Jump to content

Αντικατάσταση ενυδρείου


Recommended Posts

Γεια σας

Θα ηθελα την βοηθεια σας. Εχω στην κατοχη μου ενα ενυδρειο 80 λιτρων οπου ηταν το πρωτο μου για να μπω στο χομπυ αλλα μετα απο 3 χρονια πλεον μου ειναι αρκετα μικρο. Τοσο καιρο εκανα την καρδια μου πετρα και συμβιβαζομουν με τα λιτρα του αλλα προσφατα μου χαρισε μια φιλη το δικο της ενυδρειο που το "εκλεισε", το οποιο ειναι 160 λιτρων. Οκ δεν ειναι και τεραστια η ποσοτητα αλλα σιγουρα ειναι τσαμπα και πιο πολλα τα λιτρα.

Τωρα το βασικο θεμα ειναι οτι λογο οικονομικων θελω να κανω την υπαρχουσα εγκατασταση του μικρου στο μεγαλο. Ψαρια, υλικα απο τα φιλτρα, φυτα και αμμο...

Το "μικρο" εχει φιλτο βιολογικο πλατης οποτε δεν νομιζω οτι θα εχω καποιο προβλημα ωστε να μεταφερω μακαρονια, βιοσφαιρες, υαλοβαμβακες σφουγκαρια κ.λ.π. μιας και μαζι με το "μεγαλο" μου δινει και ενα Eheim 2230(?) αν θυμαμαι το μοντελο σωστα. Ετσι δεν θα διαταραξω την βιολογια των φιλτρων. Σωστα;

Λεω αφου το ολο ζητημα ειναι να μην χαλασω την βιολογια(οσο ειναι δυνατον) να βαλω το υπαρχων νερο απο το μικρο στο μεγαλο φιλτραροντας το μεσα απο παχυ υαλοβαμβακα, για να μην μεταφερω ολα τα αιρουμενα σωματιδια. Αφου δεν κανω σκουπα, και πιστευω οτι τελευταιο θα μπει το νερο. Τι λετε;

Και τωρα το ερωτημα που με βασανιζει... Η αμμος στο υπαρχων ειναι με υποστρομα λιπασματος... Καπου στους 6 μηνες, πως μπορω να την σωσω; Γαιτι απο οτι μου χουν πει και εχω διαβασει δεν πρεπει να ερθει σε επαφη με το νερο το υποστρωμα... Και αν δεν γινεται,(μην βαρεσεται) μπορω να βαλω αμμο απο καποιο "καθαρο" ποταμι; Μπορω να ξεχωρισω τον βακελιτη μιας και οι πετρες στο μικρο ειναι βακελιτης μαζεμενος απο ποταμι... (μαμα φυση με τισ καλλιτεχνιες σου στα σχηματα :bowdown: ) και με μετρησεις σταθερα στο 7.5ph οσο ειναι και το νερο της βρυσης...

Τα φυτα και τα ψαρια το ξερω οτι θα φανε πολυ στρες απο την τοσο μεγαλη αλλαγη και "αποθηκευση"-μεταφορα αλλα λατρευω τα gappy και τα molly μου που σε λιγο καιρο θα μεγαλοσουν οι θυληκες και θα εχουμε και αλλες γεννες οποτε χρειαζομαστε περισσοτερο χωρο...

Ελπιζω να μην κουρασα αλλα περιμενω βοηθεια γιατι δεν ξερω αν τα εχω σκευτει σωστα τα πραγματα και θα ηθελα και τις δικες σας ιδεες και γνωσεις που τοσο καιρο με εχουν βοηθησει αφανταστα.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Θα ηθελα την βοηθεια σας. Εχω στην κατοχη μου ενα ενυδρειο 80 λιτρων οπου ηταν το πρωτο μου για να μπω στο χομπυ αλλα μετα απο 3 χρονια πλεον μου ειναι αρκετα μικρο. Τοσο καιρο εκανα την καρδια μου πετρα και συμβιβαζομουν με τα λιτρα του αλλα προσφατα μου χαρισε μια φιλη το δικο της ενυδρειο που το "εκλεισε", το οποιο ειναι 160 λιτρων. Οκ δεν ειναι και τεραστια η ποσοτητα αλλα σιγουρα ειναι τσαμπα και πιο πολλα τα λιτρα.

Τωρα το βασικο θεμα ειναι οτι λογο οικονομικων θελω να κανω την υπαρχουσα εγκατασταση του μικρου στο μεγαλο. Ψαρια, υλικα απο τα φιλτρα, φυτα και αμμο...

Το "μικρο" εχει φιλτο βιολογικο πλατης οποτε δεν νομιζω οτι θα εχω καποιο προβλημα ωστε να μεταφερω μακαρονια, βιοσφαιρες, υαλοβαμβακες σφουγκαρια κ.λ.π. μιας και μαζι με το "μεγαλο" μου δινει και ενα Eheim 2230(?) αν θυμαμαι το μοντελο σωστα. Ετσι δεν θα διαταραξω την βιολογια των φιλτρων. Σωστα;Μοίρασε τα βιολογικά υλικά του "παλιού" φίλτρου στα δύο και πρόσθεσε καινούργια υλικά για να συμπληρώσεις

Λεω αφου το ολο ζητημα ειναι να μην χαλασω την βιολογια(οσο ειναι δυνατον) να βαλω το υπαρχων νερο απο το μικρο στο μεγαλο φιλτραροντας το μεσα απο παχυ υαλοβαμβακα, για να μην μεταφερω ολα τα αιρουμενα σωματιδια. Αφου δεν κανω σκουπα, και πιστευω οτι τελευταιο θα μπει το νερο. Τι λετε; Κάνε μια σκούπα προσεκτικά και δεν πειράζει αν πάνε και μερικά στερεά υπολείμματα και στο καινούργιο.Βάλε και μισό παλιό νερό, μισό καινούργιο και είσαι ΟΚ

Και τωρα το ερωτημα που με βασανιζει... Η αμμος στο υπαρχων ειναι με υποστρομα λιπασματος... Καπου στους 6 μηνες, πως μπορω να την σωσω; Γαιτι απο οτι μου χουν πει και εχω διαβασει δεν πρεπει να ερθει σε επαφη με το νερο το υποστρωμα... Και αν δεν γινεται,(μην βαρεσεται) μπορω να βαλω αμμο απο καποιο "καθαρο" ποταμι; Μπορω να ξεχωρισω τον βακελιτη μιας και οι πετρες στο μικρο ειναι βακελιτης μαζεμενος απο ποταμι... (μαμα φυση με τισ καλλιτεχνιες σου στα σχηματα :bowdown: ) και με μετρησεις σταθερα στο 7.5ph οσο ειναι και το νερο της βρυσης...Αφαίρεσε προσεκτικά όσο περισσότερο χαλικάκι μπορείς, κάνε μια λακουβίτσα στο υπόστρωμα και στράγγιξε το υπόλοιπο νερό, μετέφερε το, ανακάτεψε το παλιό υπόστρωμα με καινούργιο που θα συμπληρώσεις . Αν έχει και λίγο χαλίκι και νερό δεν τρέχει και τίποτα.

Τα φυτα και τα ψαρια το ξερω οτι θα φανε πολυ στρες απο την τοσο μεγαλη αλλαγη και "αποθηκευση"-μεταφορα αλλα λατρευω τα gappy και τα molly μου που σε λιγο καιρο θα μεγαλοσουν οι θυληκες και θα εχουμε και αλλες γεννες οποτε χρειαζομαστε περισσοτερο χωρο...

Ελπιζω να μην κουρασα αλλα περιμενω βοηθεια γιατι δεν ξερω αν τα εχω σκευτει σωστα τα πραγματα και θα ηθελα και τις δικες σας ιδεες και γνωσεις που τοσο καιρο με εχουν βοηθησει αφανταστα.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...