Jump to content

Γείωση Ενυδρείου


GOERGEFURY

Recommended Posts

ΤΙ ΠΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΠΡΑΣΙΝΑ ΑΛΟΓΑ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ... τι κρεμασμένους από τα καλώδια της ΔΕΗ που δεν τους "βαράει" το ρεύμα επειδή δεν παράνε στην γη... τι σχέση έχουν όλα αυτά που συμφωνώ ότι έτσι είναι ναι μεν... αλλά!!! ΤΟ ΛΑΜΠΑΚΙ ΠΟΥ ΑΝΑΒΕΙ ΣΤΟ ΑΓΕΙΩΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ πως ανάβει??? Γιατί ανάβει??? Και αφού ανάβει δεν δηλώνει μιας μορφής συσσώρευση ηλεκτρισμού, δηλαδή μπαταρίας??? Τι σχέση έχει η γείωση με τυχόν πραγματική διαρροή ηλεκτρισμού λόγω καταστροφής π.χ ενός θερμοστάτη, που λογικό είναι να "ρίξει" την ασφάλεια της συγκεκριμένης παροχής ή τον ρελέ ηλακτροπληξίας αν έχουμε... ΟΥΤΩΣ ή ΑΛΛΩΣ??? Δηλαδή τι θέλετε να έχετε... ένα ενυδρείο που θα κολυμπάνε τα ψάρια του μέσα σε ηλεκτρικό νερό??? Τότε να του βάλετε καμιά 50αριά LED λαμπάκια να έχει και ατμόσφαιρα "ντίσκο" να χορεύουν τα ψάρια σας αλλά με φωτορυθμικά!!!

Η επαγωγική γείωση διώχνει αποδεδειγμένα την λανθάνουσα κατάσταση λόγω υπερπήδησης απο τις ισχνές μονώσεις των συσκευών αλλά προπάντων των καλωδίων τους και δεν ανάβει πια ο καταραμένος "γλόμπος"

Ειναι τόσο δύσκολο να καταλάβουμε ότι τα ψάρια δεν γουστάρουν να ανάβουν λαμπάκια στο ενυδρείο τους???

Στα πουλιά που έλεγες ότι όταν κάθονται στα σύρματα δεν τα σκοτώνει το ηλεκτρικό ρεύμα και αυτό είναι σωστό όντως, αν τους δώσεις να κρατάνε ένα λαμπάκι (αστεία λέμε) λες να ανάψει όπως και στο ενυδρείο??? Τι δουλειά έχει η βούρτσα με την όλη κατάσταση του αγείωτου ενυδρείου???? ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΤΩΡΑ!!!!

:thaman: με αγανάκτηση

Ν.Σ.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πραγματικα περίεργος να μου πεις τι λάμπα είναι αυτή που ανάβει?

ποσα βολτ και πόσα watt.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πραγματικα περίεργος να μου πεις τι λάμπα είναι αυτή που ανάβει?

ποσα βολτ και πόσα watt.

νομιζω οτι αναβει μια Metal Halide :thaman::thaman:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά χρειάζεται η γείωση? Τώρα με έχετε μπερδευσει

Link to comment
Share on other sites

Τελικά χρειάζεται η γείωση? Τώρα με έχετε μπερδευσει

Χρειάζεται η γείωση.... Χμμμ, φίλε TROOPER κανείς δεν μπορεί να απαντήσει ούτε ναι, ούτε όχι. Το να έχεις γείωση έχει σίγουρα κάποια υπέρ και κατά, αλλά και το αντίστροφο. Προσωπικά δε συμμερίζομαι ούτε στο ελάχιστο τα αναφερθέντα από το φίλο ΝΣ για τα βακτηρίδια κλπ αλλά οι λόγοι που τάσσομαι υπέρ της γείωσης είναι η προσωπική σου ασφάλεια και μόνο. Αν, πριν βάλεις χέρι στο νερό του ενυδρείου, βγάζεις τις πρίζες, δεν έχεις κανένα κίνδυνο. Διαφορετικά μία θα είναι η στραβή*...

Το κυριότερο μείον της ύπαρξης της γείωσης, όσο και αν ακούγεται αντιφατικό, είναι όταν θα κάνει τη δουλειά της! Σκέψου να λείψεις 10-20 μέρες, να σημειωθεί κάποια διαρροή και να πέσει η ασφάλεια. Όταν γυρίσεις το ενυδρείο θα είναι κυριολεκτικά βούρκος ;) και από κει που υποτίθεται ότι την έβαλες να προστατέψεις τα ψαράκια σου αυτά θα πάνε στον αγύριστο. :rasp:

Τι να σου πει κανείς? Βάλε? Μη βάζεις? Κάθε πλευρά έχει τα επιχειρήματά της, η τελική απόφαση όμως είναι δική σου! :thumbup:

Για την ιστορία να πω ότι στο παρελθόν είχα και στα δύο ενυδρεία καθότι δούλευαν πάρα πολλά μηχανήματα για την υποστήριξή τους. Σε αυτό που έχω τώρα, γείωση γιοκ! :thaman: Επίσης, σε αυτό που λέει ο καλός φίλος Νίκος για τα ψυκτικά, φυσικά έχει δίκιο και έχω την αίσθηση ότι κάποιες εξωτερικές αντλίες της eheim (πχ 1260) ήταν και αυτες γειωμένες. Δυστυχώς δεν έχω κάποια πλέον για να σας πω με σιγουριά... :wootwoot:

*EDIT: η στραβή δε σημαίνει απαραίτητα το μοιράιο αλλά το σοκ της ηλεκτροπληξίας γιατί και στην περίπτωση αυτή το ρελέ διαφυγής (ή προστασίας) θα "πέσει" και πάλι. :thaman:

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

φίλε Στέφανε, πραγματικά ένιωσα πολύ άσχημα για τον απότομο τρόπο μου απέναντί σου σε αντιπαράθεση μας την τελευταία φορά. Είσαι άτομο με γνώσεις και καθ'όλα σεβαστό.

Τώτα για τον γλόμπο του δοκιμαστικού ηλ.κατσαβιδιού τον ξέρεις. Ανάβει και με ελάχιστο βολτάζ. ΟΜΩΣ ΑΝΑΒΕΙ!!!

με εκτίμηση

Ν.Σ.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε πάμε στο συμπέρασμα ότι είναι βασικά στην κρίση του καθένα μας έχοντας υπόψη ότι και στις δυο περιπτώσεις θα σώσουνε καταστάσεις η θα είναι η αιτία να καταδικάσουν :thaman:

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΙΚΑ ΘΕΛΕΙ ΓΕΙΩΣΗ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ οπωσδήποτε! Μόνο προστασία παρέχει και καθόλου κινδύνους, δεν κάνει τις ασφάλειες του ηλ.πίνακα πιο ευαίσθητες, ούτε έχει κάποιο άλλο κουσούρι. Αν από βραχυκύκλωμα πέσει η ασφάλεια του πίνακα (και είναι το σωστό) θα πέσει έτσι και αλλιώς έχεις δεν έχεις γείωση.

Πρότεινα για τους δίσπιστους που θέλουν απτές αποδείξεις για ότι αφορά την βιολογία του ενυδρείου, δηλαδή αν επιρεάζεται από την λανθάνουσα ηλ.διαρροή και αν είναι ανώτερη στο μέγιστο με γείωση και αδύνατη χωρίς γείωση, θα μπορούσαν να το διαπιστώσουν ως εξής: Ξεκινήστε ωρίμανση 2 νέων ίδιων ενυδρείων με ίδιο εξοπλισμό και ίδια συντήρηση με ιδίας μάρκας συντηρητικά. Στο ένα ενυδρείο βάλτε γείωση στο άλλο όχι. Μετράτε καθημερινά τις τιμές του νερού με τεστ ιδίας μάρκας και παρατηρήστε μόνοι σας ότι το ενυδρείο με γείωση θα ολοκληρώση τον κύκλο αζώτου στον μισό χρόνο από το ενυδρείο χωρίς γείωση, όσο για την υπόλοιπη πορεία τους, στο ενυδρείο με γείωση δεν θα παρατηρήσετε ποτέ νιτρώδη και αμμωνία ενώ στο άλλο θα βλέπετε σχεδόν πάντα κάποια τιμή (μικρή ή μεγάλη).

Δεν είναι δύσκολο να το κάνετε ώστε να πιστείτε μόνοι σας με τον καλύτερο τρόπο.

ΒΑΛΤΕ ΓΕΙΩΣΗ ΤΩΡΑ!!!! όσοι δεν έχετε, καλό θα δείτε στα ψάρια σας και τα δάκτυλά σας

:thaman: με γαιδουρινή υπομονή

:thaman: Ν.Σ

Link to comment
Share on other sites

φίλε Στέφανε, πραγματικά ένιωσα πολύ άσχημα για τον απότομο τρόπο μου απέναντί σου σε αντιπαράθεση μας την τελευταία φορά. Είσαι άτομο με γνώσεις και καθ'όλα σεβαστό.

Τώτα για τον γλόμπο του δοκιμαστικού ηλ.κατσαβιδιού τον ξέρεις. Ανάβει και με ελάχιστο βολτάζ. ΟΜΩΣ ΑΝΑΒΕΙ!!!

με εκτίμηση

Ν.Σ.

οχι μην πειράζεσαι πραγματικα αυτη ηταν η απορία μου,

γιατί εάν μου έλεγες για κάποιο λαμπάκι δεν θα μου έκανε εντύπωση,

αλλα εάν μου έλεγες για κάτι άλλο τότε νταξ κάτι δεν θα πήγαινε καλά!

όσο για το δοκιμαστικο κατσαβίδι θέλει αρκετή ελάχιστη ισχυ για να ανάψει....

παντως σε καμια περίπτωση δεν πιστεύω να υπάρχει διαρροη από την φάση μέσω του πουκάμισου,

οι λόγοι υπάρξης φορτίων είναι από τριβες και κινήσεις.

βέβαια μεγάλη συζήτηση!

:thaman:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕΤΡΑΕΙ... ότι και να πούμε ο :thaman: "γλόμπος" ανάβει όμως... και για να το κάνει αυτό θέλει ηλεκτρική ενέργεια που την βρίσκει από τον ηλ.εξ/σμό του κάθε ενυδρείου.

;) Μήπως αυτό λες να ανάβει και τα νιτροβακτηρίδια κάνωντας τα στην βαρβαρική πιο bacto-hot!!!... πιο bacto-stress???... ή μήπως πιο bacto-death???

Προσωπικά προτιμώ να τα γειώνω όπως :thaman: η μάνα γη που τα γέννησε και τα διαιωνίζει.

φιλικά

:wootwoot: Ν.Σ.

Έγινε επεξεργασία - AquaClubDesign
Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΠΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΠΡΑΣΙΝΑ ΑΛΟΓΑ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ... τι κρεμασμένους από τα καλώδια της ΔΕΗ που δεν τους "βαράει" το ρεύμα επειδή δεν παράνε στην γη... τι σχέση έχουν όλα αυτά που συμφωνώ ότι έτσι είναι ναι μεν... αλλά!!! ΤΟ ΛΑΜΠΑΚΙ ΠΟΥ ΑΝΑΒΕΙ ΣΤΟ ΑΓΕΙΩΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ πως ανάβει??? Γιατί ανάβει??? Και αφού ανάβει δεν δηλώνει μιας μορφής συσσώρευση ηλεκτρισμού, δηλαδή μπαταρίας??? Τι σχέση έχει η γείωση με τυχόν πραγματική διαρροή ηλεκτρισμού λόγω καταστροφής π.χ ενός θερμοστάτη, που λογικό είναι να "ρίξει" την ασφάλεια της συγκεκριμένης παροχής ή τον ρελέ ηλακτροπληξίας αν έχουμε... ΟΥΤΩΣ ή ΑΛΛΩΣ??? Δηλαδή τι θέλετε να έχετε... ένα ενυδρείο που θα κολυμπάνε τα ψάρια του μέσα σε ηλεκτρικό νερό??? Τότε να του βάλετε καμιά 50αριά LED λαμπάκια να έχει και ατμόσφαιρα "ντίσκο" να χορεύουν τα ψάρια σας αλλά με φωτορυθμικά!!!

Η επαγωγική γείωση διώχνει αποδεδειγμένα την λανθάνουσα κατάσταση λόγω υπερπήδησης απο τις ισχνές μονώσεις των συσκευών αλλά προπάντων των καλωδίων τους και δεν ανάβει πια ο καταραμένος "γλόμπος"

Ειναι τόσο δύσκολο να καταλάβουμε ότι τα ψάρια δεν γουστάρουν να ανάβουν λαμπάκια στο ενυδρείο τους???

Στα πουλιά που έλεγες ότι όταν κάθονται στα σύρματα δεν τα σκοτώνει το ηλεκτρικό ρεύμα και αυτό είναι σωστό όντως, αν τους δώσεις να κρατάνε ένα λαμπάκι (αστεία λέμε) λες να ανάψει όπως και στο ενυδρείο??? Τι δουλειά έχει η βούρτσα με την όλη κατάσταση του αγείωτου ενυδρείου???? ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΤΩΡΑ!!!!

:thaman: με αγανάκτηση

Ν.Σ.

Έχω μείνει άφωνος με αυτή την συμπεριφορά.

Εδώ συζητάμε και ανταλλάσουμε σκέψεις, ιδέες, ……… και ο κάθε ένας λέει την άποψη του χωρείς να κάνει τον έξυπνο.

Απαξιό να σου απαντήσω.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

:thaman: φίλε Γιάννο ίσως διατύπωσα ΄'λίγο'' :thumbup: αγανακτισμένα για πολλοστή φορά για το ίδιο θέμα "ΓΕΙΩΣΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ" τις γνώσεις μου περί ενυδρείων μετά από 24 χρόνια επαγγελματικής δουλειάς. Το κάνω όχι για να δείξω την εξυπνάδα μου... το κάνω για να μεταφέρω την γνώση και την εμπειρία μου σε παλιούς και νέους χομπίστες, ίσως και σε πολλούς επαγγελματίες.

Όσο για τα χελιδόνια στα ηλεκτροφόρα σύρματα που ατυχώς ανάφερες ως παραπλήσιο παράδειγμα είναι... μακράν. Το ανάφερες και δεύτερη φορά γι'αυτό και ''αγρίεψα". ;)

Εγώ επειδή δεν απαξιώ κανέναν σου ξαναπαντώ για το θέμα.

Ας πούμε ότι ένα πουλί κάθεται σε ηλεκτροφόρο καλώδιο της ΔΕΗ. Αφού δεν γειώνει με το σώμα του πουθενά λογικό είναι ότι είναι ασφαλές. Αν ακουμπήσει και ένα δεύτερο καλώδιο ώστε να ''κλείσει κύκλωμα'' θα γίνει αμέσως κάρβουνο. Συμφωνείς? Το ίδιο θα πάθαινε αν έφτανε να πατήσει το ένα πόδι του στο σύρμα και το άλλο στην γη... μαύρο κάρβουνο!!! Τώρα ας του δώσουμε να κρατήσει ένα ηλεκτρολογικό δοκιμαστικό κατσαβίδι (ας πούμε... :rasp: μη γελάς!!) στο πόδι του ενώ πατάει στο ηλεκτροφόρι σύρμα... τι λές?? θα ανάψει το λαμπάκι του δοκιμαστικού.. ή όχι???

Δεν θα ανάψει ποτέ γιατί δεν γειώνεται πουθενά.

Στο αγείωτο εξοπλισμένο ενυδρείο όμως το λαμπάκι ανάβει κανονικά.

:thaman: Άρα υπάρχει ενέργεια... ελάχιστη ίσως αλλά υπάρχει ηλεκτρική ενέργεια και ανάβει ο "γλόμπος"

Τους κάνει καλό? Τι λες γι'αυτό?

φιλικά

:wootwoot: Ν.Σ.

Link to comment
Share on other sites

ADMIN NOTE :

Παρακαλώ να κρατηθεί σε ήρεμα επίπεδα η συζήτηση. Αν και ξέφυγε λιγάκι σε προηγούμενα ποστ δεν χρειάζεται εφόσον δεν συμφωνούμε με κάποιον να τον απαξιώνουμε ούτε να μένουμε με παρωπίδες σε αυτά που πιστεύουμε. Συζήτηση κάνουμε που σκοπό έχει να μας ωφελήσει όλους. Μην χαλάμε τόσο όμορφα θέματα με παιδιαρίσματα και προπάντων μην προκαλούμε φραστικά με υπονοούμενα ή ανοιχτά ο ένας τον άλλον.

Καλή συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

:thaman: φίλε Γιάννο ίσως διατύπωσα ΄'λίγο'' :thumbup: αγανακτισμένα για πολλοστή φορά για το ίδιο θέμα "ΓΕΙΩΣΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ" τις γνώσεις μου περί ενυδρείων μετά από 24 χρόνια επαγγελματικής δουλειάς. Το κάνω όχι για να δείξω την εξυπνάδα μου... το κάνω για να μεταφέρω την γνώση και την εμπειρία μου σε παλιούς και νέους χομπίστες, ίσως και σε πολλούς επαγγελματίες.

Όσο για τα χελιδόνια στα ηλεκτροφόρα σύρματα που ατυχώς ανάφερες ως παραπλήσιο παράδειγμα είναι... μακράν. Το ανάφερες και δεύτερη φορά γι'αυτό και ''αγρίεψα". ;)

Εγώ επειδή δεν απαξιώ κανέναν σου ξαναπαντώ για το θέμα.

Ας πούμε ότι ένα πουλί κάθεται σε ηλεκτροφόρο καλώδιο της ΔΕΗ. Αφού δεν γειώνει με το σώμα του πουθενά λογικό είναι ότι είναι ασφαλές. Αν ακουμπήσει και ένα δεύτερο καλώδιο ώστε να ''κλείσει κύκλωμα'' θα γίνει αμέσως κάρβουνο. Συμφωνείς? Το ίδιο θα πάθαινε αν έφτανε να πατήσει το ένα πόδι του στο σύρμα και το άλλο στην γη... μαύρο κάρβουνο!!! Τώρα ας του δώσουμε να κρατήσει ένα ηλεκτρολογικό δοκιμαστικό κατσαβίδι (ας πούμε... :rasp: μη γελάς!!) στο πόδι του ενώ πατάει στο ηλεκτροφόρι σύρμα... τι λές?? θα ανάψει το λαμπάκι του δοκιμαστικού.. ή όχι???

Δεν θα ανάψει ποτέ γιατί δεν γειώνεται πουθενά.

Στο αγείωτο εξοπλισμένο ενυδρείο όμως το λαμπάκι ανάβει κανονικά.

:thaman: Άρα υπάρχει ενέργεια... ελάχιστη ίσως αλλά υπάρχει ηλεκτρική ενέργεια και ανάβει ο "γλόμπος"

Τους κάνει καλό? Τι λες γι'αυτό?

φιλικά

:wootwoot: Ν.Σ.

Καλημέρα.

Πρώτο θέλω να σου πω ότι είμαι αδειούχος ηλεκτρολόγος και εργάζομαι στο Ανώτερο Τεχνολογικό Ινστιτούτο στην Λευκωσία. (Α.Τ.Ι) είναι σαν τα (Τ.Ε.Ι) Ελλάδος.

Είμαι επιστάτης συντήρησης κτηριακών εγκαταστάσεων.

Αντιλαμβάνεστε ότι το Α.Τ.Ι στελεχώνετε από καταξιωμένου επιστήμονες.

Ήμουν σίγουρος για αυτά που γνώριζα γύρο από το θέμα αλλά επειδή είναι κάτι σημαντικό και έχει να κάνει με ανθρώπινες ζωές μίλησα με αρκετούς επιστήμονες πριν γράψω.

Το αν είσαι 25 χρόνια επαγγελματίας σε θέματα ενυδρείων αυτό δεν λέει τίποτα.

Φαίνετε ότι για το θέμα δεν είσαι καθόλου ενημερωμένος.

Θα προσπαθήσω για ακόμη μια φορά να σου εξηγήσω.

Για να υπάρχει ηλεκτρικό ρεύμα πρέπει απαραίτητα να υπάρχει κύκλος.

Όταν τοποθετήσεις το δοκιμαστικό κατσαβίδι στο νερό πατώντας στην γη τότε δημιουργείτε κύκλος και ανέβη.

Η κάθε συσκευή του ενυδρείου μας (δικαιούται) κάποια απόλυα ρεύματος.

(και για αυτό ανάβει το λαμπάκι)

Αν δεν τοποθετήσεις το δοκιμαστικό κατσαβίδι στο νερό και δεν έχεις ούτε γείωση τότε δεν έχεις ρεύμα στο ενυδρείο.

Βάζοντας γείωση αυτή η απόλυα ρεύματος περνά μέσα από το νερό και συνεπώς και μέσα από τα ψάρια.

Εάν δώσεις το δοκιμαστικό κατσαβίδι στο πουλί και πατά στην γη ΝΑΙ τότε θα ανάψει γιατί δημιουργεί κύκλο.

Τα ψάρια μέσα στο ενυδρείο είναι ακριβός σαν τα πουλιά στα καλώδια της ΔΕΗ.(σε πολύ ποιο μικρή ένταση ρεύματος λόγο της απώλειας τον μηχανημάτων μας).

Σε περίπτωση που αυτή η απώλεια είναι σε επίπεδα που μπορεί να κάνει ζημία σε άνθρωπο τότε ο κεντρικός διακόπτης του σπιτιού (αυτόματο) (RCD) θα κλείσει όλη την παροχή.

Ο τρόπος που δουλεύει το (αυτόματο)(RCD) είναι.

Συγκρίνει το ρεύμα σης φάσης και του ουδέτερου. Όταν διαπιστώσει ότι αυτή η διάφορα ξεπερνά τα ma (miliampers) του κατασκευαστή τότε διακόπτη ολόκληρη την παροχή.

Υπάρχουν αυτόματα μα διάφορες ευαισθησίες.

Αυτά που έχουμε για οικιακούς σκοπούς είναι συνήθως 500ma.

Υπάρχουν και 300, 200, ακόμη και 50.

Αυτός ο αριθμός αναγράφετε πάνω στο αυτόματο (RCD) του σπιτιού (μπορείς να το δεις)

Ο αριθμός αυτός είναι το πόσο ευαίσθητο είναι.

Το πόσο ρεύμα πρέπει να πέραση μέσα από το ενυδρείο για να διακόψει το (RCD) μπορεί να υπολογιστή με τον νόμο του ομ (Ω).

Ο νόμος του (Ω) λέει ότι.

Το ρεύμα είναι ανάλογο με την τάση δια την αντίσταση.

I=V/R

Το (I) είναι το ρεύμα και το μετράμε σε αμπέρ.Ampere

Το (V) είναι η τάση και την μετράμε σε βολτ. Volt

Το ® είναι η αντίσταση και την μετράμε σε ωμ Ohm

Μετά από όλα αυτά θα κατάλαβες ότι γνωρίζω το θέμα και παρόλα αυτά έγραψα στο φόρουμ (ΙΜΟ, Δεν χρειάζεται γείωση ).Δεν ήμουν απόλυτος.

Ο κάθε ένας διαβάζει και κρήνη από μόνος του το τι πρέπει να κάνει (και πάντα με δική του ευθηνή).

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Να συμπηρώσω στην τεκμηριωμένη τοποθέτηση του φίλου Γιάννου, με την οποία συμφωνώ, ότι το ενυδρείο αν και "πατάει" στη γη δε γειώνεται εξαιτίας τη γυάλινης κατασκευής του. Επίσης, στην περίπτωση που βγάζουμε όλες τις πρίζες του ενυδρείου πριν βάλουμε χέρι μέσα είναι 1000% σίγουρο ότι ούτε τα ψάρια θα πάθουν ποτέ τίποτα ούτε εμείς οι ίδιοι.

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Πρώτο θέλω να σου πω ότι είμαι αδειούχος ηλεκτρολόγος και εργάζομαι στο Ανώτερο Τεχνολογικό Ινστιτούτο στην Λευκωσία. (Α.Τ.Ι) είναι σαν τα (Τ.Ε.Ι) Ελλάδος.

Είμαι επιστάτης συντήρησης κτηριακών εγκαταστάσεων.

Αντιλαμβάνεστε ότι το Α.Τ.Ι στελεχώνετε από καταξιωμένου επιστήμονες.

Ήμουν σίγουρος για αυτά που γνώριζα γύρο από το θέμα αλλά επειδή είναι κάτι σημαντικό και έχει να κάνει με ανθρώπινες ζωές μίλησα με αρκετούς επιστήμονες πριν γράψω.

Το αν είσαι 25 χρόνια επαγγελματίας σε θέματα ενυδρείων αυτό δεν λέει τίποτα.

Φαίνετε ότι για το θέμα δεν είσαι καθόλου ενημερωμένος.

Θα προσπαθήσω για ακόμη μια φορά να σου εξηγήσω.

Για να υπάρχει ηλεκτρικό ρεύμα πρέπει απαραίτητα να υπάρχει κύκλος.

Όταν τοποθετήσεις το δοκιμαστικό κατσαβίδι στο νερό πατώντας στην γη τότε δημιουργείτε κύκλος και ανέβη.

Η κάθε συσκευή του ενυδρείου μας (δικαιούται) κάποια απόλυα ρεύματος.

(και για αυτό ανάβει το λαμπάκι)

Αν δεν τοποθετήσεις το δοκιμαστικό κατσαβίδι στο νερό και δεν έχεις ούτε γείωση τότε δεν έχεις ρεύμα στο ενυδρείο.

Βάζοντας γείωση αυτή η απόλυα ρεύματος περνά μέσα από το νερό και συνεπώς και μέσα από τα ψάρια.

Εάν δώσεις το δοκιμαστικό κατσαβίδι στο πουλί και πατά στην γη ΝΑΙ τότε θα ανάψει γιατί δημιουργεί κύκλο.

Τα ψάρια μέσα στο ενυδρείο είναι ακριβός σαν τα πουλιά στα καλώδια της ΔΕΗ.(σε πολύ ποιο μικρή ένταση ρεύματος λόγο της απώλειας τον μηχανημάτων μας).

Σε περίπτωση που αυτή η απώλεια είναι σε επίπεδα που μπορεί να κάνει ζημία σε άνθρωπο τότε ο κεντρικός διακόπτης του σπιτιού (αυτόματο) (RCD) θα κλείσει όλη την παροχή.

Ο τρόπος που δουλεύει το (αυτόματο)(RCD) είναι.

Συγκρίνει το ρεύμα σης φάσης και του ουδέτερου. Όταν διαπιστώσει ότι αυτή η διάφορα ξεπερνά τα ma (miliampers) του κατασκευαστή τότε διακόπτη ολόκληρη την παροχή.

Υπάρχουν αυτόματα μα διάφορες ευαισθησίες.

Αυτά που έχουμε για οικιακούς σκοπούς είναι συνήθως 500ma.

Υπάρχουν και 300, 200, ακόμη και 50.

Αυτός ο αριθμός αναγράφετε πάνω στο αυτόματο (RCD) του σπιτιού (μπορείς να το δεις)

Ο αριθμός αυτός είναι το πόσο ευαίσθητο είναι.

Το πόσο ρεύμα πρέπει να πέραση μέσα από το ενυδρείο για να διακόψει το (RCD) μπορεί να υπολογιστή με τον νόμο του ομ (Ω).

Ο νόμος του (Ω) λέει ότι.

Το ρεύμα είναι ανάλογο με την τάση δια την αντίσταση.

I=V/R

Το (I) είναι το ρεύμα και το μετράμε σε αμπέρ.Ampere

Το (V) είναι η τάση και την μετράμε σε βολτ. Volt

Το ® είναι η αντίσταση και την μετράμε σε ωμ Ohm

Μετά από όλα αυτά θα κατάλαβες ότι γνωρίζω το θέμα και παρόλα αυτά έγραψα στο φόρουμ (ΙΜΟ, Δεν χρειάζεται γείωση ).Δεν ήμουν απόλυτος.

Ο κάθε ένας διαβάζει και κρήνη από μόνος του το τι πρέπει να κάνει (και πάντα με δική του ευθηνή).

Γιάννος Σάββα

Θα συμφωνήσω με τον φίλο Γιάννο.

Και να συμπληρώσω με τις λίγες γνώσεις που έχω ότι διαρροή ηλεκτρισμού σημειώνεται παντού και πάντοτε. Από τα ηλεκτροφόρα σύρματα υψηλής τάσης μέχρι και το μικρότερο ηλεκτρικό μηχάνημα.

Η φύση από μόνη της παράγει ηλεκτρικά φορτία.

Πιστεύω χωρις να θέλω μειώσω κανέναν αλλά ούτε και ούτε να δεχτώ κάποια επίθεση, πάρτε ότι είναι προσωπική εκτίμηση ότι είμαστε φτιαγμένοι να δεχόμαστε καθημερινά κάποια ηλεκτρικά φορτία από την ίδια τη φύση.

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Γιάννο συμφωνώ μαζί σου σε ότι αφορά τον κανόνα ηλεκτρολογίας. Ούτε ανέφερα το αντίθετο περί διαρροής ηλ.ρεύματος γενικά σε ένα σπίτι.

:thumbup: Διαφωνώ στην άποψη σου ότι δεν χρειάζεται γείωση το ενυδρείο, γιατί απλά προτιμώ να κρατώ την φυσική λειτουργία των ενυδρείων μου, χωρίς να ανάβει λαμπάκι. Δεν παρατήρησα ποτέ κάτι τέτοιο στην φύση, δηλαδή να ανάβει το δοκιμαστικό λαμπάκι μέσα σε μια λίμνη, ποτάμι, ρυάκι, κλπ. Τα άγρια (πιαστά) ψάρια δεν είναι μαθημένα σε ένα τέτοιο ηλεκτροφόρο περιβάλλον.

;) Έτσι τώρα για να σε προβληματίσω κι'άλλο... εκτός το ηλ.ρεύμα δεν τους αρέσει και ο θόρυβος!!!!

Έχεις βάλει υποβρύχιο μικρόφωνο μέσα στο ενυδρείο σου, να καταγράψεις τον θόρυβο και την ένταση του, που προκαλείται από τις αντλίες νερού και αέρα???

:thumbup: ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΦΑ!!!! ακούνε και μάλιστα με υπερευαισθησία τα πάντα... τον κάθε ήχο... ακόμα και τους εξωτερικούς ήχους.

Μάλιστα το πρόβλημα θορύβου δεν λύνεται και τόσο εύκολα όπως με την γείωση.

Δεν τα ρώτησε ποτέ κανείς πόσο τα στρεσσάρει μια τέτοια ασταμάτητη θορυβώδης κατάσταση.

:thumbup: ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΤΕ ΝΑ ΜΙΜΗΘΗΤΕ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΑΣ... δώστε τους όσο μπορείτε καλύτερες συνθήκες διαβίωσης στο ανακυκλούμενο τεχνητό περιβάλλον που τα διατηρείτε.

:rasp: O φίλος george hmmy που ανάφερε ότι ότι το ενυδρείο αν και "πατάει" στη γη δε γειώνεται εξαιτίας τη γυάλινης κατασκευής του.... απαντώ ότι έτσι είναι... εκτός και αν ψιλό-γειώνει μέσω υγροποιημένων καλωδίων του ηλ. εξοπλισμού του, πιθανόν μέσω επιστροφής νερού διαμέσω των σωλήνων της αεραντλίας λόγω σκισμένης μεμβράνης και έλειψης αντεπίστροφης βαλβίδας αέρος, ακόμα και λόγω ενός δυνατού σπλάτς ενός μεγάλου πχ OSCAR CICHLID μερικές φορές προκαλεί μινι ΤΣΟΥΝΑΜΙ και ίσως χυθούν νερά μέχρι την μεταλλική βάση ή και στο πάτωμα. Εκεί τι γίνεται??? Ξέρω πολλά ενυδρεία που λόγω έλειψης εξαεριστικού συστήματος υγροποιούν τα καπάκια τους και στάζουν με μικροσταγονίδια νερό. Ξέρω και άλλα ενυδρεία που είναι "χωμένα" σε ντουλάπια ή είναι εντοιχισμένα, με έντονη ανάπτυξη υγρασίας μεταξύ πλάτης και τοίχου...

:thumbup: ΞΑΝΑΛΕΩ... ΓΕΙΩΣΤΕΤΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!

:thumbup: όσο για τον φίλο in the pond που ανάφερε ότι ο άνθρωπος είναι φτιαγμένος να δέχεται ηλ.φορτία... απαντώ ότι κάπου έχει δίκαιο, όμως οι αρχαίοι πρόγονοι μας επειδή το γνώριζαν πολύ καλύτερα από εμάς το θέμα αυτό... πάντα φορούσαν δερμάτινα υποδήματα με δερμάτινες σόλες, για να γειώνουν όλα αυτά τα αρνητικά φορτία, καθώς πατούσαν στην γη.

Σήμερα εμείς τα κορόιδα φοράμε συνθετικές σόλες, αποκόβωντας την γείωση μας με πολύ αρνητικά αποτελέσματα.

Βλέπεις ότι και οι αρχαίοι ( :thaman: ο παλιός είναι αλλιώς... που λέμε) είχαν την ίδια άποψη με τα ψάρια μου... που δεν τους αρέσει να φορτίζονται με λανθάνουσα αρνητική ενέργεια.

φιλικά

:thumbup: Ν.Σ.

Υ.Γ.

φίλοι μου τι λέτε... κάνουμε νέο θέμα το :thaman: "ΣΤΕΣΣΟΓΟΝΟΣ ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΜΑΣ?" :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Γιάννο συμφωνώ μαζί σου σε ότι αφορά τον κανόνα ηλεκτρολογίας. Ούτε ανέφερα το αντίθετο περί διαρροής ηλ.ρεύματος γενικά σε ένα σπίτι.

:thumbup: Διαφωνώ στην άποψη σου ότι δεν χρειάζεται γείωση το ενυδρείο, γιατί απλά προτιμώ να κρατώ την φυσική λειτουργία των ενυδρείων μου, χωρίς να ανάβει λαμπάκι. Δεν παρατήρησα ποτέ κάτι τέτοιο στην φύση, δηλαδή να ανάβει το δοκιμαστικό λαμπάκι μέσα σε μια λίμνη, ποτάμι, ρυάκι, κλπ. Τα άγρια (πιαστά) ψάρια δεν είναι μαθημένα σε ένα τέτοιο ηλεκτροφόρο περιβάλλον.

;) Έτσι τώρα για να σε προβληματίσω κι'άλλο... εκτός το ηλ.ρεύμα δεν τους αρέσει και ο θόρυβος!!!!

Έχεις βάλει υποβρύχιο μικρόφωνο μέσα στο ενυδρείο σου, να καταγράψεις τον θόρυβο και την ένταση του, που προκαλείται από τις αντλίες νερού και αέρα???

:thumbup: ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΦΑ!!!! ακούνε και μάλιστα με υπερευαισθησία τα πάντα... τον κάθε ήχο... ακόμα και τους εξωτερικούς ήχους.

Μάλιστα το πρόβλημα θορύβου δεν λύνεται και τόσο εύκολα όπως με την γείωση.

Δεν τα ρώτησε ποτέ κανείς πόσο τα στρεσσάρει μια τέτοια ασταμάτητη θορυβώδης κατάσταση.

:thumbup: ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΤΕ ΝΑ ΜΙΜΗΘΗΤΕ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΑΣ... δώστε τους όσο μπορείτε καλύτερες συνθήκες διαβίωσης στο ανακυκλούμενο τεχνητό περιβάλλον που τα διατηρείτε.

:rasp: O φίλος george hmmy που ανάφερε ότι ότι το ενυδρείο αν και "πατάει" στη γη δε γειώνεται εξαιτίας τη γυάλινης κατασκευής του.... απαντώ ότι έτσι είναι... εκτός και αν ψιλό-γειώνει μέσω υγροποιημένων καλωδίων του ηλ. εξοπλισμού του, πιθανόν μέσω επιστροφής νερού διαμέσω των σωλήνων της αεραντλίας λόγω σκισμένης μεμβράνης και έλειψης αντεπίστροφης βαλβίδας αέρος, ακόμα και λόγω ενός δυνατού σπλάτς ενός μεγάλου πχ OSCAR CICHLID μερικές φορές προκαλεί μινι ΤΣΟΥΝΑΜΙ και ίσως χυθούν νερά μέχρι την μεταλλική βάση ή και στο πάτωμα. Εκεί τι γίνεται??? Ξέρω πολλά ενυδρεία που λόγω έλειψης εξαεριστικού συστήματος υγροποιούν τα καπάκια τους και στάζουν με μικροσταγονίδια νερό. Ξέρω και άλλα ενυδρεία που είναι "χωμένα" σε ντουλάπια ή είναι εντοιχισμένα, με έντονη ανάπτυξη υγρασίας μεταξύ πλάτης και τοίχου...

:thumbup: ΞΑΝΑΛΕΩ... ΓΕΙΩΣΤΕΤΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!

:thumbup: όσο για τον φίλο in the pond που ανάφερε ότι ο άνθρωπος είναι φτιαγμένος να δέχεται ηλ.φορτία... απαντώ ότι κάπου έχει δίκαιο, όμως οι αρχαίοι πρόγονοι μας επειδή το γνώριζαν πολύ καλύτερα από εμάς το θέμα αυτό... πάντα φορούσαν δερμάτινα υποδήματα με δερμάτινες σόλες, για να γειώνουν όλα αυτά τα αρνητικά φορτία, καθώς πατούσαν στην γη.

Σήμερα εμείς τα κορόιδα φοράμε συνθετικές σόλες, αποκόβωντας την γείωση μας με πολύ αρνητικά αποτελέσματα.

Βλέπεις ότι και οι αρχαίοι ( :thaman: ο παλιός είναι αλλιώς... που λέμε) είχαν την ίδια άποψη με τα ψάρια μου... που δεν τους αρέσει να φορτίζονται με λανθάνουσα αρνητική ενέργεια.

φιλικά

:thumbup: Ν.Σ.

Υ.Γ.

φίλοι μου τι λέτε... κάνουμε νέο θέμα το :thaman: "ΣΤΕΣΣΟΓΟΝΟΣ ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΜΑΣ?" :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Γιάννο συμφωνώ μαζί σου σε ότι αφορά τον κανόνα ηλεκτρολογίας. Ούτε ανέφερα το αντίθετο περί διαρροής ηλ.ρεύματος γενικά σε ένα σπίτι.

:thumbup: Διαφωνώ στην άποψη σου ότι δεν χρειάζεται γείωση το ενυδρείο, γιατί απλά προτιμώ να κρατώ την φυσική λειτουργία των ενυδρείων μου, χωρίς να ανάβει λαμπάκι. Δεν παρατήρησα ποτέ κάτι τέτοιο στην φύση, δηλαδή να ανάβει το δοκιμαστικό λαμπάκι μέσα σε μια λίμνη, ποτάμι, ρυάκι, κλπ. Τα άγρια (πιαστά) ψάρια δεν είναι μαθημένα σε ένα τέτοιο ηλεκτροφόρο περιβάλλον.

;) Έτσι τώρα για να σε προβληματίσω κι'άλλο... εκτός το ηλ.ρεύμα δεν τους αρέσει και ο θόρυβος!!!!

Έχεις βάλει υποβρύχιο μικρόφωνο μέσα στο ενυδρείο σου, να καταγράψεις τον θόρυβο και την ένταση του, που προκαλείται από τις αντλίες νερού και αέρα???

:thumbup: ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΦΑ!!!! ακούνε και μάλιστα με υπερευαισθησία τα πάντα... τον κάθε ήχο... ακόμα και τους εξωτερικούς ήχους.

Μάλιστα το πρόβλημα θορύβου δεν λύνεται και τόσο εύκολα όπως με την γείωση.

Δεν τα ρώτησε ποτέ κανείς πόσο τα στρεσσάρει μια τέτοια ασταμάτητη θορυβώδης κατάσταση.

:thumbup: ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΤΕ ΝΑ ΜΙΜΗΘΗΤΕ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΑΣ... δώστε τους όσο μπορείτε καλύτερες συνθήκες διαβίωσης στο ανακυκλούμενο τεχνητό περιβάλλον που τα διατηρείτε.

:rasp: O φίλος george hmmy που ανάφερε ότι ότι το ενυδρείο αν και "πατάει" στη γη δε γειώνεται εξαιτίας τη γυάλινης κατασκευής του.... απαντώ ότι έτσι είναι... εκτός και αν ψιλό-γειώνει μέσω υγροποιημένων καλωδίων του ηλ. εξοπλισμού του, πιθανόν μέσω επιστροφής νερού διαμέσω των σωλήνων της αεραντλίας λόγω σκισμένης μεμβράνης και έλειψης αντεπίστροφης βαλβίδας αέρος, ακόμα και λόγω ενός δυνατού σπλάτς ενός μεγάλου πχ OSCAR CICHLID μερικές φορές προκαλεί μινι ΤΣΟΥΝΑΜΙ και ίσως χυθούν νερά μέχρι την μεταλλική βάση ή και στο πάτωμα. Εκεί τι γίνεται??? Ξέρω πολλά ενυδρεία που λόγω έλειψης εξαεριστικού συστήματος υγροποιούν τα καπάκια τους και στάζουν με μικροσταγονίδια νερό. Ξέρω και άλλα ενυδρεία που είναι "χωμένα" σε ντουλάπια ή είναι εντοιχισμένα, με έντονη ανάπτυξη υγρασίας μεταξύ πλάτης και τοίχου...

:thumbup: ΞΑΝΑΛΕΩ... ΓΕΙΩΣΤΕΤΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!

:thumbup: όσο για τον φίλο in the pond που ανάφερε ότι ο άνθρωπος είναι φτιαγμένος να δέχεται ηλ.φορτία... απαντώ ότι κάπου έχει δίκαιο, όμως οι αρχαίοι πρόγονοι μας επειδή το γνώριζαν πολύ καλύτερα από εμάς το θέμα αυτό... πάντα φορούσαν δερμάτινα υποδήματα με δερμάτινες σόλες, για να γειώνουν όλα αυτά τα αρνητικά φορτία, καθώς πατούσαν στην γη.

Σήμερα εμείς τα κορόιδα φοράμε συνθετικές σόλες, αποκόβωντας την γείωση μας με πολύ αρνητικά αποτελέσματα.

Βλέπεις ότι και οι αρχαίοι ( :thaman: ο παλιός είναι αλλιώς... που λέμε) είχαν την ίδια άποψη με τα ψάρια μου... που δεν τους αρέσει να φορτίζονται με λανθάνουσα αρνητική ενέργεια.

φιλικά

:thumbup: Ν.Σ.

Υ.Γ.

φίλοι μου τι λέτε... κάνουμε νέο θέμα το :thaman: "ΣΤΕΣΣΟΓΟΝΟΣ ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΜΑΣ?" :wootwoot:

Φίλε eddie.

Όλες οι απόψεις είναι σεβαστές.

Είναι στην κρίση του κάθε ενός διαβάζοντας και συγκρίνοντας να αποφασίσει τη είναι το σωστό. :thumbup:

Θέλω να ξεκαθαρίσω κάτι.

Βάζοντας γείωση στο ενυδρείο τότε χάνετε το φυσικό περιβάλλον στο νερό.

Οι λίμνες θεωρούντο γειωμένες αλλά δεν έχουν αντλίες, θερμάστρες …κλπ.

Ας θεωρήσουμε ότι κάποια από το μηχανήματα μας έχουν κάποια απώλεια.

Η απώλεια αυτή δεν μεταφέρετε μέσα από τα ψαρί.

Μεταφέρετε μόνο στην περίπτωση που έχουμε γείωση γιατί κλείνουμε κύκλο.

Ο λόγος που σβήνει το λαμπάκι σε περίπτωση γειωμένου ενυδρείου είναι γιατί το ρεύμα αυτό μεταφέρετε στην γη μέσο του νερού και τον ψαριών.

Τότε υπάρχει ρεύμα στο ενυδρείο.

Όσον αφόρα τον θόρυβο με έχει προβληματίσει από παλιά.

Δεν χιάζετε μικρόφωνο βυθού απλά μπορείς να ακουμπήσεις το αυτή σου επάνω στο γυαλί και θα ακούσεις τα πάντα.

Καλώ θα ήταν μια νέα συζήτηση γύρο από το θέμα.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Ποιος eddie? Έχει διαφορά ο φίλος ACD με τον eddie? Ο χαιρετισμός στο τέλος του μηνύματος είναι ο ίδιος, προφανώς μπερδεύτηκαν οι λογαριασμοί. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Ποιος eddie? Έχει διαφορά ο φίλος ACD με τον eddie? Ο χαιρετισμός στο τέλος του μηνύματος είναι ο ίδιος, προφανώς μπερδεύτηκαν οι λογαριασμοί. :thaman:

Η δημοσίευση δεν ήταν από τον eddie?

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Γιάννο η δημοσίευση είναι από τον eddie αλλά είναι το ίδιο πρόσωπο με τον aquaclubdesign, το "ερώτημα" δεν απευθύνονταν σε σένα. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

φίλοι μου τι λέτε... κάνουμε νέο θέμα το :thaman: "ΣΤΕΣΣΟΓΟΝΟΣ ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΜΑΣ?" :thaman:

Αυτό με έχει απασχολήσει ιδιαίτερα εμένα και θα ήταν ενδιαφέρον να εκθέσουμε την άποψη μας.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννο η δημοσίευση είναι από τον eddie αλλά είναι το ίδιο πρόσωπο με τον aquaclubdesign, το "ερώτημα" δεν απευθύνονταν σε σένα. :wootwoot:

Mηπως ειναι ο Εddie απο τους Iron Maiden.. :thaman:

Να σοβαρευτουμε τωρα, αλλα δεν ειναι πραγματα αυτα. Γιαννης κερναει και Γιαννης πινει... :thaman:

Link to comment
Share on other sites

:wootwoot: εγώ είμουν βρε... σας απάντησα κατά λάθος από το laptop του Eddie (πελάτης και φίλος που ήρθε στο μαγαζί φορτωμένος για τα περί γείωσης)...

Όσο για τον Γιάννο που επιμένει (και μου αρέσει αυτό, να μάχεσαι για τις ιδέες και γνώσεις σου) θα πω κάτι ακόμα.

Η γείωση σε μια φυσική λίμνη αποτελείται από όλο το υγρό λασπόχωμα του πυθμένα της... μπορεί να καταβροχθίσει ακόμα και ολόκληρους κεραυνούς.

Προστατεύει πάντα και ασταμάτητα τα ψάρια και την βιολογία της.

:thaman: ΑΛΛΟ ΤΩΡΑ...

ο ΘΟΡΥΒΟΣ σε κάθε ενυδρείο δεν είναι ίδιος... διαφέρει ανάλογα τις αντλιές που διαθέτουμε.

Τα ενοχλεί αυτό το ασταμάτητο βουιτό????

Ψάρια ιδιαίτερα ευαίσθητα όπως άγριοι Δίσκοι.... στρεσσάρονται??? :thumbup: μήπως ακόμα ακόμα μπορεί και να αρρωσταίνουν??? :thaman:

φιλικά

;) Ν.Σ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...