Jump to content

Turbelle stream ή Marea??


trelllos

Recommended Posts

Θα ήθελα να σας κάνω (άλλη) μια ερώτηση

Ενώ έλεγα να πάρω δυο MAREA κυκλοφοριτές για αρχή, τώρα κάπου έχω κολλήσει.

Ας πούμε ότι πάρω MAREA, αυτές μπαίνουν σε WAVE maker? Ή πρέπει να είναι όπως οι TUNZE stream 6000 που ρυθμίζεται η ροή τους? Και αν πάρω μία Stream 6000 χωρίς controller σε πρώτη φάση, θα δουλεύει? Γιατί πιστεύω ότι με μια stream 6000 και μία nano 6055 -όταν βγει- και ένα multicontroller θα είμαι μια χαρά για το μέλλον. Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

φίλε trelllos

αν δεν κάνω λάθος στα MAREA δεν μπορείς να βάλεις wave maker ..

.. τον stream 6000 μπορείς να τον δουλέψεις χωρίς controller με σταθερή ροή που μπορείς να ρυθμίσεις ..

νομίζω ότι τα σχέδια σου για την κυκλοφορία του νερού είναι καλά για αρχή .. φρόντισε να μην υπάρχουν ‘τυφλά’ σημεία και πίσω από το βράχο

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μείων των marea για εμένα είναι ο όγκος σημαντικά μεγαλύτερος των stream το δεύτερο και μεγαλύτερο ότι δεν μπαίνουν σε wavemaker.Η εταιρία λέει ότι θα βγάλει σύντομα αλλά δυστυχώς μέχρι δυο κυκλοφοριτες.. Θανάση κάνε λίγη υπομονή θα έλεγα αγορασε για βασικο κυκλοφοριτη τον stream 6000 που δουλεβει και μονος του και εφοσον έρχονται πολύ σύντομα οι nano stream προσθετεις και μια δυο 6055.Επειδή τις έχω δει να δουλεύουν σε reef σου λέω ότι θα περάσουμε σε άλλο επίπεδο μιας και πέρα από την καλή κυκλοφορία που δίνουν ανάλογα τα μοντέλα θα γλιτώσουμε και από τις κουμουτσες κυκλοφοριτες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πήρα τον stream 6000 για ένα nano 110 lt που στήνω. Μήπως έκανα βλακεία?? Είναι λίγο γκουμούτσα για το μέγεθος του ενυδρείου μου αλλά σκέφτηκα ότι αντί να έχω 2 - 3 μικρούς που θα μου πιάνουν χώρο να βάλω το κτήνος που όμως δεν θα μου σκοτώνει κάνα περαστικό ψαράκι, γιατί όντως έχουν κάνει πολύ καλή πατέντα με την έλικα.

Μήπως θα είναι υπερβολή 60 + 10 (eheim εξωτερικό 900lt/h) =70χ κυκλοφορία νερού σε τόσο μικρό ενυδρείο? Να το βάλω στην άκρη για το μεγάλο που σκέπτομαι κάποια στιγμή να φτιάξω?

Έγινε επεξεργασία - andreas2000gr
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τον stream 6000 για ένα nano 110 lt που στήνω. Μήπως έκανα βλακεία?? Είναι λίγο γκουμούτσα για το μέγεθος του ενυδρείου μου αλλά σκέφτηκα ότι αντί να έχω 2 - 3 μικρούς που θα μου πιάνουν χώρο να βάλω το κτήνος που όμως δεν θα μου σκοτώνει κάνα περαστικό ψαράκι, γιατί όντως έχουν κάνει πολύ καλή πατέντα με την έλικα.

Μήπως θα είναι υπερβολή 60 + 10 (eheim εξωτερικό 900lt/h) =70χ κυκλοφορία νερού σε τόσο μικρό ενυδρείο? Να το βάλω στην άκρη για το μεγάλο που σκέπτομαι κάποια στιγμή να φτιάξω?

Κατά τη γνώμη μου 3 κυκλοφορητές 1000lt/h είναι προτιμότεροι από έναν τόσο μεγάλο, για τα λίτρα του ενυδρείου σου.

Ο 6000 δεν θα αφήνει τίποτα όρθιο, εκτός αν ενδιαφέρεσαι να βάλεις μόνο SPS.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε για αρχή σκέπτομαι μαλακά και ζωανθίδες τα οποία δεν χρειάζονται τρομερή κυκλοφορία νερού είναι αλήθεια αλλά σκέπτομαι ότι η καλή κυκλοφορία γενικά, δεν κάνει κακό σε ένα nano reef και από την αλλη μεριά ο συγκεκριμένος έχει δυνατή κυκλοφορία μεν αλλά μεγάλη διασπορά κατευθυντικότητας. Βάζω το χέρι μου μπροστά και δεν αισθάνομαι κάποια πίεση γιατί το νερό φεύγει προς όλες τις κατευθύνσεις.

Ετσι άλλωστε μου το πούλησαν αντί για 3 μικρούς. Ισως βέβαια η λύση να ήταν καλύτερα οι nano stream αλλά και αυτός θεωρώ πως δεν θα πάει χαμένος είτε σε αυτό είτε σε κάποιο μεγαλύτερο

Link to comment
Share on other sites

το stream είναι υπερβολή για τέτοιο ενυδρείο εκτός αν δεν έχει άμμο και φιλοξενεί κοράλλια που τους αρέσει η δυνατή κίνηση του νερού.. κατά την ταπεινή μου γνώμη ακόμα και πολλά sps δεν θα προσαρμοστούν ..

με μερικους maxijet θα είσαι μια χαρά .. αν θέλεις βάζεις και περιστρεφόμενες κεφαλές για καλύτερη κυκλοφορία..

Link to comment
Share on other sites

... Θανάση κάνε λίγη υπομονή θα έλεγα αγορασε για βασικο κυκλοφοριτη τον stream 6000 που δουλεβει και μονος του και εφοσον έρχονται πολύ σύντομα οι nano stream προσθετεις και μια δυο 6055.Επειδή τις έχω δει να δουλεύουν σε reef σου λέω ότι θα περάσουμε σε άλλο επίπεδο μιας και πέρα από την καλή κυκλοφορία που δίνουν ανάλογα τα μοντέλα θα γλιτώσουμε και από τις κουμουτσες κυκλοφοριτες.

Αυτό ακριβώς αποφάσισα.

Αγόρασα ήδη την Turbelle stream 6000, και περιμένω να βγουν με το καλό οι 6055. Θα μπει και στο μεεεεεεεεεελλον και o multicontroller 7095 της Tunze, οπότε θα είμαι καλυμμένος, όσον αφορά την κυκλοφορία αλλά και το moonlight :) .

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τον stream 6000 για ένα nano 110 lt που στήνω. Μήπως έκανα βλακεία?? Είναι λίγο γκουμούτσα για το μέγεθος του ενυδρείου μου αλλά σκέφτηκα ότι αντί να έχω 2 - 3 μικρούς που θα μου πιάνουν χώρο να βάλω το κτήνος που όμως δεν θα μου σκοτώνει κάνα περαστικό ψαράκι, γιατί όντως έχουν κάνει πολύ καλή πατέντα με την έλικα.

Mε λιγη ζαχαρη και καφε θα κανεις ενα πολυ ωραιο φραπεδακι... :ballistic::blink::)

Δυστηχως ειναι υπερβολικος για τα λιτρα σου.. Αλλα θα ηθελα να σου πω πως αφου τον πηρες, δεν χανεις κατι να τον δκιμασεις τον κυκλοφορητη στην πραξη. Ποτε δεν ξερεις. Απλα να ξερεις πως εαν κατι τετοιο το αποφασισεις θα σε περιορισει απο πολλα ζωντανα που σιγουρα δεν θα τα πανε καλα με αυτες τις συνθηκες.

Οτι αποροια εχεις εδω ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Άψογη επιλογή συνονόματε. :)

Μεσα στον Δεκέμβρη έρχονται και οι nano. :ballistic:

Μάριε μην ξεχνάς ότι η 6000 είναι με ρυθμιζόμενη ροή- Flow rate: 2500 to 7000

Δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα κατά την προσωπική μου άποψη. Φυσικά σε αυτό θα βοηθήσει σημαντικά και η θέση που θα την βάλει ο Θανάσης. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δύο marea έχω από 2500 λίτρα ο ένας. Είναι λίγο γαϊδούρια αλλά έμεινα ευχαριστημένος

Link to comment
Share on other sites

Mε λιγη ζαχαρη και καφε θα κανεις ενα πολυ ωραιο φραπεδακι... :ballistic::blink::)

Δυστηχως ειναι υπερβολικος για τα λιτρα σου.. Αλλα θα ηθελα να σου πω πως αφου τον πηρες, δεν χανεις κατι να τον δκιμασεις τον κυκλοφορητη στην πραξη. Ποτε δεν ξερεις. Απλα να ξερεις πως εαν κατι τετοιο το αποφασισεις θα σε περιορισει απο πολλα ζωντανα που σιγουρα δεν θα τα πανε καλα με αυτες τις συνθηκες.

Οτι αποροια εχεις εδω ειμαστε.

Η αλήθεια είναι ότι ήταν καλή η φραπεδιά!! :blush:

Ενώ χωρίς την άμμο φαινόταν ότι δεν θα υπαάρχει προβλημα μόλις μπήκε η άμμος που ούτως ή άλλως με το παραμικρό σηκώνεται έγινε χαμός όσο ψηλά και αν τον έβαλα ή προς τζάμι. Αρε γαμώτο σε ψήνουν , τα παίρνεις και μετά τα φυλάς για κανα άλλο ενυδρείο. Βέβαια δεν ξέρω έαν με τον βράχο μέσα κόψει λίγο από τα ρεύματα προς την άμμο και γίνει κάτι.

Υπάρχει κάποιο ποτενσιόμετρο ώστε να δουλεύει σε λιγότερα λίτρα την ώρα?

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι ήταν καλή η φραπεδιά!! :ballistic:

Ενώ χωρίς την άμμο φαινόταν ότι δεν θα υπαάρχει προβλημα μόλις μπήκε η άμμος που ούτως ή άλλως με το παραμικρό σηκώνεται έγινε χαμός όσο ψηλά και αν τον έβαλα ή προς τζάμι. Αρε γαμώτο σε ψήνουν , τα παίρνεις και μετά τα φυλάς για κανα άλλο ενυδρείο. Βέβαια δεν ξέρω έαν με τον βράχο μέσα κόψει λίγο από τα ρεύματα προς την άμμο και γίνει κάτι.

Υπάρχει κάποιο ποτενσιόμετρο ώστε να δουλεύει σε λιγότερα λίτρα την ώρα?

Δεν πειραζει,χαμενη(η φραπεδια :) ) δεν θα παει παντως αφου σκεφτεσε κατι αλλο για το μελλον. Μην στεναχωριεσε, ισως εαν βαλεις το controller tunze να κανεις δουλεια. Ο ρυθμιζομενος δεν ειναι? Εχεις και μια αλλη λυση νομιζω. Η αντλια εαν διαβασεις το βιβλιο χρησης της εχει μια βιδα σε καποιο σημειο εξωτερικα στο κουτακι που εχει πριν την μπριζα που εαν θες απο εκει μπορεις να ρυθμισεις την αντλια μονιμα ομως σε οποια ταχυτητα σε βολευει. Απο 2500 νομιζω μεχρι τα 6000-7000 λιτρα που βγαζει δεν θυμαμαι ακριβως.

Ισως ετσι να μπορεσεις να την βολεψεις και τωρα, η πραξη θα δειξει. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω αν το βαλεις στα χαμηλοτερα λιτρα με τη ρυθμιση που αναφερει ο Discos ισως καταφερεις να την χρησιμοποιησεις ωστε να την εκμεταλευτεις μεχρι να κανεις κατι μεγαλυτερο...

Link to comment
Share on other sites

Είχα την χαρά να γνωρίσω από κοντά τον Αντρέα εχτές. Δυστυχώς παιδιά έχει την 6080 stream.Άκρως απαγορευτική για το ενυδρείο του. <_<

Link to comment
Share on other sites

Είχα την χαρά να γνωρίσω από κοντά τον Αντρέα εχτές. Δυστυχώς παιδιά έχει την 6080 stream.Άκρως απαγορευτική για το ενυδρείο του. <_<

Ευχαριστώ τον Θανάση για την βοήθεια του, η stream είναι η 6060 / 6.000 lt/h (όχι πως έχει και μεγάλη διαφορά 6000 λτ με 8000lt για το μέγεθος μου) το αποτέλεσμα βέβαια είναι το ίδιο και δυστυχώς δεν ρυθμίζεται επίσης.

Βέβαια με μία eheim 1000, μία maxijet 900 και την έξοδο από το κάνιστρο έχω κυκλοφορία αυτή τη στιγμή 25Χ η οποία νομίζω θα είναι ικανοποιητική για αρχή και βλέπουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τον Θανάση για την βοήθεια του, η stream είναι η 6060 / 6.000 lt/h (όχι πως έχει και μεγάλη διαφορά 6000 λτ με 8000lt για το μέγεθος μου) το αποτέλεσμα βέβαια είναι το ίδιο και δυστυχώς δεν ρυθμίζεται επίσης.

Βέβαια με μία eheim 1000, μία maxijet 900 και την έξοδο από το κάνιστρο έχω κυκλοφορία αυτή τη στιγμή 25Χ η οποία νομίζω θα είναι ικανοποιητική για αρχή και βλέπουμε!!

Κριμα για την αντλια σου, αν και δεν νομιζω να παει χαμενη τελικα :angry2: .

Με τις υπαρχουσες αντλιες σε βλεπω καλο και δυνατο απο θεμα ροη. Απλα προσεξε την ροη σου να ειναι οσο το δυνατον ποιο ομοιομορφη σε ολο το ενυδρειο και να μην χτυπανε οι αντλιες αμεσα καποια σημεια. Θελει λιγο προσπαθεια και πειραματισμο αυτο αλλα οταν το πετυχεις, το αποτελεσμα θα σε χαροποιηση παρα πολυ. Καλη επιτυχια! <_<.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...