Jump to content

ΠΟΣΟΙ ΔΙΣΚΟΙ??


tropikofilos

Recommended Posts

ΣΤΟ ΡΙΟ 400 ΕΧΟ 7 ΔΙΣΚΟΥΣ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΔΙΣΚΟΥΣ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ 3 CORYDORAS. ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΕΧΩ 7 Η ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΗ??

Link to comment
Share on other sites

Με καλη φιλτρανση σε παιρνει και για κανα-δυο ακομα!!!

Τι φιλτρανση εχεις???

Link to comment
Share on other sites

εχω το μαμα το εσωτερικο και εχο και ενα εξωτερικο της JBL CRISTALPROFI 500

πιστευω ι φιλτρανση ειναι καλη εσεις τι λετε να με παιρνει να βαλω αλλους?

Link to comment
Share on other sites

JBL CRISTALPROFI 500

500 λιτ/ωρα?Τι λιτρα εχει χωρητικοτητα ο καδος???Εμενα μου φαινεται αν ειναι ετσι οπως νομιζω πολυ ελειπης η φιλτρανση γαι δισκους!!!

Link to comment
Share on other sites

500 λιτ/ωρα?Τι λιτρα εχει χωρητικοτητα ο καδος???Εμενα μου φαινεται αν ειναι ετσι οπως νομιζω πολυ ελειπης η φιλτρανση γαι δισκους!!!

Απο οτι ειδα στο google εχει ροη 1200λ/ωρα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εχει μεγαλη σημασια ποση ροη εχει το φιλτρο αλλα ακομα μεγαλυτερη (για μενα) ή εφαμιλλη για αλλους η χωρητικοτητα του καδου δηλ ποσο βιολογικο υλικο θα βαλεις,Και εγω πιστευω οτι θελεις ενα ακομα φιλτρακι και μην ξεχνατε οτι λενε οι εταιριες και τα φιλτρα στο κουτι τους ειναι ονομαστικες τιμες δηλ ροη με αδειο τον καδο χωρις υλικα αλλα με γεματο τον καδο η αποδοση αυτη ειναι αρκετα μικροτερη

Link to comment
Share on other sites

1200λ την ωρα ειναι.τωρα οσο για τα υλικα χοραει ως και 4 επιπεδα συν τον ανθρακα.εγω προσ το παρον εχω 3 επιπεδα και τον ανθρακα.πιστευω οτι ειμαι καλα...ε??

Link to comment
Share on other sites

Γεμισε και το τεταρτο και θα εισαι αψογος!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

ok nidal!τελικα ειχες με επισες !! ;)

θα βαλω αλλους δυο και θα παρω και το τεταρτο επιπεδο........βασικα εδω και καιρο σκεφτομαι να αγορασω ενα καινουργιο εξωτερικο για να εχω το κεφαλι μου ησυχο...εσεις τι λετε?αξιζει η ειναι καπωσ υπερβολη μιας που μπορω να βολευτω με αυτα που εχω?

Link to comment
Share on other sites

θα βαλω αλλους δυο και θα παρω και το τεταρτο επιπεδο........βασικα εδω και καιρο σκεφτομαι να αγορασω ενα καινουργιο εξωτερικο για να εχω το κεφαλι μου ησυχο...εσεις τι λετε?αξιζει η ειναι καπωσ υπερβολη μιας που μπορω να βολευτω με αυτα που εχω?

Ειναι παρα πολυ κινηση θα το συνιστουσα σιγουρα απλα την εξοδο του φροντισε να την απλωσεις σε μεγαλο μηκος με spray bars για να μην στρεσαρεις τους δισκους με εντονη αναταραξη, θα δεις οτι και το νερο πιο καθαρο θα ειναι και θα μπορεις να ταιζεις και 3 και 4 φορες την ημερα και περισσοτερη βιολογια θα εχεις και γενικα ;)

Link to comment
Share on other sites

εχω ειδη μια μπαρα με τριπες απο το πρωτο εξωτερικο.δεν νομιζω να μου χορεσει και δευτερη....ειναι προβλημα λεσ αυτο?

Link to comment
Share on other sites

ok nidal!τελικα ειχες με επισες !! ;)

θα βαλω αλλους δυο και θα παρω και το τεταρτο επιπεδο........βασικα εδω και καιρο σκεφτομαι να αγορασω ενα καινουργιο εξωτερικο για να εχω το κεφαλι μου ησυχο...εσεις τι λετε?αξιζει η ειναι καπωσ υπερβολη μιας που μπορω να βολευτω με αυτα που εχω?

Εγω νομιζω οτι βαδιζεις με το τριτο φιλτρο προς την υπερβολη.

Τωρα αυτο ειναι γνωμη μου ετσι. :blush:

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την και εγω την γνωμη ετσι πιστευω.αλλα σιγουρα θα ηταν μια σαφως πιο καλη κινηση και για το ενυδρειο και για τα ψαρια.καλο θα του κανει κακο οχι.ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Σε 500λτ ενυδρειου ειχα 3 EHEIM 2217!!!!

Οταν μιλαμε για δισκους,οσο καλυτερη η φιλτρανση,τοσο καλυτερα τα πανε οι δισκοι.Αλλωστε απο ενα σημειο και μετα τρωνε σαν γουρουνια!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αλλωστε απο ενα σημειο και μετα τρωνε σαν γουρουνια!!!

Μάλλον τα γουρούνια τρώνε σαν δίσκοι! ;)

Link to comment
Share on other sites

¨χαχαχα!καλο!ναι φιλε σε αυτο θα συμφωνησω τρονε σαν γουρουνια!πολυ φαι φιλε πολυ......

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λεει ο φιλος nidal ειναι αληθεια....εγω εχω 2 εξωτερικα, 1 diy,και 1 αμβουργου,και ψαχνομαιο για 1 ακομη πιο μεγαλο...και εχω σε 450 λιτρα, 10 δισκους........εαν υπαρχει πολυ δυνατη φιλτρανση μπορεις να τραβηξεις λιιιιγο παραπανω τους κλασσικους κανονες που ισχυουν για τα ψαρια και τα λιτρα μας......

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αμα βαλω αλλο ενα εξωτερικο για 1200λ και αλλο ενα τριτο που εχο το οποιο ειναι για 700λ με παιρνει λετε ρε παιδια να ανεβω και εγο στους 10 δισκακους?

Link to comment
Share on other sites

EXΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ 7 ΔΙΣΚΟΥΣ ΕΠΙΣΗΣ ,ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΔΙΑΤΗΡΩ ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΑΡΔΙΝΑΛΙΟΥΣ,ΣΑΕ Κ ΑΝΣΙΣΤΡΟΥΣ.ΑΠΟ ΦΙΛΤΡΑ ΕΧΩ ΤΟ 2026 ΕΗΕΙΜ ΚΑΙ ΧΡ-3 RENA.ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ,ΤΑ ΛΙΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...