Jump to content

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ !


Μονομάχοι και βάζα... ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ !  

153 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Τωρα μολις ψηφισα και βλεπω οτι 4 απο εμας λενε "ας κανουν οτι θελουν" και αλλος ενας "δεν χρειαζονται περισσοτερα λιτρα"!Οποτε, εφοσον υπαρχουν εδω μεσα, που υποτιθεται οτι ειμαστε πιο ευαισθητοι σε τετοια θεματα, 5 στους 50 που δεν εχουν προβλημα, ειναι μαλλον απιθανο να αλλαξει το πραγμα!!!Το 10% των "ευαισθητοποιημενων" δεν εχουν προβλημα, φανταστειτε στο συνολο της κοινωνιας...

Η προσπαθεια παντως πρεπει να γινει!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ειναι οντως απαραδεκτο αυτο το γεγονος.

Ρωταω, ομως, εμενα που μου αρεσουν οι μονομαχοι και θελω να αγορασω εναν, απο ποιο κατατσημα να το παρω;Ολα σε αυτα τα βαζα δεν τα πουλανε;Φαυλος κυκλος φιλοι μου!

Να πάρεις πό ιδιώτη και όχι από μαγαζί. Και για να μην θεωρηθεί σαν αυτο-διαφήμισή μου (επειδή πουλάω κι όλας...), προτίθεμαι να σου χαρίσω έναν. Ελα να τον πάρεις όποτε θέλεις. :)

Οι αναπαραγωγές από ιδιώτες, σε πολύ μεγάλο ποσοστό, έχουν το πλεονέκτημα ότι τα ψάρια που παίρνεις:

- βλέπεις τους γονείς.

- βλέπεις τις συνθήκες που ζουν και μεγαλώνουν

- είναι πιο υγιή και προσεγμένα

- ζουν περισσότερο

Ετσι, ενισχύεις υγιώς και το χόμπι (άποψή μου).

Υπάρχουν και πολύ λίγα μαγαζιά, που τα προσέχουν τα ψάρια και δεν τα έχουν σε βάζα (μπορώ να σου πω σε pm ένα από αυτά στην Αθήνα που ξέρω). Ολοι οι άλλοι... :blink:

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Τωρα μολις ψηφισα και βλεπω οτι 4 απο εμας λενε "ας κανουν οτι θελουν" και αλλος ενας "δεν χρειαζονται περισσοτερα λιτρα"!Οποτε, εφοσον υπαρχουν εδω μεσα, που υποτιθεται οτι ειμαστε πιο ευαισθητοι σε τετοια θεματα, 5 στους 50 που δεν εχουν προβλημα, ειναι μαλλον απιθανο να αλλαξει το πραγμα!!!Το 10% των "ευαισθητοποιημενων" δεν εχουν προβλημα, φανταστειτε στο συνολο της κοινωνιας... Η προσπαθεια παντως πρεπει να γινει!

Μην σε παραξενεύει αυτό. Μην ξεχνάς ότι εδώ μέσα κινούνται και άνθρωποι που είτε είναι επαγγελματίες του χώρου, είτε είναι "κοντά" στους επαγγελματίες του χώρου. Δεν είναι λοιπόν λογικό να υπάρχουν και τέτοιοι ψήφοι? Τι θα ψήφιζαν όλοι αυτοί...

Υ.Σ: Προς θεού! Μην κατηγορηθώ ότι αναφέρομαι σε όλους τους επαγγελματίες που κυκλοφορούν στο φόρουμ. Εκτίμησή μου όμως είναι, ότι αυτοί οι λίγοι αντιδραστικοί ψήφοι, μάλλον οφείλονται σε κάποιους από αυτούς. Αλλοι πάλι, μπορεί να το κάνουν ασυνείδητα ή από αντίδραση.

Η λογική μου δεν μπορεί να το εξηγήσει αλλοιώς... :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, συμφωνω μαζι σου με αυτα που λες!Εχεις δικιο!

Η αληθεια ειναι οτι ειμαι ετοιμος να αγορασω ενυδρειο για να βαλω μονομαχο!!!Δεν ρωταγα τυχαια!Επειδη, ομως, ειμαι fan της δουλειας σου θα ηθελα να αγορασω εναν μονομαχο απο εσενα!Πραγματικα ευχαριστω για την προσφορα σου!

Link to comment
Share on other sites

Οποτε έρθεις Αθήνα, με χαρά μου θα σου δώσω ένα από τα φιλαράκια μου. :)

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει πρωτα να ετοιμασω το σπιτακι που θα τον υποδεχτει!

Συντομα θα ειμαι ετοιμος να τον υποδεχτω! :):blink::ballistic:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδιά το τι λένε οι petshopαδες είναι άλλο πράμα . εχθές αγόρασε η ανιψιά μου (χωρις να το γνωρίζω) ένα μονομάχο και της είπαν οτι είναι αντικοινωνικό ψάρι το οποίο δεν μπορεί να ζήσει σε μεγαλύτερο χώρο απο ένα ποτήρι γι αυτο θα πρέπει στην γυάλα που θα το έχει να βάλει πολύ λίγο νερό :angry2:

Α! και επίσης της είπαν ότι είναι ψάρι το οποίο δεν χρειάζεται θερμοστάτες ενυδρεία κ.λ.π απλά να αφήνει λίγο το νερό σε ένα μπουκάλι για να φύγει το χλώριο :angry2:

Είναι απίστευτοι !!!!!

Εγώ απλά της τύπωσα το συγγεκριμένο άρθρο απο το φόρουμ που αναφέρεται στους μονομάχους και ελπίζω να πιάσει τοπο <_<

Link to comment
Share on other sites

Και αν τους βαλσαμώσεις, δεν χρειάζονται ούτε νερό... <_<

Link to comment
Share on other sites

Ακομα μια περιπτωση εγκληματικα ανευθυνου καταστηματαρχη!

Παντως απο τα πολλα που εχω ακουσει νομιζω οτι η κατασταση εχει ξεφυγει...Ελεος πια!Ολα για το χρημα;;;Ελεος!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα πιστεύω οτι βρίσκεται στο οτι petshop μπορεί να ανοίξει ο καθένας έχει δεν έχει γνώσεις! Από ηθικής πλευράς βέβαια ακόμη και αν κάποιος έχει γνώσεις αλλά θυσιάζει τα πάντα στον βωμό του κέρδους δεν νομίζω οτι μπορεί να υπάρξει εύκολα λύση και το λέω έχοντας ανοίξει ένα μαγαζάκι pet shop με ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Δράττομαι της ευκαιρίας να ρωτήσω:

- Γιατί Μανόλη μου δεν είναι καταχωρημένο το "μαγαζάκι" σου στον σχετικό κατάλογο του Aquazone, που τόσο έχει ανάγκη από τέτοια "μαγαζάκια"?

Και το λέω αυτό γνωρίζοντάς σε και ξέροντας ότι επαγγελματίες-χομπίστες, με τη νοοτροπία και την πρακτική τη δική σου, δεν υπάρχουν πολλοί.

Και το χόμπι έχει ανάγκη ανθρώπους τέτοιους... Οχι μόνο για τη στάση σου στο θέμα των Μονομάχων, αλλά για όλα τα επίπεδα αντιμετώπισης, απέναντι στον νέο αλλά και τον παλιότερο χομπίστα.

Link to comment
Share on other sites

Θα γίνει ελπίζω σύντομα Ντίνο μου μετά την μεταφορά του σε λίγο μεγαλύτερο χώρο όπου δεν θα συστεγάζεται με το ανθοπωλείο όπως στην παρούσα φάση και έτσι θα μπορώ να καλύψω περισσότερες ανάγκες του χόμπι! Προς το παρον δεν έχω τόση δύναμη! Παραυτά το μαγαζάκι μου βρίσκεται για όσους θέλουν να με επισκευτούν στην Λ. Πάρνηθος 116 στις Αχαρνές!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα οτι οι μονομαχοι πρεπει να ζουν σε πληρες ενυδρειο.

Μαλιστα σε Pet shop ακουγοντας τον υπαλληλο να απανταει σε ερωτηση πελατη οτι οι μονομαχοι και τα χρυσοψαρα δεν θελουν πολλα λιτρα και θερμοστατη μπηκα στην συζητηση (αγενεστατος οπως ειμαι <_< ) και εξηγοντας οτι με ενυδρειο 20 λιτρων, θερμοστατη, φιλτρο και υπομονη μεχρι να στρωσουν το ενυδρειο θα εχουν ενα υγιεστατο ομορφο ψαρακι για πολυ καιρο.Φυσικα στην αρχη δυσανασχετησε ο υπαλληλος αλλα βλεποντας τον πελατη να αγοραζει τα σχετικα τεστ, ενυδρειο κτλ. καταλαβε οτι ετσι βγηκε κερδισμενο και το ψαρι αλλα και το καταστημα αφου μπορει να μην πουλησε ψαρι αλλα πουλησε αρκετο εξοπλισμο.

Φυσικα σε αλλη αναλογη περιπτωση ο πελατης μου απαντησε οτι εχει χρονια μονομαχους μαζι με αλλα ψαρια σε λιγα λιτρα και οσο ποιο πολλα και διαφορετικα ψαρια ειχε μαζι τους ηταν ποιο ησυχοι αφου "δεν τους επερνε" για φασαρια. :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό topic και πραγματικά δίνει μια διαφορετική διάσταση στο ευγενές χόμπυ.

Η κόρη μου ερωτευτηκε έναν μονομάχο, μπλε με κόκκινες ανταυγειες. Επειδή είναι μόνο 6 χρονών κάναμε μια συμφωνία να της τον αγοράσω και να τον κρατήσει για 2 βδομάδες στο δωμάτιο της σε΄μια γυάλα 10 λίτρων, χωρίς φίλτρο και μετά να το ξανασυζητήσουμε. Τον ταΐσαμε εντατικά και μετά από 2 βδομάδες το συζητήσαμε....

Αποτέλεσμα είναι τρισευτυχισμένος σε ένα ενυδρειο 200 λίτρων με 4 κλόουν, 5 danio, 1 red tail shark, και 1 γατόψαρο...

Αυτά τα γράφω διότι δεν είχα ποτέ σκοπό να ασχοληθώ μαζί του, μια κι είχα τη χειρότερη εντύπωση βλέποντάς τους στα σφηνάκια....

Μπράβο στον filoxeno που ακόμα και αν σε 100 αναγνώστες προσφέρει μια διαφορετική προσέγγιση σε αυτό το ενδιαφέρον ψάρι είναι πραγματικό κέρδος.

ΥΓ Η κόρη μου άλλαξε άποψη, οι ιδιοκτήτες petshop; Πιστεύω ότι αν τους το υποδείξουμε θα φέρουμε κάποια αλλαγή...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το Pet Shop ΜΑΚΑΟ στα Μετέωρα Θεσ/νίκης , άρχισε να αναβαθμίζεται (σχεδόν 3πλάσιο) και από ότι είδα εχθές μετέφερε τους μονομάχους του σε γυάλες μικρές ...

Πολύ καλή κίνηση ....

Link to comment
Share on other sites

Είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ :):D ο κάθε ζωντανός οργανισμός χρειάζεται τον χώρο και τις συνθήκες που του έχει καθοριστεί από την φύση εάν θέλουμε να είμαστε σωστή χομπίστες πρέπει να το σεβόμαστε αυτό αλλιώς είμαστέ οτιδήποτε άλλο ……

Φυσικά το κακό ξεκινάει πρώτα από τα μαγαζιά όπως έχουν προαναφέρει οι προηγούμενοι φίλοι και μετά οι πελάτες που πολλοί δεν είναι γνώστες το συνεχίζουν θεωρώντας το σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα ότι πρέπει επιτέλους να σταματήσει το μαρτύριο αυτών των τόσο όμορφων ψαριών. Η λύση την οποία προτείνει ο Ντίνος είναι πάρα πολύ καλή και με μικρό κόστος για τα καταστήματα. Θα πρέπει επιτέλους όλοι να πιέσουμε τους πάντες. Πάρα πολύ κάλή ιδέα, συγχαρητήρια Ντίνο. :):D (αν και δεν σε ξέρω) :D:P

Link to comment
Share on other sites

Φίλε συγκρίνεις δύο χώρες με διαφορετική νοοτροπία στον τρόπο αντιμετώπισης όχι μόνο των ψαριών αλλά των ζώων γενικότερα. Επειδή έκανα και εγώ Γερμανία (6χρόνια) ξέρω πως εκεί σκέφτονται τελείως διαφορερικά. Κοιτάζουν τι είναι καλύτερο για τα ζώα και αυτό κάνουν. Έχεις δει ποτέ σκυλάκια (συνήθως 3-4) μέσα σε κλουβί στα pet shops της Γερμανίας; Ποτέ δεν θα δεις κάτι τέτοιο. Κανένα σκυλί όσο μικρό κι αν είναι δεν πρέπει να μένει μέσα σε τέτοια κλουβιά. Μακάρι να να είχε και ο Έλληνας αυτήν την νοοτροπία όσον αφορά την αντιμετώπιση των ζώων, όχι όλες τις νοοτροπίες των Γερμανών, μην τρελαθούμε κιόλας!!! :):D Αλλά να σου πω κάτι, στην Ελλάδα όλα αποκτιούνται με αγώνα και γι' αυτό το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να αντιδράσουμε για να αλλάξουν κάποιες καταστάσεις. Καλημέρα σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

εδω στη βεροια στο ενα pet shot τους εχουν σε σακουλακια πιο μικρα και απο τι σακουλα μεταφορας ψαριων.αλλα ευτυχως σ'ενα αλλο τους εχουν ενα ενα σε ξεχωριστω ενυδρειο βεβαια γιατι εχουν χωρο αλλιως το ιδιο με τους αλλους θα εκαναν.θα αιστανθητε μεγαλη λυπη αν τους δειτε.

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΑΥΤΟ!!ΕΞΩ ΟΙ ΜΟΝΟΜΑΧΟΙ ΑΠ'ΤΑ ΣΑΚΟΥΛΑΚΙΑ,ΤΑ ΒΑΖΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΤΗΡΑΚΙΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

εδω στη βεροια στο ενα pet shot τους εχουν σε σακουλακια πιο μικρα και απο τι σακουλα μεταφορας ψαριων.αλλα ευτυχως σ'ενα αλλο τους εχουν ενα ενα σε ξεχωριστω ενυδρειο βεβαια γιατι εχουν χωρο αλλιως το ιδιο με τους αλλους θα εκαναν.θα αιστανθητε μεγαλη λυπη αν τους δειτε.

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΑΥΤΟ!!ΕΞΩ ΟΙ ΜΟΝΟΜΑΧΟΙ ΑΠ'ΤΑ ΣΑΚΟΥΛΑΚΙΑ,ΤΑ ΒΑΖΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΤΗΡΑΚΙΑ!!!!

:lol::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα μαγαζί τα είχαν σε ποτηράκια κ το νερό ίσα που τα σκέπαζε.

κούνησα λίγο το ένα ποτηράκι κ το ψάρι κουνησε μόνο λίγο το πτερύγιο του. :bowdown:

εφυγα αμέσως και δεν ξαναπάτησα εκεί :bowdown:

Οι μονομάχοι είναι πανέμορφα ψάρια ειδικά όταν ζουν σε σωστές συνθήκες. :)

Και ο χαρακτήρας τους (επιθετικός) για έμενα τους κάνει αξιαγάπητους. :lol:

Link to comment
Share on other sites

file olimpiakakia,exo egraftei prin apo ligo k eimai asxetos me oti symvainei edo mesa!!!!exo mperdeytei.....

liges plirofories gia piranha thelo o kapseros k den xero apo poy na tis paro.....an eides to minima apanta kapoy

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...