Jump to content

λαμπα UV


peris30

Recommended Posts

παιδια παρηγγηλα σηστημα UV στο μαγαζη που πηγα μου ειπε για μια 4000lt εγω θελο να την βαλω σε 330lt μου ειπε δεν υπαρχη προβλημα τι λετε μηπωσ κανει κακο αντι για καλο επιδη ειναι μεγαλη?

Link to comment
Share on other sites

Den yparxei kanena problima arkei na min tin anabeis oli mera idika stin arxi giati 8a anebaseis Nitrit, diladi Amonia ostoso den mas eipes posa watt einai (50);

Moderator Note:

Θα παρακαλουσα να μη γραφουμε σε greeklish γιατι ειναι αρκετα κουραστικο για τον αναγνωστη!!!

Έγινε επεξεργασία - nidal
Link to comment
Share on other sites

απο wat δεν ρωτησα αλλα μαλον απο το διαδικτιο που ειδα πρεπει να ειναι 50

Link to comment
Share on other sites

Η ζωή της λάμπας μειώνεται αισθητά ανάλογα με το πόσο συχνά την αναβοσβήνεις. Κατά τη γνώμη μου είναι προτιμότερο να πάρεις μια λάμπα στα μέτρα του ενυδρείου σου και αν θες να παίξεις με τη ροή του νερού που θα περνάει μέσα από τη λάμπα με μια βάνα και να την έχεις αναμένη 24 ώρες το 24ωρο ;)

Στράτο γιατί θα ανέβει η αμμωνία και τα νιτρώδη άμα τη δουλέψεις από την αρχή σε 24ωρη βάση? Εγώ έβαλα μια 25 W σε 500 λτ ενυδρείο με ροή γύρω στα 800 λτ/ω να περνάνε από τη λάμπα σε 24ωρη βάση και δεν παρατήρησα καμία αλλαγή στη βιολογία του φίλτρου μου...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει προβλημα οσον αφορα στη βιολογικη ισορροπια του ενυδρειου!!!

Nitrit, diladi Amonia

Αλλο η αμμωνια και αλλο ο Νιτριτης ο οποιος ειναι πρωτο παραγωγο της βιολογικης διασπασης της αμμωνιας!!!

Και εγω με τη σειρα μου θα σου προτεινα να παρεις μια λαμπα για τα λιτρα σου!!!Υπολογισε απο 8-28W. ;)

Έγινε επεξεργασία - nidal
Link to comment
Share on other sites

ευχαρηστω παιδια

το θεμα τωρα ειναι οτι την παρηγγηλα.αυτη η λαμπα απο οτι ειδα στο ιντερνετ ειναι τεραστια ποιο μεγαλη κ απο το ενυδρειο τι να την κανω αμα δεν ξερειs αυτα παθενηs αλλη φορα οτι θελο να παρω πρωτα θα σαs ρωταω κ οχι το αντιστροφο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...