Jump to content

Fotse Nano Reef Log


fotojohn

Recommended Posts

Γεια σας πιαδια.εχω καιρο να μπω να τα πουμε.

Τα νεα...ειχα ενα 50λιτρο με ζωοτοκα.Απο τον καιρο που πεθαναν λογω απουσιασ μου εκτοσ αθηνων,ειχα βαλει το ενυδρειο να δουλευει μοναχο του.Πριν 2 μερες που πηγα για ψαρακια κατεληξα με εναν βραχο 4 κιλα,σκιμερ,EHEIM φιλτρο εξωτερικο και ειδικο χαλικι για ριφ,και με ενα phinus με το οποιο περασα το ενυδρειο που ειχα καθωσ και ολα τα εξαρτηματα που μπηκαν στο θαλασσινο.Ο γαμπροσ μου διατηρουσε ενα θαλασσινο και μου εφερε νερο και μακαρονι-βακτηριδια με τα οποια γεμισα ολο το εξωτερικο φιλτρο.το εσωτερικο το γεμισα με υαλοβαμβακα.επομενεσ αγορεσ ειναι ανεμωνεσ και τα συναφη και λεω να βαλω και μια λαμπα uv(καπως ετσι νλεγεται νομιζω.)τα 4 κιλα βραχου φτανουν η θελω πιο πολυ?ξερω οτι ειναι δυσκολο το εγχειρημα μα θα δειξει.εχουν προβλημα τα usb μου οταν τα φτιαξω θα στειλω φωτο.ενα τεστ τησ seachem(νομιζω) δειχνει την αμμωνια σε ενδειξη safe.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 159
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλώς όρισες στην κατηγορία των νάνων!

Πιστεύω να μην χρειαστεί να αλλάξεις και πάλι κατηγορία, όταν θα απουσιάσεις ξανά από το σπίτι σου.

Τώρα η ποσότητα του βράχου σου είναι επαρκής σε συνδυασμό με το εξωτερικό βιολογικό φίλτρο, που θα διαθέτει το σύστημά σου. Θα προτιμούσα βέβαια, να μην ήταν ένα κομμάτι βράχου, αλλά περισσότερα μικρότερα βραχάκια, ώστε να έχεις μεγαλύτερη επιφάνεια για βιολογική επεξεργασία.

Θα σου πρότεινα να βεβαιωθείς καλά για την βιολογική ισορροπία του συστήματος και κατόπιν να προβείς σε αγορές ζωντανών οργανισμών.

Επίσης η παρουσία ενεργού άνθρακα, στο φίλτρο σου, επιβάλλεται και ενισχύεται στην περίπτωση , που θα διατηρήσεις ανεμώνες. Επί πλέον αντι φωσφορικό και αντι νιτρατε για θαλασσινό.

Με φωτισμό τι έχεις κάνει?

Τα βιολογικά υλικά, που σου έδωσε ο γαμπρός σου, ήταν σε λειτουργία?

Επειδή οι ερωτήσεις σου είναι πιο εξειδικευμένες και αναφέρονται στην κατηγορία nano reef, θα κάνω μεταφορά του θέματός σου σε αυτήν την κατηγορία.

Καλή συνέχεια και περιμένουμε φωτογραφίες.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νικο,

Τα υλικα του γαμπρου μου ηταν σε λειτουργια εδω και 6+ μηνες.ο βραχος πιανει το 1/3 της πλατης του ενυδρειου.ενδεχεται να παρω αλλο ενα κομματι αν ειναι,μιασ και μου λες για την επιφανεια βιολογικης επεξεργασιας.η λαμπα προς το παρον ειναι η παλια μια Arcadia Original Tropical.μου λες να βαλω ενεργω ανθρακα.σκεφτομαι στο εξωτερικο φιλτρο να αφησω απλα μακαρονια (γεματο οπως το εχω) και αν ειναι να βαλω ανθρακα στο αλλο φιλτρο το εσωτερικο,που το εχω με υαλοβαμβακα.

τι εννοεις με ..."Επί πλέον αντι φωσφορικό και αντι νιτρατε για θαλασσινό."....?ειναι καποια υγρα η καποιος αλλος μηχανισμος??!!!???Η λαμπα UV κρινεται απαραιτητη πιστευεις?σιγα σιγα θα κανω ο,τι πρεπει.πως θα ελεγξω καποια στιγμη το ενυδρειο για βιολογικη ισσοροπια, ωστε να ξερω οτι ειναι ετοιμο να δεχθει ψαρια?

Ευχαριστω,φιλικα Φωτης

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αυξήσεις το βράχο σου, παίρνοντας μικρότερα βραχάκια και φτιάχνοντας ένα ωραίο ντεκόρ με πολλές κρυψώνες. Μπορείς ακόμα, αν δεν σου αρέσει ο βράχος που έχεις, να τον κόψεις σε δύο ή περισσότερα κομμάτια.

Να προσέξεις, αγοράζοντας νέο βράχο, ώστε να είναι έτοιμος κουραρισμένος, ώστε να αποφύγεις τη διαδικασία και να είναι άμεσα λειτουργικός.

Την λάμπα σου θα πρέπει να την αντικαταστήσεις με marine. Αν σκοπεύεις να βάλεις φωτοσυνθετικά κοράλλια, τότε θα πρέπει να αυξήσεις τα watt.

Δύο λευκές marine white και μία blue actinic, της arcadia, μιας και την ανέφερες, είναι πολύ καλές για αρχή.

Μπορείς να κάνεις το εσωτερικό φίλτρο σου χημικό. Νομίζω όμως ότι έχει δύο βασικά μειονεκτήματα.

Πρώτον έχει μικρή χωρητικότητα και δεύτερον χάνεις λειτουργικά λίτρα από το aqua scape του μικρού ενυδρείου.

Προσωπικά θα το έβγαζα παντελώς και θα διατηρούσα το εξωτερικό σαν μηχανικό και χημικό, χωρίς βιολογικό υλικό, εφόσον υπάρχει επάρκεια βράχου, άμμου και καλή κυκλοφορία νερού.

Τα υλικά που μπορείς να βάλεις στο μηχανικό και ταυτόχρονα χημικό φίλτρο, σε γενναιόδωρες ποσότητες, είναι τα πιο κάτω με σειρά από κάτω προς τα πάνω:

1- Πράσινο σφουγγάρι, για μηχανική κατακράτηση μεγάλων σωματιδίων

2- Το δεσμευτικό nitrate ειδικό για θαλασσινό νερό. Δεν δεσμεύει 100% τα νιτρικά παράγωγα, αλλά βοηθάει κατά πολύ.

3- Το αντιφωσφωρικό και αντιπυριτικό για την δέσμευση των φωσφορικών και πυριτικών αλάτων, τα οποία παράγονται διαρκώς σε ένα κλειστό σύστημα.

4-Ο ενεργός άνθρακας καλής ποιότητας, για την κατακράτηση των οργανικών διαλυμάτων, που δεν προλαβαίνει να αποβάλει το skimmer και τις διάφορες τοξικές ουσίες, που μπορούν να βρεθούν στο σύστημά σου.

5- Πράσινο μπαμπάκι, για την κατακράτηση των μικροσωματιδίων

Η λάμπα UV θεωρώ ότι είναι απαραίτητη και πρέπει να συνδεθεί με τον τρόπο, που σου έχω ήδη αναφέρει.

Αν το βιολογικό υλικό, που διαθέτεις, είτε βράχος είτε τεχνητό υλικό, είναι λειτουργικά, τότε θα πρέπει να βάλεις το συντομότερο δυνατό, κάποιο οργανισμό και θα πρέπει να ταΐζεις, για να κρατήσουν την βιολογική τους ικανότητα.

Σε διαφορετική περίπτωση οι βακτηριακές αποικίες θα χαθούν και θα πρέπει να αρχίσει νέος κύκλος.

Οι οργανισμοί που μπορείς να βάλεις στην αρχή είναι σαλιγκάρια, γαρίδες και ερημίτες. Αν τα παράγωγα του αζώτου παραμένουν μηδενικά, τότε μπορείς να προσθέσεις κάποιο μη απαιτητικό μαλακό κοράλλι η κάποιο μικρό ψαράκι.

Αν πάλι τα υλικά σου δεν είναι λειτουργικά ή ανεβάσουν σύντομα αμμωνιακά παράγωγα, τότε θα πρέπει να κάνεις "κύκλο" στο ενυδρείο σου.

Πληροφορίες για τον κύκλο θα βρεις στα άρθρα, που αναφέρονται στην θαλασσινή κατηγορία.

Η προσθήκη νέων οργανισμών θα πρέπει να γίνεται σταδιακά και αφού βεβαιωθείς ότι η βιολογική ισορροπία του μικρού συστήματος, παραμένει σταθερή, τουλάχιστον για μια βδομάδα.

Πιστεύω να απάντησα στα ερωτήματά σου και να πήρες μια ιδέα για την διαδικασία του στησίματος ενός μικρού θαυμαστού υποθαλάσσιου κόσμου.

Ότι απορίες προκύψουν στην πορεία, μη διστάσεις να ρωτήσεις, προκειμένου να πάρεις τις γνώμες των Φίλων μας, που ασχολούνται με την κατηγορία αυτή και να δημιουργηθεί μια ενδιαφέρουσα και εποικοδομητική συζήτηση.

Καλή συνέχεια

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

2- Το δεσμευτικό nitrate ειδικό για θαλασσινό νερό. Δεν δεσμεύει 100% τα νιτρικά παράγωγα, αλλά βοηθάει κατά πολύ.

Διαφωνω με αυτο το προιον γιατι τουλαχιστον αυτα που εχουν πεσει στα χερια μου (σφουγγαρια) δεν αφαιρουν μονο νιτρικα αλλα αποροφουν ουσιες σε ολο το φασμα του κυκλου του αζωτου και ετσι με αυτο το τροπο η βιολογια σου σακατευεται. Μπορει να κανω λαθος αλλα ειμαι σχεδον 100% σιγουρος για αυτο.

Ετσι και αλλιως σε τοσα λιγα λιτρα, ο ποιο φθηνος τροπος για μειωσει των νιτρικων ειναι απαλα...ενας κουβας φρεσκο θαλλασινο νερο για αλλαγη καθε 5-10-15 ημερες. Μακαρι και εμεις να ειχαμε αυτη την ανεση στα λιτρα μας. ;)

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω με αυτο το προιον γιατι τουλαχιστον αυτα που εχουν πεσει στα χερια μου (σφουγγαρια) δεν αφαιρουν μονο νιτρικα αλλα αποροφουν ουσιες σε ολο το φασμα του κυκλου του αζωτου και ετσι με αυτο το τροπο η βιολογια σου σακατευεται. Μπορει να κανω λαθος αλλα ειμαι σχεδον 100% σιγουρος για αυτο.

Ετσι και αλλιως σε τοσα λιγα λιτρα, ο ποιο φθηνος τροπος για μειωσει των νιτρικων ειναι απαλα...ενας κουβας φρεσκο θαλλασινο νερο για αλλαγη καθε 5-10-15 ημερες. Μακαρι και εμεις να ειχαμε αυτη την ανεση στα λιτρα μας. ;)

Αν και δεν αναφέρομαι στα σφουγγάρια, αλλά σε νέο προϊόν σε στερεά μορφή, δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη γιατί δεν το έχω δοκιμάσει για μεγάλο διάστημα.

Αυτή τη στιγμή το έχω σε λειτουργία στο nano μου, χωρίς να έχω διαπιστώσει κάτι το ιδιαίτερο. Τα νιτρικά είναι μηδενικά, αλλά δεν μπορώ να επιβεβαιώσω αν οφείλεται στην παρουσία του υλικού ή σε κάποιους άλλους παράγοντες.

Μακροπρόθεσμα πιστεύω ότι θα είμαι σε θέση να βγάλω κάποια συμπεράσματα.

Με εκτίμηση

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδες για ολες τις απαντησεις!

Εχω βαλει το ενυδρειο και θα το αφησω να κανει ενα πρωτο setup μονο του και μετα.... βλεπουμε.

Μου ειπαν οτι να αρχισει πρωτα να "πρασινιζει" σιγα σιγα....και μετ αβαζω τα αντινιτρικα και τα αντιφωσφορικα.καλη η ιδεα για θαλασσινο νερο ως αλλαγη....δεν ειναι λιγο επικινδυνο ομως(βρωμικη θαλασσα και ετσι)?

Μια αλλη ερωτηση:"το σκιμερ μου δεν βγαζει ιδιαιτερα αφρους....γιατι αραγε?"

Φιλικα

φωτης

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδες για ολες τις απαντησεις!

Εχω βαλει το ενυδρειο και θα το αφησω να κανει ενα πρωτο setup μονο του και μετα.... βλεπουμε.

Μου ειπαν οτι να αρχισει πρωτα να "πρασινιζει" σιγα σιγα....και μετ αβαζω τα αντινιτρικα και τα αντιφωσφορικα.καλη η ιδεα για θαλασσινο νερο ως αλλαγη....δεν ειναι λιγο επικινδυνο ομως(βρωμικη θαλασσα και ετσι)?

Μια αλλη ερωτηση:"το σκιμερ μου δεν βγαζει ιδιαιτερα αφρους....γιατι αραγε?"

Φιλικα

φωτης

Δεν καταλαβαινω το ακριβως εννοεις να πρασινιζει σιγα σιγα....

Οσο αφορα το θαλασσινο νερο δεν εννοουσε ο Μαριος να ειναι απο θαλασσα :) Μιλαγε για αλλαγες νερου με νερο οπως το φτιαχνεις ετσι και αλλιως (νερο απο RO και αλατι)..

Link to comment
Share on other sites

την ειπα την κατσανα μου ε?

ετσι μου ειπαν βασικα για το"πρασινισει".τι να πω και εγω παρακατω!

:)

το σκιμερ καλα θα δουλευει διοτι οπως ςιπα δεν πολυ βγαζει αφρους.?

Link to comment
Share on other sites

την ειπα την κατσανα μου ε?

ετσι μου ειπαν βασικα για το"πρασινισει".τι να πω και εγω παρακατω!

:blink:

το σκιμερ καλα θα δουλευει διοτι οπως ςιπα δεν πολυ βγαζει αφρους.?

Αν με το πρασινισει εννοουσαν να βγαλει αλγη...να εισαι σιγουρος οτι θα βγαλει ετσι και αλλιως :)

Το σκιμερ δεν μπορω να καταλαβω αν δουλευει καλα η οχι...τι εννοεις δεν πολυ βγαζει αφρους? μαζευεται καθολου βρωμα στο κυπελο του ? Αν δεν εχεις τιποτα μεσα μην περιμενεις να βγαζει και πολλα αλλα σιγουρα ολο και κατι θα πρεπει να κανει...Photo ??

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδες για ολες τις απαντησεις!

Εχω βαλει το ενυδρειο και θα το αφησω να κανει ενα πρωτο setup μονο του και μετα.... βλεπουμε.

Μου ειπαν οτι να αρχισει πρωτα να "πρασινιζει" σιγα σιγα....και μετ αβαζω τα αντινιτρικα και τα αντιφωσφορικα.καλη η ιδεα για θαλασσινο νερο ως αλλαγη....δεν ειναι λιγο επικινδυνο ομως(βρωμικη θαλασσα και ετσι)?

Μια αλλη ερωτηση:"το σκιμερ μου δεν βγαζει ιδιαιτερα αφρους....γιατι αραγε?"

Φιλικα

φωτης

Εννοείται ότι λέγοντας, φρέσκο θαλασσινό νερό, εννοεί φρεσκοφτιαγμένο τεχνητό θαλ. νερό.

Η πρασινίλα, δηλώνει την ανάπτυξη άλγης, που είναι έντονη στα νέα συστήματα.

Η ανάπτυξη της άλγης είναι απολύτως φυσιολογική και μόνιμη, την οποία ελέγχουμε με την παρουσία αλγοβόρων οργανισμών και τη μείωση των αποθεμάτων της τροφής της, στο σύστημα, που την αναπτύσσουν.

Οι αλγοβόροι οργανισμοί, καλό είναι να μπαίνουν, μετά την αρχική εκδήλωση της άλγης, γιατί διαφορετικά δεν θα βρίσκουν την βασική τους τροφή για να τραφούν και θα είμαστε υποχρεωμένοι να τους ταΐζουμε, επιφορτίζοντας περισσότερο το σύστημα.

Η μείωση των αποθεμάτων τροφής της άλγης, γίνεται με τη χρήση του skimmer και του χημικού φίλτρου. όπως και με την ολοκλήρωση του κύκλου του αζώτου, με τη σωστή λειτουργία του natural system.

Το skimmer, είναι πολύ φυσικό, τώρα στην αρχή, να μην έχει πολλά προϊόντα να αποβάλλει. Αργότερα όμως όσο το βιοφορτίο θα αυξάνει και το οργανικά προϊόντα, που είναι διαλυμένα στο νερό, θα ανέρχονται, τότε θα παρατηρήσεις έντονη συλλογή αποβλήτων στ ποτηράκι του skimmer. Με την προϋπόθεση, βέβαια, το skimmer, να είναι σωστά ρυθμισμένο.

Όσον αφορά, ότι τα χημικά υλικά, θα πρέπει να τοποθετούνται μετά την εμφάνιση της άλγης, δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο.

Ας μας το αναλύσει περισσότερο , αυτός που σου το συνέστησε.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι λέγοντας, φρέσκο θαλασσινό νερό, εννοεί φρεσκοφτιαγμένο τεχνητό θαλ. νερό.

Εννοείται! :)

.Όσον αφορά, ότι τα χημικά υλικά, θα πρέπει να τοποθετούνται μετά την εμφάνιση της άλγης, δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο.

Ας μας το αναλύσει περισσότερο , αυτός που σου το συνέστησε.

Ειναι λαθος να βαλεις τα χημικα αποροφητικα υλικα μετα το οποιο ξεσπασμα. Αυτα πρεπει να μπουν απο την αρχη του καθε ενυδρειου. Απο την πρωτη ημερα. Γιατι μετα οι οποιες βρωμιες συσσορευονται, καποιο μεγαλο μερος αποροφηται απο το υπωστρωμα και τον βραχο και ευνοει σε μεγαλο και "ανεξηγητο" ξεσπασμα αλγης το οποιο και φυσικα για να ξεφωρτωθουμε μας βγαζει τι λαδι.. το λιγοτερο. Απο την αρχη πρεπει να μπει οτι ειναι να μπει.Σε γλυτωνει απο πολλους μπελαδες μετα και απιστευτα λιγοτερους μπελαδες οπως βρωμικο νερο, τριχωειδη αλγη, ενω η κοραλλινη θα αναπτυχθει απο την αρχη του στησιματος σου και οχι μετα απο πολλους μπελαδες..

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

To αντιφώσφορο και τον άνθρακα τον βάζουμε σε καλτσα ή χύμα (φαντάζομαι ότι τον αντιφωσφορο θέλει σίγουρα κάλτσα γιατί είναι πολύ μικρότερης διαμέτρου)? Είναι καλύτερα να αντικαθιστούμε μακαρόνι ή substarct pro σε μία eheim pro II για να βάλουμε χημικό καθαρισμό?

Link to comment
Share on other sites

To αντιφώσφορο και τον άνθρακα τον βάζουμε σε καλτσα ή χύμα (φαντάζομαι ότι τον αντιφωσφορο θέλει σίγουρα κάλτσα γιατί είναι πολύ μικρότερης διαμέτρου)? Είναι καλύτερα να αντικαθιστούμε μακαρόνι ή substarct pro σε μία eheim pro II για να βάλουμε χημικό καθαρισμό?

Καλυτερα σε καλτσα αφου και θα σε βολεψει γενικοτερα αλλα και θα ειναι πιο "σιγουρα" :)

Οσο αφορα την αντικατασταση του βιολογικου υλικου για χημικο αυτο εξαρταται απο το πως θα εχεις την απαραιτητη βιολογια... τι εννοω... εαν εχεις αρκετο ζωντανο βραχο και ζωντανη αμμο ωστε να στηριζεις εκει τη βιολογια σου τοτε ενα βιολογικο φιλτρο σε κανιστρο οχι μονο δεν θα σου προσφερει τιποτα αλλα ισως σου δημιουργησει προβληματα (υψηλο Nitrate). Σε αυτη την περιπτωση λοιπον ειναι σαφως καλυτερο να το χρησιμοποιησεις σαν χημικο φιλτρο αφηνοντας τη βιολογια σου σε βραχο/αμμο (σαφως καλυτερο φυσικο συστημα!)...

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα για ζωντανή άμμο και βράχο πηγαίνω αλλά αφού έχω ένα μεγάλο κάνιστρο γιατί να πηγαίνει χαμένο, Δε μπορώ να το τιγκάρω στον υαλοβάμβακα ή στα χημικά, αφού έχω χώρο γιατί να μην προσθέσω λίγο substarct pro που είναι καλό υλικό ομολογουμένως τουλάχιστον για αρχή μέχρι να μπει ολόκληρη η ποσότητα ζωντανού βράχου που σκοπεύω να βάλω.

Εν τω μεταξύ φοβάμαι μήπως δε λειτουργεί καλά εαν ένα ολόκληρο τμήμα του φίλτρου που κανονικά θα δούλευε με μακαρόνι ας πούμε δουλεύει με μπλε σφουγκάρι. Η γνώμη σας οπωσδήποτε έχει μεγαλύτερη βαρύτητα λόγω της εμπειρίας σας εγώ απλά εκφράζω κάποιες λογικές απορίες

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα για ζωντανή άμμο και βράχο πηγαίνω αλλά αφού έχω ένα μεγάλο κάνιστρο γιατί να πηγαίνει χαμένο, Δε μπορώ να το τιγκάρω στον υαλοβάμβακα ή στα χημικά, αφού έχω χώρο γιατί να μην προσθέσω λίγο substarct pro που είναι καλό υλικό ομολογουμένως τουλάχιστον για αρχή μέχρι να μπει ολόκληρη η ποσότητα ζωντανού βράχου που σκοπεύω να βάλω.

Εν τω μεταξύ φοβάμαι μήπως δε λειτουργεί καλά εαν ένα ολόκληρο τμήμα του φίλτρου που κανονικά θα δούλευε με μακαρόνι ας πούμε δουλεύει με μπλε σφουγκάρι. Η γνώμη σας οπωσδήποτε έχει μεγαλύτερη βαρύτητα λόγω της εμπειρίας σας εγώ απλά εκφράζω κάποιες λογικές απορίες

Η άποψή μου είναι:

Όσο έχεις μικρή ποσότητα βράχου, έχεις και μικρό βιοφορτίο. Αυξάνεις το βράχο σου αυξάνεις και το βιοφορτίο σου.

Δεν θεωρώ σωστή λύση, την ταυτόχρονη, λειτουργία εξωτερικού, μηχανικά υποστηριζόμενου, βιολογικού φίλτρου, μέχρι να μπει η τελική συνιστώμενη ποσότητα βράχου.

Ο λόγος είναι γιατί έτσι, ποτέ δεν θα λειτουργήσει και δεν θα αναπτυχθεί σωστά, σαν βιολογικό σύστημα επεξεργασίας, ο υπάρχον βράχος.

Τα κενά του φίλτρου σου, μπορούν άνετα να αναπληρωθούν με μπλε σφουγγάρι ή με προφίλτρο μακαρόνι στα κάτω διαμερίσματα.

Η χρήση αυτών των υλικών, δεν είναι μόνο η μηχανική φίλτρανση, αλλά και στην εξασφάλιση της σωστής ροής του νερού, μέσα από όλη τη μάζα των υπερκείμενων χημικών υλικών.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδες .... το νανο ριφ μου φαινεται να εξελισεται ομαλα...μα εχω καποιες αποριες!

[1]Το σκιμερ συνεχιζει να μην αποβαλλει κατι το σημαντικο.οι αφροι που δημιουργουνται εντος του εσωτερικου σωληνα,δεν ανεβαινουν να συσωρευτουν στο κυπελακι ψηλα.αντιθετα με το που βγαινουν απο το σωληνα χυνονται απ'ευθειας ,γυρω απο αυτον, παλι πισω στο νερο. Αυτο ειναι προβλημα????

[2]κατι αλλο...ο βραχος εχει αρχιζει και καφετιζει....ειναι νορμαλ εξελιξη αυτη η οχι?

[3]αντινιτρικα και αντιφωσφορικα:καποια προτιμιση?ριχνω μονο τωρα η σε καθε αλλαγη νερου?ποιο το κοστος αν δεν χρησιμοποιησω τετοια? :)

[4]Μεσα το ενυδρειο μου φιλοξενει ηδη δυο ψαρια που μου τα εφερε ο γαμπρος μου λογω ξεστησιματος του δικου του θαλασσινου.τα εχω καμια εβδομαδα και φαινονται αρκετα δραστηρια και να αντεχουν...ποια ειναι ομως δεν ξερω...εχω ψαξει πολλα σαιτ και φωτος μα δεν τα εχω βρει δεν ξερω καν αν ειναι ψαρια υφαλου η γενικα ψαρια θαλασσινου νερου.δυστυχως ακομα δεν μπορω να στειλω φωτο....(μια περιγραφη...το ενα ειναι με ασπρομαυρες ρηγες κοντοστρογγυλο και το αλλο μπλε ιλεκτρικ με διαφανη/μπεζ ρηγα απο το στομα εως την ουρα ,απο την κατω του πλευρα.εχει διαφανη ουρα και πτερυγια....)αυτα θα ειναι συμβατα με κλοουν ψαρια πο σκεφτομαι να βαλω αργοτερα?

[5]Σκουπα βυθου χρησιμοποιουμε στο θαλασσινο?πως καθαριζουμε τον βυθο?

Ολο αποριες ειμαι :blink:

Φιλικους χαιρετισμους

Φώτης

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο να προσθεσω στα απο πανω

[6]Ανεμωνες ,σπογγους,και τετοια που σκεφτομαι τωρα να παρω πως τα τοποθετω?τα ακουμπω πανω στον βραχο απλα, η εχει αλλη διαδικασια???

Link to comment
Share on other sites

Παιδες βρηκα τα ψαρια που φιλοξενει ηδη το μινι ριφ μου και απογοητευτικα.ειναι αυτα που στελνω....

Απ οτι ειδα δεν κανουν για νανο ριφ....η κανω λαθος? :)

Αν ειναι θα τα παω στο πετ σοπ που ψωνιζω......Θα υπαρξει σιγουρα προβλημα αν μεινουν ετσι δεν ειναι.Θα παω συντομα να αγορασω αλλον εναν μικρο βραχο και κανα κοραλακι...(λεω εγω)

:blink:

Link to comment
Share on other sites

:)

Λοιπον παιδες .... το νανο ριφ μου φαινεται να εξελισεται ομαλα...μα εχω καποιες αποριες!

[1]Το σκιμερ συνεχιζει να μην αποβαλλει κατι το σημαντικο.οι αφροι που δημιουργουνται εντος του εσωτερικου σωληνα,δεν ανεβαινουν να συσωρευτουν στο κυπελακι ψηλα.αντιθετα με το που βγαινουν απο το σωληνα χυνονται απ'ευθειας ,γυρω απο αυτον, παλι πισω στο νερο. Αυτο ειναι προβλημα????

Δεν εχεις σκιμμερ ουσιαστικα ετσι. Πως γινεται αυτο? Μηπως κατι λαθος στο στησιμο? Εαν μπορει ςν αβαλεις μια φωτογραφια θα μας λυσει τα χερια.

[2]κατι αλλο...ο βραχος εχει αρχιζει και καφετιζει....ειναι νορμαλ εξελιξη αυτη η οχι?

Η..αλγη που λεγαμε?Πρωτα αρχιζει ετσι, μετα πρασινιζει και στην πορεια ερχεται η κοραλλινη. Τωρα ομως για να γινει αυτο με την σωστη σειρα πρεπει να προσεξεις και καποια αλλα πραγματακια. Οπως να κρατας καθαρο νερο, καλες τιμες και καλη κυκλοφορια.

[3]αντινιτρικα και αντιφωσφορικα:καποια προτιμιση?ριχνω μονο τωρα η σε καθε αλλαγη νερου?ποιο το κοστος αν δεν χρησιμοποιησω τετοια? :ballistic:

Δεν ειναι καποια σκονη. Ειναι σαν το βιολογικο μεσο του φιλτρου σε νοοτροποια. Ειναι σε μπιλιες και το βαζεις στο εξωτερικο σου φιλτρο και τραβανε μονιμα. Αλλα πρεπει να επεκταθουμε λιγο περισοτερο αργοτερα γιατι εχει ςμπερδεψει καποια πραγματα. Το αντιφωσφωρικο επρεπε να ειναι ηδη στο ενυδρειο σου. Καλο ειναι να τοποθετησεις τετοιο υλικο αμεσα στο φιλτρο σου

[4]Μεσα το ενυδρειο μου φιλοξενει ηδη δυο ψαρια που μου τα εφερε ο γαμπρος μου λογω ξεστησιματος του δικου του θαλασσινου.τα εχω καμια εβδομαδα και φαινονται αρκετα δραστηρια και να αντεχουν...ποια ειναι ομως δεν ξερω...εχω ψαξει πολλα σαιτ και φωτος μα δεν τα εχω βρει δεν ξερω καν αν ειναι ψαρια υφαλου η γενικα ψαρια θαλασσινου νερου.δυστυχως ακομα δεν μπορω να στειλω φωτο....(μια περιγραφη...το ενα ειναι με ασπρομαυρες ρηγες κοντοστρογγυλο και το αλλο μπλε ιλεκτρικ με διαφανη/μπεζ ρηγα απο το στομα εως την ουρα ,απο την κατω του πλευρα.εχει διαφανη ουρα και πτερυγια....)αυτα θα ειναι συμβατα με κλοουν ψαρια πο σκεφτομαι να βαλω αργοτερα?

Ειναι οι τσαμπουκαδες των ενυδρειων μας....Damsel και τα δυο. Οσο μεγεθος τους λειπει τοσο νευρο ειναι..

[5]Σκουπα βυθου χρησιμοποιουμε στο θαλασσινο?πως καθαριζουμε τον βυθο?

Εχει πιασει ο βυθος βρωμια? Μηπως εχει πιασει αλγη?

Ολο αποριες ειμαι :blush:

Να εισαι, να εισαι! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Discos ευχαριστω πολυ για τις απαντησεισ!

Τι να σου πω για το σκιμερ...δεν ξερω.σωστη εγκατασταση πιστευω εχω κανει απλα το μηχανημα του αερα εχει πολυ πιεση και ας ειναι στο low.λετε να φταιει αυτο?

Θα παω να παρω σημερα κιολας τα αντιφωσφορικα και αυτα...παιζει να παρω και ενα βραχακι ακομη.

Ο βυθος δεν χει πασει βρωμια αλλα κατι σαν αλγη σε ενα μικρο σημειο...γενικο ηταν το ερωτημα για σκουπα βυθου.

Το νερο το κρατω καθαρο με σωστες αλλαγες και τα συναφη.

Οσο για τα ψαρια...τα κραταω μεσα η τα δινω?θα συμβιωσουν με κοραλλια και αλλα ψαρια ριφ που θα βαλω η θα εχω προβλημα?Αληθεια μου "τσιμπανε" τον βραχο->ειναι θεμιτο κατι τετοιο?

Ευχαριστω και παλι παιδια. :)

Link to comment
Share on other sites

Και συνεχιζω...

Χθες αγορασα εναν επιπλεον βραχο 1+ κιλο και ετσι εχω φτασει συνολικα τα 5+....πιστευω ειναι ικανοπιητικο.αγορασα και seagel της seachem.Moυ ειπε οτι ειναι αντιφωσφορικο και ανθρακας μαζι.Το προιον εδινε τις αναλογιες, ισως ομως να εβαλα λιγο παραπανω.πως να το μετρουσα εξάλλου?!?!?! :)

τωρα το αφηνω με τα damsel μεσα για κανα μηνα(λεω) και μετα θα βγαλω τα ψαρια και θα βαλω κοραλακια 2-3 και τελος ψαρακια....θα στειλω για οτι νεο

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω για το σκιμερ...δεν ξερω.σωστη εγκατασταση πιστευω εχω κανει απλα το μηχανημα του αερα εχει πολυ πιεση και ας ειναι στο low.λετε να φταιει αυτο?

Θα παω να παρω σημερα κιολας τα αντιφωσφορικα και αυτα...παιζει να παρω και ενα βραχακι ακομη.

Ο βυθος δεν χει πασει βρωμια αλλα κατι σαν αλγη σε ενα μικρο σημειο...γενικο ηταν το ερωτημα για σκουπα βυθου.

Το νερο το κρατω καθαρο με σωστες αλλαγες και τα συναφη.

Οσο για τα ψαρια...τα κραταω μεσα η τα δινω?θα συμβιωσουν με κοραλλια και αλλα ψαρια ριφ που θα βαλω η θα εχω προβλημα?Αληθεια μου "τσιμπανε" τον βραχο->ειναι θεμιτο κατι τετοιο?

Για το σκιμμερ μια φωτογραφια θα βοηθησει πολυ εαν ειναι ευκολο για να καταλαβουμε ακριβως τι λες και πως μπορουμε να προτινουμε μια καποια λυση. Οταν λες αλγη τι ακριβως εννοεις? Κοκκινη, καφε, πρασινη με ινες η απλα επικαλυπτικη?

Ειναι απολυτα φυσιολογικο να σου τσιμπανε το βραχο. Ισως σε τρομαξα πριν που σου ειπα οτι ειναι λιγο τσαμπυκαδες. Δεν ειναι οτι δεν ειναι ασφαλη για τα κοραλια, ειναι απολυτα reef safe. Ειναι ομως αρκετα επιθετικα με οποιο αλλο ζωντανο θα μεπι στο ενυδρειο σου (ψαρι) και προκαλουν εντονο στρες.

Και συνεχιζω...

Χθες αγορασα εναν επιπλεον βραχο 1+ κιλο και ετσι εχω φτασει συνολικα τα 5+....πιστευω ειναι ικανοπιητικο.αγορασα και seagel της seachem.Moυ ειπε οτι ειναι αντιφωσφορικο και ανθρακας μαζι.Το προιον εδινε τις αναλογιες, ισως ομως να εβαλα λιγο παραπανω.πως να το μετρουσα εξάλλου?!?!?! :)

τωρα το αφηνω με τα damsel μεσα για κανα μηνα(λεω) και μετα θα βγαλω τα ψαρια και θα βαλω κοραλακια 2-3 και τελος ψαρακια....θα στειλω για οτι νεο

Μια χαρα τα πας. Κρατησε μας ενοιμερους. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ...

Τα ψαρακια αυτα μου ειπε ο τυπος χθες στο πετ σοπ να τα βγαλω οτν θα βαλω κοραλια και τα αλλα (ημερα)ψαρια.μου προτεινε προς το παρον να τα αφησω.

Το σκιμερ το ειχα λιγο ψηλα και μου προτεινε να το χαμηλωσω.θα το παρακολουθησω και θα στειλω νεοτερα.

Η αλγη ειναι ενα λεπτο επιστρωμα καφε χρωματος σε ενα συγκεκριμενο μερος του βραχου,δεν τον καλυπτει στην καμια ολον.Εχει και λιγο(σαν μια σταμπα)πρασινο.

Για ο,τι νεο θα ενημερωσω και παλι ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...