Jump to content

Προσπαθειες διακοσμησης φυτεμενου


Recommended Posts

Καλησπερα σας φιλοι μου!

Θα ηθελα λιγο την γνωμη σας και την βοηθεια σας

περι διακοσμησης για το ενυδρειο μου!

Του εκανα σημερα καποιες ριζικες αλλαγες αλλα και παλι

δεν ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.Το θελω να ειναι γεματο

με αρκετες κρυψωνες αλλα να μην μπουχτιζει και το ματι.

Σας παραθετω φωτογραφιες για να μου πειτε την γνωμη σας!

post-43440-1307378824_thumb.jpg

post-43440-1307378839_thumb.jpg

post-43440-1307378857.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας φιλοι μου!

Θα ηθελα λιγο την γνωμη σας και την βοηθεια σας

περι διακοσμησης για το ενυδρειο μου!

Του εκανα σημερα καποιες ριζικες αλλαγες αλλα και παλι

δεν ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.Το θελω να ειναι γεματο

με αρκετες κρυψωνες αλλα να μην μπουχτιζει και το ματι.

Σας παραθετω φωτογραφιες για να μου πειτε την γνωμη σας!

σε γενικες γραμμες ειναι ωραιο... αλλα δεν μου αρεσει πολυ που απο την μια μερια εχεις ολες τις πετρες και απο την αλλη ενα ξυλο (μην πω σαν τι μοιαζει, χα0αχ00αχ) τι ψαρια θα βαλεις μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Το aquascape γενικά είναι ωραίο αλλά η αποψή μας είναι υποκειμενική,το θέμα είναι τι αρέσει σε εσένα και ανάλογα με τα ψάρια που θα βάλεις εσύ μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Απο ψαρια σκεφτομαι να φτιαξω ενα μεγαλο χαρεμι απο μελανοταινιες.

Κυριως boesemani.

Εμενα το κεντρικο σημειο του ενυδρειου με χαλαει λιγο.

Οσο για την ριζα στα αριστερα μου αρεσει ετσι.

Αλλωστε θα καλυφθουν αρκετα σημεια με φυτα και θα τον ντυσω με java moss.

το κοιταω κ το ξανακοιταω αλλα κατι δεν μου καθεται καλα.

Ηαριστερη πλευρα μου αρεσει αρκετα και απο οτι βλεπω και στα ψαρια που εχω προς το παρον μεσα

τους αρεσει. εχει γινει μια ωραι σπηλαι με πολλα περασματα και μερικα κλαδια να προεξεχουν μεσα απο τις

πετρες. Αλλα οπως προχοραω προς τα αρσιτερα καρι με χαλαει.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά στο ενυδρείο μου έχω ξύλο αλλά αφού εσυ έχεις πέτρα θα μπορούσες να φτιαξεις σπηλίες και από τις δύο πλευρές για μοιραστεί ο όγκος της πέτρας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω να βάλεις και κάποιο κόκκινο φυτό (πχ Alternathera reineckii)

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο αυτην διακοσμηση το ενυδρειο ηταν ολο ξυλο γιατι το προοριζα για δισκους αλλα αλλαξα

γνωμη και δυστυχως η ριζα στα δεξια ειναι υπερβολικα μεγαλη και δεν μπρω να την παω αλλου. Πρεπει

να τα ξιλλοσω ολα και δεν εχω τετοια διαθεση. Και για να καλυφθει η ριζα με πετρα λιγο δυσκολο.

Θα κατσω να χαζευω με τις ωρες μεχρι να μου ερθει καμια ιδεα.

Εντωμεταξυ οι πετρες που εχω ειναι οι περισσοτερες κομμενες ετσι ωστε θα μπορουσα να φτιαξω

τον "Θρονο του Δια" αλλα θα χρειαστει πολυ δουλεια και ριζικες αλλαγες!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο :bowdown: αν θελεις την γνωμη μου θα σου προτεινα α)μερικες βαλινσεριες στο πισω μερος β)να βγαλεις την ανουμπια που ειναι διπλα στο ξυλο αυτη πουειναι ψηλα στις πετρες και να την βαλεις μπροστα απο το ξυλο και γ)κανενα ευκολο γρασιδακι :hysterical:

ΥΓ μος δεν σου προτεινα να βαλεις γιατι με προλαβες και ειπες οτι θα μπει :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτείνω να βάλεις πίσω απο το ξύλο βαλισνέριες ή κερατόφυλλο (καλύτερα βαλισνέριες).

Αντί για τις πέτρες μπορείς να ξαναβάλεις ρίζες. Με τόσες πολλές πέτρες χάνεις λίτρα.

Αν θέλεις κάποιες όμως μπορείς να τις κρατήσεις. Στοίβαξέ τις χαμηλά και απο πάνω να βγαίνουν κάποια κλαδιά απο ρίζες.

Βρες ένα κόκκινο φυτό και βάλε σε κάποια απο τις δύο άκρες, όχι στο κέντρο και όχι ακριβώς στο πλαινό τζάμι και πολύσπερμα που είναι πολύ εύκολο φυτό και γίνεται ωραίο μπουκετάκι. Εναλλακτικά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και πίσω απο το ξύλο.

Τώρα άν αντέχεις και έχεις όρεξη για μεγαλύτερη αλλαγή, βάλε και λευκή άμμο να "ανοίξει" λίγο το ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - Mpampis11
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλαρακι

Εγω προτεινω να αφησεις το ενυδρειο οπως ειναι για ενα διαστημα 1-2 μηνες μεχρι να μεγαλωσουνε τα φυτα και τοτε μπορει να διαπειστωσεις και εσυ αλλα και εμεις οτι και πολλα φυτα εχει αλλα και πολλες κρυψωνες για τα ψαρακια σου :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλαρακι

Εγω προτεινω να αφησεις το ενυδρειο οπως ειναι για ενα διαστημα 1-2 μηνες μεχρι να μεγαλωσουνε τα φυτα και τοτε μπορει να διαπειστωσεις και εσυ αλλα και εμεις οτι και πολλα φυτα εχει αλλα και πολλες κρυψωνες για τα ψαρακια σου :bowdown:

:thumbup::hysterical::happybday::band::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω να βάλεις και κάποιο κόκκινο φυτό (πχ Alternathera reineckii)

Το ειχα βαλει αυτο το φυτο και σαπισε τελειος. πριν καμια βδομαδα το εβγαλα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον:

Επειδη δεν υπαρχει φραγκο πεζω απλα τωρα με οτι εχω ως προς τη διακοσμηση

Μου προτεινατε βελισνεριες πισω απο την ριζα. Εχω βαλει elegeria densa το οποιο πριν το κλαδεψω,

(για να δωσω σε ενα φιλο που ειχε προβλημα με νιτρικα και αλγη), ηταν τοσο πυκνο και δημιουργουσε

μια ωραια σκεπη πανω απο την κορυφη της ριζας και μαζι μετα νουφαρα δημιουργουσε ενα απιστευτο

θεαμα και μερος χαλαρωσης για τα ψαρια μιας και ειχε μια ομορφη σκια εκει. Αυτο θα ξαναγινει μιας και

αυτο το φυτο μεγαλωνει αρκετα γρηγορα.

Οσο για την ανουμπια που ειπατε να την μεταφερω το σκεφτηκα και γω, αλλα υπαρχει το εξης προβλημα.

Ειναι και οι 2 ανουμπιες πιασμενες σε μια πλατια οριζοντια ριζα( μπορει να την βγαλω φωτο για να δειτε

πως ειναι) και ειναι πολυ καλα ριζομενες με την ριζα, εχουν γινει ενα. Να φανταστειται πριν που τις

ειχα κοντα στο υποστρωμα ημια ειχε κανει ριζιδια κατω απο το υποστρομα οσο ειναι ο πηχης του χεριου μου!

Και δεν μου παει η καρδια να τις ξεριζωσω. Ειναι πολυ ομορφο θεαμα.

Παντως αρκετες συμβουλες που μου δωσατε ηδη τις σκεφτομαι και μολις βρω τον χρονο θα κανω τις αναλογες

ενεργειες και θα σας τις δειξω για να μου πειτε. Απο την αλλη, οπως ειπατε μολις μεγαλωσουν και αλλο το φυτα

τοτε θα δειξει τι πρεπει να κανω καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

Ελα βρε Γιώργο...

Κι εμένα το κέντρο μου φαινεται πολύ φορτωμένο!Σα να το εχεις πνίξει στην πετρα. Δεν ειδα καλα τη φωτο σλλσ μου σρεσε το ξύλο με τις ανουμπιες. Ωραιο ειναι να βαλεις και κανενα κοκκινο μέσα για ποικιλία.Θα το δώ πιο μετά καλύτερα και θα σου πω και άλλα!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μου αρέσει πολυ.. όπως και αλλοι φίλοι πιστεύω πως σε κάνα δίμηνο που θα μεγαλώσουν τα φυτά θα δημιουργηθούν κρυψώνες..και με τις πέτρες και τα ξύλα μου μοιάζει σαν ενα ''περιεργο'' κομμάτι της φυσης..

έτσι πρέπει να ειναι τα ενυδρεία μας λίγο περίεργα!

Οχι πολύ στημένα! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μου αρέσει πολυ.. όπως και αλλοι φίλοι πιστεύω πως σε κάνα δίμηνο που θα μεγαλώσουν τα φυτά θα δημιουργηθούν κρυψώνες..και με τις πέτρες και τα ξύλα μου μοιάζει σαν ενα ''περιεργο'' κομμάτι της φυσης..

έτσι πρέπει να ειναι τα ενυδρεία μας λίγο περίεργα!

Οχι πολύ στημένα! :bowdown:

Σε ευχαριστω ρε φιλε!!

Και εγω πιστευω πως αν ντισω αρκετες πετρες με moss και λιγο γρασσιδι κατω, δεν θα χτυπαει τοσο η πετρα

στο ματι!!

Link to comment
Share on other sites

Εκανα καποιες μικρες αλλαγες στο ενυδρειο.

Αν θελετε πειτε μου γνωμες.

Το ξυλα αριστερα φανταστειτε το ντυμενο με moss

post-43440-1307987331_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...