Jump to content

Βοηθεια σχετικα με βακτηρια και στρωσιμο


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους.

Ολοκληρωθηκε και η 2η εβδομαδα στρωσιματος.Ειχα ριξει την πρωτη μερα βακτηρια και δεν τα ταΐσα.Πηγα λοιπον στο pet shop και αυτος μου δωσε της Sera το bio nitrivec και μου ειπε πως επειδη δεν τα ταΐσα (τα βακτηρια) να το παρω και βαλω μισο καπακι (~5ml) στο ενυδρειο (54L).Να ριξω οσο μου ειπε ή οχι;Τι να κάνω;Του πηγα τα αποτελεσματα απο το τεστ για ολα τα στοιχεία (PH,GH,KH,NO3...κλπ) Και μου ειπε πως μπορω να ξεκινησω να βαζω ψαρακια.Να παω να παρω ενα χαρεμι γκαπι σημερα ή καποιο αλλο ειδος για πρωτα ψαρια;Σημερα θα παρω και ενα φυτο και ειμαι μεταξυ κερατοφυλλου και Anubi barteri.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε.Νομιζω οτι ειναι πολυ νωρις για ψαρια ακομα,μαλλον το φιλτρο σου ειναι αστρωτο.Για δωσε μας τις μετρησεις σου

Link to comment
Share on other sites

Oχι δεν εχω μετρησεις ΝΗ4 κ ΝΗ3. Βασικα πηγα και σε ενα αλλο πετ σοπ.(Φημισμενο στην θεσ/νικι) Ο οποιος ειδικευεται σε ενυδρεια μονο και μου εδωσε 1 χαρεμι γκαπυ και μολις τα εβαλα μεσα (με διαδικασια προσαρμογης σιγα σιγα) και μου εδωσε και τροφη σε μικρα μπιλακια.Ποσα μπιλακια να δινω την ημερα στο καθενα περιπου;Ποσες ωρες την ημερα να εχω ανοικτη την λαμπα του ενυδρειου;

Link to comment
Share on other sites

Oχι δεν εχω μετρησεις ΝΗ4 κ ΝΗ3. Βασικα πηγα και σε ενα αλλο πετ σοπ.(Φημισμενο στην θεσ/νικι) Ο οποιος ειδικευεται σε ενυδρεια μονο και μου εδωσε 1 χαρεμι γκαπυ και μολις τα εβαλα μεσα (με διαδικασια προσαρμογης σιγα σιγα) και μου εδωσε και τροφη σε μικρα μπιλακια.Ποσα μπιλακια να δινω την ημερα στο καθενα περιπου;Ποσες ωρες την ημερα να εχω ανοικτη την λαμπα του ενυδρειου;

Βιαστικες φιλε να βαλεις ψαρια...ταισε τα με φειδω τωρα και κανε μετρησεις συνεχεια και ειδικα αμμωνιας

Link to comment
Share on other sites

Φειδω;Τι ειναι αυτο;Ποσες ωρες να εχω ανοιχτη την λαμπα του ενυδρειου;Ποσες φορες την ημερα να τρωνε;

Εκανα οτι μου ειπε το παλικαρι απο το μαγαζί που υποτήθεται πως είναι και φημισμένο.Ελπιζω να μην παθουν τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Φειδω;Τι ειναι αυτο;Ποσες ωρες να εχω ανοιχτη την λαμπα του ενυδρειου;Ποσες φορες την ημερα να τρωνε;

Εκανα οτι μου ειπε το παλικαρι απο το μαγαζί που υποτήθεται πως είναι και φημισμένο.Ελπιζω να μην παθουν τπτ.

Φειδω σημενει με μετρο..8 ωρες την λαμπα αλλα πηγαινε τη σταδιακα,οχι μπαμ.κανονικα θελει 2 φορες την μερα ταισμα αλλα τωρα ταιζε μια φορα γιατι μαλλον εισαι αστρωτος.Μετρα και αμμωνια και αν την δεις να μην ειναι 0 κανε αλλαγη νερου για να πεσει

Link to comment
Share on other sites

Φειδω;Τι ειναι αυτο;Ποσες ωρες να εχω ανοιχτη την λαμπα του ενυδρειου;Ποσες φορες την ημερα να τρωνε;

Εκανα οτι μου ειπε το παλικαρι απο το μαγαζί που υποτήθεται πως είναι και φημισμένο.Ελπιζω να μην παθουν τπτ.

Ποιο ειναι το φημισμενο μαγαζι;

Link to comment
Share on other sites

Τι ποσοτητα να τα δινω;Η τροφη ειναι σε μορφη μικρων σφαιριδιων σαν πολυ μικρα μπαλακια.

Link to comment
Share on other sites

ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ

Απο τωρα και στο εξης να ακους τις συμβουλες που σου δινουν εδω.Αφησε το "φημισμενο" μαγαζι

και το παλλικαρι.

Link to comment
Share on other sites

Οκ.Για να το λες κατι θα ξες.Οποτε απο δω και περα θα συμβουλευομαι απο το Aquazone. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλά, πήγες στο ''φημισμένο'' μαγαζί νερό από το ενυδρείο σου, για να διαπιστώσετε αν έχει στρώσει, και δεν έκανε μέτρηση αμμωνίας?

Link to comment
Share on other sites

Δεν πηγα το νερο.Εγω εκανα το τεστ το οποιο δεν καλυπτει για αμμωνια.Ειναι ταινιες 5 σε 1 εκτος απο ΝΗ4/ΝΗ3

Link to comment
Share on other sites

Δεν πηγα το νερο.Εγω εκανα το τεστ το οποιο δεν καλυπτει για αμμωνια.Ειναι ταινιες 5 σε 1 εκτος απο ΝΗ4/ΝΗ3

Link to comment
Share on other sites

Δεν πηγα το νερο.Εγω εκανα το τεστ το οποιο δεν καλυπτει για αμμωνια.Ειναι ταινιες 5 σε 1 εκτος απο ΝΗ4/ΝΗ3

Σε πρωτη φαση πηγαινε αυριο και παρε ενα υγρο τεστ για αμμωνια για να δουμε σε τι επιπεδα βρισκεσαι και αναλογα να πραξουμε!Πανω απ ολα ψυχρεμια :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον και την βοηθεια! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον και την βοηθεια! :bowdown:

Τιποτα φιλε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...