Jump to content

DSB με Miraclemud και αραγονίτη?


trelllos

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω στο DSB με φίλτρο άλγης που θα κάνω στο sump, ποια «στρωματογραφία» προτείνετε να ακολουθήσω? Να βάλω μόνο αραγονίτη? Αν ναι, να είναι μόνο λεπτόκοκκος ή να είναι με διαφορετική κοκκομετρία μέχρι 2 mm?

Προτείνετε να έχει σκέτο Miracle mud?

Ή μήπως κάποιες στρώσεις και από τα δύο αυτά?

Τα μέχρι τώρα συμπεράσματά μου από ξένα fora (γερμανικά) και από διάφορη βιβλιογραφία είναι: σκέτος λεπτόκοκκος αραγονίτης.

Εσείς τι λέτε?

Edit: από φωτισμό τι προτείνετε? Τι λάμπες και για πόσες ώρες?

Ελπίζω να με διαφωτίσετε ....

;)

Έγινε επεξεργασία - trelllos
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε Θανάση

Στην διεθνή βιβλιογραφία και τις διαδικτυακές αναφορές, η κατασκευή ενός DSB συστήματος παραπέμπει σε στρώμα αραγωνίτη με ή χωρίς, επιφανειακή διαστρωμάτωση ζωντανής άμμου, η οποία είναι και πάλι αραγωνίτης, για να βοηθηθεί και επιταχυνθεί, η βιολογική ωρίμανση του συστήματος.

Το μέγεθος του κόκκου καθορίζει και το τελικό πάχος του συστήματος άμμου. Όσο πιο λεπτός είναι ο κόκκος, τόσο λιγότερο ύψος απαιτείται.

Κατά τη γνώμη μου το πάχος 0,5-1mm, θεωρείται ιδανικό και αποδίδει τα καλύτερα αποτελέσματα σε ύψος στήλης άμμου 6cm.

Το Miracle mud σύστημα είναι κάτι εντελώς διαφορετικό. Δεν θεωρείται βιολογικό σύστημα άμμου, αλλά ένα στρώμα λάσπης το οποίο εμπλουτίζει το νερό με τα απαραίτητα στοιχεία και ιχνοστοιχεία, εξασφαλίζοντας ταυτόχρονα την ανάπτυξη της μακροάλγης.

Το σύστημα αυτό έχει αρκετά αρνητικά σημεία, με αποτέλεσμα να μην το υιοθετήσει η ευρεία ενυδρειακή κοινότητα της κατηγορίας reef.

Αναζήτησε πληροφορίες στο διαδίκτυο για τα υπέρ και τα κατά του συστήματος αυτού καθώς και τις απόψεις καταξιωμένων χομπιστών.

Δυστυχώς μετά το υποχρεωτικό format του σκληρού μου, έχασα όλα τα links με τις αναφορές, που θα μπορούσα να σου τις δώσω. Πιστεύω, όμως ότι εύκολα με μία επισταμένη αναζήτηση θα βρεις το υλικό, που χρειάζεσαι, εκτός βέβαια από την βασική εμπορική ιστοσελίδα, που παραπέμπει σε άριστα ενυδρεία "πελατών", που όπως καταλαβαίνεις, δεν μπορεί να εκληφθεί σαν αντικειμενική.

Η προσωπική μου άποψη πάντως, είναι να ακολουθήσεις την ¨πεπατημένη" οδό και να μην προσπαθήσεις να ανακαλύψεις την Αμερική.

Ο φωτισμός. Θα πρέπει να σκεφτείς πως φαντάζεσαι το σύστημά σου. Δηλαδή τι είδους κοράλλια θα φιλοξενήσει μελλοντικά και μετά θα αποφασίσεις. Πάντως ο φωτισμός, που συνιστάται είναι ο αξιόπιστος των Τ5 και ο πληθωρικός των HQI.

Θα βρεις πολλές πληροφορίες σε προηγούμενες συζητήσεις μας σε θέματα φωτισμού.

Αν ξεκινήσεις το σύστημά σου με μη απαιτητικά κοράλλια, ώστε μαζί με την ωρίμανσή του να ωριμάζεις και εσύ, τότε θα πρότεινα Τ5.

Όταν θα αισθανθείς έτοιμος για τα δύσκολα, τότε μια αναβάθμιση του φωτιστικού σου, είναι απλή υπόθεση.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Αντε πάλι να σας ταλαιπωρίσω!

Μιας και υπάρχει το θέμα αυτό για το υπόστρωμα δεν ανοίγω άλλο και κάνω

την δική μου ερώτηση. μέχρι πρότεινος νόμιζα ότι το τριμμένο κοράλι = αραγωνίτης

κάπως σκάλωσα και το συνδίασα. Το κακό είναι ότι έχω καμία 20ριά κιλά

τριμμένο κοράλι που το προόριζα για πάτο στο θαλασσινό νάνο που αποφάσισα

να ξεκινήσω. Μου είναι άχρηστό? σκεφτόμουν να έβαζα αυτό σαν πρώτο

στρώμα 4-5 εκατοστά το υπολογίζω.

έτσι όπως είναι τα πράγματα μήπως είναι καλό να βάλω και 5 κιλά ζωντανό

αραγωνίτη?

Ο στόχος μου είναι να κρατάει βιολογία ο πυθμένας και να είναι κάτασπρος!

Μήπως να μην βάλω 5 κιλά αραγωνίτη και να βάλω 5-7 κιλά άσπρη ολοζώντανη

άμμο (Π.Κατσίκι) από το μικρό μεσογειακό ενυδρείο μου?

Και όλα αυτά σε ένα νάνο σύστημα με πιθανότητα ελαφρό στοκάρισμα

από μαλακά κοράλια - ζοανιθς.

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ο αραγωνίτης είναι τριμένο κοράλλι, αλλά από το σκελετό της βάσης του κοραλλιού και όχι από τα κλαριά του.

Το σκέτο σπασμένο κοράλλι, μπορεί να σου προσφέρει καλή βιολογία στο σύστημά σου, δεν θα εξασφαλίσει όμως τον εμπλουτισμό του με τα απαραίτητα ιχνοστοιχεία, εκτός από Ca και κάποιες τιμές Alk.

Η μεσογειακή ασβεστιακή άμμος δεν θα έχει ποτέ τα ίδια ευεργετήματα σε ένα τροπικό σύστημα, αφού προέρχονται από εντελώς διαφορετικά οικοσυστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ!

Θα βάλω και αραγωνίτη ζωντανό ένα 5κιλό να έρθει στα ίσια του!

Link to comment
Share on other sites

εδώ φίλε trelllos θα διαβάσεις για το miracle mud

http://www.ecosystemaquarium.com/index.html

είναι η σελίδα της εταιρίας ..

στο πόρτο κατσίκι έχει ασβεστιακη άμμο και όχι πυριτίου ???

… τότε θα μπορεί με ένα καλό πλύσιμο να χρησιμοποιηθεί όχι σαν ζωντανή.. ??

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

στο πόρτο κατσίκι έχει ασβεστιακη άμμο και όχι πυριτίου ???

… τότε θα μπορεί με ένα καλό πλύσιμο να χρησιμοποιηθεί όχι σαν ζωντανή.. ??

Η ασβεστιακή αυτή άμμος, που συναντάμε σε ορισμένες παραλίες των νησιών του Ιονίου, μπορεί να χρησιμποιηθεί σαν ζωντανή άμμος, αρκεί να μεταφερθεί με κατάλληλες συνθήκες από την παραλία στο ενυδρείο.

Ο ρόλος της Μεσογειακής αυτής άμμου, είναι καθαρά βιολογικός και όχι σαν τροφοδότης ιχνοστοιχείων στο σύστημα, καθότι δεν πρόκειται για κοραλλιογενή άμμο, αλλά για καθαρά ορυκτογενές υλικό.

Η μόνη χημική δράση της είναι η παροχή αλάτων ασβεστίου και η διατήρηση υψηλών τιμών alkalinity και ΡΗ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...