Jump to content

Άνοδος του No2 Nitrite


Recommended Posts

Για σας παιδιά θα ήθελα τα φώτα σας .

Πριν τρείς ημέρες πήρα και προσέθεσα στο ενυδρείο μου 4 αγγελόψαρα και ένα πλεκο (είχα 5red eye 2silver shark 1gourami) .Σήμερα πήρα μετρήσεις και ενώ όλα είναι πολύ καλά το NO2 Nitrite ανέβηκε και για να ακριβολογήσω από 0,01 πήγε στο 0,05 όπου είναι στο όριο του καλού στην γκραφα της JBL .

Θα ήθελα να μου πείτε αυτό τι μου δείχνει ότι φόρτωσα πολύ γρήγορα το ενυδρείο η κάτι άλλο? :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω κλείσει μήνα και τα πρώτα ψάρια που περιγράφω είναι πάνω από 25 μέρες

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανόν να περνάς πάλι ένα κύκλο στρωσίματος.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, ποιό τεστ μετράει 0,05;

Μήπως εννοείς 5 & 10 αντίστοιχα;

Έγινε επεξεργασία - MIHALHS
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, ποιό τεστ μετράει 0,05;

Μήπως εννοείς 5 & 10 αντίστοιχα;

Το τεστ της JBL και έχει τις μετρήσεις <0,01 0,025 στο πράσινο και απο0,05 -0,2 κίτρινο και από 0,3 εως 1,0 κόκκινο έτσι τα έχε

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανόν να περνάς πάλι ένα κύκλο στρωσίματος.

Η αλήθεια είναι ότι ποτέ μέσα σε αυτό τον ένα μήνα δεν είδα καμιά αλλαγή στις τιμές του νερού όλα ήταν μηδενικά το είχα μάλιστα αναφέρει στο φόρουμ και σαν απορία, υπάρχει η περίπτωση να στρώνει τώρα λόγο του μεγάλου όγκου του νερού που έχει, είναι 600λτρ.

Αν συμβαίνει αυτό τι πρέπει να κάνω τώρα ?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, ποιό τεστ μετράει 0,05;

Μήπως εννοείς 5 & 10 αντίστοιχα;

ΝΟ2 μετραει ο φίλος μη μπερδευεσαι με τα ΝΟ3 :)

olympic: Ρίχνε καθημερινά βακτήρια και σταμάτα το τάισμα για δυο τρεις μέρες :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='warhawk' date='18/06/2011, 14:23:20' post='564290']

ΝΟ2 μετραει ο φίλος μη μπερδευεσαι με τα ΝΟ3 :)

olympic: Ρίχνε καθημερινά βακτήρια και σταμάτα το τάισμα για δυο τρεις μέρες :hysterical:

Δίκιο, τώρα το είδα...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον παιδιά τώρα στρώνει έτσι δεν είναι ?

αμα ισχύει αυτό για τις μηδενικές μετρήσεις που έγραψες πιο πάνω δυστυχώς ναι...

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι ποτέ μέσα σε αυτό τον ένα μήνα δεν είδα καμιά αλλαγή στις τιμές του νερού όλα ήταν μηδενικά το είχα μάλιστα αναφέρει στο φόρουμ και σαν απορία, υπάρχει η περίπτωση να στρώνει τώρα λόγο του μεγάλου όγκου του νερού που έχει, είναι 600λτρ.

Αν συμβαίνει αυτό τι πρέπει να κάνω τώρα ?

Κοίτα, αν έχεις 600lt ενυδρείο και βάλεις 2-3 καρδινάλιους με τον καιρό θα φτιάξεις βιολογία αλλά θα είναι τόση λίγη η τροφή που ο ρυθμός ανάπτυξης θα είναι αργός. Μη το αποκλείεις να έστρωσες το ενυδρείο κανονικά, τα τεστ να σου βγάζαν όλα μηδέν αλλά η βιολογία σήκωνε μόνο τα 2-3 ψάρια. Οπότε αν βάλεις ξαφνικά 4-5 αγγελόψαρα θα το ακούσει η βιολογία γιατί έχει μείνει πίσω.

Σκέψου το έτσι. Έχεις ένα λίτρο βιολογικό υλικό για ένα tetra. Θα αναπτυχθεί η βιολογία η οποία θα κρατάει το νερό καθαρό αλλά ούτε το μισό βιολογικό υλικό θα έχει αποικοδομηθεί με βακτήρια. Οπότε αν βάλεις ξαφνικά 3-4 μεγάλα ψάρια θα ξεκινήσει πάλι ένας μικρός κύκλος γιατί τα βακτήρια τόσο καιρό δεν είχαν αρκετή τροφή να πολλαπλασιαστούν σε βαθμό να σου καλύψει την ιχθυοφόρτηση των 3-4 ψαριών.

Αυτό που μπορείς να κάνεις τώρα είναι προσοχή στο νερό και αν ξεφύγουν μετρίσεις να κάνεις αλλαγές νερού. Μπορείς να προμηθευτείς και έτοιμα βακτήρια απο κατάστημα να επιταχύνεις την διαδικασία.

Έγινε επεξεργασία - BiggBilly
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις έτσι πιστεύω και εγώ μάλλον τώρα αρχίζει να φορτώνει το βιολογικό μου υλικό δεν μπορεί ένα μήνα τώρα να μην είχε τίποτα .

Έχω έτοιμα βακτήρια από το πρώτο στρώσιμο θα βάζω την δοσολογία που λέει παράλληλα θα παρακολουθώ και το νερό και όταν δω ότι όλα επανέρχονται τότε θα ξαναβάλω ψάρια

Ευχαριστώ BiggBilly :)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, αν έχεις 600lt ενυδρείο και βάλεις 2-3 καρδινάλιους με τον καιρό θα φτιάξεις βιολογία αλλά θα είναι τόση λίγη η τροφή που ο ρυθμός ανάπτυξης θα είναι αργός. Μη το αποκλείεις να έστρωσες το ενυδρείο κανονικά, τα τεστ να σου βγάζαν όλα μηδέν αλλά η βιολογία σήκωνε μόνο τα 2-3 ψάρια. Οπότε αν βάλεις ξαφνικά 4-5 αγγελόψαρα θα το ακούσει η βιολογία γιατί έχει μείνει πίσω.

Σκέψου το έτσι. Έχεις ένα λίτρο βιολογικό υλικό για ένα tetra. Θα αναπτυχθεί η βιολογία η οποία θα κρατάει το νερό καθαρό αλλά ούτε το μισό βιολογικό υλικό θα έχει αποικοδομηθεί με βακτήρια. Οπότε αν βάλεις ξαφνικά 3-4 μεγάλα ψάρια θα ξεκινήσει πάλι ένας μικρός κύκλος γιατί τα βακτήρια τόσο καιρό δεν είχαν αρκετή τροφή να πολλαπλασιαστούν σε βαθμό να σου καλύψει την ιχθυοφόρτηση των 3-4 ψαριών.

Αυτό που μπορείς να κάνεις τώρα είναι προσοχή στο νερό και αν ξεφύγουν μετρίσεις να κάνεις αλλαγές νερού. Μπορείς να προμηθευτείς και έτοιμα βακτήρια απο κατάστημα να επιταχύνεις την διαδικασία.

Αυτό είναι κάτι που όλοι πρέπει να το έχουν υπ' όψιν τους.

Για αυτό λέμε πάντα ότι το φόρτωμα ενός ενυδρείου πρέπει να γίνεται σταδιακά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι κάτι που όλοι πρέπει να το έχουν υπ' όψιν τους.

Για αυτό λέμε πάντα ότι το φόρτωμα ενός ενυδρείου πρέπει να γίνεται σταδιακά.

Συμφωνώ αλλά με τα πολλά λύτρα που έχω δεν ανταποκρινόταν η δεν φαινόταν να ανταποκρίνεται το φίλτρο , τώρα άρχισε καααατι να δείχνει και αυτό φάνηκε στο ΝΟ2 ελπίζω να μην χειροτερέψει

Ήθελα είναι η αλήθεια και εγω να το τσιγκλήσω λίγο ελπίζω να μην μου βγει ξινό. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...