Jump to content

5 ΤΕΣΤ ΣΕ ΕΝΑ ΠΡΟΙΟΝ


Recommended Posts

ΠΑΙΔΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ;) ΠΗΡΑ ΕΝΑ ΤΕΣΤ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ TROPICAL ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ 5 ΤΕΣΤ (PH,KH,GH,NO2,NO3) ME MIA ΚΙΝΗΣΗ...ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΩΣ ΒΟΛΙΚΟ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΚΡΙΒΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ!!!!!ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΑΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ???!!!! ;):blush::)

Έγινε επεξεργασία - iliascryptic
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι τα γνωστά χαρτάκια με τα 5 τεστ δεν στα προτείνω μια και δεν είναι τόσο ξεκάθαρες και σταθερές οι μετρήσεις που γίνονται!

Αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις όταν θα πάρεις ένα υγρό τεστ και θα συγκρίνεις τα 2 αποτελέσματα!

;)

Link to comment
Share on other sites

Είναι μόνο για χοντρική μέτρηση (στα γρήγορα) και όχι ακριβείας. Αν κάνεις αμέσως μετά συγκριτικό τεστ και με υγρά ακριβείας, θα καταλάβεις τη διαφορά... Καλά είναι για μια "γρήγορη ματιά" αλλά μην στηρίζεσαι στις μετρήσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

eυχαριστω παιδια θα παρω και υγρα τεστ να δω την διαφορα!! ;):blush:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου προτείνω να πάρεις στην αρχή τέστ υγρά για:

ph, kh, και No3 ίσως και αμμωνίας.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΠΗΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΥΓΡΑ ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ,Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΗ!!! ;) ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΤΕΣΤ ΑΜΜΩΝΙΑΣ ΒΓΗΚΕ ΠΟΛΥ ΨΗΛΑ 1,Ο MG/LIT.. :) .ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ 3 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ.....ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ???? ;):blush:

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη αλαγή νερού, ελλάτωση του ταίσματος, καλή οξυγόνωση.

Είναι ακόμα άστρωτο, να το προσέχεις και να το παρακολουθείς.

Μπορείς να ρίξεις και κάποιο δεσμευτικό των ρύπων, αλλά για μένα η καλύτερη λύση είναι να βρεις κάποιον να σου δώσει έτοιμα βακτηρίδια από το δικό του.

Στην Αθήνα είμαστε, εύκολο είναι... ;)

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη αλαγή νερού, ελλάτωση του ταίσματος, καλή οξυγόνωση.

Είναι ακόμα άστρωτο, να το προσέχεις και να το παρακολουθείς.

Μπορείς να ρίξεις και κάποιο δεσμευτικό των ρύπων, αλλά για μένα η καλύτερη λύση είναι να βρεις κάποιον να σου δώσει έτοιμα βακτηρίδια από το δικό του.

Στην Αθήνα είμαστε, εύκολο είναι... :blush:

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΟΥ!!,ΨΑΡΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΡΩΤΟ...ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΣ ΣΩΣΤΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΡΩΣΕΙ!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Και πως το στρώνεις? Με αμμωνία?

Link to comment
Share on other sites

Και πως το στρώνεις? Με αμμωνία?

ME TO ΠΟΥ ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΡΙΞΑ VBS-STRESS PROTECTION WATER CONDITIONER KAI ΒΙOSTARTER NITRIVEC THΣ SERA ,ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΜΕΣΑ ΕΧΕΙ ΒΙΟΜΠΑΛΕΣ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ...ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΤΟ PH ΕΒΑΛΑ ΤΗΣ SERA ΤΟ PH MINUS ΜΕ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ...ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΒΑΛΑ ΒΙΟ CΗΕΜ ΖΟRΒ ΚΑΙ WATER SOFTENER PILLOW(TO OPOIO TOY KANΩ RECHARGE KAΘΕ 4 ΜΕΡΕΣ).ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ PALIO ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΓΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ... :ballistic: ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΕΣΑ ΨΑΡΙΑ ΠΟΥ ΜΕ ΤΑ ΚΟΠΡΑΝΑ ΤΟΥΣ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΠΟΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ,ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΑ ΒΑΖΩ ΣΕ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΡΜΟΖΕΙ.... :blush: ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΛΑ???ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ....??? :blink::) ΤΗANKS :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά (γιατί είναι και νύχτα...), ΔΕΝ το στρώνεις?

Χωρίς αμμωνία - που είναι το πρωταρχικό "υλικό" για να ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου - πως θα στρώσει το ενυδρείο?

Για δες εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

Και νερό να βάλεις από άλλο ενυδρείο, δεν στρώνει. Υλικά φίλτρου θέλει για να πάρει βιολογία (την οποία όμως, μόλις την ρίξεις, πρέπει και να αρχίσεις να την ταΐζεις).

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά (γιατί είναι και νύχτα...), ΔΕΝ το στρώνεις?

Χωρίς αμμωνία - που είναι το πρωταρχικό "υλικό" για να ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου - πως θα στρώσει το ενυδρείο?

Για δες εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

Και νερό να βάλεις από άλλο ενυδρείο, δεν στρώνει. Υλικά φίλτρου θέλει για να πάρει βιολογία (την οποία όμως, μόλις την ρίξεις, πρέπει και να αρχίσεις να την ταΐζεις).

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΛΑ!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...