Jump to content

Fotse Nano Reef Log


fotojohn

Recommended Posts

Φωτη νομιζα οτι ηδη εχεις βγαλει την αεραντλια :excl:

Δεν χρειαζεται και δεν χρησιμοποιητε στο θαλασσινο ενυδρειο! Αντιθετα μπορει να σου δημιουργησει προβληματα με τα ψαρακια σου (Ειδικα οι microbubbles)...Οξυγονωση θα επιτυχεις με την αναταραξη της επιφανειας απο τους κυκλοφορητες.... Βγαλτην εντελως..... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 159
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα παιδια...

Λοιπον χθες πηγα και πηρα κατι νεους κατοικους μα δεν ξερω ποιοι ειναι οσο και να εψαξα στο ιντερνετ!

Λοιπον πηρα τη γνωστη γαριδα Lysmata και εναν αστερια(Reef Safe)...αλλα δεν ξερω ποιας φαμιλιας.ειναι μονοχρομος βυσσινι/καφε σκουρο, οχι αδυνατος μα τροφαντος-ψωμομενος :) και ενα κοραλλι ,που εχει κατι πολυ μικρα πολυποδακια και οταν ανοιγουν ειναι φωσφοριζε λαχανι!Το κοραλλι μου χθες δεν ανοιξε παρα καποια μερη του για λιγο.πανω του μετα εκατσε ο αστεριας και δεν ανοιξε παλι.θα σας πω σημερα τι θα γινει.

επισης πηρα εναν κυκλοφορητη που τον εβαλα να χτυπα πισω απο τον βραχο,ενα προφυλακτικο για το θερμοστατη,τεστ σαλιφερ για μαγνητη καθως και υγρα για να ανεβασω το ασβεστιο της Seachem και ενα υγρο για μαγνησιο της τροπικ μαριν.Μετρησεις μαγνησιου δεν εκανα γιατι βαρεθηκα... :thumbup: .

Καθως εβαζα το προφυλακτικο στον θερμοστατη αλλαξα τη θερμοκρασια.μετα την εβαλα στους 25.η θερμοκρασια του νερου μου εφτασε 28 :excl: με ανναμενα φωτα και ο θερμοστατης δεν εσβηνε παρα ταυτα.Το λοιπον το κατεβασα στους 22,5 .εκει τωρα, με το που πιανει 26+ σβηνει.μια χαρα δεν ειναι αυτη η θερμοκρασια?

Γιατι ομως αυτη η αποκλιση στην ενδειξη του θερμοστατη με τις αποδοσεις του?Ετσι συμβαινει και σε σας?(μοντελο δεν ξερω).Θα στειλω και καμια φωτο να δειτε...

Φιλικα,Φώτης

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πηρα τη γνωστη γαριδα Lysmata και εναν αστερια(Reef Safe)...αλλα δεν ξερω ποιας φαμιλιας.ειναι μονοχρομος βυσσινι/καφε σκουρο, οχι αδυνατος μα τροφαντος-ψωμομενος :excl: και ενα κοραλλι ,που εχει κατι πολυ μικρα πολυποδακια και οταν ανοιγουν ειναι φωσφοριζε λαχανι!

Lysmata υπαρχουν αρκετες... ποια πηρες ? Lysmata wurdermanni? Lysmata amboinensis ?

Αν δεν εισαι σιγουρος βαλε Photo...επισης photo βαλε και για τον αστερια και το κοραλλι μηπως και μπορεσουμε να σου πουμε τι ειναι...

Το κοραλλι μου χθες δεν ανοιξε παρα καποια μερη του για λιγο.πανω του μετα εκατσε ο αστεριας και δεν ανοιξε παλι.θα σας πω σημερα τι θα γινει.

Λογικο να μην ανοιξει ολοκληρα αμεσα...χρειαζεται και καποιο χρονο να προσαρμοστει...βεβαια αυτο με τον αστερια με αγχωνει λιγο :) αλλα ελπιζω να μην υπαρχει προβλημα...

Με τους θερμοστατες υπαρχουν συχνα αποκλεισεις...αν εισαι σιγουρος για το θερμομετρο σου δεν θα δυσκολευτεις να τον ρυθμισεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια...

Λοιπον χθες πηγα και πηρα κατι νεους κατοικους μα δεν ξερω ποιοι ειναι οσο και να εψαξα στο ιντερνετ!

Βρε Φώτη εκεί που τα αγόρασες γιατί δεν έκανες μία ερωτησούλα πως τα λένε? Δεν είναι κακό ακόμα και να το γράψεις σε ένα χαρτάκι εαν στο είπανε και το ξέχασες, φυσικό είναι με τις λατινογενεις ονομασίες.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι μαγνητικοί θερμοστάτες, μετά από λίγα χρόνια, ίσως και μετά από ένα χειμώνα, χάνουν την ακρίβειά τους. Αποτέλεσμα είναι να μην έχουν τη σωστή ευαισθησία και να παρουσιάζουν μεγάλες θερμοκρασιακές αποκλίσεις.

Δύο λύσεις υπάρχουν. Να τον αλλάζεις κάθε ένα με δύο χρόνια ή να τον συνδέσεις με έναν ηλεκτρονικό θερμοστάτη, όπου μπορείς να ρυθμίσεις απόκλιση 0,2 του βαθμού, με 100% ακρίβεια.

Η δεύτερη λύση είναι η πιο καλή, αφου θα έχεις σταθερή θερμοκρασία, και αυτή εφαρμόζεται από σχεδόν όλους τους χομπίστες.

Ενδεικτική τιμή, ενός ηλεκτρονικού θερμοστάτη, περίπου 60 Ευρώ.

Όσον αφορά τον αστερία, μου κάνει εντύπωση, που βρέθηκε πάνω στο κοράλλι. Μήπως δεν είναι Reef Safe???

Μια φωτογραφία θα βοηθήσει.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το κοραλλι ανοιξε και ο αστεριας δεν ειναι πανω του .Σας παραθετω καποιες φωτος γενικα,τη θερμοκρασια τη ρυθμισα στους 25+/26 βαθμους καλα δεν ειναι?

Ναρωτησω ξερετε αν υπαρχει λαμπα τ8 45cm στα 14000Κ?

φιλικα φωτης

post-1571-1168962324_thumb.jpg

post-1571-1168962403_thumb.jpg

post-1571-1168962493_thumb.jpg

post-1571-1168962584_thumb.jpg

post-1571-1168962683_thumb.jpg

post-1571-1168962770_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο αστεριας μαλλον ειναι reef safe...

Η γαριδα ειναι μια cleaner Lysmata amboinensis..καλη επιλογη

Το κοραλλι ειναι star polyps...

Μια χαρα οι επιλογες σου !! :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...

μετρησα ασβεστιο 380 και

μαγνησιο 960..

Εριξα 18ml μαγνησιο της τροπικ μαριν και θα το συνεχισω καμια εβδομαδα.

Ετσι η αναλογια θα φτασει 1140,για τα 380 ασβεστιο... ειναι αναλογια 3:1 που εχω ακουσει οτι ειναι η ιδανικοτερη μεταξυ μαγνησιου και ασβεστιου.

Κατοπιν θα αυξησω σιγα σιγα ασβεστιο στα 440 και μαγνησιο στα 1320.Εκει πισστευω θα ειμαι τζετ.Το θεμα ειναι οτι σε αυτες τις τιμες θα ειμαι 10 μερες μετα...που σημαινει και αλλαγη νερου καπου εκει....Οι τιμες αυτες θα πεσουν παλι η θα παραμεινουν σταθερες σχετικα και δε θα εχω προβλημα?διοτι αν ειναι να πεφτουν παλι στα 960πχ το μαγνησιο τοτε ποιο το νοημα να το ανεβαζω.

Κατι αλλο ενας φιλος θελει να μου παρει ενα blue tang ως το τελευταιο ψαρακι που θα βαλω μεσα.Του ειπαν σε ενα πετσοπ που πηγε οτι αν το παρει πολυ μικρο θα ... προσαρμοστει στα λιτρα μου και δε θα μεγαλωσει πολυ... :)

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια.... :excl:

Χθες ταιζω ψαρια κατα τις 6 μμ.ολα καλα.

το βραδυ που γυρισα δεν ειδα πουθενα το Pseudochromis....Σημερα το πρωι τπτ τα ιδια.Σηκωσα και τα δυο βραχακια και τπτ.Συνηθως ειναι μεσα στο μεγαλο....ανησυχω πολυ.αν εχει πεθανει...πρωτα απο ολα γιατι? αφου 3 ωρες πριν την εξαφανιση του ηταν ζωηροτατο και εφαγε αρκετα και ολα καλα και δευτερον πως θα το βγαλω μεσα απο τον βραχο?Ελπιζω να μη συμβαινει βεβαια τπτ κακο,αλλα που χαθηκε ?ουτε οταν το ειχα πρωτοβαλει δεν κρυβοταν ετσι!τουλαχιστον εμφανιζε λιγο το προσωπο του απο το βραχο...χθες κανα 15λεπτο που παρακολουθησα το ενυδρειο....ΤΠΤ!!! :)

Ανησυχω στεναχωριεμαι και απορω!!!!!

Φιλικα Φώτης

Link to comment
Share on other sites

Ακυροοοοοοοοοοοοοοοοο

Το ψαρακι μαλλον δεν ελεγε να βγει προχθες....διοτι ζουλατσους εκοβε χθες ολη μερα.

ΚΑτι αλλο .με τεστ τηw salifer ειχα παρει τιμες μαγνησιου 960.μετα απο 3 μερες που ριχνω μαγνησιο της τροπικ μαριν το μαγνησιο μου ειναι 960 κα παλι :)

Γιατι δεν ανεβαινει αραγε?υποτιθεται οτι τα 3 καπακια που ριχνω τη μερα θα το ανεβασουν 21ppm/τη μερα αλλα αυτο τπτ...Επισης μου κατεβηκε το ασβεστιο λιγο.να ρωτησω εαν τα σαλιγκαρια τραβανε για το καβουκι τους?Χθες απο το πετ σοπ πηρα αλλο ενα σαλιγκαρι μαλλον Super Nassarius ειναι , καθως και ενα Cerith snail.

Link to comment
Share on other sites

ευχάριστα νέα από το ψαράκι .. :)

και τα σαλιγκαράκια θέλουν ασβέστιο και η κοραλλίνη που αναπτύσσεται θέλει ..

.. λογικό είναι λοιπόν να βλέπεις πτώση στο ασβέστιο ακόμα και αν δεν έχεις απαιτητικά κοράλλια

για το μαγνήσιο έχω δοκιμάσει τη σκόνη αυτής της εταιρίας και δουλεύει καλά ..

.. μήπως το υγρό δεν έχει την ίδια επιτυχία? :excl:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ... επαθα μεγαλη ζημια

Ο μεγαλος μου κυκλοφορητης που ηταν ενα παλιο φιλτρο δυστυχως μου ρουφηξε το ενα κλοουν μου και μου το τσακισε στα δυο και παει. αφηστε ξενερωσα απιστευτα.΄κριμα το ψαρακι κριμα.αλλαξα τον κυκλοφορητη/ φιλτρο και πηρα αλλο.(θα μου πειτε επρεπε να παθεις τετοια ζημια για να το αλλαξεις...? :) )ετσι τωρα εχω δυο astro liquid 300 το ενα στη μια γωνια και το αλλο στην αλλη και βαρανε στην ιδια φορα(σε διαφορετικο υψος ομως)με το ψαρακι εφαγα χοντρη ξενερα παντως...ηταν κι το αγαπημενο μου.παιδια ειλικρινα με πειραξε απιστευτα....ουφ αφηστε.δε θα πω κατι αλλο τωρα γιατι ειμαι ξενερωμενος...τα λεμε

Φώτης

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ... επαθα μεγαλη ζημια

Ο μεγαλος μου κυκλοφορητης που ηταν ενα παλιο φιλτρο δυστυχως μου ρουφηξε το ενα κλοουν μου και μου το τσακισε στα δυο και παει. αφηστε ξενερωσα απιστευτα.΄κριμα το ψαρακι κριμα.αλλαξα τον κυκλοφορητη/ φιλτρο και πηρα αλλο.(θα μου πειτε επρεπε να παθεις τετοια ζημια για να το αλλαξεις...? :excl: )ετσι τωρα εχω δυο astro liquid 300 το ενα στη μια γωνια και το αλλο στην αλλη και βαρανε στην ιδια φορα(σε διαφορετικο υψος ομως)με το ψαρακι εφαγα χοντρη ξενερα παντως...ηταν κι το αγαπημενο μου.παιδια ειλικρινα με πειραξε απιστευτα....ουφ αφηστε.δε θα πω κατι αλλο τωρα γιατι ειμαι ξενερωμενος...τα λεμε

Φώτης

Πω, πω..Κριμα το ψαρακι σου....Αμαρτια μωρε. Προσεξε το για το μελλον γιατι μπορει να ξανασυμβει εαν δεν υπαρχει καπακι σωστο ή σιτα στην αντλια.. :)

Περα απο το μαγνησιο τι αλλες τιμες εχεις στο ενυδρειο? Παιζουν ολα το ρολο τους... Επισης πως το βαζεις το μαγνησιο στο νερο σου?

Link to comment
Share on other sites

NH4 0

KH 10

Ph 8

NO2 0

NO3 0(βαΣΙΚΑ το τεστ της τροπικ μαριν ποιυ εχω δειχνει εως >1 σε ενα απαλο ροζε χρωμα .εμενα ηταν τελειως διαφανεσ)

PO4 0

Ca 380

To μαγνησιο ανεβηκε σε 1110.Αυτο που εχω ειναι το υγρο μαφνησιο της τροπικ μαριν και ριχνω 15 μλ την ημερα απευθειας στο νερο ετσι λενε και οι οδηγιες.ναι κριμα στο ψαρι.οι καινουργοι κυκλοφορητες δεν πιστευω οτι εχουν καποιο τετοιο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

κρίμα… λυπάμαι για το ψαράκι… :excl:

.. μακάρι να είναι η τελευταία ατυχία αυτή..

καλή δύναμη για τη συνέχεια.. :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι κανετε να πω...

η γαριδα μου μου αφησε το δερμα της στο ενυδρειο.αυτο πρεπει να το αφαιρεσω?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι κανετε να πω...

η γαριδα μου μου αφησε το δερμα της στο ενυδρειο.αυτο πρεπει να το αφαιρεσω?

:bowdown: μεγαλωνει αρα... θα στο κανει συχνα :lol:

Εγω το αφηνω και ολο και καποιος το τρωει... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι κανετε να πω...

η γαριδα μου μου αφησε το δερμα της στο ενυδρειο.αυτο πρεπει να το αφαιρεσω?

Εαν μπορείς να το βγάλεις χωρίς κόπο κάντο!! Τι νομίζεις θα το ξαναφορέσει? :lol:

Αλλιώς δεν υπάρχει πρόβλημα επιβάρυνσης.

Link to comment
Share on other sites

Το πουκάμισο της γαρίδας, είναι ασβέστιο και ελάχιστα οργανικά.

Δεν χρειάζεται να το αφαιρέσεις.

Πολλές φορές θα συμβαίνει αυτό και τις περισσότερες δεν θα το βλέπεις. Οπότε δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι κανετε να πω...

η γαριδα μου μου αφησε το δερμα της στο ενυδρειο.αυτο πρεπει να το αφαιρεσω?

μόνο αν θέλεις να το κρατήσεις για γούρι.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

εκανα μια αγορα .πηρα το παρακατω ψαρι μου ειπαν το ονομα του αλλα.... :lol:

Ωραιο ειναι(αν μου πει κανεις και το ονομα του παλι) !το εχω βαλει στο ενυδρειο εδω και 4-5 ωρες.σιγουρα ειναι πολυ νωρις μα εχει κατσει σε μια γωνια και δε μιλαει δε λαλαει δε σαλευει.οταν το pseudochromis το αντιληφθει το τρελαινει στο κυνηγητο (οχι παντα βεβαια).το κλοουν μια χαρα ειναι μαζι του.

Υπαρχει ενδεχομενο λογω ιδιου μεγεθους να σκοτωθουν(αυτο με το pseudochromis), η ειναι ακομα η αρχη και πρεπει απλα να εγκληματιστει στο χωρο?

Στο πετ σοπ μου ειπαν οτι δε θα εχουν καποιο προβλημα.θα δουμε.....

φιλικα φωτης

post-1571-1170088365_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ambligobius reinfordi

Δεν νομίζω ότι θα υπάρξει πρόβλημα με το pseudochromis. Σε λίγο θα τα βρούνε,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...