Jump to content

SOSSSSSSSSSSSSSS


iki28

Recommended Posts

παιδια καλησπερα σημερα το ενυδρειο αρχισε να χανει νερα σε μεγαλο βαθμο ,αναγκαστηκα να βαλω τα ψαρια σε λεκανεσ και κουβαδες.Αυριο θα παω να παρω νεο ενυδρειο που θα βαλω μεσα ολα τα παλια υλικα ,φιλτρα ,αμμο, και ψαρια .Θα εχω προβλημα?

Το ενυδρειο δουλεευει απο το πασχα

Link to comment
Share on other sites

DIY είναι?

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα σημερα το ενυδρειο αρχισε να χανει νερα σε μεγαλο βαθμο ,αναγκαστηκα να βαλω τα ψαρια σε λεκανεσ και κουβαδες.Αυριο θα παω να παρω νεο ενυδρειο που θα βαλω μεσα ολα τα παλια υλικα ,φιλτρα ,αμμο, και ψαρια .Θα εχω προβλημα?

Το ενυδρειο δουλεευει απο το πασχα

Όχι δέν θα έχεις πρόβλημα άν κρατήσεις όλα τα πράγματα από το παλιό....

Link to comment
Share on other sites

Στο μεγαλύτερο κουβά βάλε μέσα το φίλτρο να δουλεύει για να παραμείνει ενεργό. Δεν πρέπει να μείνει πάνω από 2 ώρες χωρίς νερό.

Το καλύτερο θα ήταν αν ο κουβάς αυτός είναι αρκετά μεγάλος, να έβαζες όλα τα ψάρια μέσα. Θα σου πρότεινα να πας αύριο το πρωί στο carfour και να αγοράσεις μια μεγάλη λεκάνη των 20-30 λίτρων. Υπάρχουν στο σχήμα του ενυδρείου (παραλληλόγραμμες) με τιμή 11-14 ευρώ. Διαφορετικά στις λεκάνες που δεν έχουν φίλτρο άλλαζε 25% του νερού κάθε 2-3 μέρες και πρόσθετε Ammo-lock για να μην ανέβει η αμμωνία. Στον κουβά που έχει το φίλτρο μην ρίξεις ammo-lock επειδή το φίλτρο χρειάζεται αμμωνία. Κάνε και εκεί όμως αλλαγές νερού και τάϊζε ελάχιστα.

Έγινε επεξεργασία - liquid
Link to comment
Share on other sites

Μην πανικοβάλεσαι! Κι εγώ λόγω μετακόμισης θα βάλω τα ψάρια 2 ενυδρείων μεσα σε πλαστική δεξαμενή για 2-3 ώρες! Με λίγη πείρα και τύχη φυσικά όλα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Αυριο θα παρω το νεο ενυδρειο στο σπιτι και θα βαλω τα ψαρακια μου μεσα,οποτε δεν χρειαζωνται αλλαγεσ νερου σωστα? Το φιλτρο διστιχωςειναι ανενεργο απο τισ 11,00 το πρωι ,τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Αυριο θα παρω το νεο ενυδρειο στο σπιτι και θα βαλω τα ψαρακια μου μεσα,οποτε δεν χρειαζωνται αλλαγεσ νερου σωστα? Το φιλτρο διστιχωςειναι ανενεργο απο τισ 11,00 το πρωι ,τι να κανω?

Βάλτο να δουλέψει έστω και στην λεκάνη με τα ψάρια...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ θα ήθελα να μάθω τι ενυδρείο είναι, πως άνοιξε/έσπασε κλπ κλπ. Μόλις ξεπελαγώσεις, πες μας τι και πως... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...