Jump to content

Αλλαγές νερού


Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες.

Έχω σκοπό να απουσιάσω περίπου 45 μέρες. Κάποιες λύσεις υπάρχουν για το ενυδρείο αλλά η μεγαλύτερη ευκολία είναι ένα Υγρό που άκουσα το οποίο μπορεί να σου διατηρήσει το νερό για ένα αρκετά μεγάλο διάστημα, χωρίς πολλές αλλαγές. (Για το τάισμα θα προμηθευτώ αυτόματη ηλεκτρονική ταΐστρα την οποία θα την γεμίσουν 3-4 φορές όσο θα λείπω)

Το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος το υγρό αυτό;

Γνωρίζει κανένας πως λέγεται και ποιας εταιρείας είναι;

Link to comment
Share on other sites

το μονο που ξερω ειναι της tetra-easy balance το οποιο ειναι ενναλακτικη λυση στις συχνες αλλαγες νερου....εχε στο μυαλο και την αξατμιση του νερου οπως επισης και τις αναγκες φωτισμου αναλογο του κλιματος(π.χ.τροπικο) που εχεις...θα λειπεις μεγαλι διαστημα θα σου σινηστουσα εαν δεν μπορει καποιος να πηγενει σπιτι σου ,να τα δωσεις για φιλοξενια...

http://www.tetra.de/tetra/go/7B4FA824079E3...2&lang_id=2

Έγινε επεξεργασία - Billias
Link to comment
Share on other sites

Είχα χρησιμοποιήσει το SpecialBlend όταν έφυγα για δύο εβδομάδες.

Βέβαια τάιζε η αδερφή μου τα ψάρια μια φορά την ημέρα, μέρα πάρα μέρα .

Link to comment
Share on other sites

Για τον φωτισμό έχω χρονοδιακόπτη, για φαγητό το αυτόματο μηχανηματάκι απλά το άγχος μου είναι η αλλαγές νερού γιατί είναι αρκετά μικρό το ενυδρείο. Μου λύνει τα χέρια αυτό το πραγματάκι.

Φυσικά όταν επιστρέψω θα τα διακόψω όλα αυτά, γιατί άλλη η χαρά να το συντηρείς εσύ το ενυδρείο και άλλο η Χημεία!!!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Για τον φωτισμό έχω χρονοδιακόπτη, για φαγητό το αυτόματο μηχανηματάκι απλά το άγχος μου είναι η αλλαγές νερού γιατί είναι αρκετά μικρό το ενυδρείο. Μου λύνει τα χέρια αυτό το πραγματάκι.

Φυσικά όταν επιστρέψω θα τα διακόψω όλα αυτά, γιατί άλλη η χαρά να το συντηρείς εσύ το ενυδρείο και άλλο η Χημεία!!!

Ευχαριστώ!

εχε το νου σου και στην αναπληρωση νερου...και καλα να περασεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εχε το νου σου και στην αναπληρωση νερου...και καλα να περασεις :blush:

Να 'σαι καλά, μόνο που πάω για καλοκαιρινή δουλειά σε νησί..! (και όχι σε μπαράκι δυστυχώς :thumbup:)

Link to comment
Share on other sites

Τις αλλαγες νερου και ειδικοτερα την μειωση των νιτρικων δεν ξερω κανενα σκευασμα που να το κανει...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος οδηγός για στρώσιμο με το TetraAqua EasyBalance. Οι περισσότερες εταιρείες απ' ότι βλέπω στο φόρουμ έχουν σαφέστατες οδηγίες (ώρες, μέρες) με τον τρόπο που θα χρησιμοποιηθεί.

Για το προϊόν αυτό δεν βρίσκω κάτι συγκεκριμένο.

Αν έχει κάποιος υπόψη του πριν ξεκινήσω να πειραματίζομαι μόνος μου, θα με βοηθήσει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...