Jump to content

ατσαλομαλλο


Recommended Posts

πριν απο λιγο χρησιμοποιησα ατσαλομαλλο για να καθαρισω το ενυδρειο μου απο τα αλατα.στο τελος ομως παρατηρησα στην αμμο κλωστουλες που ειχαν βγει απο αυτο.εχω φρικαρει...πειτε μου πως δεν ειναι επιβλαβες για το ενυδρειο και ειδικα για τα ψαρια.το ενυδρειο βρισκεται σε στρωσιμο(δεν υπαρχουν ψαρια μεσα).απαντηστε μου εαν ειναι εφικτο αμεσα... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

πριν απο λιγο χρησιμοποιησα ατσαλομαλλο για να καθαρισω το ενυδρειο μου απο τα αλατα.στο τελος ομως παρατηρησα στην αμμο κλωστουλες που ειχαν βγει απο αυτο.εχω φρικαρει...πειτε μου πως δεν ειναι επιβλαβες για το ενυδρειο και ειδικα για τα ψαρια.το ενυδρειο βρισκεται σε στρωσιμο(δεν υπαρχουν ψαρια μεσα).απαντηστε μου εαν ειναι εφικτο αμεσα... :bowdown:

Όχι καλή ιδέα θα έλεγα.

Τα υπολείμματα θα σκουριάσουν και αυτό δεν είναι καλό.

Θα μπορούσες με λίγο ξύδι και ένα ΚΑΘΑΡΟ ΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΤΟ σφουγγαράκι κουζίνας από την άγρια πλευρά να έκανες τη δουλειά σου. Προσπάθησε να ρουφήξεις τα υπολείμματα με σκούπα βυθού.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα υπαρχει πρβλημα ομως με το νερο που θα αλλαξει ενω το ενυδρειο βρισκεται σε στρωσιμο???

Link to comment
Share on other sites

Κακως φιλε μου,γιατι πρωτον μπορει να εχεις χαραξει τα γυαλια ,και δετερον ειναι απλο σιδερο επιμεταλομενο και σκουριαζει.Θα μπορουσες να το κανεις με πιστωτικη καρτα η καποι ξυστρα.Η γνωμη μου ειναι τωρα που ειναι νωρις ,φτου και απο την αρχη,γιατι η σκουρια συγουρα κανει κακο στο νερο,αλλα ας περιμενουμε και αλλους :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

και οταν σκουριασουν τ θα γινει?? :thumbup:

Το τι επιπτωση μπορει να εχει ακριβως δεν ξερω,παντος σιγουρα δεν ειναι καλο.Αλλα εγω θα σοτ προτεινα να κανεις σκουπα με ενα καλο σιφοναρισμα,και μετα να βαλεις καινουργιο νερο με τα αντοστοιχα βακτηρια η μια που εισαι στην αρχη βγαλτα ολα εξω πλεντα και ξανα βαλτα μεσα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

η σκουπα ομως δεν θα ρουφαει και την αμμο.αρα δλδ βγαζω ολα τα αντικειμενα,τα πλενω,βαζω σκουπα,αδειαζω νερο και ξαναγεμιζω και τα ξαναβαζω ολα μεσα?

Link to comment
Share on other sites

η σκουπα ομως δεν θα ρουφαει και την αμμο.αρα δλδ βγαζω ολα τα αντικειμενα,τα πλενω,βαζω σκουπα,αδειαζω νερο και ξαναγεμιζω και τα ξαναβαζω ολα μεσα?

Το προβλημα σου ειναι στην αμμο και οχι τοσο στα αντκειμενα.Δεν ηξερα οτι εχεις αμμο,γιατι και το συρμα εχει το βαρος του.Οποτε εγω θα σου προτεινα να τα βγαλεις ολα να τα πλενεις και να τα βαλεις μεσα,Μονο το φιλτρο μην πειραξεις.Επεσε πολυ πραγμα μεσα?

Link to comment
Share on other sites

δεν επεσε πολυ οχι.να χρησιμοποιησω δλδ σκουπα βυθου και θα τα ρουφηξει???

Link to comment
Share on other sites

αλλιως πως θα βγουνε απο την αμμο.δοκιμασα να τα βγαλω και με το χερι αλλα ειναι κουραστικο και χρονοβορο

Link to comment
Share on other sites

δεν επεσε πολυ οχι.να χρησιμοποιησω δλδ σκουπα βυθου και θα τα ρουφηξει???

Εξαρτατε και απο την κοκομετρια της αμμου,αν ειναι πολυ ψιλη μπορει να σου παρει και την αμμο.Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου?γιατι αμα εχει λιγα λιτρα δεν θα προλαβεις να κανεις σωστη σκουπα

Link to comment
Share on other sites

120 Λ και αραγωνιτης

Το βρηκααααααααααααα :bowdown::thumbup::hysterical:

Παρε ενα ισχυρο μαγνητη και σαρωσε καλα ολο τον βυθο .

Link to comment
Share on other sites

εισαι κορυφη!!!! :bowdown: θα το δοκιμασω και θα σου πω τι εγινε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

το εκανα.εβγαλε αρκετουτσικα.να αδειασω το νερο τωρα η δεν χρειαζεται???

Link to comment
Share on other sites

το εκανα.εβγαλε αρκετουτσικα.να αδειασω το νερο τωρα η δεν χρειαζεται???

λογικα τα μαζεψες ολα οποτε δεν χρειαζετε.Αλλα καλου κακου περασετο ενα χερι ακομα ,μπας και σου εμεινε κατι.Ουτος η αλλος θα κανεις αλλαγη πριν βαλεις τα ψαρια.Μηπως θα γινεις και Αφρικανος? :thumbup: γιατι αραγωνιτη βλεπω :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ναι αφρικανος θα γινω :thumbup: .ουφ ψοφησα :hysterical: .ανω κατω το εκανα.ευχαριστω και παλι :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τοτε χαλαλι σου βρε.Αφρικα και τα μυαλα στα καγκελα :bowdown::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...