Jump to content

Diastasis enidriou


no_one

Recommended Posts

re pedia xriazome voithia.thelo na mou pite an 3erete ti paxos prepi na einai enba enidrio me diastasis

2.5 mikos 1m platos kai 70cm ipsos

gia na einai arkta stereo

prepi na exi antoxi kali oxi apla na antexi...

Link to comment
Share on other sites

12άρια πλαϊνά, 20άρι πάτο (19 είναι για την ακρίβεια), με γερές κόντρες πάνω και κάτω και (κατα τη γνώμη μου) σκελετό από σίδερο ή ξύλο, να το δένει και εξωτερικά.

Αν το κάνεις έτσι και το κολλήσεις γερά και σωστά, πιστεύω ότι είναι εντάξει και δεν θα χρειαστεί να πας σε τρίπλεξ τζάμια (= πανάκριβα).

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

3eri kanis na ipologisi poso tha mou kostisun ta tzamia?

pano kato timi?

episis an tha mporusa na kano tripa sto kato meros tou gialiou gia na adiazi to nero...

i einai epikindino na ragisi kai na spasi to giali?

vasika exo kataskevasi terraria gia erpeta ala enidrio den exo 3ana kani..

giafto rotao dioti fantazome i piesi tou nerou einai megali..kai xriazete na einai arketa dinati kataskevi..

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, πρέπει να αποκτήσεις εμπειρία στην κατασκευή ενυδρείων φτιάχνοντας πρώτα μικρότερα και μετά να πας σε κάτι τέτοιο, γιατί είναι μεγάλο το συνολικό κόστος του project αυτού και απαιτεί ΣΩΣΤΟ αποτέλεσμα, χωρίς να "συγχωρούνται" τα λάθη.

Τα λίτρα είναι πολλά, η επικινδυνότητα μεγάλη και μόνο αρκετά έμπειρος μπορεί να τα καταφέρει σωστά, πιστεύω.

Οσο για τον πάτο που λες, εγώ ΔΕΝ θα τον τρυπούσα ποτέ και για κανένα λόγο. Είμαι εναντίον της τρύπας σε πάτο ενυδρείου.

Σκέψου το πολύ καλά πριν προχωρήσεις!

Για τις τιμές, είναι ανώφελο να σου πει κάποιος διάφορα νούμερα από την Αθήνα. Η αγορά της περιοχής σου είναι σίγουρα διαφορετική. Ρώτα καποιον τζαμά ή εργοστάσιο εκεί, αν έχει.

Link to comment
Share on other sites

Για τέτοιες διαστάσεις δε θα πήγαινα με τίποτα σε 12άρια. Μιλάμε για 1750 λίτρα νερό, το 12άρι νομίζω ότι θα σου πέσει πολύ λίγο. Γνώμη μου είναι να βάλεις οπωσδήποτε 15άρια πλαϊνα και 20άρι πάτο και να το δέσεις οπωσδήποτε γερά με κόντρες.

Για να φτιάξεις πάντως κάτι τέτοιο απαιτείται πολύ πείρα καθώς τα λάθη δε συγχωρούνται σε αυτές τις διαστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Και με 15άρια που του λες, ακόμα πιο σίγουρα.

Αλλά ΚΑΙ πλαίσιο!

Link to comment
Share on other sites

Και με 15άρια που του λες, ακόμα πιο σίγουρα.

Αλλά ΚΑΙ πλαίσιο!

Για το πλαίσιο δεν μπορώ να πώ με σιγουριά, καθώς δεν έχω πείρα σε τέτοια κατασκευή.

Πάντως για την τρύπα στον πάτο θα διαφωνίσω κάθετα μαζί σου filoxene. Νομίζω ότι αποτελεί την καλύτερη λύση για υπερχείλιση, η οποία με τη σειρά της αποτελεί (κατά την γνώμη μου) την καλύτερη λύση για φιλτράρισμα, ειδικά σε μεγάλα ενυδρεία.

Ειδικά αν το ενυδρείο προορίζεται για θαλασσινό, νομίζω πως το σύστημα φίλτρανσης με sump είναι μονόδρομος και η υπερχείλιση με τρύπα στον πάτο είναι για εμένα η καλύτερη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά αν το ενυδρείο προορίζεται για θαλασσινό, νομίζω πως το σύστημα φίλτρανσης με sump είναι μονόδρομος και η υπερχείλιση με τρύπα στον πάτο είναι για εμένα η καλύτερη λύση.

Δεν εχω την γνώση για να απαντήσω στο παραπάνω, αλλα οσο σκέφτομαι οτι μια σιλοκόνη, θα κρατάει 1750λίτρα νερό να μην αδειάσουν μέσα στο σαλόνι, με κόβει κρύος ιδρώτας!

Link to comment
Share on other sites

re pedia xriazome voithia.thelo na mou pite an 3erete ti paxos prepi na einai enba enidrio me diastasis

2.5 mikos 1m platos kai 70cm ipsos

gia na einai arkta stereo

prepi na exi antoxi kali oxi apla na antexi...

IMHO αν ήθελα να αντέχει θα το έκανα με 15αρι, αλλά αν μιλούσα γι αντοχή θα το κανα με 20αρι. Εννοείται κόντρες πάνω κάτω (χωρίς πλαίσιο). Το σίγουρο είναι ότι αν το φτιάξεις εσύ πρέπει να προσέξεις πολύ το κόλλημα και εννοείται και την σιλικόνη.

Τα παραπάνω αποτελούν καθαρά προσωπική μου άποψη για τόσα λίτρα, αν θα το είχα στο σαλόνι μου!

Link to comment
Share on other sites

Για το πλαίσιο δεν μπορώ να πώ με σιγουριά, καθώς δεν έχω πείρα σε τέτοια κατασκευή.

Πάντως για την τρύπα στον πάτο θα διαφωνίσω κάθετα μαζί σου filoxene. Νομίζω ότι αποτελεί την καλύτερη λύση για υπερχείλιση, η οποία με τη σειρά της αποτελεί (κατά την γνώμη μου) την καλύτερη λύση για φιλτράρισμα, ειδικά σε μεγάλα ενυδρεία.

Ειδικά αν το ενυδρείο προορίζεται για θαλασσινό, νομίζω πως το σύστημα φίλτρανσης με sump είναι μονόδρομος και η υπερχείλιση με τρύπα στον πάτο είναι για εμένα η καλύτερη λύση.

IMHO αν ήθελα να αντέχει θα το έκανα με 15αρι, αλλά αν μιλούσα γι αντοχή θα το κανα με 20αρι. Εννοείται κόντρες πάνω κάτω (χωρίς πλαίσιο). Το σίγουρο είναι ότι αν το φτιάξεις εσύ πρέπει να προσέξεις πολύ το κόλλημα και εννοείται και την σιλικόνη.

Τα παραπάνω αποτελούν καθαρά προσωπική μου άποψη για τόσα λίτρα, αν θα το είχα στο σαλόνι μου!

Η ύπαρξη/κατασκευή εφαρμοστού πλαισίου σε ένα μεγάλο ενυδρείο (σε συνδιασμό με τα ανάλογα πάχη τζαμιών και τη σωστή κόλλησή τους) εξασφαλίζει την ασφάλεια της κατασκευής σε επίπεδο αντοχής. Βέβαια, μπορεί και να αποφευχθεί, χρησιμοποιώντας πιο χοντρά τζάμια, αλλά ανεβάζοντας ελαφρά την πιθανότητα "να γίνει κάτι" - κατά τη γνώμη μου πάντα - γιατί μην ξεχνάτε ότι είμαστε και σεισμογενής χώρα, αλλά και τα λίτρα είναι πολλά => και οι δυνάμεις που ασκούνται.

Προσωπικά, σε ενυδρείο πάνω από 1000 λίτρα, θα έβαζα μεταλικό ή ξύλινο πλαίσιο, για να νοιώθω 100% σίγουρος.

Τώρα, στο θέμα της υπερχείλισης... Η δική μου λογική - "κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε" και ειδικά όταν έχεις να κάνεις με τόσα λίτρα - με οδηγεί και θα με οδηγεί πάντα - σε άλλες λύσεις και όχι στη λύση του να τρυπήσω τζάμι... και ειδικά τον πάτο!

Ξέρω τα πλεονεκτήματα και την ευκολία που παρέχει η συγκεκριμένη λύση, αλλά δεν θα ρισκάριζα θέματα αντοχής και ασφάλειας, για χάριν αυτής της ευκολίας. Θα επέλεγα άλλους τρόπους - ευτυχώς υπάρχουν πολλοί. Οπωσδήποτε όμως θα απέφευγα το τρύπημα. Οπως θα απέφευγα να φτιάξω ενυδρείο από μπετοφόρμ. Ποτέ δεν θα χρησιμοποιούσα τεχνητά αδιαβροχοποιημένο υλικό σε ενυδρείο, γιατί θα έχετε ακούσει τον όρο "αστοχία υλικού"... Δεν αξίζει πιστεύω, να ανεβάζεις τις πιθανότητες καταστροφής...

Το 12άρι πλαϊνό τζάμι με 20άρι πάτο, σαν προδιαγραφές, αντέχει τις πιέσεις τέτοιου όγκου. Το 15άρι δε, ακόμα περισσότερο. Μπαίνει και το πλαίσιο όπου δένει τα πάντα γερά και... τέλος. Κολλάς καλά και σωστά, βάζεις και τις ανάλογες κόντρες (επίσης γερά και σωστά), δεν κάνεις τρύπα πουθενά και είσαι σίγουρος ότι δεν θα χρειαστείς την Πυροσβεστική να σου αντλήσει τα νερά... Μετά δίνεις λύσεις και στα υπόλοιπα.

Αυτό θα έκανα εγώ. Που είμαι και της λογικής: "όλα μέσα" στο ενυδρείο...

Τώρα ο φίλος μας, ας ακούσει όλες τις απόψεις, ας ζυγίσει καλά τα δεδομένα και ας αποφασίσει μόνος του που θα "παίξει", αναλαμβάνοντας και τα ανάλογα ρίσκα ή συνέπειες (όλες οι λύσεις έχουν συνέπειες, είτε ευκολίας, είτε οικονομικές, είτε επικινδυνότητας κλπ).

Υ.Σ.: Το sump και η υπερχείληση, μπορούν να δουλέψουν και αλλοιώς, χωρίς τρύπα...

Link to comment
Share on other sites

Υ.Σ.: Το sump και η υπερχείληση, μπορούν να δουλέψουν και αλλοιώς, χωρίς τρύπα...

Είπα πιο πάνω ότι η τρύπα στον πάτο είναι κατά τη γνώμη μου ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ τρόπος για τη λειτουργία της υπερχείλησης και του sump, ΟΧΙ ο μόνος.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι για την υλοποίηση του σχεδίου του φίλου, εγώ πρότεινα αυτό που θεωρώ καλύτερο από άποψη λειτουργικότητας και ασφάλειας βάσει των εμπειριών μου, αλλά και τη λειτουργία ενυδρείων φίλων που έχω παρατηρήσει από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, πρέπει να αποκτήσεις εμπειρία στην κατασκευή ενυδρείων φτιάχνοντας πρώτα μικρότερα και μετά να πας σε κάτι τέτοιο, γιατί είναι μεγάλο το συνολικό κόστος του project αυτού και απαιτεί ΣΩΣΤΟ αποτέλεσμα, χωρίς να "συγχωρούνται" τα λάθη.

Τα λίτρα είναι πολλά, η επικινδυνότητα μεγάλη και μόνο αρκετά έμπειρος μπορεί να τα καταφέρει σωστά, πιστεύω.

Οσο για τον πάτο που λες, εγώ ΔΕΝ θα τον τρυπούσα ποτέ και για κανένα λόγο. Είμαι εναντίον της τρύπας σε πάτο ενυδρείου.

Σκέψου το πολύ καλά πριν προχωρήσεις!

Για τις τιμές, είναι ανώφελο να σου πει κάποιος διάφορα νούμερα από την Αθήνα. Η αγορά της περιοχής σου είναι σίγουρα διαφορετική. Ρώτα καποιον τζαμά ή εργοστάσιο εκεί, αν έχει.

e ma to thema einai vre paidia oti den xriazome pio mikro...

aftes tis diastasis xriazome

kai vasika den prowrizete gia psaria ala tha exi nero mesa...

den tha einai gemato mexri tin korifi nero ala mexri ta dio trita

dialdi pezi rolo na valo pio xontro gia pato

ligo pio lepro gia prosopsi kai pio lepto gia plai?

Link to comment
Share on other sites

για ποια χρηση το θες αν επιτρεπεται??

Link to comment
Share on other sites

Για ότι χρήση και να το θέλεις, η κατασκευή του έχει μεγάλο βαθμό δυσκολίας και θα πρέπει να είναι γερό, για να μην χρειαστεί να μαζέψεις 1 - 1,5 τόνο νερό από το πάτωμα, αλλά και για να μην πετάξεις τα αρκετά λεφτά και τον χρόνο που θα σου κοστίσει.

Τα κάθετα τζάμια θα πρέπει να είναι ΟΛΑ ΙΔΙΑ και ο πάτος πιο χοντρός, γιατί έχει να "παλέψει" με μεγαλύτερες δυνάμεις.

Για πες μας και για τι χρήση το θέλεις, αφού δεν θα είναι ενυδρείο για ψάρια ;) (?)

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ANACONDA???

Link to comment
Share on other sites

einai gia idrovia erpeta..

to 3ero pos einai diskolo ala den a3izi na kano pio mikro.

fisika den tha to kataskevaso sintoma

mazevo plirofories

tha kano kai mia erevna agoras se ylika silikones gialia kai tetia

efxaristo pantos gia tin antapokrisi

an diladi to kano 15aria ta plaina kai 20ari pato tha eimai ok?

episis epidi einai kapos para3eno to thema.. thelo kai orismenes simvoules gia to ti filtro na xrisimopioiso gia na katharizete to nero apo peritomata kai akatharsies..

an exi kanis kamia idea na to sizitisoume....

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα τι ερπετα θα βαλεις και ποσο καθαρο θα το ηθελες το νερο.Εγω στην θεση σου θα τοποθετουσα ενα εξωτερικο φιλτρο σαν αυτο που βαζουν σε μικρες λιμνες χωρις να ξερω τι ερπετα θα βαλεις.Το τι θα βαλεις μεσα θα σου δειξει σε τι φιλτρανση θα καταφυγεις

Link to comment
Share on other sites

Μήπως όμως αυτό είναι αντιδεοντολογικό φίλε KOKORAS?

Λέω... μήπως... ?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως όμως αυτό είναι αντιδεοντολογικό φίλε KOKORAS?

Λέω... μήπως... ?

Nτινο τι θες να πεις γιατι δεν μπορω να το καταλαβω....

Link to comment
Share on other sites

Μήπως όμως αυτό είναι αντιδεοντολογικό φίλε KOKORAS?

Λέω... μήπως... ?

Filoxene να σου θυμίσω πως ο καθένας μπορεί να βάζει λινκ όπου θέλει, αρκεί το λινκ να μην προσβάλει και να μην θίγει κανένα. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι αντιδεολογικό στο παραπάνω ποστ. :)

Link to comment
Share on other sites

Αποδεκτόν.

Link to comment
Share on other sites

vasika tha prepi na einai e3oteriko gia efkolotero katharismo kai gia na min piani poli xoro mesa sto enidrio..

oso gia ton kathrismo..

vasika na min prasinizi to nero na katharizonte ta peritomata ton erpeton..

ena aplo e3oteriko filtro me to sfouggaraki tha einai ok?

i na psa3o kai ales enalaktikes

epidi den tha prepi na exo toso kali piotita nerou opos an tha itan me psaria..

pantos aftosxedio thelo na kano.

an exete kamia idea na to sizitisoume....

Link to comment
Share on other sites

Μήπως όμως αυτό είναι αντιδεοντολογικό φίλε KOKORAS?

Λέω... μήπως... ?

Δεν τίθεται θέμα δεοντολογίας filoxenos όταν κάποιος ξέρει κάτι που το χρειαζεται κάποιος άλλος και και το προσφέρει!!!

Θα ήταν αντιδεοντολογικό εάν γινότανε προσπάθεια "προσυλιτισμού" εάν κολάει ο χαρακτηρισμός της πράξης η οτιδήποτε άλλη "αθέμιτη" πράξη. Θα μπορούσε να ήταν κάποιο link σε ξένο forum όπως συχνά επισκεπτόμαστε τέτοια sites, είτε για πληροφορίες (προφιλ ψαριών, αγορές, DIY κατασκευές). Είναι αντιδεοντολογικό?

Η μετάδοση της όποιας γνώσης υπάρχει σε κάποιο αντικείμενο filoxenos δεν πρέπει να "κόβεται" από διάφορα μικρό "κόμπλεξ".

Εγώ προσωπικά αντλώ πληροφορίες από διάφορα site συζητήσεων και προσπαθώ να δίνω πληροφορίες μόνο για ότι είμαι σίγουρος και πάλι σε όσα site επισκέπτωμαι. Αυτή είναι η άποψι μου. Εάν είμαι λάθος υπάρχουν οι αρμόδιοι admin & mod να με συμβουλεύσουν και να επιπλήξουν πάντα σε θέματα δεοντολογίας όπως ανέφερες παραπάνω. Για τα υπόλοιπα θέματα που αφορούν τα ενυδρεία μας δέχομαι την συμβουλή και τα σχόλια είτε καλά είτε κακά από όλα τα μέλη μας.

Συγνώμη που άργησα να απαντήσω.

Έγινε επεξεργασία - KOKORAS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...