Jump to content

Γνωμες για ψαροσυνθεση


Recommended Posts

Α ενταξει γιατι ετσι οπως μου το ειπες Σταυρο τρομαξα :thumbup:

Πιστευεις ο συνδιασμος μου λεω να κανω ειναι καλος?Απο φιλτρανση θα βγαλω το εσωτερικο φιλτρο του juwel και θα μπει η ενα fluval 305 η eheim 2217

Αν βάλεις eheim τσέκαρε και τη σειρά eheim ecco pro που είναι πιο φρέσκια σειρά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τα κριμπενσις τα συνιστω ανεπιφυλακτα,δεν εχω εμπειρια οσον αφορα την συνυπαρξη τους με τετρα.

Link to comment
Share on other sites

Τα κριμπς χρειαζονται αμμο η μπορω να βαλω και ψιλοκοκο χαλικακι?Επειδη θα βαλω υποστρωμα για τα φυτα απο κατω θα βαλω ψιλοκοκο χαλικακι 1-2mm,θα εχουν προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Τα kribensis σκάβουν αρκετά, οπότε δε θα τα συνιστούσα για ενυδρείο με υπόστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Τα kribensis σκάβουν αρκετά, οπότε δε θα τα συνιστούσα για ενυδρείο με υπόστρωμα.

Πωπω σοβαρα?καμια αλλη ιδεα ρε παιδια τι να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε θα σου πω και εγω την αποψη μου για τα κριμπενσις γτ τα εχω τωρα μεσα στο ενυδρειο

πριν ζευγαρωσουν ηταν πολυ κοινωνικα με ολα τα ψαρια του ενυδρειου περνουσαν απαρατηρητα , οταν ομως ζευγαρωσανε ...... δεν θελω να σε τρομαξω αλλα εχασα 2 κορυ , και 3 νεον εκ των οποιον του ενος βρηκα το κεφαλι και την ραχοκοκαλια του μονο. :thumbup:

Ολα αυτα σε ενυδρειο 180 λυτρα μονο ο πλεκο την γλυτωσε και αυτο επειδη αντεξε στα χτυπηματα, με τραυματισμενα πτερυγια ομως.

Κατα τα αλλα και μωρακια εχω μεσα στο ενυδρειο τωρα , καμια 50αρια και σαν χρωματα και προσωπικοτητες ειναι πολυ ενδιαφερον ψαρακια

Οτι νομιζεις κανεις εγω σου ειπα απλα τι εχω δει εγω για να ξερεις

καλη επιτυχεια στην επιλογη σου :bye2:

Link to comment
Share on other sites

Πωπω σοβαρα?καμια αλλη ιδεα ρε παιδια τι να βαλω?

΄Εχω κάτι κατα νου αλλα δε θυμάμαι ονομασία ... Αύριο θα το ψάξω με καθαρό μυαλό

Απιστο δεν παίζουν εεε;;; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε θα σου πω και εγω την αποψη μου για τα κριμπενσις γτ τα εχω τωρα μεσα στο ενυδρειο

πριν ζευγαρωσουν ηταν πολυ κοινωνικα με ολα τα ψαρια του ενυδρειου περνουσαν απαρατηρητα , οταν ομως ζευγαρωσανε ...... δεν θελω να σε τρομαξω αλλα εχασα 2 κορυ , και 3 νεον εκ των οποιον του ενος βρηκα το κεφαλι και την ραχοκοκαλια του μονο. :thumbup:

Ολα αυτα σε ενυδρειο 180 λυτρα μονο ο πλεκο την γλυτωσε και αυτο επειδη αντεξε στα χτυπηματα, με τραυματισμενα πτερυγια ομως.

Κατα τα αλλα και μωρακια εχω μεσα στο ενυδρειο τωρα , καμια 50αρια και σαν χρωματα και προσωπικοτητες ειναι πολυ ενδιαφερον ψαρακια

Οτι νομιζεις κανεις εγω σου ειπα απλα τι εχω δει εγω για να ξερεις

καλη επιτυχεια στην επιλογη σου :bye2:

Καλα κανεις και μου τα λες για να ξερω τι γινεται..μαλλον θα τα ξεχασω τα κριμπς..

Τωρα εχουν μεινει 2 επιλογες νανοκιχλιδας απιστο η ραμιρεζι...

Link to comment
Share on other sites

΄Εχω κάτι κατα νου αλλα δε θυμάμαι ονομασία ... Αύριο θα το ψάξω με καθαρό μυαλό

Απιστο δεν παίζουν εεε;;; :thumbup:

Ολα παιζουν...Νομιζω οτι τα apistogramma borellii ειναι πιο ησυχα απο τα cacatuoides οπωτε σκαφτομαι και αυτα αλλα και τα ραμιρεζι..

Link to comment
Share on other sites

΄Εχω κάτι κατα νου αλλα δε θυμάμαι ονομασία ... Αύριο θα το ψάξω με καθαρό μυαλό

Απιστο δεν παίζουν εεε;;; :thumbup:

Το θημηθηκα!!!!!! laetacara curviceps!!!

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Το θημηθηκα!!!!!! laetacara curviceps!!!

Οοοοο ρε man τι ειναι τουτα???Με αρεσαν φιλε,δεν τα ειχα ξαναδει!Το θεμα ειναι αν θα τα βρω να τα παρω!

Link to comment
Share on other sites

Ramirezi θα στα συνιστουσα ανεπιφυλακτα παντος γτ τα ειχα και αυτα χωρις κανενα προβλημα και με αυγουλακια , δεν ειχα δει ομως ποτε μωρα .

Και το προβλημα το δικο μου ηταν οτι χανοντουσαν στα 180 λυτρα , κριμα γτ μου αρεσανε πολυ εχουν τρελα χρωματα

Link to comment
Share on other sites

Τα ρεμιρεζι εχω ακουσει οτι ειναι ευαισθητα με τις παραμετρους ειναι αληθεια?Αυτα εχουν προβλημα αν κατω εχω ψιλοκοκο χαλικακι 1-2cm και απο κατω υποστρωμα η σκαβουν και αυτα πολυ και θα εχουμε θεμα?

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα εσκαβαν εχω και εγω υποστρωμα αλλα με αμμο απο πανω, δεν ειχα προβλημα να μου το ξεθαψουν δηλαδη

Τωρα σε θεμα ευαισθησιας εγω δεν ειχα κανενα προβλημα αλλα ετσι λενε

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα βαλω ψιλοκοκο χαλικακι 1-2mm απο πανω λες να εχουν προβλημα?φοβαμαι μη μου βγαλουν το υποστρωμα και εχουμε προβληματα μετα..

Link to comment
Share on other sites

πιστευω με 3-5 cm χαλικι να εισαι μια χαρα , δεν σκαβουν και τοσο πολυ μωρε μικρα ψαρακια ειναι

Link to comment
Share on other sites

πιστευω με 3-5 cm χαλικι να εισαι μια χαρα , δεν σκαβουν και τοσο πολυ μωρε μικρα ψαρακια ειναι

Ωραια γιατι ηδη εχω μερικα κιλα απο ψιλοκοκο 1-2 χιλιοστα που ειχε μεινει απο το παλιο στησιμο και θα παρω και αλλο για να το συμπληρωσω

Link to comment
Share on other sites

Οοοοο ρε man τι ειναι τουτα???Με αρεσαν φιλε,δεν τα ειχα ξαναδει!Το θεμα ειναι αν θα τα βρω να τα παρω!

Εγώ ΄Εχω βρει θεσσαλονικη 2-3 φορές .Είναι κάτι όχι πολυ συνηθισμένο στα ενυδρεια μας .

Τα ραμιρεζι είναι πανέμορφα αλλα και πολυ ευαίσθητα για πρώτα ψάρια ....

έχεις πολλές επιλογές και το χρόνο να διαλέξεις :thumbup:

Έχεις δει τη θερμοκρασία χρειάζονται τα borelli ??

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Ωραια γιατι ηδη εχω μερικα κιλα απο ψιλοκοκο 1-2 χιλιοστα που ειχε μεινει απο το παλιο στησιμο και θα παρω και αλλο για να το συμπληρωσω

Το παλιο χαλικακι να το βαλεις σαν τελικη στρωση πανω πανω, θα στρωσουν ποιο γρηγορα οι τιμες σου στο ενυδρειο μια που υπαρχουν ενθυλακωμενα βακτηρια σε αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Το παλιο χαλικακι να το βαλεις σαν τελικη στρωση πανω πανω, θα στρωσουν ποιο γρηγορα οι τιμες σου στο ενυδρειο μια που υπαρχουν ενθυλακωμενα βακτηρια σε αυτο!

Rik το χαλικακι το παλιο ,οσο μπορεσω να σωσω,δεν πρεπει να το βρασω πρωτα?Επεισης μετα απο 4-5 μηνες που δεν δουλευει το ενυδρειο δεν νομιζω οτι εχει μεινει τιποτα μεσα του..

bbetta τα borellii θελουν 23-26 βαθμους θερμοκρασια.Για τα ραμιρεζι το ξερω οτι ειναι ευαισθητα αλλα δεν ειναι τα πρωτα μου ψαρια και νομιζω οτι θα τα καταφερω

Link to comment
Share on other sites

Rik το χαλικακι το παλιο ,οσο μπορεσω να σωσω,δεν πρεπει να το βρασω πρωτα?Επεισης μετα απο 4-5 μηνες που δεν δουλευει το ενυδρειο δεν νομιζω οτι εχει μεινει τιποτα μεσα του..

bbetta τα borellii θελουν 23-26 βαθμους θερμοκρασια.Για τα ραμιρεζι το ξερω οτι ειναι ευαισθητα αλλα δεν ειναι τα πρωτα μου ψαρια και νομιζω οτι θα τα καταφερω

Αν το βράσεις τελείωσε οι βιολογία που υπάρχει ακόμα. Ακόμα και στεγνό να το είχες υπάρχουν ακόμα βακτήρια σε λήθαργο!

Link to comment
Share on other sites

Αν το βράσεις τελείωσε οι βιολογία που υπάρχει ακόμα. Ακόμα και στεγνό να το είχες υπάρχουν ακόμα βακτήρια σε λήθαργο!

Δεν ξερω τι εχει πανω ομως απο πλευρας βρωμιας γιατι ειναι χρησιμοπιοιμενο και ειναι ακομα μεσα στο ενυδρειο χωρις νερο..

Link to comment
Share on other sites

Μην βρασεις το παλιο χαλικι,πολυ σωστα ειναι αυτα που σου γραφει ο Rik.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι εχει πανω ομως απο πλευρας βρωμιας γιατι ειναι χρησιμοπιοιμενο και ειναι ακομα μεσα στο ενυδρειο χωρις νερο..

Ξεπλυνετω με νερο ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Ξεπλυνετω με νερο ενυδρειου.

Δεν εχω στημενο ενυδρειο,τωρα θα το ξαναστησω,οπωτε δεν εχω και νερο ενυδρειου για να το ξεπληνω..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...