Jump to content

ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ...ΑΡΧΑΡΙΟΣ


P_a_v_l_o_s

Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους...

Πιστευω πως μολις τελειωσα με το στρωσημο του ενυδρειου μου...

Μια φωτο ....

Πως σας φαινεται? (ξερω υπαρχουν και πολυ καλυτερα αλλα για αρχαριο ειναι μια καλη αρχη..)

Πιστευετε πως πρεπει να βαλω καποιο φυτο μεσα? και αν πιο? (καλυτερα να βαλω πλαστικα ισως?)

15.jpg

Οι μετρησεις που εκανα σημερα εδειξαν...

ΝΟ 3 : 10

ΝΟ 2 : 0

PH : 7.2

Ξερω πως για να βαλω αφρικανες , πρεπει το ph να ειναι πιο αυξημενο... τι μπορω να κανω για αυτο?

Τι ψαρια μου πρωτεινετε να βαλω? Σκεφτομουν για το ειδος Cinotilapia...ειναι σχετικα ηρεμα ψαρια σε σχεση πχ με pseudotropeus... Εσεις τι λετε?

ΥΓ : αυτη την στιγμη υπαρχουν 2 χρυσοψαρα μεσα, μονο και μονο για να στρωθει το ενυδρειο.. Θα πανε σε ενα μικρο ενυδρειακι 20λιτρων μολις μπουνε οι κιχλιδες...

Link to comment
Share on other sites

Για σου φίλε

Στο πίσω τζάμι δεν θα βάλεις κάτι ώστε να μην φαίνεται ο τείχος?

Επίσης τα χρυσοψαρά σου στα 20 λίτρα θα ψοφήσουν.Δεν είναι κρίμα.Ήδη έχουν τυραννηθεί κατά το στρώσιμο που έκανες.Αν έχεις κάποιον με μεγάλο ενυδρείο δώστα καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Για σου φίλε

Στο πίσω τζάμι δεν θα βάλεις κάτι ώστε να μην φαίνεται ο τείχος?

Επίσης τα χρυσοψαρά σου στα 20 λίτρα θα ψοφήσουν.Δεν είναι κρίμα.Ήδη έχουν τυραννηθεί κατά το στρώσιμο που έκανες.Αν έχεις κάποιον με μεγάλο ενυδρείο δώστα καλύτερα

Συμφωνώ απόλυτα!

Δες εδώ για το στρώσιμο:

Το «στρώσιμο» του νέου ενυδρείου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

Link to comment
Share on other sites

20 λιτρα για 2 μικρα χρυσοψαρα δεν φτανουν?....

Εχω δει τα βαζουν σε γιαλες και αντεχουν , και δεν θα τους φτασει 20 λιτρα ενυδρειο?...

Στο κυριο θεμα.. : Πισω απο το τζαμι τι προτεινετε να βαλω? Καποια απο τις γνωστες ζωγραφιες που πουλανε η κατι αλλο?(πχ ενα μπλε,πρασινο φοντο με χαρτι κολαζ..)

Τι ψαρια μου πρωτεινετε να βαλω? (απο αφρινακες..)

Εχω αρκετες πετρες η να βαλω και αλλες?

Θα ηταν ωραιο να εβαζα ενα λευκο στρωμα αμμου πανω απο τα χαλικια?

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΦΤΑΝΟΥΝ..!

Ξέρω ότι είμαι εκτός θέματος και μπορεί να τα ακούσω, αλλά για μένα το "κύριο θέμα" δεν είναι αν θα βάλεις "ενα μπλε,πρασινο φοντο με χαρτι κολαζ..", αλλά το ότι επιμένεις - παρ' ότι αρχάριος - στο να πιστεύεις ότι 2 χρυσόψαρα μπορούν να περάσουν καλά σε 20άλιτρο ενυδρείο και ότι τους φτάνει, επειδή άλλοι τα βάζουν σε γυάλες... ;)

Εδώ είμαστε φόρουμ χομπιστών... φίλων του ενυδρείου και των ψαριών και όχι κάτι άλλο.

Το ξέρεις ότι κάθε χρυσόψαρο χρειάζεται μίνιμουμ 40 λίτρα νερό και καλή φίλτρανση για να ζήσει "καλά" υπό περιορισμό? Προφανώς δεν το ξέρεις, γιατί δεν έχεις διαβάσει...

Προτείνω να διαβάσεις πρώτα καλά αρκετά άρθρα και ποστ εδώ μέσα, ώστε να μάθεις κάποια βασικά πράγματα και μετά συζητάμε και για παραπέρα.

Link to comment
Share on other sites

Για φόντο μπορείς να πάρεις ένα απο τα έτοιμα που πουλάνε και να καλύψεις την πίσω πλεύρα!

Είναι καθαρά θέμα γούστου!

Το ξέρεις ότι κάθε χρυσόψαρο χρειάζεται μίνιμουμ 40 λίτρα νερό και καλή φίλτρανση για να ζήσει "καλά" υπό περιορισμό?

Έγινε επεξεργασία - kouzman
Link to comment
Share on other sites

20 λιτρα για 2 μικρα χρυσοψαρα δεν φτανουν?....

Εχω δει τα βαζουν σε γιαλες και αντεχουν , και δεν θα τους φτασει 20 λιτρα ενυδρειο?...

Στο κυριο θεμα.. : Πισω απο το τζαμι τι προτεινετε να βαλω? Καποια απο τις γνωστες ζωγραφιες που πουλανε η κατι αλλο?(πχ ενα μπλε,πρασινο φοντο με χαρτι κολαζ..)

Τι ψαρια μου πρωτεινετε να βαλω? (απο αφρινακες..)

Εχω αρκετες πετρες η να βαλω και αλλες?

Θα ηταν ωραιο να εβαζα ενα λευκο στρωμα αμμου πανω απο τα χαλικια?

Φίλε μη κοιτάς τι πουλάν τα μαγαζιά. Έμποροι είναι και θέλουν να κερδίσουν. Τα χρυσόψαρα θέλουν και καλό φίλτρο, γιατί είναι "βρόμικα" ψάρια και χώρο για να κολυμπήσουν. Άκου και έναν που την πάτησε ήδη. Η γυάλα είναι ότι χειρότερο υπάρχει. Φαντάσου ένα σκύλο να ζει συνεχώς κλεισμένος σε ένα σπιτάκι. Το ότι δεν ψοφάνε σε μερικές μέρες δεν σημάνει ότι το ψάρι είναι καλά. Τα χρυσόψαρα είναι από τα πιο ανθεκτικά ψάρια για αυτό και οι μαγαζάτορες τα δίνουν για το στρώσιμο του ενυδρείου, κάτι το οποίο είναι εντελώς λάθος.

Δές και αυτό το link http://www.goldfish.gr/

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΦΤΑΝΟΥΝ..!

Ξέρω ότι είμαι εκτός θέματος και μπορεί να τα ακούσω, αλλά για μένα το "κύριο θέμα" δεν είναι αν θα βάλεις "ενα μπλε,πρασινο φοντο με χαρτι κολαζ..", αλλά το ότι επιμένεις - παρ' ότι αρχάριος - στο να πιστεύεις ότι 2 χρυσόψαρα μπορούν να περάσουν καλά σε 20άλιτρο ενυδρείο και ότι τους φτάνει, επειδή άλλοι τα βάζουν σε γυάλες... :blush:

Εδώ είμαστε φόρουμ χομπιστών... φίλων του ενυδρείου και των ψαριών και όχι κάτι άλλο.

Το ξέρεις ότι κάθε χρυσόψαρο χρειάζεται μίνιμουμ 40 λίτρα νερό και καλή φίλτρανση για να ζήσει "καλά" υπό περιορισμό? Προφανώς δεν το ξέρεις, γιατί δεν έχεις διαβάσει...

Προτείνω να διαβάσεις πρώτα καλά αρκετά άρθρα και ποστ εδώ μέσα, ώστε να μάθεις κάποια βασικά πράγματα και μετά συζητάμε και για παραπέρα.

Δεν μπορω να καταλαβω ως προς τι αυτη η επιθετικοτητα απεναντι μου...

Εκανα καποιες ερωτησεις και αυτο που εισεπραξα ειναι ειρωνια και επιθετηκοτητα.......

Και εγω χομπιστας ειμαι ενυδρειων.. ΟΧΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ... απλα οπως και εσυ αρχισες απο το μηδεν και δεν ηξερες που πανε τα 4 , ετσι και εγω...

Θα σε παρακαλεσω λοιπον να αφησεις την ειρωνια και τις εξυπναδες στην ακρη και ασχολησου με καποιον αλλον εδω μεσα που να αξιζει για σενα , αφου εγω πρεπει να διαβασω ολο το φορουμ και ολα τα περιοδικα-βιβλια που υπαρχουν για να ασχοληθεις μαζι μου..... :)

ΥΓ:ΒΓΑΛΤΕ ΤΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΥΑΛΕΣ!! ΟΕΟ! ;)

Link to comment
Share on other sites

..θα συμφωνησω με τα παιδια..γιατι καπως ετσι την πατησα κι εγω! πηρα ενα χρυσοψαρακι για να στρωσω το ενυδρειο και στη συνεχεια το μετεφερα σε ενα ενυδρειακι 20-25 lt..με φιλτρο βεβαια και ολα τα απαραιτητα αλλα το νοιωθω πως το μικρουλι καταπιεζεται! και ειναι μονο του να φανταστεις!

..απο την αλλη μερια, δε θελω να το αποχωριστω..

..τι θα γινει ομως οταν μεγαλωσει λιγο?..και αν μεγαλωσει κατω απο αυτες τις συνθηκες, με την εμφανεστατη ελλειψη χωρου..problem! ;)

..αχ τα καυμενα τα goldfish..αυτα τα "τραβανε" ολα!

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ:ΒΓΑΛΤΕ ΤΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΥΑΛΕΣ!! ΟΕΟ! ;)

Σωστο ΟΕΟ!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε PAVLOS

Έχεις δίκιο να την λές στον φίλο filoxenos. Απλώς προσπαθεί να σε βοηθήσει και να σου εξηγήσει ότι πριν ξεκινήσεις ένα ενυδρείο πρέπει να διαβάσεις πολύ. Όλοι μας όμως έτσι ξεκινήσαμε και στην διαδρομή για …. την Ιθάκη μάθαμε – πάθαμε και μαθαίνουμε ακόμα. Για να μην πέσεις και εσύ στο ίδιο σφάλμα έγινε αυτή η πρόταση.

Ίσως ήταν λίγο άκομψος ο τρόπος όμως δεν πειράζει, ο σκοπός μετράει .

Και εγώ σου προτείνω να μην βάλεις μέσα στο ενυδρείο σου χρυσόψαρο. Πού σωστά τα παιδιά σου είπαν ότι το χρυσόψαρο χρειάζεται αρκετά λίτρα (εγώ θα έλεγα από την βιβλιογραφία τουλάχιστον 30 λίτρα) και πολύ καλή φίλτρανση, όπως και συχνές (ανάλογα) αλλαγές νερού. Ναι μεν είναι ανθεκτικό ψαράκι αλλά δεν πρέπει να το έχουμε και δυστυχισμένο μέσα στο ενυδρείο του. Επίσης καλό είναι ένα χρυσόψαρο να έχει παρέα και δεν εννοώ την δική σου παρέα αλλά ένα άλλο χρυσόψαρο.

Έχεις δίκιο να θέλεις να τοποθετήσεις χρυσόψαρο σε αυτό το ενυδρείο είτε γιατί σου το συνέστησε κάποιος μαγαζάτορας (δεν θα χάσει τίποτα ίσα ίσα θα κερδίσει αν σου αρρωστήσει λόγω κακής ποιότητας νερού, πουλώντας φάρμακα ή αγοράζοντας νέο) ή επειδή όλοι από μικρά παιδιά έχουμε συνδέσει τα χρυσόψαρα με μια γυάλα των 5 λίτρων.

Σκέψου αν θέλεις να τοποθετήσεις ψαράκια ανθεκτικά όπως τα guppy που είναι κατάλληλα για αρχάριους. Είναι πανέμορφα και θα μπορούσαν με την κατάλληλη φροντίδα να ζήσουν στο ενυδρείο σου. 3 guppy θα ήταν ιδανικός συνδυασμός (όχι περισσότερα ούτε λιγότερα λόγω του ότι είναι κοινωνικά ψαράκια). Αν το αποφασίσεις θα πρέπει να τοποθετήσεις και κάποιο μικρό θερμοστάτη.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως ήταν λίγο άκομψος ο τρόπος όμως δεν πειράζει, ο σκοπός μετράει .

Συγνώμη αλλά "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα" κλπ δεν νομίζω ότι έχουν καμία θέση εδώ μέσα!

Μπορούμε να εκφραζόμαστε μέσα στα πλαίσια του σοβαρού και της ευγένειας!

Ο κάθε χρήστης δεν είναι ο μαθητής που ο δάσκαλος τον μαλώνει και τον εμπαίζει!

Συγνώμη αλλά νομίζω πως ο σεβασμός στην αξιοπρέπεια του καθενός είναι απαραβίαστο δικαίωμα και δεν θα πρέπει να καταπατείτε με κανέναν τρόπο και για κανέναν λόγο!

Αυτά είχα να πω και συγνώμη για την παρέμβαση!

Link to comment
Share on other sites

;)

Συγνώμη αλλά "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα" κλπ δεν νομίζω ότι έχουν καμία θέση εδώ μέσα!

Μπορούμε να εκφραζόμαστε μέσα στα πλαίσια του σοβαρού και της ευγένειας!

Ο κάθε χρήστης δεν είναι ο μαθητής που ο δάσκαλος τον μαλώνει και τον εμπαίζει!

Συγνώμη αλλά νομίζω πως ο σεβασμός στην αξιοπρέπεια του καθενός είναι απαραβίαστο δικαίωμα και δεν θα πρέπει να καταπατείτε με κανέναν τρόπο και για κανέναν λόγο!

Αυτά είχα να πω και συγνώμη για την παρέμβαση!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω ως προς τι αυτη η επιθετικοτητα απεναντι μου...

Εκανα καποιες ερωτησεις και αυτο που εισεπραξα ειναι ειρωνια και επιθετηκοτητα.......

Λοιπόν, επειδή δεν μου αρέσουν καθόλου μα καθόλου οι παρεξηγήσεις, διευκρινίζω:

Φίλε P_a_v_l_o_s,

ξεκίνησες αυτό το θέμα και έκανες κάποιες ερωτήσεις. Πήρες 2 απαντήσεις από τους nkary και kouzman που αναφερόντουσαν και στο γεγονός ότι τα χρυσόψαρα δεν κάνει να μπουν σε 20 λίτρα.

Και αμέσως μετά απαντάς:

"...20 λιτρα για 2 μικρα χρυσοψαρα δεν φτανουν?....

Εχω δει τα βαζουν σε γιαλες και αντεχουν , και δεν θα τους φτασει 20 λιτρα ενυδρειο?..."

Ξέρεις ότι ο γραπτός λόγος στα διάφορα φόρα, μπορεί εύκολα να παρεξηγηθεί, γιατί κυρίως δεν συνοδεύεται από το ανάλογο ύφος που λέμε το κάθε τι, με αποτέλεσμα κάποιες φράσεις μας, να εκλαμβάνονται με τελείως διαφορετικό τρόπο/ύφος, από αυτόν που πραγματικά χρησιμοποιήσαμε...

Αποτέλεσμα: να γίνονται παρεξηγήσεις.

Την δική σου παραπάνω απάντηση, σου λέω ότι εγώ εκείνη τη στιγμή που τη διάβασα, την εξέλαβα σαν αντίρρηση σε αυτό που σου έγραψαν τα παιδιά, με το επιχείρημα το ότι και άλλοι τα βάζουν σε γυάλες. Αυτό - ενδεχομένως κακώς - το θεώρησα "επιθετικό ξερολισμό" με δόση "αυθάδειας", ενός νέου και άπειρου αρχάριου στο χόμπι, απέναντι κυρίως σε κάποιον που είναι μοντερέιτορ - kouzman - και άρα ξέρει πολύ καλά τι σου λέει (προέκτασή του & παρερμηνεία: "Μα καλά, τι μου λέτε τώρα...! Αφού και άλλοι τα βάζουν σε γυάλες.... "). Ετσι, σου απάντησα - ομολογώ - ψιλοαρπαγμένος...

Θέλω να σου δηλώσω κατηγορηματικά, αν δεν είναι έτσι και εσύ απλά ρώτησες (με απορία και διπλή επανάληψη, που ήταν και η κυριότερη αιτία να το εκλάβω "στραβά") ότι: ήταν λάθος μου. Εσφαλα. Σε παρεξήγησα και σου ζητώ ένα μεγάλο ΣΥΓΝΩΜΗ για το ύφος της απάντησής μου.

Εάν όμως είναι έτσι όπως νόμιζα, ισχύουν όσα έγραψα...

Ελπίζω να σας καλύπτω όλους με τα παραπάνω, ώστε να μην χρειαστεί να επανέλθουμε σε αυτό το άχαρο θέμα, αλλά να ασχοληθούμε περισσότερο με τα ψαράκια μας.

Και ελπίζω αυτό το θέμα, να μας κάνει όλους να καταλάβουμε ότι είναι σημαντικό όταν γράφουμε σε φόρα, να χρησιμοποιούμε όσο μπορούμε πιο σωστά τη γλώσσα, να βάζουμε σημεία στίξης, να προσέχουμε την ορθογραφία κλπ, ώστε να αποτυπώνεται σωστότερα το ύφος μας και να αποφεύγονται οι παρερμηνεύσεις των λόγων του καθ' ενός...

Υ.Σ.: Και το σημαντικότερο όλων...: ΜΗΝ βάλεις τα χρυσόψαρα στο 20λιτρο... ;)

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή δεν μου αρέσουν καθόλου μα καθόλου οι παρεξηγήσεις, διευκρινίζω:

Φίλε P_a_v_l_o_s,

ξεκίνησες αυτό το θέμα και έκανες κάποιες ερωτήσεις. Πήρες 2 απαντήσεις από τους nkary και kouzman που αναφερόντουσαν και στο γεγονός ότι τα χρυσόψαρα δεν κάνει να μπουν σε 20 λίτρα.

Και αμέσως μετά απαντάς:

"...20 λιτρα για 2 μικρα χρυσοψαρα δεν φτανουν?....

Εχω δει τα βαζουν σε γιαλες και αντεχουν , και δεν θα τους φτασει 20 λιτρα ενυδρειο?..."

Ξέρεις ότι ο γραπτός λόγος στα διάφορα φόρα, μπορεί εύκολα να παρεξηγηθεί, γιατί κυρίως δεν συνοδεύεται από το ανάλογο ύφος που λέμε το κάθε τι, με αποτέλεσμα κάποιες φράσεις μας, να εκλαμβάνονται με τελείως διαφορετικό τρόπο/ύφος, από αυτόν που πραγματικά χρησιμοποιήσαμε...

Αποτέλεσμα: να γίνονται παρεξηγήσεις.

Την δική σου παραπάνω απάντηση, σου λέω ότι εγώ εκείνη τη στιγμή που τη διάβασα, την εξέλαβα σαν αντίρρηση σε αυτό που σου έγραψαν τα παιδιά, με το επιχείρημα το ότι και άλλοι τα βάζουν σε γυάλες. Αυτό - ενδεχομένως κακώς - το θεώρησα "επιθετικό ξερολισμό" με δόση "αυθάδειας", ενός νέου και άπειρου αρχάριου στο χόμπι, απέναντι κυρίως σε κάποιον που είναι μοντερέιτορ - kouzman - και άρα ξέρει πολύ καλά τι σου λέει (προέκτασή του & παρερμηνεία: "Μα καλά, τι μου λέτε τώρα...! Αφού και άλλοι τα βάζουν σε γυάλες.... "). Ετσι, σου απάντησα - ομολογώ - ψιλοαρπαγμένος...

Θέλω να σου δηλώσω κατηγορηματικά, αν δεν είναι έτσι και εσύ απλά ρώτησες (με απορία και διπλή επανάληψη, που ήταν και η κυριότερη αιτία να το εκλάβω "στραβά") ότι: ήταν λάθος μου. Εσφαλα. Σε παρεξήγησα και σου ζητώ ένα μεγάλο ΣΥΓΝΩΜΗ για το ύφος της απάντησής μου.

Εάν όμως είναι έτσι όπως νόμιζα, ισχύουν όσα έγραψα...

Ελπίζω να σας καλύπτω όλους με τα παραπάνω, ώστε να μην χρειαστεί να επανέλθουμε σε αυτό το άχαρο θέμα, αλλά να ασχοληθούμε περισσότερο με τα ψαράκια μας.

Και ελπίζω αυτό το θέμα, να μας κάνει όλους να καταλάβουμε ότι είναι σημαντικό όταν γράφουμε σε φόρα, να χρησιμοποιούμε όσο μπορούμε πιο σωστά τη γλώσσα, να βάζουμε σημεία στίξης, να προσέχουμε την ορθογραφία κλπ, ώστε να αποτυπώνεται σωστότερα το ύφος μας και να αποφεύγονται οι παρερμηνεύσεις των λόγων του καθ' ενός...

Υ.Σ.: Και το σημαντικότερο όλων...: ΜΗΝ βάλεις τα χρυσόψαρα στο 20λιτρο... ;)

Οπως ειπες , δεν ειχα σκοπο να επιτεθω στα μελοι που μου απαντησαν , απλα μου εκανε εντυπωση πως 2 χρυσοψαρα δεν αντεχουν ανετα σε 20ιτρα.. και εξεφρασα την εκπληξη μου με ερωτηση! απλα!

Τελος καλα ολα καλα τελικα..

Έγινε επεξεργασία - P_a_v_l_o_s
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...