Jump to content

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ !


Μονομάχοι και βάζα... ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ !  

153 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ρε παιδιά εγω εχω ενα μονομάχο σε μια γυάλα των 7 λίτρων. Εχω βάλει και χαλίκι και ενα φυτό. Νομίζετε οτι του κάνω κακό? Θέλω να βάλω και ενα θερμαντήρα αλλά οχι εσωτερικό γιατι ήδη είναι περιορισμένος ο χωρός. Πού μπορώ να βρω εξωτρικό θερμαντηρα. Πληροφορίες για μονομάχους που μπορώ να βρω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε Raphael καλως όρισες.

Φοβάμαι ότι δεν θα βρεις εξωτερικό θερμαντήρα. Απόσο ξέρω, οι εξωτερικοι θερμαντήρες μπαίνουν στην έξοδο ενός εξωτερικού φίλτρου ώστε να περνάει από μέσα τους το νερό. Να ξέρεις πάντως ότι ο μονομάχος σου θέλει περίπου 26 βαθμούς ΣΤΑΘΕΡΑ χωρίς πολλά σκαμπανεβάσματα.

Όσο για την γυάλα έχω ορισμένες παρατηρήσεις: Αν είναι από τις κλασικές στρογγυλές γυάλες να ξέρεις ότι προκαλούν σύγχυση στον μονομάχο. Χρειάζεται κάποια ορθογώνια. Τα λίτρα σου είναι οριακά. Προσωπικά βέβαια τα θεωρώ λίγα.

Πληροφορίες θα βρεις πολλες και εδώ στην ειδική κατηγορία, αλλα και στο site που έχω στην υπογραφή μου.

Καλώς ήρθες και πάλι και ότι θέλεις εδώ είμαστε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Oι συνθήκες που ζουν αυτά τα ψάρια είναι τουλάχιστον ελεεινές. Tην πρώτη φορά που είδα μοναμάχους να ζουν έτσι ήταν σε ένα pet shop που τους είχαν σε σακουλάκια με πολύ λίγο νερό κυριολεκτικά πεταμένους πάνω στο καπάκι ενός ενυδρείου. Oταν ρώτησα γιατί συμβαίνει αυτό μου είπαν οτι μόλις τους είχαν παραλάβει. :thumbup:

Tην δεύτερη φορά τους είδα σε ένα ράφι μέσα σε πλαστικά ποτηράκια. Hταν ενα σοκ, απλά εξοργίστηκα και δεν ξαναπάτησα το πόδι μου εκεί.

Δυστυχώς για άλλη μια φορά διαπιστώνουμε οτι στο βωμό του χρήματος θυσιάζονται αξίες, ιδανικά αλλά και ζωούλες...

Tι να πω... :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι μονομάχοι έτσι παραλαμβάνονται! Είτε σε σακουλάκια με ελάχιστο νερό είτε σε κουτάκια (σαν αυτά που μπαίνει η σως στα γκούντις) :thumbup: Και τα καταστήματα δεν μπορούν να κάνουν τίποτα γι'αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι μονομάχοι έτσι παραλαμβάνονται! Είτε σε σακουλάκια με ελάχιστο νερό είτε σε κουτάκια (σαν αυτά που μπαίνει η σως στα γκούντις) :thumbup: Και τα καταστήματα δεν μπορούν να κάνουν τίποτα γι'αυτό!

Mη μου πεις όμως οτι δεν είναι εξοργιστικό! :)

Oτι δεν σε πιάνει η ψυχή σου να τα βλέπεις αραδιασμένα έτσι, λες και πρόκειται για αντικείμενα, μέσα στα σακουλάκια για μέρες ολόκληρες... :band:

Oι μονομάχοι είναι τα αγαπημένα μου ψάρια όταν έχασα το δικό μου (από Dropsy) δεν ξαναπήρα και δεν νομίζω να πάρω άλλον. Iσως αν μειωθεί η ζήτηση να σταματήσει η εισαγωγή και κατ'επέκταση ο βασανισμός τους.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και το βρίσκω αλλά όπως είπα ποιο πάνω κάποια πράγματα δεν είναι εφικτά.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και το βρίσκω.

Tουλάχιστον είναι ευχάριστο το ότι συμφωνούμε :thumbup:

αλλά όπως είπα ποιο πάνω κάποια πράγματα δεν είναι εφικτά

Nαι όντως μάλλον δεν μπορείτε να κάνετε και πολλά :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είμαι μέσα πως θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι πιο δυναμικό από το να ψηφίζουμε σε μια φόρμα που δεν θα δεί κανείς;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είμαι μέσα πως θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι πιο δυναμικό από το να ψηφίζουμε σε μια φόρμα που δεν θα δεί κανείς;;;;

Συμφονω, εχεις ομως κατι να προτηνεισ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάτι μου έρχεται να χωριστούμε σε ομάδες που μένουμε στο ίδιο μέρος και με την βοήθεια μιας φιλοζωικής εταιρίας να κάνουμε ένα μπάμ! τι λέτε;;;;

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου πρόταση αν θέλεις να κάνεις κάτι που να έχει ουσιαστικό πρακτικό αποτέλεσμα (ίσως...) είναι η εξής:

1. Μπαίνεις σε ένα μαγαζί που ξέρεις εκ των προτέρων ότι έχει τους Μονομάχους σε ποτήρια ή βάζα και εκδηλώνεις άμεσο αγοραστικό ενδιαφέρον για πολλές και μεγάλες συγκεκριμένες ενυδρειακές αγορές ΧΩΡΙΣ να κοιτάξεις τους Μονομάχους - να φανεί δηλαδή, ότι δεν τους έχεις δει... Μόλις σου συγκεντρώσει τα πράγματα στο ταμείο και έρθει η ώρα να πληρώσεις, γυρνάς δήθεν ότι κάτι ψάχνεις ακόμα (με τα λεφτά στο χέρι είναι ακόμα καλύτερα..!) και βλέποντας τους Μονομάχους στα ποτήρια, ξεκινάς συζήτηση διαμαρτυρόμενος... Φυσικά, αφού του θίξεις το απαράδεκτο του πράγματος και του εκφράσεις την έντονη αντίθεσή σου για το βάναυσο τρόπο που τους φέρεται (κόσμια όμως, είναι βασικό...) τελικά βάζεις τα λεφτά σου ξανά στη τσέπη και φεύγεις λέγοντάς του ότι ΟΤΑΝ θα τους δεις σε κανονικά ενυδρεία, ΜΟΝΟ τότε θα ξαναψωνίσεις από το ωραιότατο μαγαζί του το ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ για τα ενυδρεία σου..!

2. Μετά από 3 ημέρες στέλνεις και ένα φίλο σου να κάνει κάτι αντίστοιχο...

3. Μετά από 1 εβδομάδα στέλνεις και μία φίλη σου να κάνει το ίδιο...

4. Μετά από 15 ημέρες στέλνεις και ένα φιλικό σου ζευγάρι να κάνει και πάλι κάτι ανάλογο...

5. Και μετά από περίπου δύο μήνες (ελπίζω...), ξαναπάς εσύ ο ίδιος και διαλέγεις όποιον Μονομάχο θέλεις από τα κανονικά ενυδρεία που θα τους έχει πλέον...! :lmao:

........................................................................

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Δεν χρειάζεται να το διατυπώσω, το καταλάβατε όλοι νομίζω... :lmao:

( τσούούούούούούζειειειει...! :lmao::rasp: )

Link to comment
Share on other sites

symfono kai epafxano .....gia tous monomaxous...

pantos k. filoksene pistevo pos prepei na ginei kai ena psifisma kai gia

ta kaimena papagalopsara pou ta xromatizoun kai aporo

pos uparxei kosmos pou agorazei ena tetoio teratomorfo plasma...

aisxos...

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο αλλά μην το γενικεύεις, εδώ το θέμα της συζήτησης και της ψηφοφορίας είναι οι Μονομάχοι.

Υπάρχουν άλλα ποστ που αναφέρονται και σε αυτά. Οσο πιο πολύ κρατάμε το κάθε θέμα μέσα στο αντικείμενό του, τόσο καλύτερα είναι και για μας και για τους μελλοντικούς αναγνώστες του Aquazone. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ντίνο από το στόμα σου και στων απαράδεκτων το αυτί! Μακάρι να σταματήσει αυτή η βάναυση αντιμετώπιση.

Έγινε επεξεργασία - J.J
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου πρόταση αν θέλεις να κάνεις κάτι που να έχει ουσιαστικό πρακτικό αποτέλεσμα (ίσως...) είναι η εξής:

1. Μπαίνεις σε ένα μαγαζί που ξέρεις εκ των προτέρων ότι έχει τους Μονομάχους σε ποτήρια ή βάζα και εκδηλώνεις άμεσο αγοραστικό ενδιαφέρον για πολλές και μεγάλες συγκεκριμένες ενυδρειακές αγορές ΧΩΡΙΣ να κοιτάξεις τους Μονομάχους - να φανεί δηλαδή, ότι δεν τους έχεις δει... Μόλις σου συγκεντρώσει τα πράγματα στο ταμείο και έρθει η ώρα να πληρώσεις, γυρνάς δήθεν ότι κάτι ψάχνεις ακόμα (με τα λεφτά στο χέρι είναι ακόμα καλύτερα..!) και βλέποντας τους Μονομάχους στα ποτήρια, ξεκινάς συζήτηση διαμαρτυρόμενος... Φυσικά, αφού του θίξεις το απαράδεκτο του πράγματος και του εκφράσεις την έντονη αντίθεσή σου για το βάναυσο τρόπο που τους φέρεται (κόσμια όμως, είναι βασικό...) τελικά βάζεις τα λεφτά σου ξανά στη τσέπη και φεύγεις λέγοντάς του ότι ΟΤΑΝ θα τους δεις σε κανονικά ενυδρεία, ΜΟΝΟ τότε θα ξαναψωνίσεις από το ωραιότατο μαγαζί του το ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ για τα ενυδρεία σου..!

2. Μετά από 3 ημέρες στέλνεις και ένα φίλο σου να κάνει κάτι αντίστοιχο...

3. Μετά από 1 εβδομάδα στέλνεις και μία φίλη σου να κάνει το ίδιο...

4. Μετά από 15 ημέρες στέλνεις και ένα φιλικό σου ζευγάρι να κάνει και πάλι κάτι ανάλογο...

5. Και μετά από περίπου δύο μήνες (ελπίζω...), ξαναπάς εσύ ο ίδιος και διαλέγεις όποιον Μονομάχο θέλεις από τα κανονικά ενυδρεία που θα τους έχει πλέον...! :lmao:

........................................................................

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Δεν χρειάζεται να το διατυπώσω, το καταλάβατε όλοι νομίζω... :lmao:

( τσούούούούούούζειειειει...! :lmao::rasp: )

Εγώ δεν νομίζω ότι είναι εφαρμόσιμο ,χρειάζεται να υπάρχει μια νομική ρύθμιση για να αναγκάσει τα μαγαζιά να μην κάνουν τέτοια πράγματα ( γιατί άμα το κοιτάξουμε δεν είναι μόνο οι μονομάχοι που τραβάνε τέτοια μαρτύρια στα πετ ) . Τώρα πώς θα γινόταν αυτό ίσος με την βοήθεια φιλοζωικών οργανισμών

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν νομίζω ότι είναι εφαρμόσιμο ,χρειάζεται να υπάρχει μια νομική ρύθμιση για να αναγκάσει τα μαγαζιά να μην κάνουν τέτοια πράγματα ( γιατί άμα το κοιτάξουμε δεν είναι μόνο οι μονομάχοι που τραβάνε τέτοια μαρτύρια στα πετ ) . Τώρα πώς θα γινόταν αυτό ίσος με την βοήθεια φιλοζωικών οργανισμών

Συμφωνώ μαζί σου φιλαράκι, στο κάτω κάτω δεν ξέρουμε το φιλότιμο αυτών των ανθρώπων. Πρέπει να τιμωρείτε ποινικά η πράξη αυτή με καταγγελίες και σίγουρα κάποιος νόμος θα υπάρχει αν το σκαλίσουμε γι αυτό ανέφερα την φιλοζωική.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν νομίζω ότι είναι εφαρμόσιμο...

Εγώ πιστεύω ότι ΕΙΝΑΙ εφαρμόσιμο!

Το νόημα αυτών που έγραψα φίλε TROOPER, είναι να μποϊκοτάρουμε αυστηρά όλοι εμείς οι καταναλωτές ενυδρειακών προϊόντων, όλα τα μαγαζιά που έχουν τέτοιες πρακτικές. Εάν διαδοθεί πλατιά αυτό και αρχίσουν να έχουν εισπρακτικό πρόβλημα, μαθαίνοντας παράλληλα ότι ΑΥΤΟΣ είναι ο λόγος, να δεις τότε για πότε θα αλλάξουν τακτική... :rasp:

...χρειάζεται να υπάρχει μια νομική ρύθμιση για να αναγκάσει τα μαγαζιά να μην κάνουν τέτοια πράγματα ( γιατί άμα το κοιτάξουμε δεν είναι μόνο οι μονομάχοι που τραβάνε τέτοια μαρτύρια στα πετ ) . Τώρα πώς θα γινόταν αυτό ίσος με την βοήθεια φιλοζωικών οργανισμών

Σώθηκες..!

Μόνο ότι τους τσούξει θα τους επηρεάσει στις πρακτικές τους. Είναι αποδεδειγμένο διαχρονικά αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε filoxenos για πόσο καιρό είσαι διαθετιμενος εσύ και οι φίλοι σου να εφαρμόζεις αυτόν τον τρόπο? Από κάποια στιγμή και μετά θα σταματησεις (όχι προσωπικά πιστεύω ότι εσύ θα το κάνεις μέχρι τέλους) η στα 1-2-3-10 μαγαζια θα εχεις παει(οποτε δεν ξαναπας εάν το εχεις κανί το κόλπο) θα έπρεπε να ήταν μαζικά αυτή η διαδικασια

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι φίλε μου TROOPER ότι δεν κατάλαβες... :rasp:

Αυτή η "ιστοριούλα" που έγραψα παραπάνω ("κόλπο" το χαρακτήρισες εσύ), ήταν μόνο μια προσπάθεια να πω όσο πιο χαριτωμένα μπορούσα, ΑΥΤΟ:

...Το νόημα αυτών που έγραψα φίλε TROOPER, είναι να μποϊκοτάρουμε αυστηρά όλοι εμείς οι καταναλωτές ενυδρειακών προϊόντων, όλα τα μαγαζιά που έχουν τέτοιες πρακτικές. Εάν διαδοθεί πλατιά αυτό και αρχίσουν να έχουν εισπρακτικό πρόβλημα, μαθαίνοντας παράλληλα ότι ΑΥΤΟΣ είναι ο λόγος, να δεις τότε για πότε θα αλλάξουν τακτική... :lmao:

Οταν ένα μαγαζί δει τις πωλήσεις του να μειώνονται και μάθει ότι είναι λόγω του μποϊκοτάζ που ξεκίνησαν οι ενυδρειόφιλοι στα μαγαζιά με τέτοιες πρακτικές και παράλληλα δει ότι το παρακάτω ανταγωνιστικό του μαγαζί (που εφαρμόζει άλλη πολιτική) να είναι πνιγμένο στη κίνηση... πόσο καιρό νομίζεις ότι θα εξακολουθήσει να έχει τους Μονομάχους στα βάζα?

Αλλά για να έχει αποτέλεσμα αυτό, θα πρέπει να το κάνουμε όλοι μας και αυστηρά! Και να τους το λέμε κιόλας..! Και από εδώ μέσα, αλλά και προσωπικά στον καθένα.

Και μετά θα σου πω εγώ που θα ξαναβρεις μαγαζί με τους Μονομάχους σε... σφηνάκια! :lmao:

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να δεις , εγώ νομιζω ότι δεν γίνεται , όχι γιατί είναι άσχημη ιδέα αλλά γιατί δεν υπάρχει φιλότιμο εγώ σου λέω ότι ένα μαγαζάτορας Χ το συζητάς και το δέχεται πιστεύω εάν περάσει ένα διάστημα και δεν έχει βεβαία τον ενυδριακο χώρο θα το ξαναβάλει στο βάζο. Οπότε θα μπορέσεις να συνεχίσεις να τους βάλεις μυαλό εάν συμβαίνουν τέτοια πράγματα . Στην καθημερινότητα μας υπάρχουν ένα σωρό παραδείγματα και δεν μαλάζει τίποτε .

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα φιλότιμου..! Θέμα χρημάτων είναι... Κόστους!

Δεν θα αλλάξουν επειδή θα αρχίσουν να λυπούνται τους Μονομάχους (όσοι είναι τέτοιοι άνθρωποι, το έχουν κάνει ήδη), αλλά επειδή θα "γυρίσει η στρόφιγγα" και θα μειωθεί ο τζίρος τους, αν καταλαβαίνεις τι λέω. Και εμένα πρωτίστως με νοιάζει το αποτέλεσμα και δευτερευόντως η όποια εκπαίδευσή τους σε πιο φιλοζωικές ιδέες και πρακτικές...

Εγώ πάντως πιστεύω στο μποϊκοτάζ γενικά σαν όπλο του καταναλωτή (και όχι μόνο).

Αλλά μόνος μου...

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να κάνω λάθος και να αλλάξουν μερικές κατάστασης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Με την ψήφο μου, έβαλα και εγώ το λιθαράκι μου μήπως και ανατραπεί αυτή η αντιεπαγγελματική συμπεριφορά.

...και φυσικά η Κύπρος δεν είναι η εξαίρεση του κανόνα, καθώς ακολουθεί την μάνα πατρίδα.

Φίλε Ντίνο, μαζί σου.

σημ. Αν π.χ. λέω, αυξανόταν η τιμή τους στα 10 Ευρώ, δεν νομίζω η κατάντια να έφτανε σε αυτά τα επίπεδα, γιατί πλέον θα σήμαινε κόστος τυχόν απώλεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...