Jump to content

ΠΡΩΤΗ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους σας. Σήμερα πέρασαν οι πρώτες 8 μέρες του στρωσίματος στο ενυδρείο

Το στρώσιμο έγινε με sera bio nitrivec.

Επίσης έγινε και η πρώτη μέτρηση και φυτέυτηκαν δύο ανούμπιες

ph 7,5

NH4/NH3 0

Θα ήθελα να ρωτήσω αν πριν την τοποθέτηση των πρώτων ψαριών πρέπει να γίνει αλλαγή νερού ή την κάνουμε κάποιες μέρες μετά την εισαγωγή των ψαριών;

Επίσης πόσο θα πρέπει να περιμένω για την εισαγωγή των ψαριών;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε!Μετρησεις εκτως απο ph και αμμωνια εχεις?πριν βαλεις ψαρια θα κανεις μια αλλαγη νερου.Ψαρια θα μπορεις να βαλεις οταν εχεις αμμωνια ο,n2 0 και no3 μετρησιμα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε!Μετρησεις εκτως απο ph και αμμωνια εχεις?πριν βαλεις ψαρια θα κανεις μια αλλαγη νερου.Ψαρια θα μπορεις να βαλεις οταν εχεις αμμωνια ο,n2 0 και no3 μετρησιμα

Άλλες μετρήσεις όχι δέν εχω κάνει. Οπότε θα πρέπει να πρωμηθευτώ και άλλα τεστ.

Ευχαριστώ για την συμβουλή

Έγινε επεξεργασία - arkilokr
Link to comment
Share on other sites

Άλλες μετρήσεις όχι δέν εχω κάνει. Οπότε θα πρέπει να πρωμηθευτώ και άλλα τεστ.

Ευχαριστώ για την συμβουλή

Ναι πρεπει να παρεις και τεστ για no2,no3.Μολις μηδενισουν τα no2 και μετρας no3 τοτε κανεις μια αλλαγη νερου και εισαι ετοιμος για ψαρια.Αληθεια ποσα λιτρα ενυδρειο εχεις και τι ψαρια σκεφτεσαι να βαλεις?

Link to comment
Share on other sites

Ναι πρεπει να παρεις και τεστ για no2,no3.Μολις μηδενισουν τα no2 και μετρας no3 τοτε κανεις μια αλλαγη νερου και εισαι ετοιμος για ψαρια.Αληθεια ποσα λιτρα ενυδρειο εχεις και τι ψαρια σκεφτεσαι να βαλεις?

120 λιτρα είναι το ενυδρείο. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι ψάρια να προτιμήσω.Το σίγουρο είναι οτι θα είναι κοινωνικο ενυδρείο λογω του ότι το βρίσκω πιο ευκολο απο ένα βιοτοπικό.

Γιαυτό και η δυσκολία της απόφασης.Σάν αρχάριος τα θέλω όλα :hysterical:

Ξέρω ότι τα λίτρα με περιορίζουν. Εσυ προτείνεις κάτι ;:)

Link to comment
Share on other sites

120 λιτρα είναι το ενυδρείο. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι ψάρια να προτιμήσω.Το σίγουρο είναι οτι θα είναι κοινωνικο ενυδρείο λογω του ότι το βρίσκω πιο ευκολο απο ένα βιοτοπικό.

Γιαυτό και η δυσκολία της απόφασης.Σάν αρχάριος τα θέλω όλα :hysterical:

Ξέρω ότι τα λίτρα με περιορίζουν. Εσυ προτείνεις κάτι ;:)

Καταρχην θα πρεπει να μας πεις αν θες να μπεις στη διαδικασια να καταβαζεις το ph της βρυσης σου η απλα να χρησιμοποιεις αυτο χωρις καμια διαδικασια.Καλητερα να δεις τι ψαρια σου αρεσουν,να τα γραψεις εδω και να σου πουμε τι μπορεις να βαλεις και τι οχι

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...view&idev=1 εδω θα δεις ολα τα προφιλ των ψαριων :thumbup:

ΥΓ εχεις πολλες επιλογες για τα λιτρα σου :ninja:

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμο το link.Θα το μελετήσω και ελπίζω να αποφασίσω :)

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλες :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμο το link.Θα το μελετήσω και ελπίζω να αποφασίσω :)

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλες :hysterical:

Περιμενουμε την λιστα σου για να σε βοηθισουμε στην επιλογη σου! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Περιμενουμε την λιστα σου για να σε βοηθισουμε στην επιλογη σου! :)

Τα ψάρια εκτος του ότι πρέπει να είναι κατάληλα για συμβίωση πρέπει να έχουν τις ίδιες απαιτήσεις σε pH έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια εκτος του ότι πρέπει να είναι κατάληλα για συμβίωση πρέπει να έχουν τις ίδιες απαιτήσεις σε pH έτσι;

Πρεπει να κοιτας να ταιριαζουν ph και σκληροτηρες νερου,λιτρα,διακοσμος του ενυδρειου και συμπεριφορα.Απλα πρεπει να κοιτας στο ph και στις σκληροτηρες νερου να ειναι ενδιαμεσα και οχι οριακα

Link to comment
Share on other sites

:):hysterical:

Καλη αρχη!! πάντα όμως επιλογή ψαριών με προσοχή..

Μαθαίνουμε μελετούμε πριν αγοράσουμε..

Παράμετροι νερού,λίτρα ,Συγκατοίκηση,επιθετικότητα,βιότοπος(διακόσμηση)κ.τ.λ

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην θα πρεπει να μας πεις αν θες να μπεις στη διαδικασια να καταβαζεις το ph της βρυσης σου η απλα να χρησιμοποιεις αυτο χωρις καμια διαδικασια.Καλητερα να δεις τι ψαρια σου αρεσουν,να τα γραψεις εδω και να σου πουμε τι μπορεις να βαλεις και τι οχι

Τελικά αποφάσισα να βάλω guppies με platies και mollies. Ίσως τα συνδιάσω και με καμια γαριδούλα αν ταιριάζουν.

Πόσα άτομα απο κάθε είδος θα είναι ιδανικά για 120 λίτρά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...