Jump to content

Μια μικρούλα βοήθεια θα ήθελα


Recommended Posts

Γεια σας.Είμαι καινουργιος στο φόρουμ και στο χόμπι γενικά με τα ψαράκια....Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις αν έχετε την υπομονή και την όρεξη να με βοηθήσετε.Έχω ένα 70 ltr ενυδρείο και μέσα έχω βάλει 2 σεβέρουμ-1 παπαγαλόψαρο-1 όσκαρ-1 μουλτισπινόζα κιχλίδα (αν το λεω σωστά δεν ξέρω) και τέλος έναν καθαριστή.Το ενυδρείο το έχω ακριβώς ένα μήνα πλέον...(σήμερα κλείνει 30 μέρες...χρόνια του πολλά)

Οι ερώτήσεις που έχω για αρχή είναι:

1. το ενυδρείο στην επιφάνεια του νερού όταν ανάβω το φως του φαίνεται μια λαδίλα να επιπλέει!Είναι φυσιολογικό;;;

2.Του έχω βάλει στον πυθμένα άμμο(δεν ξέρω γιατί εκανα αυτή την επιλογή...μάλλον επείδή ήταν οικονομικότερη) και το φίλτρο μαζευει συνέχεια άμμο μέσα του και μπουκώνει...τί μπορώ να κάνω;;;

3.πως γίνεται να αναγνωρίσουμε εαν ενα ψάρι είναι αρσενικό ή όχι;;;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων..και συγνώμη εαν οι ερωτήσεις μου είναι λιγάκι χαζούλες για εσάς αλλά δεν έχω ιδέα ακόμη καθόλου για το καινούργιο μου χόμπι

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Είμαι καινουργιος στο φόρουμ και στο χόμπι γενικά με τα ψαράκια....Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις αν έχετε την υπομονή και την όρεξη να με βοηθήσετε.Έχω ένα 70 ltr ενυδρείο και μέσα έχω βάλει 2 σεβέρουμ-1 παπαγαλόψαρο-1 όσκαρ-1 μουλτισπινόζα κιχλίδα (αν το λεω σωστά δεν ξέρω) και τέλος έναν καθαριστή.Το ενυδρείο το έχω ακριβώς ένα μήνα πλέον...(σήμερα κλείνει 30 μέρες...χρόνια του πολλά)

Οι ερώτήσεις που έχω για αρχή είναι:

1. το ενυδρείο στην επιφάνεια του νερού όταν ανάβω το φως του φαίνεται μια λαδίλα να επιπλέει!Είναι φυσιολογικό;;;

2.Του έχω βάλει στον πυθμένα άμμο(δεν ξέρω γιατί εκανα αυτή την επιλογή...μάλλον επείδή ήταν οικονομικότερη) και το φίλτρο μαζευει συνέχεια άμμο μέσα του και μπουκώνει...τί μπορώ να κάνω;;;

3.πως γίνεται να αναγνωρίσουμε εαν ενα ψάρι είναι αρσενικό ή όχι;;;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων..και συγνώμη εαν οι ερωτήσεις μου είναι λιγάκι χαζούλες για εσάς αλλά δεν έχω ιδέα ακόμη καθόλου για το καινούργιο μου χόμπι

Αγαπητέ φίλε καλωσόρισες στο ΑΖ !

Μη σε πιάσει πανικός με αυτά που θα διαβάσεις παρακάτω αλλά:

δυστυχώς τα νέα μάλλον δεν θα είναι καλά. Στα 70 λίτρα του ενυδρείου σου όλα τα ψάρια που έβαλες, ακόμη και ένα να ήταν μόνο του πάλι θα ήταν λίγα (τα λίτρα). Εκτός από την multispinoza (apistogramma) που αν είναι αυτή τότε είναι νανοκιχλίδα και θα μπορούσες να είχες αφιερώσει το ενυδρείο μόνο σε 2 ζευγάρια από

αυτό το είδος. Τα υπόλοιπα είναι ψάρια για υπερπολλαπλάσια λίτρα. Το δε παπαγαλόψαρο κάποια στιγμή θα επιτεθεί σε όλα τα άλλα. Επίσης, είναι και το θέμα του αν είναι στρωμένο το φίλτρο ή όχι (αν πρόλαβε να δημιουργήσει τις κατάλληλες αποικίες βακτηριδίων ώστε να μπορεί να διασπά τα περιττώματα των ψαριών).

Η λαδίλα μπορεί να προέρχεται από την τροφή αλλά μπορεί να είναι και από την υπερφόρτωση. Τι φίλτρο έχεις και γεμίζει με την άμμο ? Η αναγνώριση φύλου εξαρτάται από το είδος.

Εγώ στη θέση σου θα επέστρεφα τα πάντα πίσω, θα συνέχιζα εδώ τη συζήτηση αναζητώντας ιδέες για το τι θα μπορούσα να βάλω σε 70 λίτρα και με τι είδους κατάλληλη διακόσμηση και θα το έστηνα εξαρχής.

Link to comment
Share on other sites

Τα νέα πράγματι δεν είναι και τόσο καλά και μόλις μου έκοψες τα φτερά....

Έχω κάποιες κοινούργιες απορείες..

1. Οταν λές οτι είναι λίγα τα ltr τι εννοείς;;;Το κατάστημα που τα πήρα όλα τα σχετικά(ενυδρείο,διακόσμηση,ψάρια) μου έλεγε τι να κάνω επειδή είμαι άσχετος με το αντικείμενο.Τον συνδιασμό ψαριών το έκανε περισσότερο ο υπάλληλος του μαγαζιού λέγωντας μου οτι δεν υπάρχει πρόβλημα.Το μόνο που έκανα μόνος μου ήταν να αγοράσω το παπαγαλόψαρο απο άλλο μαγαζί επειδή μου άρεσε πολύ.

2. Τι έννοείς όταν λές υπερφόρτωση;Τι εννοούμε με αυτόν τον όρο;;;

3. Το φίλτρο που έχω είναι ενα φίλτρο με σφουγγάρι και άνθρακα μέσα τουυ...και επι του θέματος..τα περιττώματα των ψαριών στο ενυδρείο μου είναι ενα μεγάλο θέμα...έχουν καταντήσει τον πυθμένα του χώρου τους σε μια μεγάλη τουαλέτα.Πώς γίνεται να ανατρέψω την κατάσταση;;;

4.γίνεται πλέον να επιστρέψω μετά την απομάκρυνση εκ του ταμείου τα ψάρια;;;Υπάρχει κάποιος άλλλος τρόπος να αποτρέψω αυτή την λύση και να με βοηθήσετε βήμα βήμα να καλυτερέψω λίγο το περιβάλον τους;;;Έχω δεθεί μαζί τους (αν και λίγος ο καιρός που τα έχω).

Σας ευχαριστώ πολύ που μου απαντήσατε

Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβάσεις μια φωτό από το ενυδρείο και θα τα πάρουμε με τη σειρά...

Link to comment
Share on other sites

Στο κέντρο της φώτο είναι << η τουαλέτα>> όπως προανέφερα.Σας ακούω με την δέουσα προσοχή

Link to comment
Share on other sites

Φίλε τα ψάρια που εχεις βάλει θα έπρεπε να ήταν σε ενυδρειο άνω των 600 λίτρων και μπορει να λέω και λίγα

Link to comment
Share on other sites

Τον συνδιασμό ψαριών το έκανε περισσότερο ο υπάλληλος του μαγαζιού λέγωντας μου οτι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Σε αυτές τις εποχές τι άλλο να σου έλεγε..

Φιλικά.

Έγινε επεξεργασία - christos k
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν υπάρχει σωτηρία ε;;;

Ποσο γρήγορα μεγαλώνουν τα συγκεκριμένα ψαράκια;Και επίσης πόσο μπορεί να φτάσει το μέγιστο μέγεθος τους;(στο περίπου)

Έπεσα θύμα τελικά λες φίλε ε;;;Αχ στερνη μου γνωση να σε είχα πρώτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν υπάρχει σωτηρία ε;;;

Ποσο γρήγορα μεγαλώνουν τα συγκεκριμένα ψαράκια;Και επίσης πόσο μπορεί να φτάσει το μέγιστο μέγεθος τους;(στο περίπου)

Έπεσα θύμα τελικά λες φίλε ε;;;Αχ στερνη μου γνωση να σε είχα πρώτα!!!

παράδειγμα το οσκαρ στην φύση μπορεί να φτάσει και μεχρι 45εκα αλλα σαφώς σε ενυδρείο λιγότερο!! αλλα Πάλι τα 25εκ σίγουρα!!!

Για τα αλλα δεν γνωρίζω. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν υπάρχει σωτηρία ε;;;

Ποσο γρήγορα μεγαλώνουν τα συγκεκριμένα ψαράκια;Και επίσης πόσο μπορεί να φτάσει το μέγιστο μέγεθος τους;(στο περίπου)

Έπεσα θύμα τελικά λες φίλε ε;;;Αχ στερνη μου γνωση να σε είχα πρώτα!!!

Φίλε υπάρχει συγκεκριμένο ποστ στο aquazone με τις αναγνωρίσεις των ειδών.Ρίξε μια ματιά στα προφίλ των ψαριών σου να δεις τα τελικά μεγέθη τους και τα λίτρα που χρειάζεται το κάθε είδος για να ζήσει.

Link to comment
Share on other sites

ολοι ξεκινησαμε με λαθη..μην απογοητευεσαι..καλο θα ηταν να γυρισεις ολα τα ψαρακια πισω..πριν ειναι αργα.. εδω θα κανεις μια νεα αρχη και θα φτιαξεις ενα σωστο και ομορφο ενυδρειο με την βοηθεια ολων μας.. στα 70 λιτρα εχεις αρκετες επιλογες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αν το κατάστημα είναι σοβαρό (χλωμο το κόβω ) αφού σε φόρτωσε Έτσι θα πρέπει να σου πάρει τα ψάρια πίσω και να σου δώσει φυσιολογικά πράγματα για το ενυδρειο σου γιαυτονκαι θα πρότεινα να περιμένεις απο τα παιδιά εδω μέσα να σου πούνε κανά καλο συνδυασμό . Τώρα κάτσε και κοιτα τα προφίλ ψαριών για να εχεις και ΕΣΥ μια ιδέα επίσης Αυτό που μου λες για το Oscar ναι για ένα ζευγάρι θες 400 λίτρα Εγώ να φανταστείς έχω 300 λίτρα και επειδή έχω 3 Oscar και όχι πολυ μεγάλα έχω τρία φίλτρα που γυρνάνε 2400 l/h

Link to comment
Share on other sites

Και εσύ πάλι μικρό χώρο δεν έχεις για τα όσκαρ σου;;;Αφου λες 400 ltr για ενα ζευγάρι και έχεις 3 σε 300;;;

Η επιλογή του φίλτρου είναι ανάλογη με τα ψάρια πάλι;;;

Link to comment
Share on other sites

Και εσύ πάλι μικρό χώρο δεν έχεις για τα όσκαρ σου;;;Αφου λες 400 ltr για ενα ζευγάρι και έχεις 3 σε 300;;;

Η επιλογή του φίλτρου είναι ανάλογη με τα ψάρια πάλι;;;

Ναι φιλαράκι μικρό χώρο έχω .δε ξέρεις όμως ότι Εγώ έχω αλλα δυο ενυδρεια στο Σπιτι εκ των οποίων το ένα που είναι υπό κατασκευή είναι ελαφρώς μεγάλο 180χ60χ60 κανε λογαριασμό να δεις λίτρα . Τώρα τα φίλτρα βεβαίως και είναι συνάρτηση των ψαριών που έχουμε και ξαναλέω ΤΑ ΦΊΛΤΡΑ

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι δεν μπορώ να καταλάβω;;;Στο κατάστημα μου είπε οτι για κάθε πόντο ψαριού πάει και ενα λίτρο νερού.Δεν ξέρω αν αυτή η θεωρία είναι σωστή αλλά την πίστεψα απο την στιγμή που δεν έχω ιδέα επι του θέματος.Άρα με το φτωχό μου το μυαλό έκανα πρόχειρους υπολογισμούς βάση αυτης της θεωρίας και έτσι κατέληξα σε αυτήν την <<τραγωδια>>.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι δεν μπορώ να καταλάβω;;;Στο κατάστημα μου είπε οτι για κάθε πόντο ψαριού πάει και ενα λίτρο νερού.Δεν ξέρω αν αυτή η θεωρία είναι σωστή αλλά την πίστεψα απο την στιγμή που δεν έχω ιδέα επι του θέματος.Άρα με το φτωχό μου το μυαλό έκανα πρόχειρους υπολογισμούς βάση αυτης της θεωρίας και έτσι κατέληξα σε αυτήν την <<τραγωδια>>.

Την ίδια γνώση είχα και Εγώ Όταν ξεκίνησα περι πόντου ανα λίτρου αλλα είναι τελείως λάθος περίμενε και θα στα πούνε και πιο έμπειροι

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον κι εσύ από αυτή την εμπειρία κατάλαβες ότι δεν πρέπει να δίνουμε καθόλου σημασία στα πετ σοπ.

Για να σώσεις την κατάσταση καλό θα ήταν να το ξηλώσεις και να το ξαναστήσεις από την αρχή. Ακριβώς κι εγώ το ίδιο έκανα αρχές του Απρίλη αφού ήμουνα στην δική σου θέση για ένα χρόνο! Δίαβασε όσα παραπάνω μπορείς στο φόρουμ, ρώτα ότι θες και στο πετ σοπ πας απλώς και ζητάς ακριβώς αυτό που θες. Ούτε γνώμες παίρνεις από κει όυτε συμβουλές.

Αυτό που κατάλαβα από τα περισσότερα πετ σοπ που πήγα είναι ότι κανεις δεν έχει γνώσεις για όλα τα ζώα που έχει. Οι περισσότεροι κατέχουν αρκετα για σκυλιά και πουλιά αλλα δεν γίνεται πετ σοπ να μην έχει ψάρια. Έτσι πάμε μεις θύματα. Φυσικά αυτά που λέω δεν αφορούν ΟΛΑ τα πετ σοπ, τουλάχιστον εδώ στην Κύπρο τα πλείστα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κατάλαβα από τα περισσότερα πετ σοπ που πήγα είναι ότι κανεις δεν έχει γνώσεις για όλα τα ζώα που έχει.

Νε σε αυτο θα συμφωνήσω φιλε!! Τώρα αν εχουν ιδεα για τα ψαρια...ειναι σχετικο..Εχει και ατομα στην αγορα που σπανε κοκκαλα απο της γνωσεις!! ακουμε! !:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι δεν μπορώ να καταλάβω;;;Στο κατάστημα μου είπε οτι για κάθε πόντο ψαριού πάει και ενα λίτρο νερού.Δεν ξέρω αν αυτή η θεωρία είναι σωστή αλλά την πίστεψα απο την στιγμή που δεν έχω ιδέα επι του θέματος.Άρα με το φτωχό μου το μυαλό έκανα πρόχειρους υπολογισμούς βάση αυτης της θεωρίας και έτσι κατέληξα σε αυτήν την <<τραγωδια>>.

Καλησπερα στην παρεα!

Αυτη ειναι μια εμπειρικη μεθοδος αλλα δεν ισχυει για ολα τα ειδη.

Για ψαρια απο 1 εως 6 cm, ισχυει 1 cm ανα λιτρο

Απο 6 εως 15 cm, 1 cm ανα 3 λιτρα

Απο 15 cm και πανω, 1 cm ανα 6 λιτρα.

Τα λιτρα τα υπολογιζουμε συμφωνα με το τελικο μεγεθος του καθε ψαριου και οι αναφερωμενες τιμες ειναι ενδεικτηκες μια που ο καθε ενας μπορει να δωσει τις προσωπικες τους μετρησεις ως προς τις απαιτησεις του καθε ειδους.

Λογο του οτι εχω Οσκαρ θα δεις σε μερικους μηνες εκτος του οτι δεν θα χωρανε να στριψουνε οτι η ρυπανση θα ειναι δυσαναλογη και η ταλαιπωρια μεγαλη και για εσενα εκτος των ζωντανων. Και εγω αρχισα με 2 οσκαρ σε 180 λιτρα αλλα μετα απο λιγους μηνες εφτιαξα ενα διμετρο και μπορω να σου πω πως η φιλτρανση ειναι ενας τομεας που ακομα με απασχολη μια που ρυπαινουν αρκετα.

Καποια στιγμη θα πρεπει να αποφασησεις ή να τα δωσεις ή να κανεις το μεγαλο βημα! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλες σας.

Καταλαβαίνω πλεον με αυτά που μου είπατε και με όσα πρόλαβα να διαβάσω εδω μέσα στο φόρουμ οτι το ενυδρείο που έχω στην κατοχή μου δεν κάνει για τα συγκεκριμένα ψαράκια

Σκέφτομαι λοιπόν (και θέλω την γνωμη σας) να κρατησω τα ψαράκια προς το παρόν που είναι μικρά (ως προς το μέγεθός τους)..και σε λίγο καιρό να αγοράσω ένα πιο κατάλληλο ενυδρείο και να κάνω εναν διαχωρισμό μεταξύ τους.Αυτό σαν μια προσωρινή λύση πώς το βλέπετε;;;

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλες σας.

Καταλαβαίνω πλεον με αυτά που μου είπατε και με όσα πρόλαβα να διαβάσω εδω μέσα στο φόρουμ οτι το ενυδρείο που έχω στην κατοχή μου δεν κάνει για τα συγκεκριμένα ψαράκια

Σκέφτομαι λοιπόν (και θέλω την γνωμη σας) να κρατησω τα ψαράκια προς το παρόν που είναι μικρά (ως προς το μέγεθός τους)..και σε λίγο καιρό να αγοράσω ένα πιο κατάλληλο ενυδρείο και να κάνω εναν διαχωρισμό μεταξύ τους.Αυτό σαν μια προσωρινή λύση πώς το βλέπετε;;;

ΕΣΥ αποφασίζεις (και ο θεός να βάλει το χέρι του)

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλες σας.

Καταλαβαίνω πλεον με αυτά που μου είπατε και με όσα πρόλαβα να διαβάσω εδω μέσα στο φόρουμ οτι το ενυδρείο που έχω στην κατοχή μου δεν κάνει για τα συγκεκριμένα ψαράκια

Σκέφτομαι λοιπόν (και θέλω την γνωμη σας) να κρατησω τα ψαράκια προς το παρόν που είναι μικρά (ως προς το μέγεθός τους)..και σε λίγο καιρό να αγοράσω ένα πιο κατάλληλο ενυδρείο και να κάνω εναν διαχωρισμό μεταξύ τους.Αυτό σαν μια προσωρινή λύση πώς το βλέπετε;;;

Πρωτα απο ολα κοιτα να δες σε τη φαση βρισκεται το ενυδρειο σου τωρα! Δηλαδη παρε ενα τεστ αμμωνιας και ενα τεστ εστω σε στικακια γενικου περιεχομενου και ενημερωσε μας.

Δευτερων καλο ειναι να αρχισεις να ψαχνεσαι στα σοβαρα απο τωρα εαν ωντος σε ενδιαφερει το να τα κρατησεις αλλα θελω να σε ενημερωσω πως εχει καποιο σοβαρο κοστος το ολο ενχηρημα μια που και ο εξοπλισμος ενος μεγαλου ενυδρειου ειναι αναλογων απαιτησεων. Με αυτο λεγοντας δεν θελω να σε αποκαρδιωσω και ουτε η Ρωμη χτιστηκε μεσα σε μια μερα απλα το σωστο να λεγεται μια που ακομα εισαι σε φαση που μπορεις να επιλεξει τις κινησεις σου! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θεωρώ πως η λογική σειρά για την απόκτηση οποιουδήποτε ψαριού, είναι να το αγοράζουμε μόνο όταν είμαστε σίγουροι πως μπορούμε να του παρέχουμε τις συνθήκες που θέλει. Δηλαδή αγοράζουμε τα ψάρια με βάση το ενυδρείο που έχουμε. Γιατί, αυτό που έχω παρατηρήσει σε όσους αποκτούν από άγνοια μεγάλου μεγέθους ψάρια και μπαίνουν στη λογική να πάρουν μεγαλύτερο ενυδρείο όταν αυτά μεγαλώσουν, σπάνια το κάνουν. Φυσικά δεν παύουν να υπάρχουν και οι εξαιρέσεις.

Γενικά τις φοβάμαι τις προσωρινές λύσεις. Πολύ εύκολα γίνονται μόνιμες!

Μα συμφωνήσω και με τον Rik ότι πρέπει να αρχίσεις από νωρίς να ψάχνεις για τις απαιτήσεις των ψαριών που σκέφτεσαι να κρατήσεις και φυσικά να υπολογίσεις το κόστος του εγχειρήματος γιατί οι καιροί είναι δύσκολη.

Όλοι οι φίλοι του ΑΖ είμαστε εδώ για να μοιραστείς τις σκέψεις σου μαζί μας :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...