Jump to content

Γείωση Ενυδρείου


GOERGEFURY

Recommended Posts

αποφασισα να βαλω γιωση στο ενυδρειο μου και θελω να μαθω πως φτιαχνεται και που την βαζω.οποιος γνωριζει παρακαλω ας απαντησει.

Υ.Γ:αν γνεται στιλτε φωτο

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν έτοιμες γειώσεις, μπορείς να αναζητήσεις στην κατηγορία καταστήματα - νομίζω ότι το water inn έχει, ή μπορείς να φτιάξεις μόνος σου. Συνήθως προτιμάται η δεύτερη λύση καθότι πιο φτηνή. Θα πρέπει να προμηθευτείς βέργα από ανοξείδωτο ατσάλι 316, μια λαστιχοταινία, ένα φις σούκο και καλώδιο όσο χρειάζεται για να έχεις πρόσβαση σε πρίζα.

Στρίβεις λίγο καλώδιο πάνω στη βέργα (αφού το έχεις απογυμνώσει) και το "ντύνεις" με τσιχλοταινία. Στη συνέχεια ανοίγεις το φις και συνδέεις την άκρη του καλωδίου στο μεσαίο ακροδέκτη, στη γείωση. Με μια βεντούζα μπορείς να στηρίξεις τη βέργα στο ενυδρείο. Να ξέρεις ότι και να πέσει η όλη κατασκευή μέσα στο νερό δεν συμβαίνει τίποτα, αρκεί να έχεις μονώσει καλά το καλώδιο - τα οξείδια του χαλκού είναι δηλητηριώδη για τα ψάρια. Το βάζεις στην πρίζα και τελείωσες. Δες και τις φώτο από αυτήν που είχα φτιάξει για το reef.

Δύο παρατηρήσεις μόνο: το μέταλλο που θα χρησιμοποιηθεί πρέπει οπωσδήποτε να είναι ανοξείδωτο ειδικά στην περίπτωση του θαλασσινού νερού. Επίσης, ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ένα πιρούνι, αυτά που τρώμε, τα οποία είναι αρκετά καλής ποιότητας ατσάλι. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν και αυτονόητο, εγώ θα το γράψω αναλυτικά, γιατί δεν ξέρεις καμιά φορά... ασε μην έχουμε κανένα ατύχημα...

- Η σούκο πρίζα που θα βάλουμε το φις, πρέπει να έχει γείωση και να μην είναι από καμιά προέκταση απλής με μετατροπή/αντάπτερ.

- Το φις αυτό, ΔΕΝ το συνδέουμε στο ρεύμα, αλλά μόνο με τη γείωση της πρίζας - καμία σύνδεση στα δίπολα μέσα στο φις, μόνο με τον ακροδέκτη της γείωσης. Δηλαδή, τα 2 ποδαράκια του ρεύματος (στο φις) θα μπουν στη πρίζα, αλλά δεν θα έχουν σύνδεση, απλώς θα το στηρίζουν/κρατούν (το φις) πάνω/μέσα στη πρίζα.

Μόνο από το ποδαράκι της γείωσης θα φεύγει 1 καλώδιο προς το ανοξείδωτό μας... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Αν και αυτονόητο, εγώ θα το γράψω αναλυτικά, γιατί δεν ξέρεις καμιά φορά... ασε μην έχουμε κανένα ατύχημα...

- Η σούκο πρίζα που θα βάλουμε το φις, πρέπει να έχει γείωση και να μην είναι από καμιά προέκταση απλής με μετατροπή/αντάπτερ.

- Το φις αυτό, ΔΕΝ το συνδέουμε στο ρεύμα, αλλά μόνο με τη γείωση της πρίζας - καμία σύνδεση στα δίπολα μέσα στο φις, μόνο με τον ακροδέκτη της γείωσης. Δηλαδή, τα 2 ποδαράκια του ρεύματος (στο φις) θα μπουν στη πρίζα, αλλά δεν θα έχουν σύνδεση, απλώς θα το στηρίζουν/κρατούν (το φις) πάνω/μέσα στη πρίζα.

Μόνο από το ποδαράκι της γείωσης θα φεύγει 1 καλώδιο προς το ανοξείδωτό μας... :rasp:

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω όσον αφόρα το υλικό που θα χρησιμοποιηθεί.

Τα πιρούνια δεν είναι κατάλληλα γιατί σκουριάζουν.

Το πιω καλώ υλικό είναι το τιτάνιο.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω όσον αφόρα το υλικό που θα χρησιμοποιηθεί.

Τα πιρούνια δεν είναι κατάλληλα γιατί σκουριάζουν.

Το πιω καλώ υλικό είναι το τιτάνιο.

Γιάννος Σάββα

Βεβαίως και έχεις δίκιο αγαπητέ φίλε Γιάννο, το ζήτημα είναι ότι δεν βρίσκεις εύκολα και σε οποιοδήποτε μαγαζί. Προσωπικά δεν έχω βρει πουθενά να πωλείται. Το πηρούνι είναι ένας απλός, οικονομικός και εύκολος τρόπος. Είναι σε μεγάλο βαθμό ανοξείδωτα οπότε μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου... (από το τίποτα άλλωστε :lmao:)

Σκέφτομαι τώρα το εξής... Άντε και σκουριάζει λιγο, σε τι θα μας πειράξει. Θα δημιουργηθούν οξείδια του σιδήρου, τόσο σε ενυδρεία γλυκού όσο και θαλασσινού νερού δε γνωρίζω καμία επίπτωση στους οργανισμούς. Αναρωτιέμαι, υπάρχει? Για να το προχωρήσω και λίγο παραπέρα, είχε αναφερθεί παλιότερα σε άλλο ιστοτόπο ότι μπορείς στη θέση αντιφωσφόρου να βάλεις ρινίσματα σιδήρου. :rasp: Τι ξέρετε εσείς για όλα αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Καθοτι ειμαι ασχετος με ηλεκτρολογικα να κανω 2 ηλιθιες ερωτησεις?

1) Αν εχουμε στατικο ρευμα σ ενα ενυδριο και του δωσουμε διεξοδο απο γειωση τοτε δεν ενοχλούνται τα ψαρια απο την ροη ρευματος?

2) Υπαρχει ποτε περιπτωση να σκοτωθει ανθρωπος απο το συνολικο ρευμα που βρισκεται στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Καθοτι ειμαι ασχετος με ηλεκτρολογικα να κανω 2 ηλιθιες ερωτησεις?

Καμία ερώτηση δεν είναι ηλίθια!!! :lmao:

1) Αν εχουμε στατικο ρευμα σ ενα ενυδριο και του δωσουμε διεξοδο απο γειωση τοτε δεν ενοχλούνται τα ψαρια απο την ροη ρευματος?

Στατικό ρεύμα, σαν όρος, δεν υπάρχει. Μάλλον εννοείς ηλεκτροστατικό φορτίο. Στο παράδειγμα πάντως που αναφέρεις μόνο όταν βάλεις τη γείωση θα δημιουργηθεί ρεύμα στο ενυδρείο, σε διαφορετική περίπτωση απλά έχει δυναμικό διάφορο του μηδενός. Γενικά δηλαδή έχεις δίκιο σε αυτό που λες. :rasp:

2) Υπαρχει ποτε περιπτωση να σκοτωθει ανθρωπος απο το συνολικο ρευμα που βρισκεται στο ενυδρειο?

Η μοναδική περίπτωση να σκοτωθεί άνθρωπος είναι από διαρροή συσκευής από τη μεριά της φάσης. Υπάρχουν άλλα δύο ανάλογα topic, ρίξε μια ματιά και θα σου λυθούν οι απορίες. :lmao:

Εdit: τα σχετικά link εδώ και εδώ. :lmao:

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

AΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

1) Αν εχουμε στατικο ρευμα σ ενα ενυδριο και του δωσουμε διεξοδο απο γειωση τοτε δεν ενοχλούνται τα ψαρια απο την ροη ρευματος?

ΔΕΝ ΕΝΟΧΛΟΥΝΤΑΙ ΟΥΤΕ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΟΥΤΕ Η ΕΥΑΙΣΘΗΤΗ ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ, ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΖΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΧΩΡΙΣ ΗΛΕΚΤΡΟΣΟΚ ΠΛΕΟΝ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ.

2) Υπαρχει ποτε περιπτωση να σκοτωθει ανθρωπος απο το συνολικο ρευμα που βρισκεται στο ενυδρειο?

ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ, ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΣΠΑΣΕΙ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟ ΓΥΑΛΙΝΟ ΚΑΛΥΜΑ ΤΟΥ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΚΤΕΘΟΥΝ ΤΑ ΓΥΜΝΑ ΑΚΡΑ ΤΩΝ ΚΑΛΩΔΙΩΝ ΤΟΥ ΜΕ ΗΛ.ΡΕΥΜΑ 220-230V ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΙΘΑΝΟ... ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΟΠΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΤΟΥ ΟΥΔΕΤΕΡΟΥ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΤΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΤΟ ΔΙΑΡΡΕΟΝ ΗΛ.ΡΕΥΜΑ, ΠΡΑΓΜΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΟΡΘΟΔΟΞΟ ΚΑΙ ΣΠΑΝΙΟ ΟΣΟ ΤΟΥ ΣΠΑΝΟΥ ΤΑ ΓΕΝΙΑ...

ΕΣΥ ΟΜΩΣ ΚΑΛΟΥ ΚΑΚΟΥ ΒΑΛΕ ΓΕΙΩΣΗ ΝΑ ΚΟΙΜΑΣΑΙ ΗΣΥΧΟΣ... ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΣΟΥ.

Φιλικά

:rasp: Ν.Σ.

Link to comment
Share on other sites

Sorry ρε παιδιά. Αλλά τα άλλα 2 καλώδια με το ρεύμα που θα έρχονται από το καλώδιο τι τα κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Sorry ρε παιδιά. Αλλά τα άλλα 2 καλώδια με το ρεύμα που θα έρχονται από το καλώδιο τι τα κάνουμε?

Λογικά τα κόβουμε απο ότι έχω καταλάβει δεν χρειαζονται μόνο το καλώδιο της γείωσης χρειάζεται

Link to comment
Share on other sites

Φίλε george hmmy και φίλε Γιάννο, συμφωνώ μαζί σας περί γείωσης, τώρα αν το ανοξείδωτο ηλεκτρόδιο είναι inox AISI-304 όπως τα οικιακά πιρούνια και με τον καιρό δημιουργεί ίχνη σκουριάς στο σώμα του έως έντονη σκουριά αν η χρήση του γίνει σε θαλάσσιο νερό, δεν είναι η καλύτερη και πιο μακροχρόνια λύση. Κατάλληλο το τιτάνιο αλλά καλύτερο το ανοξείδωτο τύπου AISI-316 που έχει ευρεία χρήση σε θαλάσσιο νερό (ναυτιλιακά εξαρτήματα, χημικά εργοστάσια, ιατρική κλπ) και η τιμή του είναι προσιτή σε σχέση με ευγενή ανοξείδωτα μέταλλα όπως ο χρυσός και η πλατίνα που είναι και τα ανώτερα.

Αν έχεις κάποιο πολύ αγαπημένο ψάρι (για καψούρα λέμε!!) στο ενυδρείο σου και στην γιορτή του θέλεις να του κάνεις ένα πολύ ακριβό δώρο, :lmao: πάρτου μια γείωση από λευκόχρυσο να τρελαθεί από την χαρά του... πλάκα κάνω!

Τι ψυχή έχουν όμως 15 ευρώ να πάρεις μιά έτοιμη γείωση που κατασκευάζω?

ACD-EARTHPOWER AQUAPROTECTION και καθάρισες.

φιλικά

:rasp: Ν.Σ.

Link to comment
Share on other sites

Sorry ρε παιδιά. Αλλά τα άλλα 2 καλώδια με το ρεύμα που θα έρχονται από το καλώδιο τι τα κάνουμε?

Αν ντε και καλα θες να το φτιαξεις μονος σου, καλυτερα χρησιμοποιησε μονο ενα καλωδιο και απο το φις να αφαιρεσεις τις δυο μεταλικες επαφες για να εισαι σιγουρος πως δεν θα γινει καμια στραβη. Ετσι θα μεινει μονο η συνδεση που καταληγει στις δυο πλαινες μεταλικες επαφες που συνδεονται στην γειωση.

Παντως αν το μετανοιωσεις η βαρεθεις με 15 εισαι ετοιμος :rasp:

Link to comment
Share on other sites

ΕΣΥ ΟΜΩΣ ΚΑΛΟΥ ΚΑΚΟΥ ΒΑΛΕ ΓΕΙΩΣΗ ΝΑ ΚΟΙΜΑΣΑΙ ΗΣΥΧΟΣ... ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΣΟΥ.

Φιλικά

:rasp: Ν.Σ.

Ησυχος κοιμαμαι ετσι και αλλιος :lmao: ουτε τα 15 Ευρο λυπαμαι (Δινουμε τοσα και τοσα) απλα δεν εχω πιστει πως βαζοντας μια γειωση θα κανω καλο στο ενυδρειο μου. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Έχω απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματα σας αλλά είναι πολύ δύσκολο να τα εξηγήσω γράφοντας.

Θα προσπαθήσω.

Τα ψάρια σε καμία περίπτωση δεν έρχονται σε κίνδυνο σε περίπτωση διαρροής ρεύματος στο νερό.

Σκεφτείτε τα πουλιά που κάθονται πάνω στα σύρματα.

Είναι ακριβός το ίδιο πράγμα.

Ο λόγος που γίνετε αυτό είναι ότι για να διαπεράσει το σόμα σου από ρεύμα πρέπει να έχει ένα κλειστό κύκλωμα. Κλειστό κύκλωμα σωμένη να διαπεράσει το σόμα σου και να κατάληξη στην γη. Αν κρεμαστό δηλαδή πάνω σε ηλεκτροφόρα σύρματα και δεν πατώ στην γη δεν θα είναι ένα κλειστό κύκλωμα και έτσι το σόμα μου δεν θα διαπεραστεί από ρεύμα και δεν θα συμβεί απόλυτος τίποτα.

Η γείωση στης ηλεκτρικές συσκευές μπαίνει στην περίπτωση που έχουμε διαρροή το ρεύμα αυτό να

Καταλήξει στην γη.

Το αυτόματο που έχουμε στα σπίτια μας συγκρίνει το ρεύμα που περνά από την φάση και το ρεύμα που επιστρέφει στον ουδέτερο. Σε περίπτωση που έχουμε διαρροή το ρεύμα εισόδου είναι μεγαλύτερο από το ρεύμα εξόδου και το αυτόματο διακόπτη την παροχή ρεύματος σε όλο το σπίτι. Η ευαισθησία του τώρα εξαρτάτε από το τη γραφή επάνω είναι από 50-500ma.

Κάποια από τα μηχανήματα που έχουμε (δηκαιουντε) κάποια απόλυα

Κάποιοι που έχουν τοποθετήσει γείωση στο τανκ τους μια μέρα θα την πάθουν .Επιστρέφοντας στο σπίτι να δουν ότι όλα είναι κλειστά (χωρίς ρεύμα).

Δηλαδή με μια μικρή απόλυα το αυτόματο μπορεί να απενεργοποίηση την παροχή ηλεκτρικού ρεύματος που η απόλυα αυτή να είναι επιτρεπτή για τον ανθρώπινο οργανισμό.

ΙΜΟ. Δεν συστήνω την τοποθέτηση προσγείωση.

Ελπίζω να βοήθησα και να μην σας μπέρδεψα.

Ότι άλλο θέλετε εδώ είμαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...

Δηλαδή με μια μικρή απόλυα το αυτόματο μπορεί να απενεργοποίηση την παροχή ηλεκτρικού ρεύματος που η απόλυα αυτή να είναι επιτρεπτή για τον ανθρώπινο οργανισμό.

ΙΜΟ. Δεν συστήνω την τοποθέτηση προσγείωση.

Ελπίζω να βοήθησα και να μην σας μπέρδεψα.

Ότι άλλο θέλετε εδώ είμαι.

Νομιζω πως ειναι αρκετα σαφες αυτο που λες... Ευχαριστω για τον χρονο σου.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω, ότι τα ενυδρεία που χρησιμοποιούν chiller, είναι έτσι και αλλιώς γειωμένα δια μέσω της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω, ότι τα ενυδρεία που χρησιμοποιούν chiller, είναι έτσι και αλλιώς γειωμένα δια μέσω της συσκευής.

Μόλις μιλούσαμε με τον Γιάννο για αυτό ακριβώς! Οι υπόλοιποι την βάψαμε!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μιλούσαμε με τον Γιάννο για αυτό ακριβώς! Οι υπόλοιποι την βάψαμε!

Δεν είμαι σίγουρος εάν η γιοση του chiller έρχεται σε επαφή με το νερό.

Θα το ελέγξω όμως και θα σας πω.

Το ποιο πιθανόν είναι πως όχι.

Τα chiller είναι κατασκεπασμένα με τέτοιο τρόπο ώστε να μην έρχονται σε επαφή με μεταλλικά σημεία για λόγους οξείδωσης.

Αν είναι έτσι η γιοση συνδέετε πόνο στον κομπρεσέρ για προστασία

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος εάν η γιοση του chiller έρχεται σε επαφή με το νερό.

Θα το ελέγξω όμως και θα σας πω.

Το ποιο πιθανόν είναι πως όχι.

Τα chiller είναι κατασκεπασμένα με τέτοιο τρόπο ώστε να μην έρχονται σε επαφή με μεταλλικά σημεία για λόγους οξείδωσης.

Αν είναι έτσι η γιοση συνδέετε πόνο στον κομπρεσέρ για προστασία

Γιάννος Σάββα

Στα δικά μου ψυκτικά μηχανήματα TECO, οι εναλλακτήρες τιτανίου έχουν δαχτυλίδι που γειώνεται με το σασί της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Στα δικά μου ψυκτικά μηχανήματα TECO, οι εναλλακτήρες τιτανίου έχουν δαχτυλίδι που γειώνεται με το σασί της συσκευής.

Θα ελέγξω και το δικό μου Νίκο και θα σας πω.

Είχα δίκαιο όταν μιλούσα για τιτάνιο σε αλμυρό νερό.

Να μια απόδειξη με το ψυκτικό του Νίκου

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...