Jump to content

ΝΕΟΣ ΣΤΟ CLUB


hobby

Recommended Posts

]Παιδιά Καλημέρα σας . Είμαι καινούργιος στο forum για αυτό να με κρίνετε με επιείκια. Ασχολούμαι με το χόμπυ περίπου 3 χρόνια. Έχω ένα ενυδρείο 120 λίτρων και έχω μέσα 4 δίσκους 10 καρδινάλιους 2 γατόψαρα.

Ξέρω ότι 4 δίσκοι γι αυτό το ενυδρείο είναι πολλοί μα είναι το είδος που λατρεύω και απο την άλλη δυστυχώς δεν έχω το χώρο για μεγαλύτερο αλλιώς με την τρέλλα που με δέρνει θα ήθελα να είχα τουλάχιστον 1000 λίτρα. Σας παραθέτω μερικές φωτογραφίες για να μου πείτε την γνώμη σας.

Ευχαριστώ.

post-2191-1162200490_thumb.jpgpost-2191-1162200552_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλως ορισες στο ΑΖ. ;):blush:

Το ενυδρειο σου ειναι πολυ ωραιο αλλα οπως μας ειπες το μεγεθος του

απαγορευτικο για 4 δισκους. :)

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

;)

Απ' ότι βλέπω οι δίσκοι είναι και μεγαλούτσικοι (τι μέγεθος έχουν? καμιά 10αρια εκ ο καθένας?) για το ενυδρείο σου. Αν μπορούσες να τους δώσεις κι άλλο χώρο θα έβλεπες μεγάλη αλλαγή στην συμπεριφορά τους. Προσπάθησε να δεις μήπως και μπορείς για κάνα μεγαλύτερο :blush:

Link to comment
Share on other sites

;)

Απ' ότι βλέπω οι δίσκοι είναι και μεγαλούτσικοι (τι μέγεθος έχουν? καμιά 10αρια εκ ο καθένας?) για το ενυδρείο σου. Αν μπορούσες να τους δώσεις κι άλλο χώρο θα έβλεπες μεγάλη αλλαγή στην συμπεριφορά τους. Προσπάθησε να δεις μήπως και μπορείς για κάνα μεγαλύτερο :blush:

Φίλε μου Γιάννη σωστά είναι περίπου 10 εκατοστά ο καθένας. Το πρόβλημα για μεγαλύτερο δεν είναι οικονομικό αλλά μόνο πρόβλημα χώρου.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο Aquazone!

Το ενυδρείο σου είναι ωραία και οι κάτοικοι απίστευτοι!

Ολοι έχουμε πρόβλημα χώρου και όλο και κάπως το λύνουμε οπότε και εσύ κάτι θα κάνεις!

;)

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Οι δισκοι σουυ ειναι πανεμορφοι και το setup σου μου αρεσει παρα πολυ.Τωρα οσογ ια τα λιτρα τι να πω το ειπες και εσυ ειναι πολυ λιγα με περισσοτερα λιτρα θα συμφωνισω και εγω οτι θα δεις αλλη συμπεριφορα.Δεν εχεις χωρο για αλλο ενυδρειο ουτε σε υψος ουτε σε πλατος.Πιστευω οτι σε καποια απο τις 3 διαστασεις θα εχεις χωρο για να παρεις ενα μεγαλυτερο ενυδρειο και πιστευω οτι το θεαμα και τα ψαρια σου που ειναι ηδη πανεμορφα θα σε ανταμειψουν.Τωρα πατνος σε αυτα τα λιτρα πολλες πολλες αλλαγες νερου και καλη φιλτρανση ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου, αν και θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους, ότι οι δίσκοι σου, είναι αρκετά μεγάλοι για το χώρο που τους διαθέτεις.

Link to comment
Share on other sites

Αλλος ενας δισκας στην παρεα. ;):blush:

Καλωςηρθες και απο μενα φιλε μου στο forum.

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου αλλα τα λιτρα με χαλανε λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι 4 δίσκοι γι αυτό το ενυδρείο είναι πολλοί μα είναι το είδος που λατρεύω

post-2191-1162200490_thumb.jpgpost-2191-1162200552_thumb.jpg

Συγνωμη φιλε μου αλλα δεν νομιζω οτι τους λατρευεις.Αν τους λατρευες δεν θα τους ειχες σαν σαρδελες μεσα στο ενυδρειο.Δειξε λιγακι οικτο και δωσ'τους καπου αλλου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη φιλε μου αλλα δεν νομιζω οτι τους λατρευεις.Αν τους λατρευες δεν θα τους ειχες σαν σαρδελες μεσα στο ενυδρειο.Δειξε λιγακι οικτο και δωσ'τους καπου αλλου!!!!!

Προπαντός επιείκια απο τον φίλο nidal..Εξήγησα ότι το πρόβλημα είναι μόνο πρόβλημα χώρου και τίποτε άλλο

Αλλιώς νάστε σίγουροι ότι θα είχα ένα ενυδρείο της τάξεως του φίλου ΑQUABOY το οποίο είναι πανέμορφο.

Τούς δίσκους αυτούς τους έχω 2 χρόνια και τους έχω πονέσει.. μεγαλώνοντας τους έστω και σαν σαρδέλες..

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

...Σας παραθέτω μερικές φωτογραφίες για να μου πείτε την γνώμη σας...

post-2191-1162200490_thumb.jpg...

Απ' ότι βλέπω, αυτό έκανε και τίποτα άλλο.

Και μάλλον με επιείκια, θα έλεγα...

;)

Υ.Σ.: Κανένας πιστεύω δεν αμφισβητεί την αγάπη σου γι' αυτούς. Αυτό είναι άλλο θέμα όμως...

Προφανώς το "...δεν νομιζω οτι τους λατρευεις..." χρησιμοποιήθηκε για να δώσει έμφαση.

Πρέπει να δεχόμαστε την κριτική, ειδικά μάλιστα όταν τη ζητάμε... :blush:

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Καλός ήρθες φίλε και πιστεύω να μάθεις διάφορα πράγματα. Και καλή διαμονή ;)

Link to comment
Share on other sites

Υ.Σ.: Κανένας πιστεύω δεν αμφισβητεί την αγάπη σου γι' αυτούς. Αυτό είναι άλλο θέμα όμως...

Προφανώς το "...δεν νομιζω οτι τους λατρευεις..." χρησιμοποιήθηκε για να δώσει έμφαση.

Πρέπει να δεχόμαστε την κριτική, ειδικά μάλιστα όταν τη ζητάμε... :blush:

Φυσικά και κάθε κριτική είναι δεκτή και πόσο μάλλον όταν την ζητάς. Απλώς έχει σημασία καμμιά φορά το πως την εκφράζεις πιστέυω (εάν τους λατρεύεις δώστους κάπου αλλού). Ζητώ συγγνώμη εαν φάνηκε ότι δεν δέχομαι κριτική.. Δεν είναι έτσι. Γι αυτό τον λόγο άλλωστε έγινα μέλος στην παρέα σας. Απλώς περίμενα με περισσότερες συμβουλές και όχι το απόλυτο...

Ευχαριστώ και πάλι. ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα είδες ότι τα μηνύματα που σου έγραψαν, τα περισσότερα έχουν και συμβουλή μέσα... Απλά είναι σε όλα σχεδόν η ίδια, γιατί η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο "σκληρή" η εικόνα του ενυδρείου σου, με τους 4 τεράστιους (...) δίσκους μέσα.

Καλή συνέχεια πάντως και να θυμάσαι ότι όλοι ξεκινάμε με καλή πρόθεση... ;)

Υ.Σ.: Οχι "παρέα σας" αλλά "παρέα μας"... Είσαι και συ μέσα πλέον... :blush:

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω κατι ασχετο?

Το ενυδρειο σου τι διαστασεις εχει?Αν θελεις απαντας.

Ευχαριστω. ;)

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω κατι ασχετο?

Το ενυδρειο σου τι διαστασεις εχει?Αν θελεις απαντας.

Ευχαριστω. ;)

Είναι 70 * 35 * 55 .Είναι παραγγελίας και όχι έτοιμο απο την αγορά λόγω συγκεκριμένου μέρους τοποθέτησης.

Link to comment
Share on other sites

Είναι 70 * 35 * 55 .Είναι παραγγελίας και όχι έτοιμο απο την αγορά λόγω συγκεκριμένου μέρους τοποθέτησης.

Εχεις πολυ μικρο μηκος γι αυτο ειναι τοσο στεναχωρα στη φωτο σου.

Συνηθως τα 120 λιτρα ειναι με μηκος ενα μετρο.

Καλη συνεχεια σε οτι κανεις.

Ομως για το ενυδρειο σου οι δισκοι ειναι ΑΑΑ ;) Φτου-φτου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιάννη σ'ευχαριστώ. Τους δίσκους όπως προανέφερα τους έχω 2 χρόνια. Δεν δείχνουν πολύ στρεσαρισμένοι . Φυσικά γνωρίζω ότι εάν είχαν μεγαλύτερο ενυδρείο η συμπεριφορά τους θα ήταν αφάνταστα πιο καλή. Θα κοιτάξω μήπως δώσω 1 η 2 για να μείνουν οι 2 τουλάχιστον. Τα μαγαζιά που είχα ξαναρωτήσει δεν τους παίρνουν.

Link to comment
Share on other sites

Σε καμια περιπτωση δεν ηθελα να σε κατακρινω.Απλα τονισα το λαθος σου και την ασυμβατοτητα των λεγομενων σου.Δεν νομιζω οτι σε αυτο ειμαι λαθος!

Απλώς περίμενα με περισσότερες συμβουλές και όχι το απόλυτο...

Για τι συμβουλες να μιλησουμε?Οταν εχουμε να κανουμε με εμβια οντα,τοτε μιλαμε μονο για το απολυτο!!!

Απο εκει και περα η τελικη αποφαση ειναι παντα δικη σου.

Θα κοιτάξω μήπως δώσω 1 η 2 για να μείνουν οι 2 τουλάχιστον

Χειροτερο κακο θα τους κανεις αμα τους ελλατωσεις.Μη ξεχνας ποτε οτι νιωθουν πιο ανετα ζωντας σε κοπαδια!

Παντα μιλαω με συμβουλευτικο χαρακτηρα!!! ;)

Έγινε επεξεργασία - nidal
Link to comment
Share on other sites

Παντος καθαρα προσωπικη μου αποψη ή το καλυτερο με αυτα τα πανεμορφα ψαρια να βρεις λιγο χωρο και να τους φτιαξεις ενα μεγαλυτερο ενυδρειο ή να τους δωσεις ολους που προσωπικα δεν θα τους εκανα.Αλλα παντα καθαρα προσωπικη μου γνωμη μην τους ελλατωσεις ειναι παρα πολυ καιρο μαζι τα ψαρια 2 χρονια οπως λες και σαν κοινωνικα ψαρια που ειναι εχουν αναπτυξει δεσμους αναμεσα τους η ελλατωση τους θεωρω οτι ειναι απαγορευτικη

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλώς όρισες στην παρέα μας. Δυστυχώς οι πανέμορφοι δίσκοι σου είναι κρίμα να ταλαιπωρούνται σε αυτό το ενυδρείο. Αγόρασε τους ένα νέο «σπίτι» αν θες να τους έχεις ακόμα για πολλά χρόνια. Σίγουρα σε κάποια φάση θα αρχίσεις να έχεις προβλήματα και τότε θα είσαι σε δυσκολότερη θέση. Γι αυτό πάρε την απόφασή σου σύντομα… Ελπίζω να εκπληρωθεί η επιθυμία σου και να φτιάξεις ένα 1000άρι γεμάτο δίσκους!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...