Jump to content

Fotse Nano Reef Log


fotojohn

Recommended Posts

Φιλε νικο οντως αλλαξα και υαλοβαμβακα στο εσωτερικο φιλτρο και εριξα και αντιχλωριο...παιζουν ρολο αυτα προφανως το λοιπον! :welcome:

Φιλε στεφανε τελειωσα κλασικη φιλολογια.... :thumbup: καταπληκτικα τεσπα....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 159
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φιλε νικο οντως αλλαξα και υαλοβαμβακα στο εσωτερικο φιλτρο και εριξα και αντιχλωριο...παιζουν ρολο αυτα προφανως το λοιπον! :welcome:

Φιλε στεφανε τελειωσα κλασικη φιλολογια.... :thumbup: καταπληκτικα τεσπα....

Την επόμενη φορά να ξεπλένεις καλά το μπαμπάκι με γλυκό νερό, πριν το τοποθετήσεις και να χρησιμοποιείς αντιχλώριο για θαλασσινό νερό, το οποίο δεν αφρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε νικο οντως αλλαξα και υαλοβαμβακα στο εσωτερικο φιλτρο και εριξα και αντιχλωριο...παιζουν ρολο αυτα προφανως το λοιπον! :welcome:

Το αντιχλωριο για το σκιμμερ ειναι κατι σαν..σαπουνι! Το σκιμμερ τρελενεται. Νομιζω υπαρχουν ειδικα αντιχλωρια για θαλασσινο που δεν εχουν αυτο το προβλημα αλλα λογω α/ο σχεδον απο την αρχη του ενυδρειου μου δεν γνωριζω ποια μπορει να ειναι. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,

χθες εβαλα στο ενυδρειο μια ανεμωνη και 2 κλοουν.(το νταμσελ το εδιωξα)

απο εβδομαδα θα μπει και κοραλλι.Ελπιζω να οδευσουν καλα ολα!

οριστε και καποιες φωτο!!!

:welcome:

post-1571-1166084194_thumb.jpg

post-1571-1166084229_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία!!

Το ξέρεις ότι είναι δύσκολο βέβαια το εγχείρημα. Στη θέση σου θα το έκανα μόνο με ανεμώνες δε θα έβαζα άλλο κοράλλι. Βάλε μία carpet να δώσει λίγο διαφορετικό χρώμα βάλε και καμία μικρή ακόμα και μετά κάτσε και παρακολούθα το Χημικό πόλεμο και όποιος αντέξει. Θα έλεγα να βάζεις και γάντια όταν βάζεις μέσα τα χέρια εκεί μέσα λόγω των λίγων λίτρων του ενυδρείου.

Α και που είσαι τιγκάρησε με άνθρακα :welcome::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου ανεφεραν τπτ για βαθμο επικυνδυνοτητας στο πετ σοπ που πηγα.

αρχικα ελεγα να παρω κοραλλι και κατεληξα στην ανεμωνη....τι να πω!

εχω βαλει ηδη ανθρακα αρκετο. ποσο περισσοτερο θα χρειαστω !!!!!!! :welcome:

Τι μπορει να προκαλεσει η ανεμωνη στα κοραλλια?

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία!!

Το ξέρεις ότι είναι δύσκολο βέβαια το εγχείρημα. Στη θέση σου θα το έκανα μόνο με ανεμώνες δε θα έβαζα άλλο κοράλλι. Βάλε μία carpet να δώσει λίγο διαφορετικό χρώμα βάλε και καμία μικρή ακόμα και μετά κάτσε και παρακολούθα το Χημικό πόλεμο και όποιος αντέξει. Θα έλεγα να βάζεις και γάντια όταν βάζεις μέσα τα χέρια εκεί μέσα λόγω των λίγων λίτρων του ενυδρείου.

Α και που είσαι τιγκάρησε με άνθρακα :welcome::thumbup:

Καλη αρχη!!

Ξεκινησες με λιγο περιεργο τροπο αφου οι ανεμωνες δεν ειναι το ποιο ευκολο ζωντανο ειδικα για καποιον στο ξεκινημα του. Παιζεις λιγο με την φωτια αλλα ας δουμε πως μπορουμε να το κανουμε να παει οσο ποιο καλα γινεται. Η ανεμωνη εχει το κακο πως αλλαζει θεσεις μονη της και δεν μπορουμε εμεις να κανουμε τιποτα για αυτο. Αλλο κοραλι δεν θα ελεγα να βαλεις ακομα, σιγουρεψου πως η εχει σταθεροποιηθη η θεση της και βλεπεις, αλλιως; θα εχεις μαχες, αφου απο οπου περναει η ανεμωνη "χτυπαει" τα αλλα κοραλια και τα στρεσσαρει. Εαν ειδικα αυτο συνεχιστει για λιγο θα στα σκοτωσει... :thumbup:

Για αυτο σου ειπα πριν πως η ανεμωνη θελει εμπειρια. Κατα τη δικη μου γνωμη, μεινε εδω που εισαι για καποιο καιρο, να παρει η ανεμωνη τα πανω της και να σταθεροποιηθη. Εαν δεις οτιδηποτε περιεργο, οπως να μαζευεται ανεξηγητα η κρυβεται στα βραχια μας το αναφερεις γιατι μπορει να μην ειναι τιποτα, μπορει ομως να ειναι και κατι οχι καλο.

Πιστευω να μην σε στεναχωρησα, εαν πας προσεχτικα θα πανε ολα καλα. Αντε καλως ηλθες στο θαλλασινο κοσμο..! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Με αγχωσατε λιγο για το βαθμο ρισκου που παιρνω...ευελπιστω για το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα.

Η ανεμωνη απλωσε πανω στο ενα βραχακι και ειναι ωσ εξης...

post-1571-1166108948_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με αγχωσατε λιγο για το βαθμο ρισκου που παιρνω...ευελπιστω για το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα.

Η ανεμωνη απλωσε πανω στο ενα βραχακι και ειναι ωσ εξης...

Κουκλα ειναι!! :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να πάει καλά η ανεμώνη σου.Ειναι υπεροχη. :welcome::thumbup:

Αυτο που με φοβιζει λίγο είναι ο θερμοστάτης μιας και έχω δει ανεμώνη να αγκαλιάζει θερμοστάτη με τα γνωστά αποτελέσματα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

είναι ιδιαίτερα και υπέροχα ζωντανά..

πρόσεξε θερμοστάτες και αντλίες.. όπως είπαν τα παιδιά ..

.. και καλή επιτυχία :welcome: ..

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις στο θερμοστάτη, το ειδικό προστατευτικό κάλυμμα.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια(2 κλοουν) και η ανεμωνη μου πηγαινουν απ οτι φαινεται μια χαρα.βεβαια η ανεμωνη ειναι λιγο πιο δειλη(μαζεμενη)...ειναι ανησυχητικο αυτο....?Στο προηγουμενο θεμα μου ειχατε προτεινει να τιγκαρω με ανθρακα ...πως εξηγειται αυτο????εγω πιστευω οτι εχω βαλει μια Α ποσοτητα αλλα ποσο θελει?χρειαζεται δυνατο φωτισμο?

κατι ασχετο η blue actinic λαμπα τι ρολο εξυπηρετει?

Γενικα η ανεμωνη ειναι αρκετα εως πολυ φιλησυχη :welcome: Απο την πρωτη μερα εχει παρει θεση και δεν εχει κουνηθει απο κει.....

Γιατι κατα το βραδακι μετα απο πολλεσ ωρες με αναμμενο το φως μου "μαρενεται " καπως και οταν σβησω τα φωτα αλλαζει η σταση τησ και συνερχεται?....

(τι ρωταω.....!.....ο,τι να ναι)

φιλικα

φωτης

Link to comment
Share on other sites

Αν βλέπεις την ανεμώνη σου μαζεμένη, πιθανά να χρειάζεται φαγητό. Το γεγονός ότι ανοίγει περισσότερο το βράδυ, δείχνει ότι ψάχνει να φάει ετεροτροφικά, από πλαγκτονικούς οργανισμούς.

Θα πρότεινα να έχεις συνεχώς την μέγιστη ποσότητα άνθρακα, την οποία να αντικαθιστάς, όποτε πρέπει.

Η ακτινική λάμπα, εκπέμπει φως με πολύ μικρό μήκος κύματος, που φτάνει σε όλα τα σημεία και βάθη των ενυδρείων, χωρίς να χάνει σημαντικά την ισχύ του.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να μην ανοίγεις νέα θέματα για το ίδιο αντικείμενο. Είδη έχεις ανοίξει σχετικά με την ανεμώνη και υπάρχει και άλλο γενικά για το ενυδρείο σου.

Με αυτό το τρόπο και εσύ μπορείς να ανατρέξεις σε πράγματα που αφορούν το ενυδρείο σου και βοηθάει τη συνέχεια παρακολούθησης του από τρίτους και βοηθάει στη δομή του forum.

Οσον αφορά τον άνθρακα ρόλο παίζει και η ποιότητα και η συχνότητα αλλαγής εκτός από την ποσότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως χθες ερχομενος απο τη δουλεια ... η ανεμωνη ειχε απεβιωσει!

Κριμα μεγαλο....και το κακο δεν τελειωνει εδω....επειδη χθες ειχα δουλεια ισα που την εβγαλα.

Κατοπιν αφου γυρισα εκανα καποια τεστ.Εχω ενα υγρο τεστ της σερα για αμμωνια .... που γινεται σε συνδυασμο με το ph. Το τεστ εδειξε αμμωνια 0,5mg και σε συνδυασμο με το 8-8,5 του Ph ο πινακας στο φυλλαδιο του τεστ εδεινε 0,08mg/λιτρο στο συνολικο νερο του ενυδρειου(ετσι δεν λειτουργει?)

Εκανα μια αλλαγη νερου,αλλαξα τον ανθρακα και τα φωσφορικα,και το αφησα.Σημερα το πρωι εκανα στα γρηγορα ενα τεστ στικ που εχω και μου εδειξε ανεβασμενη την αμμωνια λιγο,κατεβασμενο το Ph kai to ΚH ηταν 180-240...φουλαρισμενο δηλαδη.το τεστ λεει οτι για να δεις τον αριθμο αυτον σε τι αντιστοιχει σε German degrees πρεπει να τον διαιρεσεις με 17,9....συνεπως αν ισχυει και αυτη η διαδικασια μου διδει ενα αποτελεσμα γυρω στο 12.

Εν κατακλειδι,η ισορροπια του νερου διαταραχθηκε και δεν ξερω τι να κανω.φοβαμαι για τα ψαρακια που εχω μεσα...να κανω και μια αλλαγη νερου σημερα?να ριξω λιγο νιτριβεκ?

Ζητω λυσεις φιλικα

Φωτης

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτα να ταΐζεις και κάνε μια γενναία αλλαγή νερού.

Εφόσον το σύστημά σου είναι στρωμένο, θα αντεπεξέλθει σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά λυπάμαι για την απώλεια. :welcome:

Κάνε μεγάλη αλλαγή νερού και πρόσθεσε μπόλικο άνθρακα περισσότερο από την προβλεπόμενη δόση. Αν το ph παραμένει χαμηλά πρόσθεσε κάποιο buffer πχ της seachem.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως χθες ερχομενος απο τη δουλεια ... η ανεμωνη ειχε απεβιωσει!

Κριμα, θα ηταν ταλαιπωρημενο το ζωντανο πριν μπει στο ενυδρειο σου και απλα εκει τελειωσε. Αυο θα σου δωσει αρκετες εμπειριες για το μελλον πως θα μπορουσες να δεις ποιο σωστα τα υγιη κομματια. Τωρα κανε οπως σου ειπε ο Νικος, και το ενυδρειο σου λογικα θα ανταπεξελθει συντομα. Ενας απο τους λογους που σου ειχα πει σε αλλο τοπικ οτι χρειαζετε το ενυδρειο να ειναι στρωμενο πριν μπει η ανεμωνη ειναι και αυτος. Εχε το νου σου και πιστευω πως ολα θα φτειαξουν συντομα, απλα προσεξε την αλγη μην αυξηθη αποτομα γιατι μετα θα σε καθυστερηση στο ολο στησιμο του ενυδρειου σου. :welcome:

Ξερεις αν προλαβε η ανεμωνη να ελευθερωσει καποια "ζουμια" στο ενυδρειο? Η απλα την ειδες τελειως μαραζωμενη στο πατο?

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως δεν προλαβε να βγαλει τα εντερα της. τα εβγαλε μετα μεσα στον κουβα...τυχερος?

Ελπιζω να πανε ολα καλα....αν και η αμμωνια δεν εχει κατεβει ακομα.... :)

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως δεν προλαβε να βγαλει τα εντερα της. τα εβγαλε μετα μεσα στον κουβα...τυχερος?

Ελπιζω να πανε ολα καλα....αν και η αμμωνια δεν εχει κατεβει ακομα.... :D

Εισαι πολυ τυχερος πραγματι.! Εκει ειναι ολο το θεμα πραγματι. Αντε, γλυτωσες τα χειροτερα, τωρα θα πας καλα. Λιγη υπομονη ακομα. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια...,χθες εκανα ακομα μια αλλαγη νερου.Προσθεσα μεσα στο φιλτρο μου ενα κουτι Substract Pro (διοτι δεν ειχα και κακως...),καθως και μια αμπουλα Bio ?(κατι) που μου εδωσε ο πετσοπας ,που αν καταλαβα καλα ηταν βακτηριδια...(?) :)

το φιλτρο τωρα μεσα το εχω τιγκαρει με μακαρονι .σαμπστρακτ προ, φωσφορικα και ανθρακα.....Πιστευω οτι (και να) εξελιχθουν ολα ομαλα.

Ps:Το κανιστρακι του φιλτρου ισα που καταφερα να το κλεισω διοτι ειναι τιγκα....Μηπωσ χρειαζεται να αφαιρεσω λιγη ποσοτητα για καλυτερη κυκλοφορια του νερου ή δεν υπαρχει προβλημα/θεμα για κατι τετοιο και λεω βλακειες!!!?

Ευχαριστω για ολες τις απαντησεις...φιλικα,

Φωτης

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν τα υλικά στο φίλτρο, να μην είναι στουμπωμένα.

Αν, όμως βλέπεις, ότι η ροή είναι κανονική, τότε δεν χρειάζεται να αλλάξεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!

Να ρωτησω...στο μινι ριφ μου εχω 3 λαμπες 2 μαριν και 1 ακτινικ και η διαταξη τους ειναι τριγωνικη(διοτι ετσι μονο γινεται) ωστε δυο λαμπες ειναι πανω στο καπακι και μια απο κατω τους στο χειλος του πλαστικου του ενυδρειου.Στις 2 πανω θεσεις εχω βαλει τις λευκες και την μπλε μονη της απο κατω....καλη ειναι αυτη η διαταξη η δεν εχει σημασια?

Κατι αλλο το νερο μου (μετα θανατου ανεμωνης)δεν εχει επανελθει καλα καλα.μεσα εχω τα 2 κλοουν(φαινονται πολυ καλα ως τωρα)....θελω να προβω σε αγορα κα τοποθετηση κοραλλιων.Πρεπει να περιμενω τον απολυτο μηδενισμο αμμωνιας για αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν υπάρχει χώρος για παράλληλη τοποθέτηση των λαμπών και αναγκαστικά θα πρέπει να τις έχεις έτσι, δεν νομίζω να υπάρχει μεγάλο πρόβλημα.

Για να βάλεις οποιονδήποτε οργανισμό, θα πρέπει να μηδενιστούν η αμμωνία και τα νιτρώδη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...