Jump to content

Fotse Nano Reef Log


fotojohn

Recommended Posts

Sal tasos thanx για τις πληροφοριες.

το πρωι βρηκα νεκρη τη γαριδα μου...δεν ξερω τι και πως και γιατι.

Εκανα μετρησεις και ολα ειναι πολυ καλα.αμμωνια 0 ,Νο2 0, Νο3<1 ,ΡΗ 8 και ΚΗ 9.δεν ξερω..

Εβαλα εναν κυκλοφορητη μεσα και τωρα εχω αρκετο/εως δυνατο ρευμα μεσα...καλο δεν ειναι αυτο?

Τι μπορω να κανω με την αλγη?μου βγαζει εντονεσ/σκουρες πρασινες σταμπες σαν τζελ....υπαρχει καποιο προβλημα με αυτο η ειναι μονο αισθητικο το αποτελεσμα?οι λαμπες μου ειναι 2 μαριν γουαιτ και μια μπλου ακτινικ....

Το κοραλλι θελει τροφη?εχω κατι που εριχνα στην ανεμωνη...κανει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 159
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

φίλε Φώτη

είναι πολύ πιθανό αυτό που είδες να είναι το <πουκάμισο> της γαρίδας ..

.. που άλλαξε και τώρα κρύβεται λίγο… φυσιολογικά..

… το εύχομαι..

οι μετρήσεις φαίνονται άριστες… από φωσφορικά πως πάμε?

η καλή κυκλοφορία του νερού είναι πολύ σημαντική και για τα fish only ενυδρεία γιατί βοηθά στη καλή οξυγόνωση του νερού .. η επιστροφή του φίλτρου μόνο δεν είναι αρκετή …

όταν έχουμε ζωντανό υπόστρωμα και βράχο .. οι απαιτήσεις είναι αυξημένες γιατί αφ ενός θέλουν και αυτά κίνηση νερού γύρο τους για να είναι ζωντανά , αφ ετέρου ο βράχος εύκολα μπορεί να δημιουργήσει <τυφλά> σημεία που θα μαζεύουν βρωμιές και δεν το θέλουμε αυτό .. σε μεγάλο βαθμό τουλάχιστον ..

η βελτίωση της κυκλοφορίας είναι πολύ πιθανό να σου εξαφανίσει και τις < πράσινες στάμπες>

αν οι marine white είναι λιγότερο από 10000 Κ .. μπορεί να ευνοούν την άλγη

δεν βλέπω κάπου να αναφέρεις τι κοράλλι έχεις ..

καλή συνέχεια..

Link to comment
Share on other sites

Φωσφορικα και ανθρακα εχω της Seachem που ειναι 2 σε ενα.τα αλλαζω καθε μηνα περιπου.ςε

το κοραλλι ειναι πολυποδας ετσι μου το ειπε ο πετσοπας στελνω και φωτοτου κοραλλιου και του ενυδρειου.

οι λαμπες ειναι 2 μαριν γουαιτ της αρκαντια και μια ακτινικ της σερα.

post-1571-1168186385_thumb.jpg

post-1571-1168186457_thumb.jpg

post-1571-1168186514_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

έχω την αίσθηση ότι η άλγη που βλέπεις είναι συνέπεια ακουράριστου βράχου + φωτισμός :) ..

.. τα πολυποδάκια μια χαρά. :D .δεν θέλουν τάϊσμα..

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

έχω την αίσθηση ότι η άλγη που βλέπεις είναι συνέπεια ακουράριστου βράχου + φωτισμός :D ..

Και εγω αυτο νομιζω... :)

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ο βραχος μου ειχαν πει οτι ειανι κουραρισμενος εξαλλου δουλευει 3 μηνες στο ενυδρειο...Με το φωτισμο τι εννοειτε?!? :)

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε παιδια..

Λογω της γιορτης μου προχθες μια φιλη μου εφερε σαν δωρο ενα pseudochromis_fridmani....μωβ.μου το εφερε μαζι με ενα κοχυλι...

Της ειπε ο πετσοπας οτι μενει μεσα στο κοχυλι και οντως...μπηκε μεσα και εδω και 2 ωρες δεν εχει βγει .

Λετε να σβησω τα φωτα...θα θα επηρεασει το κοραλλι?

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο και reef safe...παλι καλα αφου τρεμω τα ... δωρα :excl:

Αν θες να σβησεις τα φωτα για να προσαρμοστει καλα και να ειναι πιο χαλαρο δεν εχεις κανενα προβλημα... λιγες ωρες δεν θα ενωχλησουν το κοραλλι σου.... Καλοριζικο... :)

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ο βραχος μου ειχαν πει οτι ειανι κουραρισμενος εξαλλου δουλευει 3 μηνες στο ενυδρειο...Με το φωτισμο τι εννοειτε?!? :)

όταν ο βράχος είναι ακουράριστος και φωτίσεις το ενυδρείο κανονικά .. κάτι τέτοια φαινόμενα έχεις .. καλές μετρήσεις και παράξενες αλγες..

κάνε ένα κόπο και μέτρησε τα φωσφορικά με κάποιο τεστ που να μετράει από 0,01 ppm ..

να σου ζήσει το ψαράκι.. !! :excl:

Link to comment
Share on other sites

file to psaraki pethane afou mpike ke den vgike pnigige.vgalto grigora ke kane alagi nerou.tttttoooorraaaa :):excl::thumbup::wub::wub:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οντως το ψαρακι ειναι υπεροχο!

Βγηκε απο το κοχυλι και κρυβεται στον βραχο.ειναι ψαρωμενο πολυ ακομα... :)

το κοχυλι να το σουταρω απο το ενυδρειο αραγε???!!!???δεν ξερω

Το θεμα ειναι οτι χθες τα ταισα τα ψαρια πριν μου το φερουν να το βαλω μεσα και απλα σκεφτομουν πως θα γινοταν να ταισω σημερα και να φαει και αυτο μιας και φοβαται να βγει?Θα τριψω πολυ λιγο φιλαρακι και αν πειναει ας βγει να φαει....προτου του το φανε τα αλλα.... :excl:

Link to comment
Share on other sites

Ρε Παιδια να ρωτησω,εχω εναν κυκλοφορητη μεσα και δουλευει με το παρακατω σχεδιαγραμμα....

πισω απο αυτο εχω ενα μικρο φιλτρακι που χτυπα το μεγαλο βραχο...ελαφρα ομως.Πως το βλεπετε?Στη βαση του μικρου βραχου το ρευμα ψιλοσταματα....το εχω στην πιο δυνατη ενταση....χρειαζομαι και αλλο ρευμα?

Μεσα θελω να βαλω μια Euphyllia Ancora...θεωρειται σκληρο κοραλλι.μεσα εχω 2 μαριν γουαιτ ,οπως εχω πει και παλιοτερα, της αρκαντια και μια ακτινικ της σερα.αν βαλω αλλη μια λαμπα λευκου φωτος θα πορω να βαλω και σκληρα κοραλλια αραγε!!!!!!

____________.bmp

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια οι μαριν γουαιτ της αρκαντια διδουν 9,500 Κελβιν και εχω δύο.....Τα σκληρα κοραλλια εχουν να κανουν με τα Κελβιν η με τα λουξ?....

Link to comment
Share on other sites

Η κυκλοφορία του νερού, σύμφωνα με το σχεδιάγραμμα , μου φαίνεται καλή, ειδικά για το συγκεκριμένο κοράλλι, που δεν απαιτεί μεγάλες ροές.

Πιστεύω ότι η Euphyllia, δεν θα έχει πρόβλημα, με την προσθήκη άλλης μίας λάμπας. Θα έλεγα να βάλεις λάμπα υψηλότερη σε Kelvin 10.000+, χωρίς να είναι απαραίτητα Arcadia.

H ancora είναι πιο απαιτητικό είδος Euphyllia, έχε στα υπ' όψιν.

Link to comment
Share on other sites

To fridmani είναι γενικότερα δειλό ψαράκι, έχω ένα σχεδόν 1 μήνα και βγαίνει σχεδόν μόνο για φαί. Αυτό κάνει και στη φύση όπου κρύβεται όλη μέρα στο βράχο και ορμάει μόνο για φαί.

Οι marine white της arcadia που έχω είναι 14.000Κ εσένα είναι 9500?? Τα kelvin έχουν να κάνουν με τη θερμοκρασία δηλαδή ουσιαστικά το φάσμα του φωτός ενώ τα lux με τη φωτεινότητα όμως στα ενυδρεία προτιμούμε να αναφερόμαστε στα watt=ισχύς αντί για lux= φωτεινότητα. Για να καταλάβεις όσο πιο βαθιά προχωρούμε στο βυθό της θάλασσας τόσο πιο πολύ ανεβαίνει σε κελβιν (θερμοκρασία-φάσμα του φωτός) ή μήκος κύματος του φωτός που περνάει και δεν απορροφάται από το νερό.

Συγκεκριμένα το 60% του φωτός απορροφάται στο 1ο μέτρο νερού ενώ 80% στα πρώτα 10 μέτρα. Από την άλλη σε διαφορετικά βάθη έχουμε διαφορετική απορρόφηση των φασμάτων του φωτός με πρώτο να απορροφάται το κόκκινο και αρκετά βαθύτερα το μπλέ το οποίο βρίσκεται από άποψη θερμοκρασίας προς τα 14.000-20.000 Κ.

Θα μπορούσε βέβαια κάποιος να πει ότι αφού τα ενυδρεία μας είναι λιγότερο από 1 μέτρο βάθος τι μας νοιάζει η απορροφητικότητα θα πρέπει να θυμηθεί ότι δεν τα φωτίζουμε με τον Ηλιο!! αλλά με λάμπες αλογόνου.

Με λίγα λόγια στα reef καλό είναι να παίζουμε πάνω από 10.000Κ με ιδανικό κατεμέ τα 14.000.

Έγινε επεξεργασία - andreas2000gr
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Αντρεα οι λαμπες μου ειναι οντως 9500 Κ η καθε μια... :thumbup: χωρια του γεγονοτος οτι τραβηξα τα χιλια μυρια για να τις βρω.Που τις βρισκετε ρε παιδια τις 14000Κ...? :)

Συγκεκριμενα:

Marine White Lamp,Arcadia,15 W,450mm,18''Υπαρχει περιπτωση να εχει καποια σημασια το μηκος της λαμπας με την αποδοση της (δηλαδη με ποιο πολλα Watt να βγαζουν τις πιο μεγαλες λαμπες)ή την ειπα παλι!!!?? :excl:

Όσον αφορα το ψαρακι,το Pseudochromis,απλα ανησυχω για την τροφη του...και χθες και σημερα που ταισα...δεν βγηκε...παρα μονο αφου ειχε (νομιζω) καταναλωθει ολη η τροφη.Ισως βεβαια να αρπαξε τπτ γιατι την ειχα τριψει την τροφη πολυ και ειδικα γι αυτον το σκοπο.

Τεσπα...ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια!

Φώτης

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Αντρεα οι λαμπες μου ειναι οντως 9500 Κ η καθε μια... :thumbup: χωρια του γεγονοτος οτι τραβηξα τα χιλια μυρια για να τις βρω.Που τις βρισκετε ρε παιδια τις 14000Κ...? :)

Συγκεκριμενα:

Marine White Lamp,Arcadia,15 W,450mm,18''Υπαρχει περιπτωση να εχει καποια σημασια το μηκος της λαμπας με την αποδοση της (δηλαδη με ποιο πολλα Watt να βγαζουν τις πιο μεγαλες λαμπες)ή την ειπα παλι!!!?? :excl:

Όσον αφορα το ψαρακι,το Pseudochromis,απλα ανησυχω για την τροφη του...και χθες και σημερα που ταισα...δεν βγηκε...παρα μονο αφου ειχε (νομιζω) καταναλωθει ολη η τροφη.Ισως βεβαια να αρπαξε τπτ γιατι την ειχα τριψει την τροφη πολυ και ειδικα γι αυτον το σκοπο.

Τεσπα...ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια!

Φώτης

Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμηση, αλλά αυτές μου έρχονται στο μυαλό μου, υπάρχουν στα ίδια watt και μήκος, που αναφέρεσαι, Sera 12.000K και Power Glo 14.000K (με μικρή επιφύλαξη, ως προς τα Kelvin της Power Glo, αλλά πάντως πάνω από 10.000K)

Μπορείς να κάνεις ερώτηση στη κατηγορία "αναζήτηση προιόντων", για να ενημερωθείς, ή και απ' ευθείας σε κάποιο κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Ok κατάλαβα τι γίνεται από τα watt και το μήκος.

Εγώ μιλάω για Τ5 και εσύ για Τ8. Η Τ5 είναι 55cm και είναι το μικρότερο μέγεθος που υπάρχει σε T5 :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια ακουστε τα "νεα".

Διαβασα σε ενα αρθρο οτι τα πολυποδακια δεν χρειαζονται πολυ ρευμα νερου...

το λοιπον εκανα καποιες αλλαγες.

Στη δεξια πλευρα του ενυδρειου πισω και προς ψηλα εβαλα το δυνατο κυκλοφορητη και στην ιδια πλευρα παλι αλλα μπροστα και χαμηλα εβαλα το μικρο φιλτρακι που πεταει με μια χ δυναμη μικρη.και τα δυο χτυπουν προς τα αριστερα.το μεν μεγαλο κανει και στροφη το ρευμα που προκαλει.τα 2 ρευματα(μικρου και μεγαλου) συναντωνται σε ενα σημειο στη μεση οσον αφορα το υψος του ενυδρειου και δημιουργειται σα μια μικρη δινη η οποια ωθειται προς το κεντρο του ενυδρειου ,οπου ειναι οι φυσαλιδες ,που βγαινουν απο το παμπερ κατω απο τον βραχο,και γινεται ενα μπερδεγουει...και οπου παει.Ταυτοχρονα, χαμηλοτερα του σημειου συναντησης ,το ρευμα απο το μεγαλο κυκλοφορητη συνεχιζει προς τη βαση του μικρου και μετα ανεβαινει,βρισκει τον μεγαλο κοκ.... :excl: (το ανελυσα πληρως νομιζω...χααχααχα)

Πως σας φαινετε? :wub:

Επιπλεον αλλαξα και θεση στα πολυποδακια και τα εβαλα εκει ποου το ρευμα ειναι στην πιο μικρη του ενταση πιστευω και αφησα τα δυνατα σημεια με ρευμα νερου για πιο απαιτητικα κοραλλια.

Ακομα αλλαξα τη μια λαμπα και ετσι εχω μια στα12000Κ,μια στα 9500Κ (η οποια το συντομοτερο θα αλλαχτει με 14000Κ,αν βρω),και την μπλε ακτινικη.Η 9500Κ που εβγαλα σημερα θα κανω πατεντα και λεω να την προσεσω.Ενταξει δε θα ειμαι τοτε απο αποψη φωτος για σκηρο κοραλλι?

Τελος θα ηθελα να αναφερω οτι το ενα μου κλοουν κυνηγαει αρκετα το αλλο παρολο που ειναι ιδια ρατσα και τσιπιουνται χαμηλα στην κοιλια τους απο κατω! :thumbup:

Μηπως πεινανε? :)

Αυτα ως τωρα ευχαριστω για τη διαθεσιμη ωρα σας.

Φιλικα Φώτης

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια ακουστε τα "νεα".

Διαβασα σε ενα αρθρο οτι τα πολυποδακια δεν χρειαζονται πολυ ρευμα νερου...

το λοιπον εκανα καποιες αλλαγες.

Στη δεξια πλευρα του ενυδρειου πισω και προς ψηλα εβαλα το δυνατο κυκλοφορητη και στην ιδια πλευρα παλι αλλα μπροστα και χαμηλα εβαλα το μικρο φιλτρακι που πεταει με μια χ δυναμη μικρη.και τα δυο χτυπουν προς τα αριστερα.το μεν μεγαλο κανει και στροφη το ρευμα που προκαλει.τα 2 ρευματα(μικρου και μεγαλου) συναντωνται σε ενα σημειο στη μεση οσον αφορα το υψος του ενυδρειου και δημιουργειται σα μια μικρη δινη η οποια ωθειται προς το κεντρο του ενυδρειου ,οπου ειναι οι φυσαλιδες ,που βγαινουν απο το παμπερ κατω απο τον βραχο,και γινεται ενα μπερδεγουει...και οπου παει.Ταυτοχρονα, χαμηλοτερα του σημειου συναντησης ,το ρευμα απο το μεγαλο κυκλοφορητη συνεχιζει προς τη βαση του μικρου και μετα ανεβαινει,βρισκει τον μεγαλο κοκ.... :wub: (το ανελυσα πληρως νομιζω...χααχααχα)

Πως σας φαινετε? :thumbup:

Επιπλεον αλλαξα και θεση στα πολυποδακια και τα εβαλα εκει ποου το ρευμα ειναι στην πιο μικρη του ενταση πιστευω και αφησα τα δυνατα σημεια με ρευμα νερου για πιο απαιτητικα κοραλλια.

Κανα βιντεακι δε παιζει γιατι...ζαληστηκα... :wub::excl:

Ακομα αλλαξα τη μια λαμπα και ετσι εχω μια στα12000Κ,μια στα 9500Κ (η οποια το συντομοτερο θα αλλαχτει με 14000Κ,αν βρω),και την μπλε ακτινικη.Η 9500Κ που εβγαλα σημερα θα κανω πατεντα και λεω να την προσεσω.Ενταξει δε θα ειμαι τοτε απο αποψη φωτος για σκηρο κοραλλι?

Γιατι να αλλαξεις την 9500 λαμπα σου? Μια χαρα ειναι. Ισα ισα που εχεις και ποιο πληρες φασμα στο ενυδρειο σου αφου εχεις διαφορετικες σωστες θερμοκρασιες χρωματος. Να πω οτι ειχες 5000 ή εστω 6000(γλυκου νερου ομως) κελβιν τοτε ναι, τωρα δεν εχεις λογο. :)

Τελος θα ηθελα να αναφερω οτι το ενα μου κλοουν κυνηγαει αρκετα το αλλο παρολο που ειναι ιδια ρατσα και τσιπιουνται χαμηλα στην κοιλια τους απο κατω! :wub:

Μηπως πεινανε? :wub:

Απλα υπαρχει ακομα μαχη εξουσιας ποιο θα ειναι το κυριαρχο. Μολις νικησει το ενα τοτε ολα θα πανε καλα και θα ηρεμησουν, απλα ο νηκητης θα γινει στην πορεια...νικητρια! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Disco μου ειναι λιγο δυσκολο αυτη τη στιγμη για βιντεο.θα προσπαθησω παντως.

Ρε παιδια δεν ξερω αν εκανα βλακεια...το πρωι που σηκωθηκα για τη δουλεια τα ψαρακια με το που αναβω το φως του δωματιου αρχισαν τους σουλατσους.Εξω ειχε βγει και το Pseudochromis...

Σκεφτηκα:"καλη ευκαιρια να τα ταισω, για να φαει και αυτο"!Ελα ομως που με σβηστα τα φωτα μες στο ενυδρειο δεν εβλεπαν τπτ και η τροφη(φλεικς)πηγε οπου να ναι... :) Δεν ξερω αν καταλωθηκε και απο οσο προλαβα να δω....ΟΧΙ :wub:

Χρειαζεται να κανω τπτ για να μην εχω καποιο προβλημα με την πατατα που εκανα? :thumbup:

(Στεναχωρηθηκα και αγχωθηκα λιγο... :excl: )

Φώτης

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Disco μου ειναι λιγο δυσκολο αυτη τη στιγμη για βιντεο.θα προσπαθησω παντως.

Ρε παιδια δεν ξερω αν εκανα βλακεια...το πρωι που σηκωθηκα για τη δουλεια τα ψαρακια με το που αναβω το φως του δωματιου αρχισαν τους σουλατσους.Εξω ειχε βγει και το Pseudochromis...

Σκεφτηκα:"καλη ευκαιρια να τα ταισω, για να φαει και αυτο"!Ελα ομως που με σβηστα τα φωτα μες στο ενυδρειο δεν εβλεπαν τπτ και η τροφη(φλεικς)πηγε οπου να ναι... :thumbup: Δεν ξερω αν καταλωθηκε και απο οσο προλαβα να δω....ΟΧΙ :wub:

Χρειαζεται να κανω τπτ για να μην εχω καποιο προβλημα με την πατατα που εκανα? :wub:

(Στεναχωρηθηκα και αγχωθηκα λιγο... :wub: )

Φώτης

Mην ανησυχεις... δεν θυμαμαι τι εχεις απο σαλιγγαρια και συνεργειο καθαρισμου αλλα θα τα αναλαβουν αυτοι...ετσι και αλλιως δεν θα το ξανακανεις :):excl:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...Σας δινω τις σημερινες μου μετρησεις:

NH3 0

NO2 0

NO3(Η χαμηλοτερη ενδειξη <1 στο τροπικ μαριν τεστ ηταν πιο εντονο ροζ απ'οτι εδωσε το διαλυμα μου κατα το τεστ)Συνεπως ΝΟ3 <1

PO4 0

PH 8

KH 9

Ca 340(Αυτο δε με απασχολει ακομα μιας και δεν εχω σκληρο κοραλλι)

Αυτα εχω ολα κι ολα τα τεστ.χρειαζομαι καποιο αλλο?

Γιατι αφου τα ΡΟ4 ειναι 0 το ενυδρειο μου εχει ακομα πρασινες σταμπες ,αλγης προφανως?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...Σας δινω τις σημερινες μου μετρησεις:

NH3 0

NO2 0

NO3(Η χαμηλοτερη ενδειξη <1 στο τροπικ μαριν τεστ ηταν πιο εντονο ροζ απ'οτι εδωσε το διαλυμα μου κατα το τεστ)Συνεπως ΝΟ3 <1

PO4 0

PH 8

KH 9

Ca 340(Αυτο δε με απασχολει ακομα μιας και δεν εχω σκληρο κοραλλι)

Αυτα εχω ολα κι ολα τα τεστ.χρειαζομαι καποιο αλλο?

Γιατι αφου τα ΡΟ4 ειναι 0 το ενυδρειο μου εχει ακομα πρασινες σταμπες ,αλγης προφανως?

Μια χαρα ειναι οι μετρησεις σου...θα πρεπει ομως να αρχισεις να μετρας και Μαγνησιο (απαραιτητο) και το ασβεστιο μην το αφησεις να πεσει πολυ ακομα μιας και θελεις και την κοραλλινη :)

Οσο αφορα τα Φωσφορικα τωρα... δυστυχως πολλες φορες το οτι το PO4 δεν ειναι ανιχνευσιμο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει...απλα το αποροφουν αμεσα οι αλγες με αποτελεσμα αυτες να τρεφονται και εμεις να νομιζουμε οτι δεν εχουμε προβλημα... Η εμφανιση τους ομως μας διαψευδει και το αντιφωσφορο πρεπει να ειναι μονιμη παρεουλα μας :excl::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω μια σκεψη κατα νου....

Ειδα ενα βιντεο στο ιντερνετ που μεσα ειχε το τελειο ρευμα και πολυ το ζηλεψα :)

Εγω οπως ηδη εχω αναφερει εχω μεσα 2 κυκλοφορητες.Βασικα το ενα ειναι ενα φιλτρο και ετσι....θα πω οτι εχω 1 1/2 χεχε.Το μεγαλο που το εχω κρεμασει ψηλα ξεβεντουζιαζει και χανει τη διευθυνση που ριχνει με αποτελεσμα οι φυσαλιδες που βγαινουν απο τον βραχο να μου γεμιζουν το ενυδρειο ...και ειναι χαλια..

Το λοιπον σκεφτομουν να βγαλω τις φυσαλιδες κατω απο τον βραχο.το θεμα ειναι ομως τι θα κανω με αυτην την εξοδο αερα του παμπερ?απλα να τη βουλωσω :thumbup: η καπως μπορω να την αξιοποιησω?

Αν βγαλω το οξυγονο ομως θα προκαλεσει καποια ανωμαλια στο ενυδρειο?....και απο οξυγονοση τι?..... :excl:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...