Jump to content

ΜΕΤΑΦΟΡΑ 30lt Cube σε 60lt Cube


vatzgr

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

εγινε μεταφορά απο ενα nano mariunus 30lt Dennerle σε ιδιοκατασκευή πάλι σε Cube με διαστάσεις 40χ40χ43 (περιπου 63lt)

Μεταφέρθηκε ο αραγωνίτης 4 κιλά και ο βράχος περίπου 7 κιλά καθώς και όλα τα ζωντανά (κοραλια και ψάρια)

Φιλττρο χρησιμοποιήθηκε το nano marinus biofilter ( που κάνει surface skimming) ενα εξωτερικό canister filter the EDEN ) με 3 κουταλιες αντιφωσφορο, 100 γρ. ζεολιθο και 35 γρ. περιπου ενεργό ανθρακα.

σαν φωτιστικό χρησιμοποιήθηκε αυτο που ειχε το 30αρι ( Dennerle 24watt 10000 kelvin)

η ερώτηση μου είναι αν ο φωτισμός ειναι αρκετός για αυτά τα λίτρα ή αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση.

σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

συνηθως αυτο που εχει σημασια στο θεμα του φωτισμου ειναι οι ζωντανοι οργανισμοι που κατοικουν στο ενυδρειο σου.πχ αν εχεις μ****α κοραλια τοτε πρεπει να ισχυει ο κανονας 2 watt/1 lt(Ισχυρος φωτισμος) αν απλα εχει καποια οχι απαιτητικα σκληρα κοραλλια (sps) τοτε μπορεις να πας στο 1 watt/1 lt. εγω προσωπικα με βραχο και σπς δν θα πηγαινα στο 0.5/λτ αλλα ο καθενας κανει το κουμαντο του.ας μιλησουν τωρα και οι πιο ειδικοι

Υ.Γ αν το ενυδρειο σου ειναι 50 λτ καθαρα τοτε με σκληρα κοραλλια και βραχο εισαι δεν εισαι οκ,σε καθε αλλη περιπτωση παιρνεις καινουργιο φωτιστικο η λαμπα αν σε βολευει

Link to comment
Share on other sites

συνηθως αυτο που εχει σημασια στο θεμα του φωτισμου ειναι οι ζωντανοι οργανισμοι που κατοικουν στο ενυδρειο σου.πχ αν εχεις μ****α κοραλια τοτε πρεπει να ισχυει ο κανονας 2 watt/1 lt(Ισχυρος φωτισμος) αν απλα εχει καποια οχι απαιτητικα σκληρα κοραλλια (sps) τοτε μπορεις να πας στο 1 watt/1 lt. εγω προσωπικα με βραχο και σπς δν θα πηγαινα στο 0.5/λτ αλλα ο καθενας κανει το κουμαντο του.ας μιλησουν τωρα και οι πιο ειδικοι

Υ.Γ αν το ενυδρειο σου ειναι 50 λτ καθαρα τοτε με σκληρα κοραλλια και βραχο εισαι δεν εισαι οκ,σε καθε αλλη περιπτωση παιρνεις καινουργιο φωτιστικο η λαμπα αν σε βολευει

Καλημέρα φίλε μου καλό θα ήταν να προσέχουμε τι λέμε και τι συμβουλές δίνουμε.Συμφωνώ ότι ο φωτισμός και η επιλογή του έχει να κάνει κυρίως με τα κοράλια που θα φιλοξενήσουμε.Αλλά τα sps (σκληρά κοράλια) είναι απαιτητικότερα σε φωτισμό και όχι τα μαλακά όπως αναφέρεις.Αν πούμε δηλαδή ότι ο ''κανόνας'' που αναφέρεις(εγώ θα τον χαρακτήριζα ως τον πρώτο μπούσουλα) ισχύει και τον λάβουμε εξολοκλήρου υπόψιν, τότε ισχύει ακριβώς το αντίθετο από αυτό που αναφέρεις.

Φιλικά πάντα :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε vatzgr

Πες μας και τι κοράλλια φιλοξενείς για να μπορέσουμε να σου δώσουμε σωστές πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...