Jump to content

Γνωμες για ψαροσυνθεση


Recommended Posts

Λοιπον λεω να ξαναξεκινησω το ενυδρειο μου μετα το καλοκαιρι και θα ηθελα να μου πειτε ιδεες για ψαρισυνθεση.Να σας δωσω και μερικα στοιχεια,δεν θελω ζωοτοκα και δεν εχω προβλημα να μπω στη διαδικασια να ριξω τις σκληροτητες(το εχω ξανακανει)

Ενυδρειο 110 λιτρα και θα παει για φυτεμενο

Ακουω τις ιδεες σας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Λοιπον λεω να ξαναξεκινησω το ενυδρειο μου μετα το καλοκαιρι και θα ηθελα να μου πειτε ιδεες για ψαρισυνθεση.Να σας δωσω και μερικα στοιχεια,δεν θελω ζωοτοκα και δεν εχω προβλημα να μπω στη διαδικασια να ριξω τις σκληροτητες(το εχω ξανακανει)

Ενυδρειο 110 λιτρα και θα παει για φυτεμενο

Ακουω τις ιδεες σας

νανοκιχλίδες;;;;;;(apistogramma-ram ή κάτι μεγαλύτερο) :thumbup::hysterical::happybday::band::thumbup::thumbup::(:(:(

ή λαβυρινθόψαρα

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

νανοκιχλίδες;;;;;;(apistogramma-ram ή κάτι μεγαλύτερο) :thumbup::hysterical::happybday::band::thumbup::thumbup::(:(:(

ή λαβυρινθόψαρα

:bowdown:

σκεφτομαι να υπαρχει ενα κοπαδακι απο ενα ειδος στο μεσαιο στρωμα,κατι για πανω στρωμα και κατι για κατω.πχ σκεφτομουν για ενα κοπακι neon η κατι παρομοιο,για ενα ζευγαρακι apistogramma και κατι για το πανω στρωμα αλλα δεν ξερω τι..

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να υπαρχει ενα κοπαδακι απο ενα ειδος στο μεσαιο στρωμα,κατι για πανω στρωμα και κατι για κατω.πχ σκεφτομουν για ενα κοπακι neon η κατι παρομοιο,για ενα ζευγαρακι apistogramma και κατι για το πανω στρωμα αλλα δεν ξερω τι..

Carnegiella strigata

Link to comment
Share on other sites

Carnegiella strigata

Με αρεσε αυτη η ιδεα,ωραιο ψαρακι

species apistogramma ή ramirezi :bowdown:

Καλο αλλα θα ηθελα να ειναι λιγο πιο γεματο το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Καλο αλλα θα ηθελα να ειναι λιγο πιο γεματο το ενυδρειο

less is more :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Με αρεσε αυτη η ιδεα,ωραιο ψαρακι

Καλο αλλα θα ηθελα να ειναι λιγο πιο γεματο το ενυδρειο

Aplocheilus lineatus για το πάνω μέρος;

Κάποιο απο τα rainbow είδη ψάρια για το μεσαίο μέρος.Όπως dwarf neon rainbow;

Έγινε επεξεργασία - Aris262
Link to comment
Share on other sites

Aplocheilus lineatus για το πάνω μέρος;

Κάποιο απο τα rainbow είδη ψάρια για το μεσαίο μέρος.Όπως dwarf neon rainbow;

Ωραιο αλλα εψαξα το προφιλ του και ειδα οτι δεν πρεπει να μπαινει με μικρα ψαρια τυπου neon

dwarf neon rainbow εννοεις τις Μελανοταινιες?Αν ναι δεν ξερω αν μπαινουν στα λιτρα μου

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Επεισης να πω οτι σιγουρα θα μπουν και οτοκυκλοι

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο αλλα εψαξα το προφιλ του και ειδα οτι δεν πρεπει να μπαινει με μικρα ψαρια τυπου neon

dwarf neon rainbow εννοεις τις Μελανοταινιες?Αν ναι δεν ξερω αν μπαινουν στα λιτρα μου

Με neon tetra εννοείς; Γιατί βασικά με μικρά ψαράκια δε κάνει αυτό το είδος γενικότερα.

Ναι, μελανοταινίες. Είπες κάτι γεμάτο ... :bowdown: Νομίζω τρεις θα σου γεμίσουν το χώρο στη μέση.

Έγινε επεξεργασία - Aris262
Link to comment
Share on other sites

Με neon tetra εννοείς; Γιατί βασικά με μικρά ψαράκια δε κάνει αυτό το είδος γενικότερα.

Ναι, μελανοταινίες. Είπες κάτι γεμάτο ... :bowdown: Νομίζω τρεις θα σου γεμίσουν το χώρο στη μέση.

Καλα τα λες αλλα οι μελανοταινιες πανε κοπαδακι οπωτε δυσκολακι το βλεπω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα λες αλλα οι μελανοταινιες πανε κοπαδακι οπωτε δυσκολακι το βλεπω :bowdown:

Διαβάζω ότι 4 είναι το ελάχιστο. Ίσως βέβαια όχι και το ιδανικό. Βέβαια δε ξέρω και τι διαστάσεις είναι το ενυδρείο σου. Αν είναι πιο κυβικό ενεργητικά ψάρια όπως αυτά ίσως υποφέρουν καθότι δε θα μπορούν να κολυμπούν σε απόσταση.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη επιλογη Rik,η μονη μου ενσταση ειναι τα sae.Λιγο μεγαλα για λιτρα μου και θα μου τρωνε και τη μοςς..μπορω να βαλω αντι γι αυτα μια ομαδουλα απο οτοκυκλους?Θα ηθελα να μου πεις και αριθμους απο αυτα που μου προτεινες για τα λιτρα μου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη επιλογη Rik,η μονη μου ενσταση ειναι τα sae.Λιγο μεγαλα για λιτρα μου και θα μου τρωνε και τη μοςς..μπορω να βαλω αντι γι αυτα μια ομαδουλα απο οτοκυκλους?Θα ηθελα να μου πεις και αριθμους απο αυτα που μου προτεινες για τα λιτρα μου :thumbup:

Φιλε μου εγω εχω μια ομαδα απο Οτο στο ενυδρειο μου των 180 λιτρων και ειναι μια τετραδα. Σιγουρα και τα διπλασια να ειχα δεν θα υπηρχε πιστευω προβλημα μια που ειναι πολυ φιλησυχα πλασματακια. Οσο για τα ΣΑΕ εχω και απο αυτα μια τετραδα και η αληθεια ειναι πως την μοςς μου την ειχαν τσακιση μεχρι που αναπτυχθηκε απο πανω κλαδοφορα και απο τοτε δεν την πλησιαζουν και εχω γεμισει απο μοςς. :bowdown:

Οπως και να εχει σου εστειλα αυτα τα λινκ μια που πας για φυτεμενο και πιστευω πως μπορεις να επιλεξεις μερικα ψαρακια απο τα λινκ που σου προτεινα. :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγω εχω μια ομαδα απο Οτο στο ενυδρειο μου των 180 λιτρων και ειναι μια τετραδα. Σιγουρα και τα διπλασια να ειχα δεν θα υπηρχε πιστευω προβλημα μια που ειναι πολυ φιλησυχα πλασματακια. Οσο για τα ΣΑΕ εχω και απο αυτα μια τετραδα και η αληθεια ειναι πως την μοςς μου την ειχαν τσακιση μεχρι που αναπτυχθηκε απο πανω κλαδοφορα και απο τοτε δεν την πλησιαζουν και εχω γεμισει απο μοςς. :bowdown:

Οπως και να εχει σου εστειλα αυτα τα λινκ μια που πας για φυτεμενο και πιστευω πως μπορεις να επιλεξεις μερικα ψαρακια απο τα λινκ που σου προτεινα. :thumbup:

Για τους οτο ξερω γιατι ειχα και εγω μια τετραδα.για τα αλλα που μου εδωσες μπορεις να μου πεις μια συνθεση με αριθμους?εκτως απο sae που αντι γι αυτα θα βαλω μια ομαδουλα απο 4-5 οτο

Link to comment
Share on other sites

Ως οπαδος της Ασιας γενικοτερα, θα σου υποδειξω μερικα ειδη καταλληλα για τα λιτρα σου και αρκετα "ψαγμενα" σαν εικονα...

-Pseudomugil gertrudae

-Pseudomugil furcatus

-cherry barbs

-Iriatherina werneri

-Hara jerdoni

-Akysis vespa

-Stiphodfon atropurpureus

Link to comment
Share on other sites

Ως οπαδος της Ασιας γενικοτερα, θα σου υποδειξω μερικα ειδη καταλληλα για τα λιτρα σου και αρκετα "ψαγμενα" σαν εικονα...

-Pseudomugil gertrudae

-Pseudomugil furcatus

-cherry barbs

-Iriatherina werneri

-Hara jerdoni

-Akysis vespa

-Stiphodfon atropurpureus

-Pseudomugil gertrudae

-Pseudomugil furcatus

Iriatherina werneri

Αυτα τα 3 ειδη μου αρεσαν πολυ μπορω να πω Raven :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Οπως βλεπεις απο επιλογες πολλες και διαφορες οπως και τα celestial pearl danios μου αρεσουν παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Οπως βλεπεις απο επιλογες πολλες και διαφορες οπως και τα celestial pearl danios μου αρεσουν παρα πολυ.

Rik σκεφτικα και για cpd γιατι και εμενα μου αρεσουν πολυ αλλα καπου διαβασα οτι ειναι πολυ ντροπαλα ψαρια και κρυβονται συνεχεια.Δεν θα ηθελα ψαρια που να μη τα βλεπω,θα ηθελα να ειναι και λιγο κινητικα.Μηπως ζηταω πολλα τελικα? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Rik σκεφτικα και για cpd γιατι και εμενα μου αρεσουν πολυ αλλα καπου διαβασα οτι ειναι πολυ ντροπαλα ψαρια και κρυβονται συνεχεια.Δεν θα ηθελα ψαρια που να μη τα βλεπω,θα ηθελα να ειναι και λιγο κινητικα.Μηπως ζηταω πολλα τελικα? :thumbup:

Η αληθεια ειναι πως και εγω δεν ειχα ποτε την εμπειρια απο τα πολλα ψαρακια που ποσταραμε αλλα η αληθεια ειναι πως μου αρεσουν παρα πολλα! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως και εγω δεν ειχα ποτε την εμπειρια απο τα πολλα ψαρακια που ποσταραμε αλλα η αληθεια ειναι πως μου αρεσουν παρα πολλα! :bowdown:

και εμενα μου αρεσαν αρκετα απο αυτα που ποσταραμε και αντε να αποφασισω :hysterical: το καλο ειναι οτι εχω πολυ χρονο μπροστα μου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου αρεσαν αρκετα απο αυτα που ποσταραμε και αντε να αποφασισω :thumbup: το καλο ειναι οτι εχω πολυ χρονο μπροστα μου :bowdown:

Ειμαι σιγουρο πω θα κανεις καλη δουλεια! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σιγουρο πω θα κανεις καλη δουλεια! :thumbup:

Με την βοηθεια σας σιγουρα καλη δουλεια :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...