυζιου...βεβαια αν το προβλημα ειναι μεγαλο παλι θα επιτεθουν ακομα και αν δεν τα ειχες στην αμμο...μην ανησυχεις παντως ;) και το δικο μου ειναι σε αμμο και βραχο...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίος ο νεαρός. Να τον χαίρεσαι.

Τι μέγεθος έχει?

Τον αγόρασες απο την Κρήτη?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Νίκο ..

μου τον έστειλε ένα μαγαζί από Αθήνα …

είναι 5-6 εκ .. καλά φαίνεται να περνάει .. δεν ξέρω αν θέλει έξτρα τάϊσμα ..

.. μια φορά την εβδομάδα ρίχνω κατεψυγμένα που έχουν και πλαγκτο..

.. και τα άλλα τα derasa τόσο το πήρα και έχουν μεγαλώσει χωρίς τάϊσμα ..

.. βλέπω το σιφόνι τους να είναι στραμένο προς τα κάτω κάτι που κατά μια εκτίμηση σημαίνει ότι τρέφονται από το υπόστρωμα ..

ο νεαρός δεν κάνει το ίδιο και με βάζει σε σκέψεις..

.. διάβασα ότι τα maxima είναι από τα πιο απαιτητικά …

Μάνο .. έχω τέτοια σαλιγκαράκια .. μικρά , λευκά , που τα βλέπεις κοντά στο ‘πόδι’ του clam ..

.. όταν το θυμάμαι την ώρα που έχω τα χέρια στο νερό , τα καθαρίζω .μη φανταστείς ότι είναι και πάρα πολλά , 5-6 βλέπω σε κάθε ένα ,. δεν φαίνεται να επηρεάζουν τουλάχιστον τα μεγάλα clams ..

.. ο νεαρός έχει πιάσει το βράχο και δεν ξέρω αν θα μπορώ να τον ελέγχω- καθαρίζω..

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι πιο απαιτητικό και πιο ευαίσθητο είδος από την derasa.

Αφού όμως κόλλησε στο βράχο, σημαίνει ότι η περιοχή αυτή της αρέσει. Οπότε θα σου έλεγα να μην την ενοχλήσεις καθόλου.

Τα σαλιγκάρια, που αναφέρει ο Μάνος, έχουν σχήμα κώνου. Στην φωτογραφία σου δεν διακρίνω κάτι τέτοιο. Νομίζω ότι δεν πρέπει να ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις six line wrasse ?? Απο οτι ξερω κανει καλη δουλεια στο να τρωει τα μικρα αυτα τερατακια ;)

Link to comment
Share on other sites

Μονο που δεν ειναι Maxima, ειναι T. crocea.

Εισαι σιγουρη ? Οπως ειπα δεν μπορω να καταλαβω σιγουρα απο τι photo και ισως εσυ να μπορεις να το καταλαβεις καλυτερα αλλα εκτος του οτι μοιαζει με maxima αρκετα απο οτι ξερω δεν εχει γινει καμια εισαγωγη crocea τωρα τελευταια ;)

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα τέτοιο ψαράκι .. αλλά πρέπει να μάθει να κυνηγάει κάτω από την άμμο αν θέλει να τα βρει ;) ..

RAIN που είναι η διαφορά τους ?

στο κέλυφος ?

τα crocea έχουν πιο πυκνά ‘λέπια’?

Link to comment
Share on other sites

Αντί να αναρωτιέστε μεταξύ σας, ανοίχτε τα βιβλία του Sprung και του Nilsen και θα βρείτε όλες τις πληροφορίες, που χρειάζεστε.

Θα το έκανα εγώ, αλλά είμαι σίγουρος 1000% ότι και οι δύο τιντάκνες μου είναι derasa.

Άντε λοιπόν... διάβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Μανο, ηταν εισαγωγη και πηρα και εγω, την εχω για crocea.

Θα συμφωνήσω με τη Ναταλία, γιατί η crocea είναι η μόνη που έχει λείο κέλυφος και αβαθείς αυξητικούς λοβούς.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς ο Srung στο INVERTEBRATES δεν κάνει διαχωρισμό στα είδη ..

.. τα βάζει όλα στη κατηγορία των giant clam ..

.. αλλά στις πολλές φωτογραφίες που δημοσιεύει φαίνεται να επιβεβαιώνεται η παραπάνω διαφορά στο κέλυφος ..

δεν έχω άλλο σχετικό βιβλίο ;)

Link to comment
Share on other sites

Τάσο Καλημέρα....

Η tridacna σου και για μένα φαίνεται για crocea.H χαρακτηριστική διαφορά όπως ανάφεραν η Ναταλία και ο Νίκος είναι το κέλυφος.

Για να έχεις μια πιο καλή εικόνα σου παραθέτω μια photo μου απο την maxima μου. ;)

Link to comment
Share on other sites

έχουν από τα πιο όμορφα χρώματα

μοιάζουν με τα maxima

διαφέρουν στο κέλυφος όπως αναφέρεται παραπάνω

έχουν λίγο διαφορετικό σιφόνι

μεγαλώνουν λιγότερο από όλα ..μέχρι 22 εκ

..ζουν σε πιο ρηχά νερά και αντέχουν περισσότερο το δυνατό φως

.. έχουν λίγο μεγαλύτερο πόδι και θέλει προσοχή όταν θέλουμε να τα ξεκολλήσουμε από τον βράχο γιατί αν κοπεί άτσαλα το πόδι .. το clam είναι καταδικασμένο ..

αυτά διάβασα .. μετά από τις επιπλήξεις του Νίκου :blush: ..

.. ακόμα πονάει τ’ αυτί μου ;) ..

κουκλί το maxima ΤΑΝ :);)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για να μην ανοίξω άλλο θέμα...

Το απεικονιζόμενο τι ράτσα σας φέρνει?

post-358-1163324064_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tridacna squamosa

http://saltaquarium.about.com/gi/dynamic/o...ms/tridacna.htm

δεν είμαι σίγουρος..

..αλλά έτσι για να εμπλουτίζουμε τις γνώσεις μας..

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Tασο το στρειδακι σου ειναι σιγουρα crocea. Υπαρχουν διαφορες με την maxima. Περα απο το μανδυα ο οποιος δεν εχει καμοια σχεση σε παχος και υφη, εχει αλλο στομα αλλα και "αγριες" πλευρες σαφως ποιο εντονες απο crocea. Με εντονα τα δοντια οπως κατεβαινει. Η φωτο του Νικου ετσι οπως το βλεπω μου κανει σχεδον σιγουρα για Crocea. Πολυ ομωρφα χρωματα! Νικο κερδιζω κατι? :)

Τα δυο αυτα στρειδια της οικογενειας ειναι τα ποιο απαιτητικα σε φωτισμο και σωστη τοποθετηση στο ενυδρειο. Λογο ειδικης ροης, συνθηκων φωτισμου και τοποθετησης.

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...