Jump to content

πεεετρα(απο χωριο)


Recommended Posts

βρηκα κατι πετρες στο χωριο και ειπα να τις παρω για το ενυδρειο.το θεμα ειναι οτι ειναι καρυστου και προοριζονται για δαπεδο σε εξωτερικους χωρους.παρ ολα αυτα με βολευουν γιατι μπορω να φτιαξω ευκολα σπηλιες.μπορω ομως να τις βαλω στο ενυδρειο μου?(προοριζεται για κιχλιδες)

Link to comment
Share on other sites

βρηκα κατι πετρες στο χωριο και ειπα να τις παρω για το ενυδρειο.το θεμα ειναι οτι ειναι καρυστου και προοριζονται για δαπεδο σε εξωτερικους χωρους.παρ ολα αυτα με βολευουν γιατι μπορω να φτιαξω ευκολα σπηλιες.μπορω ομως να τις βαλω στο ενυδρειο μου?(προοριζεται για κιχλιδες)

Ναι θα τις καθαρίσεις καλα και θα είναι Οκ .Εγώ τις απολυμαινω με ξυδι

Link to comment
Share on other sites

βρασιμο δηλαδη δεν κανει?γιατι αυτο σκεφτομουνα.για ξυδι,δεν θα ανεβει το ph???

Link to comment
Share on other sites

βρασιμο δηλαδη δεν κανει?γιατι αυτο σκεφτομουνα.για ξυδι,δεν θα ανεβει το ph???

Αν τις βρασεις δε χρειάζεται ξυδι Εγώ βάζω ξυδι γιατί βαριεμαι το βρασιμο Το ph γιατί να ανεβεί ;

Link to comment
Share on other sites

γιατι ειναι οξινο??? :bowdown:

Αφού θα ξεπλυθουν εκτός αυτου για κιχλιδες αν είναι αφρικανες θες ανεβασμένο ph

Link to comment
Share on other sites

με το ξυδι δεν απολυμενονται οι πετρες.ριχνωντας το πανω στις πετρες μπορεις να δεις αν ειναι ασβεστοληθηκες ή οχι.δηλαδη,αν ριξεις ξυδι και αφρισει η πετρα τοτε ειναι ασβεστολυθηκη κ θα σου ανευασει την σκληρωτητα του νερου (GH).το ιδιο μπορεις να κανεις με ακουαφορτε.

Τωρα για να τις απολυμανεις,ο κλαυτεροσ τροπος ειναι να τις βρασεις,ή αν ειναι πολυ μεγαλες να τις ριξεις καυτο νερο.Δοκιμασε τες σε εναν κουβα νερο πρωτα,να δεις μην βγαζουν τιποτα και κοιτα μην εχουν πανω τιποτε απολυματα αλλα!

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

με το ξυδι δεν απολυμενονται οι πετρες.ριχνωντας το πανω στις πετρες μπορεις να δεις αν ειναι ασβεστοληθηκες ή οχι.δηλαδη,αν ριξεις ξυδι και αφρισει η πετρα τοτε ειναι ασβεστολυθηκη κ θα σου ανευασει την σκληρωτητα του νερου (GH).το ιδιο μπορεις να κανεις με ακουαφορτε.

Τωρα για να τις απολυμανεις,ο κλαυτεροσ τροπος ειναι να τις βρασεις,ή αν ειναι πολυ μεγαλες να τις ριξεις καυτο νερο.Δοκιμασε τες σε εναν κουβα νερο πρωτα,να δεις μην βγαζουν τιποτα και κοιτα μην εχουν πανω τιποτε απολυματα αλλα!

:bowdown:

Δηλαδή το ξυδι δεν κάνει Απολύμανση ; Θα μας τρελανετε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...