Jump to content

ΑΠΟΡΙΑ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ.....

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΟΥΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΣΤΟ ΕΝΥΡΕΙΟ ΜΟΥ ΕΧΩ ΖΩΝΤΑΝΟ ΑΡΑΓΩΝΙΤΗ ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ......

ΑΥΤΟ ΠΩΣ ΚΑΘΑΡΙΖΕΤΑΙ?? ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΩ ΤΗΝ ΤΡΟΜΠΑ ΝΕΡΟΥ ΟΠΩΣ ΣΤΟ ΓΛΥΚΟ ΝΕΡΟ Η ΥΠΑΡΧΕΙ

ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΜΕΘΟΔΟΣ??ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΤΑΡΑΖΩ ΤΟ ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ ΚΑΙ

ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΜΟΝΟ ΝΕΡΟ ΝΑ ΤΡΑΒΑΩ ΣΤΗΝ ΑΛΑΓΗ. ΤΟ ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΑΛΗΣΑ ΛΙΓΟ ΕΒΓΑΖΕ ΠΟΛΥ ΘΟΛΟΥΡΑ(ΒΡΩΜΑ).ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

ΦΙΛΙΚΑ ΧΡΗΣΤΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε Χρήστο

Αν το υπόστρωμα λειτουργεί σαν βιολογικό σύστημα άμμου, δηλαδή έχει κάποιο πάχος, τότε δεν πρέπει ποτέ να το καθαρίζεις.

Αν ο ρόλος του είναι διακοσμητικός, τότε μπορείς να κάνεις ποτήρι κατά τα γνωστά.

Η λευκή θολούρα, που σηκώνεται όταν την ανακατεύεις, είναι διάφορα ιζήματα, που δημιουργούνται από την καθίζηση των πρόσθετων, που ρίχνεις, όπως πχ Ca, ή από το συνεχές τρίψιμο των κόκκων της άμμου.

Μετά από χρόνια θα παρατηρήσεις, ότι ο κόκκος της άμμου έχει γίνει πολύ πιο λεπτός από την αρχική του μορφή. Αυτό είναι μια απολύτως φυσιολογική εξέλιξη.

Σε περίπτωση όμως που η θολούρα αυτή είναι καφέ σκούρα, τότε πρόκειται για οργανικά υπολείμματα, τα οποία είναι περισσότερα από αυτά που μπορεί να απορροφήσει το σύστημά σου.

Στην δεύτερη περίπτωση, πρέπει να καθαριστεί, να ελαττώσεις την ποσότητα του ταΐσματος ή ακόμα και τον αριθμό των ψαριών. Ακόμα χρειάζεται να εμπλουτίσεις το σύστημα με καθαριστικούς οργανισμούς, όπως ερημίτες, ολοθούρια και άλλα παρόμοια.

Στην πρώτη περίπτωση δεν χρειάζεται να κάνεις απολύτως τίποτα.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

φίλε gctsax

μην ξεχνάς οτι η καλή κυκλοφορία του νερού βοηθάει πολύ στην καθαριότητα του υποστρώματος

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Γενικα η καλη κυκλοφορια και οτι αλλο μπορει να διατηρει σε αιωρηση τις οποιες βρομιες (πχ gobies) βοηθανε σε συνδιασμο βεβαια με αυτα που ειπε ο Νικος Ψαλτης παραπανω... Εγω αν και δεν εχω ιδιαιτερα καθαρη αμμο δεν την πολυ-ταλαιπωρω...

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ..... ΜΑ ΑΥΤΟ ΤΟ gobies ΤΙ ΕΙΝΑΙ???

ΚΑΠΟΙΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ??ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ.

Α ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ... ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ 120L ΕΧΩ 18 ΚΙΛΑ ΖΩΝΤΑΝΟ ΒΡΑΧΟ ΙΝΔΟΝΥΣΙΑΣ ΚΑΙ 20 ΚΙΛΑ ΖΩΝΤΑΝΟ ΑΡΑΓΩΝΙΤΗ... ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΣΑΝ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ??ΓΙΑ FISH ONLY ΤΟ ΕΧΩ ΜΕ ΖΩΝΤΑΝΟ ΒΡΑΧΟ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΓΑΡΙΔΑ,ΕΡΗΜΙΤΗ.. ΕΧΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΦΥΣΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

όχι φίλε μου .. δεν είναι κάποιο μηχάνημα .. τα gobies είναι βενθικά ψαράκια και κάποια είδη τους ανακατεύουν έντονα την άμμο τρώγοντας διάφορα..

ο βράχος και το υπόστρωμα που έχεις μπορούν να σε καλύψουν από φιλτράρισμα .. φτάνει να έχουν ωριμάσει αρκετά..

πόσο καιρό λειτουργεί το ενυδρείο?

πες μας λίγα λόγια ,μια σύντομη περιγραφή..

.. στο άλλο φίλτρο βάζεις υλικά για χημικό καθαρισμό του νερού..

.. καλή συνέχεια..

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΜΑΙΟΥ ΕΒΑΛΑ ΤΙΣ ΠΕΤΡΕΣ ΚΑΙ ΕΣΤΡΩΣΕ Κ ΤΟ ΝΕΡΟ.

ΑΡΧΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΜΟΥ....

ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΠΟΥ ΕΧΩ(ΕΗΕΙΜ 2215) ΕΧΩ ΜΕΣΑ 3ΜΠΛΕ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΑ,1ΠΑΚΕΤΟ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΕΗΕΙΜ SUBSTRO ΜΟΥ ΦΕΝΕΤΑΙ ΛΕΓΕΤΕ,ΑΝΘΡΑΚΑ,ΦΙΛΤΡΟ ΓΙΑ ΤΑ ΝΙΤΡΙΚΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑ.

ΣΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΤΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΚΑΙ Η U.V ΠΟΥ ΕΧΩ.

ΕΠΕΙΣΗΣ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΒΡΑΧΟΥΣ ΕΧΩ 2 ΚΥΚΛΟΦΩΡΗΤΕΣ 1000 ΛΙΤΡΩΝ ΤΗΝ ΩΡΑ (ΣΥΝΟΛΙΚΑ).ΛΑΜΠΕΣ ΕΧΩ ΜΙΑ MARINE WHITE KAI MIA BLUE MARINE.

ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ???

Link to comment
Share on other sites

Για setup fish only, πιστεύω ότι το ενυδρείο σου είναι μια χαρά.

Θα πρότεινα επιπλέον αντι φωσφωρικό υλικό στο φίλτρο σου και αν έχεις τη δυνατότητα να διαχωρίσεις το βιολογικό από το χημικό φίλτρο, αγοράζοντας ένα μικρό φτηνό εξωτερικό φίλτρο για χρήση χημικού και σύνδεση με την UV λάμπα.

Θα πρότεινα επίσης την UV λάμπα να την συνδέσεις by pass με το φίλτρο και να παρεμβάλεται ρυθμιστής ροής (βάνα) για καλύτερη απόδοση.

Και να θυμάσαι, ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιήσεις ποτέ φάρμακα στο σύστημά σου, για τη θεραπεία ασθενειών των ψαριών.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...